Skocz do zawartości

Agro-Browar "ZEBRZYDOWSKIE"


Porter

Rekomendowane odpowiedzi

Dotrwa! Zniosłem go do piwnicy i staram się o nim zapomnieć. Szykuję zapasy na zimę :) Duma mnie rozpiera, chociaż nie wiem, czy słusznie. W życiu żadnego Belga nie piłem (co dopiero klasztorniaka) - pojęcia nie mam jak ma smakować. :) Co najwyżej po opisie.

 

Stasiek, + dla Ciebie za błyskawiczny odzew!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilna sprawa. W przepisie jest 30g chmielu Brewer's Gold (Zawartość alfa-kwasów 5,5-6,5%).

zamiennikiem jest Challenger (Zawartość alfa-kwasów 6,5-8,5%).

 

Jak to teraz przeliczyć? Ile mam dać mniej tego Challengera? :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na szybko skorzystaj z tego kalkulatora na samym dole strony:

http://www.jimsbeerkit.co.uk/hop_calculations.htm

 

jak trzeba będzie to przetłumaczymy gdzie co wpisać

 

edit. czyli należy dać 26g zamiennika (podstawiłem średnie wartości ak)

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #9 - "Piątek 13-go" 12,5 °Blg - 13.05.2011

 

SUROWCE

  • pszeniczny (1,5kg)
  • monachijski (1kg)
  • wiedeński (1kg)
  • abbey malt (0,5kg)
  • carabelge (0,5kg)
  • caracrystall (0,25kg)
  • pszeniczny czekoladowy (50g)
  • chmiel Hallertau Hersbruecker, granulat (30g)
  • Wyeast 3638 Bavarian Wheat (gęstwa)

ZACIERANIE

 

To piwo jest eksperymentem. Samodzielnie skomponowałem recepturę, chcąc wypróbować możliwości różnych słodów. Nie ukrywam, że celem było skomponowanie nieco słodszego, bardziej aksamitnego, ciemnego weizena. Założeniem nie było zrobienia piwa stylowego, jak eksperyment, to eksperyment, ?bezstylowiec?, który mógł dać nową jakość. Wiele wskazuje na to, że taką jakość da! Z nieoczekiwaną pomocą przyszedł apolloks, oferując gęstwę trudno dostępnych drożdży Bavarian Wheat.

4,8kg słodów zadałem do 17l wody. Zacieranie wyglądało następująco:

 

45°C - 30min

62°C - 20min

72°C - 40min -> przeniesienie do filtracji

 

Zawróciłem 4 pierwsze litry. Gęstość początkowa brzeczki wyniosła 19°Blg.

 

WYSŁADZANIE

 

6l + 6l + 6l + 4 = 22l. Uzyskałem 28l brzeczki o gęstości 11°Blg.

 

CHMIELENIE

 

Czas gotowanie wyniósł 70 minut.

 

w 0' - 30g granulatu Hallertau Hersbruecker

 

CHŁODZENIE

 

Tradycyjnie schłodziłem do 28°C i napowietrzyłem brzeczkę, przelewając ją najpierw z wysoka do fermentatora, a następnie przez kranik do właściwego wiaderka, przy okazji redukując osady i chmieliny. Tym razem gęstwę wlałem na dno wiaderka, licząc, że ładnie rozmiesza ją pryskająca brzeczka.

 

Ostatecznie do fermentacji poszło 24l o gęstości 12,5°Blg. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

 

W tym miejscu DZIĘKUJĘ wszystkim tym, którzy czynnie brali udział w dyskusji i pomogli mi, udzielając wyczerpujących odpowiedzi na często męczące pytania. Macie swój udział w tym piwku ;)

 

30.05.2011

 

Piwo rozlane do butelek z dodatkiem 170g glukozy. Łączna ilość 21l. Gęstość końcowa spadła do 3,5°Blg

Edytowane przez Porter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #10 - "Belgian Pale Ale" 13 °Blg - 14.05.2011

 

SUROWCE

  • pale ale(3kg)
  • monachijski (1kg)
  • abbey malt (0,5kg)
  • carabelge (0,5kg)
  • chmiel Challenger, granulat (30g)
  • chmiel Styrian Goldings, granulat (30g)
  • mech irlandzki (6g)
  • Wyeast 3787 High Trappist Gravity (gęstwa, II zbiór)

ZACIERANIE

 

Postanowiłem nieznacznie zmodyfikować zwycięską recepturę dori. Nie miałem zamiaru poprawiać Mistrzyni, a po prostu wykorzystać słody, które mi pozostały, stąd zwiększenie ilości pale ale, Abbey oraz carabelge. Ponownie również zaprawiłem do pracy moje ulubione THG :D Mam nadzieję, że po raz kolejny nie zawiodą.

5kg słodów zadałem do 18l wody. Zacieranie wyglądało następująco:

 

62°C - 20min

72°C - 45min -> przeniesienie do filtracji

 

Zawróciłem 4 pierwsze litry. Gęstość początkowa brzeczki wyniosła 18,5°Blg.

 

WYSŁADZANIE

 

5,5l + 5,5l + 6l + 3 = 20l. Uzyskałem 28l brzeczki o gęstości 12°Blg.

 

CHMIELENIE

 

Czas gotowanie wyniósł 60 minut.

