Skocz do zawartości

APA ocena przepisu


Rekomendowane odpowiedzi

Ja też nie przelewam na cichą. Obecnie fermentuje mi Kangaro z Twój browar. W przepisie jest zaplanowane chmielenie na zimno chmielem Galaxy. Planuję go wrzucić do zakupionego worka nylonowego, o którym pisałem w innym temacie (mam 100 i 150 micron). Worek obciążony prętem ze stali nierdzewnej. I w tej warce muszę przeprowadzić to chmielenie na zimno.

 

Zastanawiam się natomiast w ramach tej APA, którą planuję robić, czy chmielić na zimno, bo już kilku forowiczów odradza mi ten sposób chmielenia. 

 

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś początkujący to ja bym odradzał chmielenie na zimno. Trzeba zabutelkować po dobrej ilości czasu (mi np. po 5 dniach już wychodzi łodygowa goryczka), jest to trudne do odfiltrowania, a jakiekolwiek drobinki chmielu w butelce spowodują gushing.

Co więcej, jeśli nie jest sensorycznie niesamowity, to uważam że dodanie tego chmielu przy wyłączeniu palnika albo na 10 min. hopstand (kończysz gotowanie, schładzasz do 80 st. C, wrzucasz chmiel i trzymasz przez 10 minut, potem kontynuujesz schładzanie) da Ci równie dobre aromaty i smaki chmielowe co dryhopping.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam już za sobą chmielenie na zimno. Nadto sprzętowo  lepiej niż poprzednio. Chmielenie planuję w lepszym worku niż wcześniej. Obecnie jak wspominałem wcześniej kupiłem worki nylonowe w rozmiarze i zamknięciu na zamówienie. Worki z chmielem obciążę przygotowanymi kawałkami prętów nierdzewnych fi 20 mm. Poprzednio chmieliłem na zimno 2 ostatnie dni. Teraz zgodnie z przepisem będzie 3 dni .

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2024 o 23:11, Raf78 napisał(a):

Może ktoś z doświadczenia potwierdzi, ile faktycznie brzeczki zmieści się do fermentora 33L, bo zaniepokoił mnie ten tekst. 

Mi przy 21 litrach 16 blg i temp fermentacji 18.5 stopnia chcialy wyjsc :). Z doswiadczenia zaobserwowalem, ze im mniejszy ekstrakt tym mniejsza piane produkuja przy fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Raf78 napisał(a):

Do tej warki zakupiłem drozdże Verdant IPA. Nie wiem jednak, czy nie lepsze będą US-05 . Czy jest jednak sens wykładać kolejny raz kasę?

Jak klasyczna APA to US-05. Jak nowofalowa w stylu "hazy" to Verdant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej warce myślę że nie będę chmielił na zimno. Mam zakupione chmiele Citra i Mosaic, mam także 20 g Marynki. Czy macie jakiś sprawdzony przepis chmielenia Citra i Mosaic, bez chmielenia na zimno, tak aby wyciągnąć jak najwięcej aromatu, a goryczka była na poziomie max. 35 IBU, warka 25 L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę wtrącić jako początkujący to chciałbym skomentować te drożdże Verdant Ipa. Robiłem proste "piwa" jednocześnie, jedno na Verdant Ipa a drugie na dość neutralnych drożdżach. Różnica jest ogromna i w pracy i w zapachu i smaku. Dodałem je raz nawet do takiego pseudo Stouta i zrobię to ponownie. Wyszedł smak i zapach :kawa-czekolada-owoce. 

Nawet jeśli nie jesteś do końca przekonany to po prostu chociaż raz spróbuj. Są bardzo ciekawe pod względem aromatu. 

 

A chmielenie na zimno to nie taka sytaszna rzecz. Wrzucam chmiel do woreczka, kulka ze stali nierdzewnej i do fermentora. Życie to życie i czasami zdarzy się, że nie da się po określonej ilości dni butelkować piwa więc trudno. Chmiel leży dłużej ale niekoniecznie musi wprowadzić takie aromaty, które sprawią że piwo będzie złe. A czasami wręcz przeciwnie. 

Jak dasz do około 20l piwa np Citra z 50g to masakry nie będzie jak polezy dłużej, czy nawet 30g w ramach nauki.

Oczywiście dobrze jest się trzymać przetartych szlaków, ale jak się zdarzy jakiś poślizg czasowy to ja bym nie panikował. 

 

Spróbuj, eksperymentuj a się nauczysz. Ja uwielbiam eksperymenty nie tylko z piwami ale i z winem, pizzą, pieczeniem, wędlinami etc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz jeszcze raz stoję przed ostatecznym ustaleniem użycia posiadanych słodów:

Warka : 26 L

1. Słód Pale Ale - 6kg (lub 5)

2. Słód pszeniczny - 1 kg

3. Słód CaraBody - 0,5 kg

 

Drożdże mam Verdant IPA i US-05, kupiłem także Whirfloc T
Chmiele Citra i Mosaic po 100 g, pozostałość Marynki 15g. 

