Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam pytanie kupiłem w Browamator dwa zestawy do uwarzenia piwa AIPA każdy na 10 litrów Piwa. W każdym zestawie była saszetka z drożdżami i zapis że jak robię 20 litrów to zadaję obie. Czy prawidłowo? Po 10 dniach burzliwej mam pianę ok 2-3 cm. I tu moje pytanie czy sprawdzać BLG czy czekać jeszcze aż piana opadnie?

A ja przy US-05 zgarniam drożdżowy korzuch i pobieram próbkę do pomiaru. Przy 17BLG zwykle po 8 dniach poniżej 3BLG nie spada, 10 dnia robię kontrolny pomiar i zlewa na cichą.

Na Twoim miejscu zrobiłbym pomiar za dwa dni kontrolę, a przez kolejne 10 to zdążysz jeszcze chmielenie na zimno zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam,

 

Mam pytanie kupiłem w Browamator dwa zestawy do uwarzenia piwa AIPA każdy na 10 litrów Piwa. W każdym zestawie była saszetka z drożdżami i zapis że jak robię 20 litrów to zadaję obie. Czy prawidłowo? Po 10 dniach burzliwej mam pianę ok 2-3 cm. I tu moje pytanie czy sprawdzać BLG czy czekać jeszcze aż piana opadnie?

A ja przy US-05 zgarniam drożdżowy korzuch i pobieram próbkę do pomiaru. Przy 17BLG zwykle po 8 dniach poniżej 3BLG nie spada, 10 dnia robię kontrolny pomiar i zlewa na cichą.

Na Twoim miejscu zrobiłbym pomiar za dwa dni kontrolę, a przez kolejne 10 to zdążysz jeszcze chmielenie na zimno zrobić.

 

 

Czemu Ci się tak spieszy z tymi pomiarami i przelewaniem? Zwykła niecierpliwość czy zależy Ci na wykorzystaniu maksymalnie świeżej gęstwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dlaczego od razu spieszy, sprawdzam BLG i jeśli nie dyga w dół po dwóch dniach to przelewam.

Poczytaj Forum trochę, tyle się teraz tlucze, że na cicha się przelewa żeby odzyskać gęstwę, a nie "bo blg 2 dni stoi"

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Poczytaj Forum trochę, tyle się teraz tlucze, że na cicha się przelewa żeby odzyskać gęstwę, a nie "bo blg 2 dni stoi"

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

 

 

Koledzy wolna wola kto chce niech odzyskuje gęstwę, a kto chce niech przelewa na cichą i chmieli byle srogo  :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Koledzy wolna wola kto chce niech odzyskuje gęstwę, a kto chce niech przelewa na cichą i chmieli byle srogo :naughty:

Pewnie, rób jak chcesz, tylko w takim razie po co pytasz się na forum co robić, skoro już decyzję podjąłeś?

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A ja przy US-05 zgarniam drożdżowy korzuch i pobieram próbkę do pomiaru. Przy 17BLG zwykle po 8 dniach poniżej 3BLG nie spada, 10 dnia robię kontrolny pomiar i zlewa na cichą.

Ja bym Ci radził poczytać co to fermentacja cicha bo wychodzi na to, że wypisujesz bzdury ;)

http://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki#Przebieg_fermentacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pewnie, rób jak chcesz, tylko w takim razie po co pytasz się na forum co robić, skoro już decyzję podjąłeś?

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

 

Kolego czytaj dokładnie, to nie ja pytałem.

Sorry, faktycznie podlaczyles się pod wcześniejszy post

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim, warzę teraz piwo gdzie po raz pierwszy mam zamiar użyć gęstwy drożdzowej. Wąchałem teraz gęstwe i pachnie dość nietypowo, kojarzy mi się to z syropem z pędów sosny, piwo które było nad gęstwą smakuje w miarę normalnie. Czy gęstwa z lodówki ma prawo pachnieć w taki "inny" sposób?

