Skocz do zawartości

Gęstwa z piwa 18 Blg do piwa 21 Blg?


kamilnurek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ma sens użycie gęstwy drożdżowej z piwa o ekstrakcie 18 Blg (NEDIPA, drugi pasaż drożdży) do piwa o ekstrakcie 21 Blg (Triple hazy Ipa)? Wydaje mi się, że drożdże po piwie o ekstrakcie 18 Blg będą już zbytnio " zmęczone". Poprawcie mnie, jeśli się mylę. Drożdże to Lal Brew New England Ipa.

Edytowane przez kamilnurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kamilnurek napisał(a):

Chyba, że można czymś zastąpić dedykowaną pożywkę?

Można dodać trochę gęstwy drożdżowej przed gotowaniem brzeczki jako zamiennik pożywki. Gdzieś jest temat na forum jak to dokładnie wykonać. Chyba @coder o tym pisał, ale dokładnie nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jakaś uniwersalna pożywka do drożdży kupiona np. w Mrówce na stoisku z gadżetami do wyrobów domowych załatwi sprawę?

 

Chyba, że mogę zastąpić gęstwę z LalBrew New England gęstwą LalBrew Verdant Ipa zebraną  z piwa o ekstrakcie 13 Blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kamilnurek napisał(a):

A czy jakaś uniwersalna pożywka do drożdży kupiona np. w Mrówce na stoisku z gadżetami do wyrobów domowych załatwi sprawę?

Uniwersalna nie, ale taka z cynkiem w składzie (siarczan cynku) lub ścianami komórkowymi drożdży da radę.

Jak nie to zrób sam tak jak pisał @korzen16

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kamilnurek

Ostatnio robiłem 12l piwa świdnickiego o ekstrakcie 18 Plato, a potem 16l Imperialnego Stouta 21 Plato.

Do pierwszego piwa poszły dwie saszetki  M42 NEW WORLD STRONG ALE, do drugiego cała gęstwa.

Obydwa piwa odfermentowały podobnie, sprawnie i bez niespodzianek :)

 

Dodawałem pożywkę z cynkiem.  Jeśli nie masz, odbierz  dwie  łyżeczki gęstwy, wrzuć na ostatnie 10 minut do gotowania, możesz też do tego użyć drożdży piekarniczych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem takie rozwiązanie: użyłem gęstwy drożdżowej ( Lalbrew Verdant Ipa) po piwie  o ekstrakcie 13 Blg i zadałem ją do brzeczki 21 Blg. Uprzednio przed końcem gotowania dodałem troszkę w/w gęstwy i ją zagotowałem. Teraz czekam na start fermentacji. Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.