Proszę o jakiś sprawdzony przez Was przepis  IBU dostosuje domax 35

Dwie ostatnie Warki chmieliłem na zimno, nie mam z tym problemu (techniczne wykonanie w worku nyloowym obciążonym nierdzewką). Bardziej chodzi mi o to, że otrzymałem wiele sugestii o wadach chmielenia na zimno.

W ostatniej warce używałem Hopspidera, nie wiem czy ostatecznie nie zdecyduje sie na wrzucanie chmielu luzem. Mam dużą chłodnicę, jestem w stanie w niedługim czasie schłodzić brzeczkę do 18 stopni. 

Pierwszą warke ronbiłem na S-04 była klarowna. Drugą na Lallbrew Nothingam, trzecią na Verdant IPA - dwie ostatne wyszły metne. 

Jako doświadczeni piwiwarzy jak byście to widzieli?

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Raf78 napisał(a):

1. Słód Pale Ale - 6kg (lub 5)

2. Słód pszeniczny - 1 kg

3. Słód CaraBody - 0,5 kg

Baza OK, zacierałbym na wytrawnie czyli w 65-67°C przez 45', 15' w 72°C na koniec parę minut wygrzewu.

2 godziny temu, Raf78 napisał(a):

Drożdże mam Verdant IPA i US-05

Lubię US-05, bo cenię sobie czyste profile.

 

2 godziny temu, Raf78 napisał(a):

Chmiele Citra i Mosaic po 100 g, pozostałość Marynki 15g.

Marynkę bym sobie odpuścił; 

Goryczka z Mosaica, po  10g na 60' 45' i 15'

Chmielenie whirpoolowe poniżej 80°C po 20g Mosaica i Citry, brak chmielenia na zimno - da to jakieś 35 IBU

 

Fermentacja raczej nisko w dolnym zakresie temperatur dla danego szczepu - to podkreśli słodowość i goryczkę. Pod koniec fermentacji podnieść temperaturę do górnego zakresu, na kilka dni. Następnie cicha przez tydzień do dwóch i w butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, czy jakbym spróbował chmielić bez hopspidera lub bez woreczka nylonowego, tylko wrzucając do brzeczki podczas gotowania i niezwłocznie zaczął obniżać temperaturę po zakończeniu gotowania to czy ten chmiel z gotowania znacząco by wpłynął na podniesienie goryczki?

Oczywiście przy zejściu poniżej 80 wrzuciłbym jeszcze chmiel na Whirlpool. 

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Raf78 napisał(a):

Jak myślicie, czy jakbym spróbował chmielić bez hopspidera lub bez woreczka nylonowego, tylko wrzucając do brzeczki podczas gotowania i niezwłocznie zaczął obniżać temperaturę po zakończeniu gotowania to czy ten chmiel z gotowania znacząco by wpłynął na podniesienie goryczki?

Chyba większość tak właśnie robi (w tym ja) i jest OK - chłodzenie do poziomu poniżej 80°C trwa jedynie parę minut i nie podnosi znacząco goryczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2024 o 18:37, korzen16 napisał(a):

 

Lubię US-05, bo cenię sobie czyste pro bo lubię czyste profile

Po analizie moich niewielkich doświadczeń stwierdzam, że obecnie najlepiej mi odpowiadało Polskie Jasne, chociaż jako pierwsza Warka popełniłem błędy przy fermentacji na początku-zbyt wysoka temp. Nie miałem też odpowiedniego sprzętu chłodzenia-zwykła wanna. Może wrócę do czystych profilu drożdży jako "panaceum" na moje problemy z akceptacją mętności. 

Budujące jest to, że przykładam dużych starań do czystości i sterylności, nie doświadczając infekcji. 

Do dezynfekcji używam OXI, Star San, Desam spray i każdorazowo wrzątek. 

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Raf78 napisał(a):

problemy z akceptacją mętności. 

Najprawdopodobniej wynikają one z użytych słodów. W tym sezonie zrobiłem zapasy Vikinga i mam raczej nieklarowne piwa. W poprzednich sezonach używałem słódów Weyermanna oraz Bruntala i takich problemów nie miałem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory korzystałem z TB (Polskie Jasne i Kangaro), Polska IPA CP. Obecnie w TB zakupiłem kolejne słody. 

Mam nadzieję, że koledzy zorganizują warsztaty na Podbeskidziu, chętnie zgłębię wiedzę praktyczną. Mógłbym też dać do degustacji doświadczonym piwowarom te moje "wypociny"😉

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2024 o 18:37, korzen16 napisał(a):

Baza OK, zacierałbym na wytrawnie czyli w 65-67°C przez 45', 15' w 72°C na koniec parę minut wygrzewu.

Lubię US-05, bo cenię sobie czyste profile.

 

Marynkę bym sobie odpuścił; 

Goryczka z Mosaica, po  10g na 60' 45' i 15'

Chmielenie whirpoolowe poniżej 80°C po 20g Mosaica i Citry, brak chmielenia na zimno - da to jakieś 35 IBU

 

Fermentacja raczej nisko w dolnym zakresie temperatur dla danego szczepu - to podkreśli słodowość i goryczkę. Pod koniec fermentacji podnieść temperaturę do górnego zakresu, na kilka dni. Następnie cicha przez tydzień do dwóch i w butelki.

