Skocz do zawartości

Ranking

  1. wizi

    wizi

    Members


    • Punkty

      4

    • Postów

      1 658


  2. korzen16

    korzen16

    Members


    • Punkty

      2

    • Postów

      3 556


  3. Reters

    Reters

    Members


    • Punkty

      2

    • Postów

      757


  4. Raf78

    Raf78

    Members


    • Punkty

      2

    • Postów

      314


Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 2024.02.07 uwzględniając wszystkie działy

  1. Raf78

    Raf78 home brewing

    Witam, po wskazówkach innych forowiczów, postanowiłem we właściwym miejscu zamieszczać zapiski z mojej przygody z piwowarstwem domowym 🙂 1. Polskie Jasne 12 BLG, IBU: 40, ABV: 4,8% (22.10.2023r.) 2. India Pale Ale 14 BLG, IBU: 51,9, ABV: 5,5% 3. Kangaro Pale Ale 13 BLG, IBU: 38, ABV: 5,5% 4. AIPA - wg własnego przepisu, BLG 14, IBU: 28 5. AIPA Single Hop Citra własny przepis
    2 punkty
  2. Jeżeli to nie Twoja tajemnica czy mógłbyś podpowiedzieć co dokładnie? Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi. Wszystko co tutaj napisałeś ma dla mnie ogromną wartość.
    1 punkt
  3. darinho

    Degustacje piw sklepowych

    Komes Porter Amburana 21% 9% Ważność 05,11,2026r. Wygląd - czarne, pod światło rubinowe przebłyski, klarowne. Piana nieźle się buduje, ale szybko redukuje się do cienkiej warstewki. Po chwili znika całkiem. Aromat - połączenie gorzkiej czekolady, gorzkiego kakao, drewna, lekkiego alkoholu. Aromat dość wytrawny. Drewno pachnie ładnie, ale w ciemno to bym powiedział, że to po prostu płatki. Po dłuższej chwili wychodzi trochę śliwki. Smak - Słodko tylko na początku. Od razu palona goryczka. Na koniec palona kwaśność średnia. Na pierwszym planie jest paloność, gorzka czekolada, prażony słód, kawa zbożowa z paczki. Po chwili dochodzi bardziej drewno. Wyraźne, ale nie dominujące. W smaku już czuć, że to inne drewno niż płatki dębowe. Chociaż w ciemno pewnie bym powiedział, że płatki macerowane w czymś. Trochę korzenne to jest, ale tak lekko. Kojarzy się trochę z korą cynamonu. W smaku i w tym, że nadaje takiej suchości jakby. I zostaje lekko na języku. Z tym cynamonem/ korzennością to nie sugerowałem się etykietą a teraz widzę tam jest napisane. Ogólnie - Bardzo fajny dodatek i bardzo dobre piwo. Aromat bardziej porterowy, smak bardziej od drewna. Dobry balans wg mnie między porterem a drewnem. Nie jest to jakiś super sztos dla mnie. Amburana robi robotę, ale wydaje mi się, że porównywalną z płatkami dębowymi. Nie jest to jakiś gamechanger wg mnie.
    1 punkt
  4. Ja preferuję przelać z wiaderka do wiaderka. Nie bawiłem się za dużo w dodatki, ale możesz się pokusić o dodanie ich przed rozlewem zamiast na cichą. Aromat masz wyciągnięty w alkoholu, cukrów nie ma więc nie widzę sensu ich trzymania na cichej. Możesz je uprażyć, odtłuścić i dopiero dodać do burbonu. Będą lepiej wyczuwalne Zgadza się, ale czy warto podbijać alko? Odpowiem Ci tak. Daję do każdej brzeczki, nie ważne czy używam gęstwy czy sucharów. Nauczył mnie tego pewien multimedalista konkursów piwowarskich.
    1 punkt
  5. Reters