Nie chciałbym zadać zainfekowanej gęstwy, szczególnie że to piwo ma długo leżakować w butelkach.

Edytowane przez Pessos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wąchałem teraz gęstwe i pachnie dość nietypowo, kojarzy mi się to z syropem z pędów sosny, piwo które było nad gęstwą smakuje w miarę normalnie.

 

Musiałbyś użyć telefonu przesyłającego zapachy aby można coś było powiedzieć  :D . Mi zawsze gęstwa pachnie po prostu jak piwo z drożdżami... żadnych sosen i żywic. Po jakim to piwie (bo może super hiper IPA i te chmiele tak walą)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie

Robię właśnie West Coast IPA i fermentacja ruszyła mi bardzo powoli. Po obniżeniu temperatury do 19-20 stopni praktycznie ustała.

Podjeżewam, że drożdże nie były w najlepszej formie i tu pytanie:

Czy dodać drugą saszetkę drożdży do brzeczki ?

Czy może przygotować starter - właśnie złożyłem mieszadło magnetyczne?

Czy mogę jeszcze coś zrobić aby pobudzić fermentację i piwo odfermentowało jak najniżej się da bez podnoszenia temperatury ?

Drożdże US05 brzeczka około 13blg w chwili startu

Edytowane przez filip_gd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię piwo w stylu APA. Chciałem zrobić przerwę w 64st. Niestety zgapiłem się i zostawiłem włączony palnik na małym ogniu. W 25 min doszło do 82st. Wyłączyłem palnik, dolałem 3l zimnej wody i zeszło do 68st. Da się to uratować, czy zastopowałem wszystkie enzymy, wyszły garbniki i mogę lać w kanał?

 

P.S. Dolałem jeszcze 0,8l żeby zeszło do tych 4st.

 

Teraz mam 3,65kg zasypu i 16,6l wody

Edytowane przez teufel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób próbę jodową i sprawdź czy się zatrze. Jak tak to możesz ciągnąć do końca, coś tam wyjdzie. Jak mimo upływu czasu ciągle będzie skrobia to zabiłeś enzymy i dupa blada. W 25min mogło się zatrzeć.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej zrobiłem 20min przerwy w 47st (mam trochę słodu żytniego). Teraz po godzinie odkąd zostawiłem miałem zastopować, próba jodowa pozytywna (nie ma ciemnej barwy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej zrobiłem 20min przerwy w 47st (mam trochę słodu żytniego). Teraz po godzinie odkąd zostawiłem miałem zastopować, próba jodowa pozytywna (nie ma ciemnej barwy).

W takim razie,chyba negatywna :-)

 

Wysłane z mojego V9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 17BLG zwykle po 8 dniach poniżej 3BLG nie spada

Kolego, moja warka fermentowana na US-05 to zejście z 15.5°BLG na 3.5°BLG po dniach 14. Fermentowane w temperaturze 18-19°C.

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy 17BLG zwykle po 8 dniach poniżej 3BLG nie spada

Kolego, moja warka fermentowana na US-05 to zejście z 15.5°BLG na 3.5°BLG po dniach 14. Fermentowane w temperaturze 18-19°C.

Chyba musiałbyś 2 ziarenka drożdży wrzucić zeby tyle to trwało.

Zjadły na pewno szybciej.

Jedynie co, skądinąd słusznie, przetrzymałes te dwa tygodnie.

Ale nie wprowadzaj w blad, ze trzeba zero piatkom dwóch tygodni na przejedzenie 12blg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale nie wprowadzaj w blad, ze trzeba zero piatkom dwóch tygodni na przejedzenie 12blg

Nie zapominaj o kwestii temperatury zadania, temperatury fermentacji, natlenieniu, ilości zadanych grzybów oraz ich jakości i żywotności jak również czy był starter, czy było uwodnienie (i jak one przebiegły) a także o objętości warki. No i o tym, czy było zacierane na słodko, na wytrawnie czy w stylu mieszanym. Czynników jest wiele... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zablokował(a) i odpiął/ęła ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.