Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Jak odróżnić słód zwykły od słodu karmelowego? konkretnie Pale Ale od Cara-Pils ?

zapomniałem wrzucić karteczki do worka i mam teraz dwa worki niepodpisanego słodu o podobnej wadze i identycznym, na oko kolorze...

Jest jakiś sposób, żeby je zidentyfikować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milk stout z receptury weny. Fermentował w 20C. Zszedł z 16 do 7 blg. Dzisiaj zabutelkowany.

 

Leżakowanie w butelkach w temp. pokojowej (25C) czy spowrotem do piwnicy do niższej? (Tam to mogę zrobic nawet poniżej 10C) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milk stout z receptury weny. Fermentował w 20C. Zszedł z 16 do 7 blg. Dzisiaj zabutelkowany.

 

Leżakowanie w butelkach w temp. pokojowej (25C) czy spowrotem do piwnicy do niższej? (Tam to mogę zrobic nawet poniżej 10C) :)

Ja bym pozostawił w temp. pokojowej jeszcze chwilę (do czasu nagazowania) i dopiero przeniósł w chłodniejsze miejsce

EDIT: myślę, że 16 st.C to odpowiednia temp do dojrzewania :)

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milk stout z receptury weny. Fermentował w 20C. Zszedł z 16 do 7 blg. Dzisiaj zabutelkowany.

 

Leżakowanie w butelkach w temp. pokojowej (25C)

Jak Ty wytrzymujesz w takiej temperaturze ? To ja latem tyle w domu nawet nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentuję a'la grodziskie na załączonych drożdżach Fermentis Safbrew S-33

Rekomendowana temperatura fermentacji: 15°C - 24°C. Temperatura w fermentowni spadła do 14°C, temperatura fermentora 20°C. Na co patrzeć, temperaturę fermentowni, czy fermentora? Logika podpowiada, że fermentora, ale wolę się upewnić. Jeśli by miało chodzić o temperaturę fermentora, to chyba warto ją jeszcze obniżyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentuję a'la grodziskie na załączonych drożdżach Fermentis Safbrew S-33

Rekomendowana temperatura fermentacji: 15°C - 24°C. Temperatura w fermentowni spadła do 14°C, temperatura fermentora 20°C. Na co patrzeć, temperaturę fermentowni, czy fermentora? Logika podpowiada, że fermentora, ale wolę się upewnić. Jeśli by miało chodzić o temperaturę fermentora, to chyba warto ją jeszcze obniżyć?

Można tych drożdży użyć do ogrzewania domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentuję a'la grodziskie na załączonych drożdżach Fermentis Safbrew S-33

Rekomendowana temperatura fermentacji: 15°C - 24°C. Temperatura w fermentowni spadła do 14°C' date=' temperatura fermentora 20°C. Na co patrzeć, temperaturę fermentowni, czy fermentora? Logika podpowiada, że fermentora, ale wolę się upewnić. Jeśli by miało chodzić o temperaturę fermentora, to chyba warto ją jeszcze obniżyć?[/quote']

Można tych drożdży użyć do ogrzewania domu :)

To rewolucja w technice grzewczej! Obstawić ścianę fermentorami. Nie dość, że ogrzeją dom to jeszcze ile piwa powstanie przez cały sezon grzewczy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentuję a'la grodziskie na załączonych drożdżach Fermentis Safbrew S-33

Rekomendowana temperatura fermentacji: 15°C - 24°C. Temperatura w fermentowni spadła do 14°C' date=' temperatura fermentora 20°C. Na co patrzeć, temperaturę fermentowni, czy fermentora? Logika podpowiada, że fermentora, ale wolę się upewnić. Jeśli by miało chodzić o temperaturę fermentora, to chyba warto ją jeszcze obniżyć?[/quote']

Można tych drożdży użyć do ogrzewania domu :)

To rewolucja w technice grzewczej! Obstawić ścianę fermentorami. Nie dość, że ogrzeją dom to jeszcze ile piwa powstanie przez cały sezon grzewczy. :)

Mało tego. Ile żon spojrzy łaskawie na nasze hobby!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja może powiem że przy wzroście kilograma suchej masy drożdży wydziela się około 8 MJ ciepła :D

 

Miałem o tym pisać w wątku o chłodzeniu peltierami, ale...

Ogniwo, które potrafiło samo (bez wspomagania wkładami) utrzymać 0.6 m3 z balonem wypełnionym wodą w temperaturze 6 stopni, w momencie prowadzenia fermentacji burzliwej (w pierwszych 60 godzinach) ledwie wyrabiało 17.4 C.

 

To jest na prawdę potężna bomba energetyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj warzyłem grodzisza. Gęstość 9 blg. Dziś rano zadany gęstwą Wyeast Koelsh w ilości ok 200 ml, ok. 6.00. Po powrocie z pracy - absolutny brak oznak fermentacji stało w 17 st. Napowietrzyłem brzeczkę mikserem, dwa razy po około 3 minuty i dodałem resztę gęstwy ok 150 ml. Drożdże zadawane w ok. 22 st. C (temperatura brzeczki). Przestawiłem do cieplejszego - około 24 stopnie. Do teraz brak oznak fermentacji, minęło 15 godzin, gęstwa ewidentnie "przewymiarowania" w ilości i nic.

Czy dać suche s-33, mam w rezerwie, czy jeszcze czekać i jak długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zablokował(a) i odpiął/ęła ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.