Skocz do zawartości

Pierwsza Warka - Lager (German Hell Bock)


Škoda

Rekomendowane odpowiedzi

Takie coś kupiłem wczoraj. Dzisiaj testuję. Na tą chwilę rewelacja w utrzymaniu temperatury. Mam wreszcie szansę na piwa dolnej fermentacji😃

 

https://www.mediaexpert.pl/agd/lodowki-i-zamrazarki/chlodziarki-do-wina/chlodziarka-do-wina-mpm-107-cwh-10

 

Tylko wziąłem z promocji na 1150zł z euro. Od producenta wiem, że właśnie wycofali ten model z produkcji więc to tak informacyjnie😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Škoda napisał(a):

Ale na jakiej zasadzie tego użyjesz? Włożysz tam fermentor do środka? 😛

Oczywiście;) Właśnie na test nalałem wody. Wyjmujesz półki drewniane a zostawiasz tą drugą od dołu. Mieści się cały fermentor klasyczny 33 l nawet się zmieści z rurką fermentacyjną, aczkolwiek od 5 warek jej nie używam. Nie ma to jak klasyczny plaster na rany😁

 

Od kilku godzin sprawdzam jak się załącza w temp. 10 stopni. I jest dobrze. Zresztą tą chłodziarkę kiedyś tutaj ktoś mi polecił. Też dzięki mu za to.

 

Z obserwacji. Cicha praca. Panel na przodzie świetny. Termostat bardzo dobrze ustawiony. Jakoś to się nazywa.... Kistesa czy jakoś tak;) Na tą chwilę zakup super.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Škoda napisał(a):

O kurczaki, to mnie zaskoczyłeś, zaraz sobie zapiszę tą chłodziarkę do listy Must Have 🤗

Ha,ha niestety za kilka tygodni ich pewnie nie będzie. Czekaj na promocje. Śledzę jej ceny od 2-3 miesięcy i najniższa była kilka dni temu 1150zł w euro w media 1199zł. Jak byś chciał się dowiedzieć jeszcze jakiś szczegółów o niej pisz na priv do mnie. Za kilka dni jeszcze będę więcej mógł o niej powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Škoda napisał(a):

Napewno się odezwę w tej sprawie i zdasz mi relację jak to się sprawuje :)

Spoko. Jutro też dokładnie wszystko pomierzę, wiesz jak się załącza jak zmienia się temp. w środku, bo tam mam termometr obok fermentora.

 

Aczkolwiek już coś mi się klaruje odnośnie wahań temperatury. Powiem tak... Takie wahania to żadne wahania;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Škoda napisał(a):

No to niezły sprzęt, pożyjemy, zobaczymy, czy warte było wydania tych pieniędzy.

 

A propos pytanie, skoro nie mogę stawiać fermentora stricte na podłożu, czy mogę użyć karimaty jako podstawy pod fermentor ?

Ha,ha tak, wygląd jak mercedes s klasa tylko z lat 90-tych bo te jeszcze były prawdziwe mercedesy😅

 

Znaczy sądzę, że tutaj koledzy Ci tak pod powiedzieli z dwóch przyczyn. Podłoga to niższa temp. niż np na stoliku czy szafce, lub po prostu masz np. zimną podłogę jakiś beton itp. Wtedy oczywiście dużo lepiej na takiej karimacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Reters napisał(a):

Podłoga to niższa temp. niż np na stoliku czy szafce, lub po prostu masz np. zimną podłogę jakiś beton itp. Wtedy oczywiście dużo lepiej na takiej karimacie.

Zgadza się, ale teraz zapaliła mi się żarówka.. Skoro temperatura pomieszczenia to 18°C , w fermentorze będzie 2-3°C więcej.. to nie lepiej właśnie przy tym typie piwa położyć ją stricte na schodach? Żeby tą temperaturę trochę zbić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Škoda napisał(a):

Zgadza się, ale teraz zapaliła mi się żarówka.. Skoro temperatura pomieszczenia to 18°C , w fermentorze będzie 2-3°C więcej.. to nie lepiej właśnie przy tym typie piwa położyć ją stricte na schodach? Żeby tą temperaturę trochę zbić?

Masz na myśli oczywiście styl Koźlak? Jak tak to prawidłowo dolna fermentacja. Dlatego czym niższa tym lepiej. Np. jak byś osiągnął dość stałą załóżmy 16 stopni to już jest lepiej bo masz w trakcie burzliwej w środku tak 18 max 19 też zależnie ile było początkowego blg. Bo słyszałem, że te mocniejsze piwa nawet o 5 czy 10 stopni mogą podnieść;) Tutaj w tych mocarzach na tą chwile małe mam doświadczenie, więc się nie wypowiem.

