Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

najwyżej będzie :P następnym razem zrób beta glikanową i będzie OK.

No już nie pamiętałem jak robiłem żytnie, bo to w zeszłym roku. Do zagotowanych płatków dolałem resztę zimnej wody i uzyskałem 55 stopni, wtedy poszły słody, tak więc jakaś namiastka była, ale do 63 doszło w 15 minut, więc conajwyżej namiastka...

 

edit: jest jakby lepiej, a może nawet dużo lepiej (wciąż jest to jednak jakiś litr na 3-4 minuty), ale nie ma bata żebym wyrobił się z American Stoutem dzisiaj - a miało być tak pięknie.

 

A tak jeszcze w sprawie beta-glukanowej - rozumiem, że chyba nawet lepiej byłoby ją zrobić podczas kleikowania, bo generalnie chodzi o to &^%#&% żyto?

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba, nawet namiastki nie było :P bo betaglikonowa jest poniżej 50C i można ją zrobić na samym życie, ale musi mieć aktywność enzymatyczną. W twoimi przypadku musiał byś do kleikowania dosypać trochę słodu.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba, nawet namiastki nie było :P bo betaglikonowa jest poniżej 50C i można ją zrobić na samym życie, ale musi mieć aktywność enzymatyczną. W twoimi przypadku musiał byś do kleikowania dosypać trochę słodu.

No i wychodzą braki kiedy człowiek nie waży zbyt często i zapomina. No ale poszło w końcu a że sypałem na oko palonego mam polskiego żytniego cascadiana :okey: . Dzięki leszcz.

 

Tak więc dla potomnych, bo jeszcze nie raz ktoś będzie pewnie przekopywał ten wątek - jeśli żyto w zasypie to solidna przerwa beta-glukanowa.

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc dla potomnych, bo jeszcze nie raz ktoś będzie pewnie przekopywał ten wątek - jeśli żyto w zasypie to solidna przerwa beta-glukanowa.

Lepiej żeby potomni wiedzieli, że to tylko i wyłącznie Twoja opinia, ja wcale tej przerwy nie stosuję i jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nottinghamy :)

 

W sumie racja, przecież warki nie wyleję. Potrzymam je w niższym przedziale temperatur, powinny dać czystszy profil. Baniak jest na zewnątrz i ma 17`C. Jest środek lipca a boje się czy temp. jeszcze bardziej nie spadnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie warzę witbiera i miałem dla niego przygotowaną gęstwę Belgian Ardennes, ale właśnie wyjąłem słoik i na wierzchu na wodzie była jakby pół centymetrowa plamka pleśni. Drożdże pachną normalnie. Zaryzykowali byście? Mam jeszcze w razie czego S-33, także tragedi nie ma, ale na tamtych drożdżach piwko wyszło by lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kłopot.

W piątek wsypałem Ale 514(saszetka) do 30L PIPY w 33L fermentorze. Po pierwszej nocy trochę drożdży poszło na małą przechadzkę. Zastosowałem patent ze słojem i wężykiem. Do dzisiejszego ranka bulkało jak szalone. Teraz nawet małego bulknięcia. Wymieniłem wężyk na rurkę fermentacyjną dla sprawdzenia czy nie ma jakiejś nieszczelności - nie bulka. Czy zadać jeszcze raz drożdże i rozlać do dwóch fermentorów?

Edytowane przez Udo Grubbe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Burzliwa" część fermentacji już się skończyła. Zostaw to w spokoju, po tygodniu od zadania drożdży przelej to na "cichą" żeby warka się wyklarowała na 2-3 tygodnie. Potem zabutelkuj na 2-3 tyg i pij! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@

scooby_brew - nigdy inaczej nie robiłem, nawet w pszeniczniakach. Zastanawiam się czy fermentor nie jest za mały. Bo na cichej brak pustej przestrzeni nie przeszkadza ale na burzliwej może potrzeba więcej miejsca. Z reguły miałem do 25l w 33l-owym wiadrze.

Edytowane przez Udo Grubbe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zablokował(a) i odpiął/ęła ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.