    Receptura na koźlaka

    Od siebie dodam taki przepis z forum browar biz kolegi mapajak: KOŹLAK 16 Blg słody (5,0 kg): pilźnieński ......................................... 2,0 kg monachijski ....................................... 2,0 kg Carapils ............................................ 0,5 kg Caramunisch .................................... 0,3 kg Caraaroma ........................................ 0,2 kg zacieranie 64 C - 15 min 72 C - 45 min chmiele: (90 min) marynka (g)............................ 30 g (60 min) żatecki (sz) ............................. 20 g drożdże: WYEAST Budvar Lager I trzymaj jeszcze taki, może coś sobie wybierzesz: https://pspd.org.pl/bracki-kozlak-kozlak-dubeltowy-grand-champion-kpd-2009-receptura/ Oczywiście możesz korygować wedle swojego uznania np. chmielenie i wartości ibu🙂
    1 punkt
  6. Jak dofermentujesz dobrze piwo, czyli czas i jeszcze raz czas, oraz nie za wielkie spadki temp w dół(żeby ich nie uśpić) to nawet po 5 latach w mocnym piwie nie będziesz miał przegazowań. Tylko łatwo się mówi a jednak zdarzają się tutaj osoby które zgłaszają po jakimś czasie problem. Ja tam się nigdzie nie śpieszę i podobnie jak Ty boję się granatów. Więc moje piwa trzymam minimum około miesiąca w fermentorze, portera ostatnio trzymałem jakoś 42 dni. Bez zlewań na cichą, rozlew z tego samego fermentora. Ktoś ostatnio tu napisał, jeden z dekalogów piwowara... Butelkujesz piwo, po pół roku je otwierasz, jak masz to samo blg jak przy rozlewie oraz odpowiednie nagazowanie, możesz sobie dać medal😁 Łap doświadczenie i pamiętaj, że jednak brewkitów nie gotujemy. Jak bardzo boisz się infekcji to zagotuj z ekstraktem i od razu wyłącz palnik. Przyczyna, wyjaławia się i wyzbywa na chmielenia. Ja w kilkunastu warkach nawet dodawałem brewkit oraz ekstrakt płynny do wody o temp. 15 stopni bo potrzebowałem zimną tą zalewę. I wszystko było git, tylko spryskaj puchy przed otwarciem Desamem i otwieracz do puch także.
    1 punkt
  7. wizi

    Receptura na koźlaka

    Też bym nie zauważył, gdyby nie to, że 10 lat temu jako początkujący piwowar czytałem wszystkie zwycięskie receptury z wiki, aby mieć inspirację do kolejnej warki lub sprawdzić jakie surowce wybrali medalowi piwowarzy pod dany styl i skonfrontować z moją wizją. Swoją drogą, szkoda, że wiki umiera i nie ma tam receptur z kolejnych konkursów.
    1 punkt
  8. Skoro tak bardzo prosisz, to jedziemy 🙂 świeża gęstwa jest lepszym rozwiązaniem. Będzie w niej tyle zdrowych drożdży, że dodawanie dodatkowo sucharów mija się z celem. Wrzuć tylko wszystko do kallkulatora, abyś wiedział ile jej dodać. Będzie słodko - w górnych granicach Foreign Extra Stout - ok 17,4 Blg. Może wyjść z fermentatora w tej temperaturze, lepiej zacząć niżej. Chyba lubisz alko, bo tyle cukrów prostych dodałeś. Gotowanie według mnie niepotrzebne, ewentualnie zagotuj samą laktozę, aby dobrze się rozpuściła. 3 tygodnie w jednym, potem dodatki. Dobrze czujesz, że drożdże mogą wszystkiego nie zjeść. Rzucą się na cukry proste i zostawią resztę. Dlatego ważna jest kontrola temperatury i jej stopniowe podnoszenie po ustaniu burzliwej części fermentacji. Drożdże wtedy będą skorsze do dalszej aktywności i dojadania pozostałych cukrów. Ewentualnie możesz jeszcze rozważyć dodanie miodu i syropu, dopiero przy spowolnieniu fermentacji burzliwej. Kombinujesz. Po co? Jak już musisz to wywal wiórki (zło dla piany) oraz ogranicz wanilię do jednej laski Oj chyba chcesz aby kopało. Burbonu to jak najmniej, tyle aby przykrył dodatki i wyciągnął aromat. Rada na koniec. Przy wysokim Blg bardzo ważna jest pilnowanie temperatury fermentacji, zdrowe drożdże, natleniona brzeczka i pożywka. Oczywiście zakładając, że chcesz uwarzyć smaczne piwo, a nie mózgotrzepa z potencjalnymi granatami 🙂
    1 punkt
  9. zasada