 

To są różne zmienne. Podstawa w miarę stała temperatura na burzliwej a i potem też lepiej nie szaleć z temp. Można pod koniec troszkę podnieść, żeby drożdżaki dojadły, jednak z wyczuciem.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Škoda napisał(a):

To już bym musiał na początku mieć BLG na poziomie 16-18 , a czy tyle dam radę na tym zestawie? Wątpię troszku.. 🤷‍♂️

To ten zestaw będziesz nastawiał?

 

- Zestaw Gozdawa OS-GHB German Hell Bock 1,7 kg + drożdże producenta

- Ekstrakt słodowy z jęczmienia browarnego 1,7 kg (Gozdawa, Jasny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tutaj będziesz miał tak 11 max 12 blg. Sugeruję Ci takie działanie. Nastawienie zestawu zmieszanego z wodą do 20l. Zmierzenie Blg jak będziesz miał 12 jest git. Tak zostaw. Jak byś chciał troszkę mniej daj 21 litrów. Bez parzenia słodów itp dodatków max nastawiam 20l bo 22-23 l może wyjść za wodniste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Reters napisał(a):

Bez parzenia słodów

Ale to jak to bez parzenia tak? Czyli wlewam 5L powiedzmy gorącej przegotowanej wody do fermentora, dodaję ekstrakty (brewkit + słód), mieszam całość, później uzupełniam mineralną wodą do 20L fermentora, mierzę BLG, jak wyjdzie 11-12 jest git i wsypuję drożdże i zamykam fermentor? A jak BLG bedzie niższe/wyższe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Škoda napisał(a):

Ale to jak to bez parzenia tak? Czyli wlewam 5L powiedzmy gorącej przegotowanej wody do fermentora, dodaję ekstrakty (brewkit + słód), mieszam całość, później uzupełniam mineralną wodą do 20L fermentora, mierzę BLG, jak wyjdzie 11-12 jest git i wsypuję drożdże i zamykam fermentor? A jak BLG bedzie niższe/wyższe ?

Tutaj się nie skumaliśmy;) Jak to Twoje pierwsze piwko, parzenie słodów sobie daruj;) Chyba że Ci chodziło o ekstrakt słodowy;)

 

Możesz tak zrobić, problem tylko końcowej temp. Jak wlejesz gorącą wodę do fermentora dodasz brewkit i ekstrakt i dodasz potem czystą wodę o temp. pokojowej to będziesz miał za ciepłą brzeczkę, żeby zadać drożdże.

 

Powiem Ci jak ja to robię. Załóżmy bez parzenia słodów i dodatkowego chmielenia.

 

Krótka piłka. 2 litry wody do garnka(5-6l) temp. wody max 25 stopni a teraz nawet dam w 20 stopniach. Do tego brewkit+ekstrakt puchy spryskane środkiem dezynfekującym. Troszkę wrzątku możesz dać, żeby dokładnie wszystko wybrać, mieszam cały czas taką metalową trzepaczką. Rozprowadza się po chwili.

 

Mam wtedy w garnku około 5 litrów brzeczki. To do fermentora i zalewam wodą zimną ostatnio 11 stopni miała. Tylko wodę mam z ujęcia głębinowego sprawdzonego. Do 20 litrów i mierzę blg. Jak mi pasuje, zamykam fermentor, na podłogę i wstrząsam przez 2-3 minuty w celu napowietrzenia. Można też na piłce pingpongowej. Celuję w temp. ostateczną np 17 stopni i zadaję drożdże. Wysypuje suche na brzeczkę, zamykam pokrywę i cały temat. Rehydratacji nie robię już od kilku ładnych miesięcy. Zawsze drożdże mi schodzą tak jak mniej więcej chcę.

 

Może coś sobie weźmiesz z tych podpowiedzi🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Reters napisał(a):

Tutaj się nie skumaliśmy;) Jak to Twoje pierwsze piwko, parzenie słodów sobie daruj;)

Dokładnie, ja jestem jeszcze zielony w nazewnictwach tego wszystkiego, ale dopiero po czasie zakumałem o co chodziło. Dzięki za wyczerpujący opisik, napewno skorzystam! :)

 

Zabieram się do roboty zatem jak wstanę po południu.

