Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam jejski, po prostu pierwszy raz mi się zdarzyło i nie wiedziałem, czy to mogę bezpiecznie do rana zostawić czy np. kombinować coś ze spuszczaniem gazu. Chata jesienią malowana, rozumisz... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://tinypic.com/r/zxmlbs/6 - tak to wyglada obecnie. Wciaz nie bulgocze, powoli koncza mi sie pomysly... wczesniej na wierzchu nic sie nie dzialo, teraz jakastam pianka sie utrzymuje. Temperatura w pomieszczeniu - 21 stopni.

 

Gęstwy dodalem jedna lyzke stolowa, moze za malo?

Edytowane przez pan_czarny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gęstwy dodalem jedna lyzke stolowa, moze za malo?

 

 

 

na 23 litry ???

 

na jeden hektolitr piwa potrzeba 0,6l takiej gęstwy czyli proporcjonalnie będziesz potrzebował 60ml na 10l dla spokoju i z racji tego że gęstwa będzie przechowywana nieco dłużej możesz przyjąć dla spokoju 70ml.

Tak więc reasumując, na pewno wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam szybkie pytanko. Wczoraj robiłem warkę. Skończyłem koło 16. Od tego czasu brzeczka stoi bo drożdże mi trochę za późno wystartowały i starter właśnie się "dorabia". Co zrobić? Zadać ten nie do końca namnożony starter (drożdże aktywowane w piątek, zadane do startera w sobotę wieczorem) który nadal "bulka", czy poczekać jeszcze trochę? Nie chce żeby brzeczka stałą nie zadana tak długo.

 

starter wygląda tak:

http://www.piwo.org/gallery/image/3479-starter/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. Idę zadać w takim razie.

 

 

Zadaj, drożdże najlepiej dodawać jak są w fazie wysokich prążków, a tu widać już jest po.

 

to mój pierwszy starter z płynnych drożdży więc nie do końca wiedziałem na jakim etapie go dodać.

 

Dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Startera używa się albo do pobudzenia drożdży, albo do namnażania, albo do tego i tego.

Jeżeli chcesz tylko pobudzić drożdże to raz napowietrzasz dobrze brzeczkę, czekasz na wysoką pianę i zadajesz.

Jeżeli namnażasz to w starterze musisz utrzymywać fazę wysokich krążków, dlatego jak nie masz mieszadła magnetycznego to widząc, że piana opada powinieneś napowietrzać brzeczkę (co kilka godzin).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam nadzieje że się zdążyły odpowiednio namnożyć, bo ogólnie ja nie pamiętam żebym miał jakąkolwiek pianę (po za taką jak widać na zdjęciu) mimo że napowietrzałem je chyba z 3-4 razy.... Trochę ich się tam nazbierało na dnie, zalałem z całą zawartością więc liczę że dadzą sobie radę.

Edytowane przez VeryBerry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eksperymentowałem ostatnio trochę z chmieleniem, mianowicie użyłem chmielu z chmielenia na zimno do chmielenia brzeczki przedniej. Brzeczka wyszła za mało goryczkowa, niestety zadałem już drożdże. Da się coś jeszcze zrobić? Myślałem o herbatce chmielowej, ale ją chyba dodaje się do brzeczki przed zadaniem drożdży. Ma ktoś jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.