    Receptura na koźlaka

    A widzisz, faktycznie, oślepiło mnie.
    1 punkt
  10. wizi

    Receptura na koźlaka

    Nie do końca tylko jedne wpis na wiki. Pozostałe 4 pod literką T jak Traditional Bock Ja robiłem kiedyś na zmodyfikowanej zwycięskiej recepturze z Birofilii: https://wiki.piwo.org/Traditional_Bock,_Łukasz_Chrząszcz_(vettis) I byłem zadowolony. Z tym, że nie mając warunków na dolniaki, uwarzyłem Koźlaka holenderskiego na US-05 w niskiej temperaturze. Wyszło fajnie. Potem kolejna modyfikacja i tym razem na Nottingham Jak nie masz warunków na dolniaki, to możesz uwarzyć Koźlaka holenderskiego (jak wyżej). Neutralne drożdże plus niska temperatura fermentacji.
    1 punkt
  11. Ununul

    Niskoalkoholowe [prośba o porady]

    Ja tam kupuje i jest ok. Nie mam takiego doswiadczenia, zeby rozpoznac po zapachu slod. Co dopiero jesli chodzi o swiezosc. Mysle, ze to bardziej kwestia dobrego przechowywania na magazynie. Tutaj mowie o roznicy w juz o gotowym produkcie. Jest wyzsza wydajnosc, filtracja idzie gladko, ladny przelom, bialka opadaja na dno, dobrze sie klaruje piwo. Zaciera sie bez problemu. Mam wieksza przyjemnosc z warzenia na tym slodzie.
    1 punkt
  12. krzysiek80

    Jaki termometr do warzenia piwa

    Termometr Z sondą Deiss z allegro, niezawodny
    1 punkt
  13. korzen16

    Jaki termometr do warzenia piwa

    Służy mi już od kilku lat. Porównywałem go z termometrem laboratoryjnym i akurat mój egzemplarz przełamuje o około 0,5°C
    1 punkt
  14. monodem

    Jaki termometr do warzenia piwa

    Świetny sprzęt za przyzwoite pieniądze. Wygląda na trwały.
    1 punkt
  15. korzen16

    Jaki termometr do warzenia piwa

    Ja używam tego typu, przy czym złożyłem go sobie sam
    1 punkt
  16. To nie byłem ja. Możesz sobie wydać 8000 zł na drożdże lecz w mojej opinii trzeba w takich zakupach tez zachować resztki rozumu.
    0 punktów
  17. Eh, ale czemu różnica w pomiarach? Podczas warzenia pobierasz do strzykawki trochę brzeczki, schładzasz pod wodą i robisz pomiar składający się z kilku kropel. Przed użyciem refraktometr kalibrujesz na wodzie destylowanej i co kilkanaście użyć warto sprawdzić czy się nierozkalibrował. Na necie masz przeliczniki ale generalnie do piw poniżej 16 brix odejmujesz 0,5 i masz blg (np. 14,2 brix to 13,7 blg) powyżej 16 lepiej już użyć kalkulator bo waha się od 0,6 do 0,8 im wyższa gęstość. Odfermentowanie przeliczasz wg. kalkulatora. Ja też z początku nie ufałem refraktometrowi i porównywałem z spławikiem - potem raz moje piwo było badane w labie i okazało się, że wyniki z lunetki są dokładniejsze niż z spławika Więc nie miej oporów odgrzeb lunetę i używaj. Tu masz kalkulator do przeliczeń: https://kalkulatorpiwowara.pl/refractometer Ale, że co? Allegro obecnie to spółka z większościowym udziałem amerykańskiego podmiotu, którym zarządzają Żydzi. Od czasu ich przejęcia, stawki wystawień aukcji, prowizji, wysyłek i warunków do spełnienia wzrosły typowo po żydowsku. Masz problem z oceną rzeczywistości czy co? Ja wiem, że w tych czasach już murzyna nie wolno nazywać murzynem, a chinola żółtkiem, ale mało mnie to obchodzi. Miałem do czynienia z niejednym chinolcem/koreańcem i oni się nie pieprzą w tańcu - nie raz przez telefon mówili mi, że białasy biorą duża ich sprzętu czemu ja nie chce brać A czarni cwaniakują z rasizmem tylko dlatego, że mają w tym interes, którym ma być urobienie nas i przygotowanie pod migrację ich z Afryki. Trzeba czytać coś więcej niż tylko piwo.org i onet, niestety, żebyśmy się nie obudzili z ręką w nocniku jak zachodnia Europa. To nie dyskusja na forum. Jak chcesz to zgłoś sobie za używanie nie poprawnych słów do admina.
    0 punktów
Ten Ranking jest ustawiony na Warszawa/GMT+02:00
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.