Wish me good luck :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Škoda napisał(a):

O kurczaki, to mnie zaskoczyłeś, zaraz sobie zapiszę tą chłodziarkę do listy Must Have 🤗

 

Czasem warto szukać okazji na allegro/olx. Można tam wyhaczyć nieużywany sprzęt po zwrotach (najczęściej uszkodzenia w transporcie)

Mnie udało się wylicytowaqć taką chłodziarkę:
https://allegro.pl/oferta/lodowka-na-napoje-klarstein-124l-0-10-c-szklo-11818246178

za 404 zł 

Miała małą wgniotkę na ramie drzwi.

 

A to sklep sprzedawcy:

https://allegro.pl/uzytkownik/tanie-okazje/agd-wolnostojace-67413

 

Teraz wystawił na licytację podobny sprzęt:

https://allegro.pl/oferta/klarstein-beersafe-xxl-onyx-lodowka-14521974107

 

A z tym lagerem daj sobie póki co spokój. Musisz mieć stabilne 8-12 stopni bez skoków.

Kup Nottinghamy, zapewnij im 17- 18 C na pierwsze 4 dni fermentacji

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy na ten moment. Chłodziarka sztos. Kilka godzin pierwszych jeszcze się dość często załączała. Od początku testów na panelu ustawione mam 10 stopni pierwsze godziny termometr na środku komory(obok fermentora, w połowie) pokazywał kiedy się wyłączył termostat tak 9.5-9.6 po około 20 min pokazywał 10.5-10.6 i się włączał. Wyłączał się po około 20-25 minutach kiedy znów zszedł do 9.5-9.6 i powtarzał cykl.

 

Teraz jest po wyłączeniu na 9.5 bardzo po woli rośnie i już wiem, że załączy się na 10.5-10.6 tylko teraz ten proces zajmuje chłodziarce dużo więcej czasu a co za tym idzie jest rewelacja bo załącza się dużo mniej razy😀 Bardzo ważne to dla mnie było(oszczędność prądu)

 

Inaczej bym ją zwracał na 14 dni bo mamy taką możliwość jak zamawiamy z netu.

 

Testuje dalej, jednak w tym momencie jest z niej bardzo zadowolony. Takie wahania temperatury jak tutaj czytałem, to żadne wahania🙂

 

Kasy trochę kosztuje, ale to już temat indywidualny.

 

PS: Nothingamy na pseudo lagera dobra podpowiedź🙂

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodziarki / winiarki fajna sprawa, bo ładnie wyglądają i nie szpecą w mieszkaniu, ale @Škoda równie dobrze może być jakakolwiek lodówka. Podpinasz ją do sterownika temperatury (tanio i trochę grzebania z kabelkami STC-1000, drożej i "na gotowe" Inkbird), do tego kabel grzewczy za 25-40zł i masz perfekcyjną kontrolę temperatury przez cały rok. 

 

Używane lodówki na olx dostaniesz za 150-200zł, czasami nawet za darmo ludzie oddają. Fajnie jakby schodziła poniżej 5'C. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mamy różne alternatywy. Ja akurat zupełnie się nie znam na montowaniu sterowników i sam sobie jeszcze bym zrobił krzywdę;) Akurat do tego dwie lewe ręce;)

 

Też mam bardzo małe mieszkanie i lodówka klasyczna odpada ze względu na gabaryty. Tutaj ten model winiarki jest bardzo "zgrabny" mieści mi się nawet w mini pokoju. Więc to wszystko zależy od naszych preferencji. Lodówka ze sterownikiem stc-1000 też super sprawa.

 

Podstawa ustawić dobrze chistereze. Tutaj zapewne jest ustawiona jakoś z automatu już przy produkcji.

 

W tym momencie po około 20 godzinach testów:

 

Temp. spada do 9.3 wyłącza się agregat po 40 minutach włącza się przy 10.3 i pracuje już tylko 15 minut. Ponownie schładza do 9.3-9.2 i ponownie 40 min bez włączania. Testujemy dalej😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inkbird podpina sie do gniazdka po prostu i ustawia parametry zgodnie z instrukcja. Sterownik jest na zasadzie wlacz/wylacz. A sonde mozna przykleic do wiadra z jednej strony zaizolowac i wtedy mozna kontrolowac rzeczywista temperature brzeczki.

 

A dla bardzo skrupulatnych sa szafy termostatyczne bardzo dokladne ze sterownikami PID i nawet mozna tam programowac zmiane temperatury w okreslonym czasie. Na przyklad:

https://www.pol-eko.com.pl/szafy-termostatyczne/
Mialem takie cacko w pracy, ale do domu bym sobie takiego czegos nie wprowadzil 😛

Edytowane przez Ununul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.