 

w 0' - 30g granulatu Challenger,

w 45? ? mech irlandzki (re hydratyzowany 2 godz. pokaźna łyżeczka w ? szklanki ciepłej wody)

w 45? ? 30g granulatu Styrian Goldings,

 

CHŁODZENIE

 

Tradycyjnie schłodziłem do 28°C i napowietrzyłem brzeczkę, przelewając ją najpierw z wysoka do fermentatora, a następnie przez kranik do właściwego wiaderka, przy okazji redukując osady i chmieliny. Znowu gęstwę wlałem na dno wiaderka, licząc, że ładnie rozmiesza ją pryskająca brzeczka.

 

Ostatecznie do fermentacji poszło 23l o gęstości 13°Blg.

 

Nie wiem, jak to się dzieje, ale wysładzam już raczej ?na oko?, nie dokonując w nieskończoność pomiarów, a do gara trafia zawsze tyle, ile powinno (objętość i gęstość). Moje Belgijskie Pale Ale trafiło w swój przedział: 11,9 ? 13,3°Blg

 

Tym razem czas operacyjny wyniósł 4,5h od momentu zadania słodów do odholowania wiaderka w ustronne miejsce. Czekam na pierwszy ?bulg?. ----> i to właśnie kocham w THG!!! Równo, jak w zegarku, po 3 godzinach z rurki uleciał "pierwszy bulg". Coś niesamowitego. Dałem mniej gęstwy niż zwykle, była wymęczona 18°Blg Belgian Blond Ale, a mimo to (słyszalna i widzialna) fermentacja ruszyła o czasie.

 

3.06.2011

 

Piwko zeszło do 2°Blg. Pięknie sklarowane 23l zostały zabutelkowane z dodatkiem 170g glukozy.

Edytowane przez Porter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega zaczyna wyrabiać u siebie swój styl :okey: O to w tej zabawie chodzi, aby z całej gamy stylów wybrać te , które nam bardzo smakują. Warzenie również Ci się normuje, teraz możesz być bardziej powtarzalny. Pamiętam swoje pierwsze zacierane warki, zawsze była obawa, że coś idzie nie tak jak powinno, a teraz jest luzik :(

 

Z Twoich piw kosztowałem, jedynie Stouta owsianego. Bardzo mi smakował. Jak dokończę degustację pozostałych piw to opiszę wszystko w osobnym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #9 "Piątek 13-go" po 5 dniach fermentacji w 16°C zeszła do 5°Blg. Mogę powiedzieć, że jest to weizen karmelowy :(

 

Warka #10 "Belgijskie Pale Ale" po 4 dniach fermentacji 18-21°C zeszło niewiele... do 7°Blg. Już teraz smakuje wybornie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #9 "Piątek 13-go" po 7 dniach burzliwej zeszła do 4°Blg. Czapa drożdży Bavarian Wheat opadła. Przelałem na cichą. Balon wstawię do piwnicy, gdzie panuje 16°C.

 

Myślicie, że przy takim zasypie słodów karmelowych piwo jeszcze zejdzie? Kalkulator wskazał, że fermentacja zakończy się w granicach 4,5°Blg. Pytanie: ile glukozy dodać do refermentacji? Piwko nie mieści się w żadnym stylu. :beer: Będzie tego ze 22-23l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #9 "Piątek 13-go" po 7 dniach burzliwej zeszła do 4°Blg. Czapa drożdży Bavarian Wheat opadła. Przelałem na cichą. Balon wstawię do piwnicy, gdzie panuje 16°C.

 

Myślicie, że przy takim zasypie słodów karmelowych piwo jeszcze zejdzie? Kalkulator wskazał, że fermentacja zakończy się w granicach 4,5°Blg. Pytanie: ile glukozy dodać do refermentacji? Piwko nie mieści się w żadnym stylu. :beer: Będzie tego ze 22-23l.

Fermentowane pszeniczkami i tak tez bedzie smakowac z grubsza, celuj w 2.5-2.7 vol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Z kalkulatora korzystam, zmylił mnie tylko brak konkretnego stylu mojego eksperymentu. Co by mieć pewność, że fermentacja ustała, potrzymam go jeszcze z tydzień w piwnicy. Zobaczymy co "mierzadło" po tym czasie wskaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro w planach warzenie pierwszego Koelscha.

 

Zasyp:

 

- pilzneński 4kg

- pszeniczny 05,kg

- carahel 0,3kg

 

Zacieranie (podpatrzone od appoloksa :beer:):

 

50°C - 10'

62°C - 45'

72°C - 45'

76°C - 10'

 

Pytanie o chmielenie. Mam 100g chmielu Hallertau Spalt Select 6,4%. Jak długo, w jakich ilościach i jakiej kolejności miałbym chmielić?

Myślałem o takim sposobie (gdzieś podpatrzonym): gotowanie 70min

 

10' - 35g

60' - 25g

 

Drożdże S-33.

Jak radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: ile glukozy dodać do refermentacji? Piwko nie mieści się w żadnym stylu. :beer: Będzie tego ze 22-23l.

Zrób jak radzi Jejski. Nagazuj tak jak lubisz. W większości piw, również w pszenicznych, staram się osiągnąć nagazowanie rzędu 2,5 vol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie, a co z tym chmieleniem Koelscha?

 

EDIT. Doczytałem. 60g to za dużo. 30g na 60min, 10g do chłodzenia.

Edytowane przez Porter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończę wysładzanie Koelscha. Jakim cudem przy zasypie 4,8kg (pilzneński, pszeniczny, carahell) i 17l wody gęstość pierwotna wynosi 20°Blg? Toż to więcej niż dubble i belgian alesy. Czyżby pilzneński był tak wydajny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.