Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Uwarzyłem piwo, zadałem drożdże i teraz mam dylemat. Posiadam komórkę lokatorską, w której temperatura w ciągu dnia waha się między 15-18C i to raczej w niej wolałbym trzymać fermentujące piwo. Mój dylemat polega na tym, czy może nie zostawić piwa w mieszkaniu (temp 23-25C) do rozpoczęcia fermentacji i dopiero potem umieszczenia go w komórce. Co o tym sądzicie? Drożdże to US-05.

 

Od razu do komórki, UeSy sobie spokojnie poradzą. W mieszkaniu masz tropiki, wyjdzie rozpuszczalnik, estry, fuzle i co tam jeszcze może :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej robie apa i troche zmienila mi sie koncepcja chmielenia wiec mam pytanie do doswiadczonych kolegow jak zachodzi izomeryzacja w tem 70-80%?  Bo nie wiem ile na goryczke sypnac, wiem ze to jest na forum ale nie mam czasu szukac

Edytowane przez zepu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Poniżej 79°C izomeryzacja AK nie zachodzi.

Wg mnie to jest troszkę błędnie napisane.

poniżej 79°C izomeryzacja zachodzi, ale w tak małym stopniu, że można to pominąć (no chyba, że jest się aptekarzem ;) )..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Pytanie co do rozlewu:

w kalkulatorach do obliczenia surowca do refermentacji podaje się temperaturę piwa podczas rozlewu.

Jaką temperaturę podaję dla Saisona który fermentował w 25C ale ostatnie 3 dni przed rozlewam stał w 10C?

Nie chciałbym przesadzić z cukrem a temperatury przy wysokim docelowym nagazowaniu robią już sporą różnicę w obliczeniach.

 

Na mój chłopski rozum powinienem wpisać maksymalną temp. fermentacji bo wtedy wytwarzało się Co2 więc po schłodzeniu piwa na cichej zawartość Co2 w piwie nie powinna się już zwiększyć. 

 

proszę o pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zasotsowanie łuski owsianej do filtorwania prawie czystego pszeniczniaka może wpłynać jakoś na smak piwa?

 

Małe ilości raczej nie, ja tam używam 2-3 garści czystego owsa czasem na filtracje i raczej nie wyczuwałem niczego dziwnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z owsem się nie bawiłem, ale łuski gryczanej trochę używałem i jak ją wcześniej zalejesz wrzątkiem, żeby puściła kolor, i odcedzisz, to do piwa nic nie przechodzi. Testowane na tak delikatnym piwie jak grodzisz. Z owsem zapewne można zrobić to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Słuchajcie, na samym początku zacierania uciekła mi temperatura (skręciłem palnik na najmniejszy ogień, zamiast go skręcić całkiem). Zacieranie miało być w 68 C, podskoczyło do ok. 78 C. Jak się zorientowałem zacieranie trwało 15 min, dolałem 1 litr zimnej wody, spadło do 68. Pytanie - czy kontynuować zacieranie? Będzie coś z tego jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie skorzystać z ostrego dyżuru bo woda już się grzeje a ja zacząłem zastanawiać się jeszcze nad recepturą.

Chce rozdzielić warkę na pół i do jednej połowy dać suszone śliwki.

http://scr.hu/2p5k/hyqn7

Mam wątpliwości do słodu czekoladowego, dać go od razu czy na ostatnie 10 minut? Taka ilość jest wystarczająca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już 7 dni moje AIPA na wyeast 1272 stoi na burzliwej. 
Pierwszy raz robiłem z 1272, wcześniej zawsze z sucharów US-05.
Otwieram wieko i tam jeszcze czapa drożdzowa - mam nie zlewać tylko poczekać kilka dni ?

Ale skąd wezmę gęstwę ?
Chciałem dzisiaj zlać na cichą i pobrać gęstwę na Imperial IPA, które mi teraz właśnie bulga w garze. Zaraz dodaję chmiel.

Co radzicie zrobić ?
Dzięki z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zablokował(a) i odpiął/ęła ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.