A czy Citry nie dodać na koniec gotowania, rezygnując z części Mosaic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Raf78 napisał(a):

A czy Citry nie dodać na koniec gotowania, rezygnując z części Mosaic

Chmielenie whirpoolowe da więcej aromatu niż dodanie chmielu aromatycznego pod koniec gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2024 o 18:37, korzen16 napisał(a):

Baza OK, zacierałbym na wytrawnie czyli w 65-67°C przez 45', 15' w 72°C na koniec parę minut wygrzewu.

Lubię US-05, bo cenię sobie czyste profile.

 

Marynkę bym sobie odpuścił; 

Goryczka z Mosaica, po  10g na 60' 45' i 15'

Chmielenie whirpoolowe poniżej 80°C po 20g Mosaica i Citry, brak chmielenia na zimno - da to jakieś 35 IBU

 

Fermentacja raczej nisko w dolnym zakresie temperatur dla danego szczepu - to podkreśli słodowość i goryczkę. Pod koniec fermentacji podnieść temperaturę do górnego zakresu, na kilka dni. Następnie cicha przez tydzień do dwóch i w butelki.

To juz sa takie osobiste preferencje. Przede wszystkim staraj sie robic piwo, ktore Tobie bedzie smakowalo i z ktorego Ty sam bedziesz zadowolony. Jeden lubi miec klarowna APE o wytrawnym finiszu i czystm profilu, drugi zmetniona o solidnej podbudowie slodowej i wyrazne estry w aromacie. Do tych dwoch celow bedziesz potrzebowal innych surowcow, temperatur i podejscia. Jak chcesz osiagnac cos konkretnego to napisz nam: chce to, to i to uzyskac. Wtedy ludzie Ci doradza co zrobic, zeby zrobic piwo jakie Tobie pasuje, a nie jakie im pasuje.

Tak w ogole to dlaczego nie zalozysz sobie zapiskow, skoro dyskusja poszla szeroko o Twoich warzeniach, a jest w temacie ogolnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o pomoc w obliczeniu IBU. 

Nie wiem jak w kalkulatorze np TB ująć chmielenie na wyłączenie palnika? Na whirpool jest taka opcja, jednak na wyłączenie palnika nie wiem jak ją ująć?

Przykładowo planuję chmielić podczas 60 min gotowania:

Mosaic - na 55 min 10g

Citra - na 5 min  30 g 

Citra - na wyłącznie grzania 50g  - i tutaj po dokładnym zamieszniu rozpocząłbym chłodzenie 

 

Przy kalkulatorz TB takie chnielenie daje mi 33,3 IBU (przy założeniu, że chmielenie oststanie ujałem jako na Whirpool - 20 min czas chłodzenia do 18 stopni) Kalkulator ten jednak pewnie przyjmuje Whirpool poniżej 80 stopni .

Jeszcze jest pytanie ile na goryczkę wpłynie mi pozostawienie chmielu w tej temp 18 stopni aż wprowadzona w wir brzeczka uformuje stożek i osiądzie 

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Raf78 napisał(a):

Przykładowo planuję chmielić podczas 60 min gotowania:

Mosaic - na 55 min 10g

Citra - na 5 min  30 g 

Citra - na wyłącznie grzania 50g  - i tutaj po dokładnym zamieszniu rozpocząłbym chłodzenie 

Wyszło mi ok 45 IBU, przy założeniu, że od wyłączenia palnika do 70°C upłynie jakieś 10minut. Musiałbyś podać jak długo zajmuje to u Ciebie. Izomerację w tym zakresie mam przyjętą na poziomie ok. 30%. Jeżeli chciałbym być bardzo skrupulatny, to trzeba by jednak założyć, że poniżej tych 70°C chmiel także wniesie do piwa trochę dodatkowej goryczkę, bo izomeracja nadal zachodzi, ale coraz wolniej. Jeżeli wrzucimy znaczną ilość chmielu na whirpool, to może to być finalnie odczuwalne, a te 50g citry, to jest już dość sporo.

 

1 godzinę temu, Raf78 napisał(a):

Jeszcze jest pytanie ile na goryczkę wpłynie mi pozostawienie chmielu w tej temp 18 stopni aż wprowadzona w wir brzeczka uformuje stożek i osiądzie 

Raczej już niewiele.

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z jakiego kalkulatora korzystasz?

Co do czasu to muszę to dokładnie zmierzyć. 

Ostatnio dokładnie nie mierzyłem, ale w krótkim czasie zszedłem do 80 stopni. Zadałem chmiel na Whirlpool i w około 15 minut wychodziłem do 18 stopni.

Wiem, że tutaj ważny jest czas od wyłączenia grzania do zejścia poniżej 80 stopni, a tego sobie dokładnie nie obliczyłem, więc muszę przyjąć jakieś założenie. 

Chciałem uzyskać maksymalnie po 33-35 IBU

 

 

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.