Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

kończę właśnie gotować Weizena i uzmysłowiłem sobie zę prawdopodobnie zrobiłem jeden błąd. Poniżej jego opis:

 

Wg receptury powinienem dać 19g chmielu Hallertau. I tak właśnie dałem.

 

Jednakże potem doczytałem, że w recepturze jest opisany chmiel o zawartości Alfakwasów = 4%.

Natomiast na opakowaniu od chmielu, który dodałem jest napisane, że Alfakwasy = 5,2%.

 
Czy w związku z tym powinienem dać proporcjonalnie mniej chmielu?
Jeśli tak to niestety jest już za późno.
 
Ale mogę w zamian rozdzieńczyć trochę brzeczkę, która mi wyjdzie prawdopodobnie z zapasem (około 13 blg zamiast 12 blg z przepisu).
Mogę również machnąć ręką jeśli uznacie, że 20% więcej Alfakwasów nie jest problemem.
Osobiście wolałbym nie rozcieńczać, ale jak będzie trzeba to trudno.
 
Jak sądzicie?
Edytowane przez roberto_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem w wątku dot. piwa FAH ale nikt nie odpowiada a potrzebuje pilnej porady więc zadam i tutaj.

 

Właśnie wlałem drożdże do mojego FAHa. Próbka ostygła i wskazuje 14Blg. Mam tego 21l. Zostawić tak czy dolać wody puki jeszcze nie fermentuje?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem. Mi to obojętne ile blg na papierze, byle by w smaku dobre było :-P

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez dpiast
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Problem i u mnie. Wczoraj uwarzony Tripel.
Dziś miały pójść Safale S-33, ale z przyczyn losowych drożdży nie ma.

 

Pytanie co zrobić ?

 

Z drożdżaków mam do dyspozycji Safale K-97, S-04, S-23 i z Gozdawy PAY7, Classic Belgian Witbier i Bavarian Weat 11

 

Zadać coś z powyższych czy kupić TYLKO on-line S-33, a tą brzeczkę przegotować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z braku zdecydowania czy zostawić 14stke czy dolać do 12stki zrobiłem z tego 13stkę :-D Dziękuję za pomoc :-)

Edytowane przez dpiast
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Problem i u mnie. Wczoraj uwarzony Tripel.

Dziś miały pójść Safale S-33, ale z przyczyn losowych drożdży nie ma.

 

Pytanie co zrobić ?

 

Z drożdżaków mam do dyspozycji Safale K-97, S-04, S-23 i z Gozdawy PAY7, Classic Belgian Witbier i Bavarian Weat 11

 

Zadać coś z powyższych czy kupić TYLKO on-line S-33, a tą brzeczkę przegotować ?

Tripla nie zrobisz ani na żadnych z wymienionych ani na S-33. 

 

Jak chcesz uratować piwo to nie czekaj tylko zadaj cokolwiek teraz. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie jest tak że chmielenie miałem zaplanowane tak :

1. Columbus/Tomahawk/Zeus 20 g 60 min  

2. Mosaic 15 g 30 min

3. Mosaic 15 g 5 min 

ale zamiast columbusa dałem 20g mosaica hm po prostu pomyłka musze się nauczyć warzyć na trzeżwo :) 

mimo wszystko dałem zaraz po mosaicu columbusa a pkt. 2 i 3 bez zmian i moje pytanko bo z tego miał wyjść earl grey ibu ok 40 

czy po takim błędzie warto dodawać earl greya na zimno czy chmiele to przykryją ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest sprawa :D

 

w wannie chłodzi się blonde, niestety wydajność mnie niemile zaskoczyła skutkiem czego dałem zbyt mało cukru - o ok 150g (celowałem w 17blg a wyszło 15. Czy mogę zagotować jakąś minimalną ilość wody z taką ilością cukru, po czym wlać ów roztwór do chłodzącej się brzeczki lub zdezynfekowanego fermentatora w którym odbędzie się fermentacja ?

 

Proszę o odpowiedź, sprawa jest pilna :D

Edytowane przez mina obelżywa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest sprawa :D

 

w wannie chłodzi się blonde, niestety wydajność mnie niemile zaskoczyła skutkiem czego dałem zbyt mało cukru - o ok 150g (celowałem w 17blg a wyszło 15. Czy mogę zagotować jakąś minimalną ilość wody z taką ilością cukru, po czym wlać ów roztwór do chłodzącej się brzeczki lub zdezynfekowanego fermentatora w którym odbędzie się fermentacja ?

 

Proszę o odpowiedź, sprawa jest pilna :D

 

Aż tak to nie miałem nigdy ale, kiedyś zapomniałem wsypać cukier :) I zagotowałem całą brzeczkę i wyszło bardzo dobre piwo :)

Edytowane przez browarbiskup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jest sprawa :D

 

w wannie chłodzi się blonde, niestety wydajność mnie niemile zaskoczyła skutkiem czego dałem zbyt mało cukru - o ok 150g (celowałem w 17blg a wyszło 15. Czy mogę zagotować jakąś minimalną ilość wody z taką ilością cukru, po czym wlać ów roztwór do chłodzącej się brzeczki lub zdezynfekowanego fermentatora w którym odbędzie się fermentacja ?

 

Proszę o odpowiedź, sprawa jest pilna :D

 

Aż tak to nie miałem nigdy ale, kiedyś zapomniałem wsypać cukier :) I zagotowałem całą brzeczkę i wyszło bardzo dobre piwo :)

 

nie pasuje mi jeszcze raz gotować brzeczke bo chce iść w miarę normalnej porze spać :D Raczej zagotuje, nic się nie powinno zadziać, skoro podobnie się czyni w przypadku dodawania cukru do refermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest sprawa :D

 

w wannie chłodzi się blonde, niestety wydajność mnie niemile zaskoczyła skutkiem czego dałem zbyt mało cukru - o ok 150g (celowałem w 17blg a wyszło 15. Czy mogę zagotować jakąś minimalną ilość wody z taką ilością cukru, po czym wlać ów roztwór do chłodzącej się brzeczki lub zdezynfekowanego fermentatora w którym odbędzie się fermentacja ?

 

Proszę o odpowiedź, sprawa jest pilna :D

Nie taka pilna. Spokojnie możesz to zrobić w trakcie wysokich krążków (czy jak to się nazywa).

Możesz dodać cukier ale 11% czystej sacharozy to już trochę dużo (zwiekszasz wytrawność, mogą pojawić się nuty bimbrowe). Lepiej jak w najbliższych dniach skombinujesz ekstrakt i go dodasz. (ilość możesz policzyć w PPPP).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz powiedzieć jak wyliczyles te 11%? Kolega nie podał wielkości warki.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

2 plato z 17. Oczywiście możemy dyskutować nad dokładnością założeń i zaokrąglaniem... tylko nie to jest przedmiotem :-/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zablokował(a) i odpiął/ęła ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.