Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Czy nadmiar drożdży w próbce może powodować zawyżenie pomiaru balingometrem? Trochę głupio zrobiłem, po 2 tygodniach byłem pewien, że piwo już przefermentowało, więc pierw zlałem do fermentora rozlewczego, w którym już był roztwór glukozy i dopiero końcówkę po przelewaniu zmierzyłem i wychodzi na to, że zeszło z 17blg gdzieś do 8-9blg, tylko że w tej próbówce to jest w zasadzie połowa drożdży a nie piwa. Czy to może mieć wpływ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebuję przepis na zacieranie tego zestawu dry stouta:

 

http://www.homebrewing.pl/stout-12stblg-zestaw-surowcow-p-280.html

 

wyczytałem na forum że 70' w 66 stC i później na 15' słody palone czyli te dwa:

 

Jęczmień palony 0,3kg

Słód Carafa® I 0.2kg

 

?

 

a następnie mashout i filtracja?

 

chmielenie marynka na 60' i lubelski na 15' ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że "najgorsze" minęło i nie widać by jeszcze miały zamiar zwiedzać okolicę. Wiele ich nie wyszło, głównie wypchnięta woda i cała rurka jest zabrudzona.

Blow-off tube nigdy nie robiłem, nawet nie wiem czy wężyki, które mam będą pasować do otworu w pokrywie. O ile to nie jest konieczne nie chcę otwierać i kombinować. Raczej chodzi mi o to czy koniecznie wyjąć rurkę i umyć, czy można zostawić jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebuję przepis na zacieranie tego zestawu dry stouta:

 

http://www.homebrewi...wcow-p-280.html

 

wyczytałem na forum że 70' w 66 stC i później na 15' słody palone czyli te dwa:

 

Jęczmień palony 0,3kg

Słód Carafa® I 0.2kg

 

?

 

a następnie mashout i filtracja?

 

chmielenie marynka na 60' i lubelski na 15' ?

Ja bym to tak zrobił:

67°C - 60'

mash-out

 

10-15' przed końcem zacierania dodać palone ziarno i słód.

 

Chmielenie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejne krótkie pytanie. po ściągnięciu 26L ekstraktu do chmielenia BLG resztek jest równe 4. coś z tym można jeszcze zrobić czy już do niczego się nie nadaje. więcej do gara lidla na chmielenie nie zmieściło się.

Wysładzać można bezpiecznie aż do 2 Blg. Możesz jeszcze 1-2 litry odzyskać. W trakcie gotowania z chmielem będzie Ci ubywać brzeczki i wtedy te odzyskane litry możesz dolewać. Licz się jednak z tym, że gotowanie będziesz musiał wydłużyć żeby uzyskać zakładany poziom stężenia cukrów.

Możesz też te odzyskane ilości zawekować i w przyszłości wykorzystać na starter do nowego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem.

Mam dzisiaj klęskę urodzaju. Filtruję pszenicę ( 2kg pilzneńskiego i 4kg pszeniczne jasne ) tylko, że zmieliłem za drobno i co 5 litrów mi się zapycha. także wzburzam całość dodając nową porcję wody i rusza. Sęk w tym, że miałem mieć góra 30ltr 10Blg a teraz mam już 20ltr tylko 18Blg a gdzie jeszcze warzenie... Mogę nadmiar zagotować i zostawić do chmielenia na jutro (jako bonusowa warka :D ) bo dzisiaj nie dam rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki macie sposób na szybkie sprawdzenie BLG filtratu mając aerometr? schładzanie do 20 stC z 70 paru stC jest dość długotrwałe a filtrat leci i leci ;/

 

ja odlewam sobie porcję i chłodzę w naczyniu z zimną wodą. Do 20st.C to zajmuje 5 minut góra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to jest normalne?

 

 

 

Słód jasny pilzneński 4,6kg

Jęczmień palony 0,345kg

Słód Carafa® I 0.23kg

Płatki jęczmienne 0.44kg

Chmiel goryczkowy Marynka 46g

Chmiel aromatyczny Lubelski 29g

 

wysładzałem do 26L

z gara do fermetora ściągnąłem tylko 20L bo strasznie dużo mętów po chmieleniu mi zostało no i pewnie ze 2-3L odparowało.

 

BLG mi wyszło 17-17,2

 

czy rozcieńczyć to? jak tak to jak dużo bo wg założenia powinno wyjść BLG 12

 

wydajność wg tego wzoru http://www.wiki.piwo.org/Obliczanie_wydajno%C5%9Bci_warzelni marnie niska 65,66

Edytowane przez nysander
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zablokował(a) i odpiął/ęła ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.