Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, może trochę głupie pytanie ale zaryzykuję. Otóż jeżeli będę wysładzał na raty np. po 5 litrów i będzie mi lecieć jakieś 5-7 Blg to jeśli bym to zawrócił i przemieszał młóto nie uzyskał bym więcej Blg przy zmniejszeniu ilości wody do wysładzania? Oczywiście wszystko bym podgrzał do 78C żeby podnieś rozpuszczalność cukrów

Edytowane przez nalewaxxl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi proszę czy duże wydzielanie gazów na fermentacji cichej (5 dzień) - tak, że codziennie muszę uchylać wieko fermentora bo "puchnie" jest normalne? Piwko z 16 spadło do 5 BLG - dwa tygodnie burzliwej za nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, może trochę głupie pytanie ale zaryzykuję. Otóż jeżeli będę wysładzał na raty np. po 5 litrów i będzie mi lecieć jakieś 5-7 Blg to jeśli bym to zawrócił i przemieszał młóto nie uzyskał bym więcej Blg przy zmniejszeniu ilości wody do wysładzania? Oczywiście wszystko bym podgrzał do 78C żeby podnieś rozpuszczalność cukrów

 

Kiedy uzyskujesz taką gęstość brzeczki? Po przepuszczeniu np. 15l wody przez złoże?

Zawracanie słodów, dogrzewanie, ponowna filtracja - brzmi jak niepotrzebna praca. Wydajność mocno nie skoczy, a roboty z tym co nie miara. Lepiej zastanowić się, dlaczego filtracja jest nieefektywnaa - może to wina filtratora? Albo zbyt szybkiej filtracji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi proszę czy duże wydzielanie gazów na fermentacji cichej (5 dzień) - tak, że codziennie muszę uchylać wieko fermentora bo "puchnie" jest normalne? Piwko z 16 spadło do 5 BLG - dwa tygodnie burzliwej za nim.

To normalne jak masz zatrzaśnięte wieko. Poluzuj troszkę albo wsadź rurkę fermentacyjną. CO2 musi mieć którędy uchodzić. Martwił bym się gdyby nie pęczniało :)

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i będzie mi lecieć jakieś 5-7 Blg to jeśli bym to zawrócił i przemieszał młóto nie uzyskał bym więcej Blg przy zmniejszeniu ilości wody do wysładzania?

hmm... przemyśl to jeszcze raz ;)

Cukry w filtracie nie biorą się z samego tylko przepuszczania przez złoże czegokolwiek.

Młóto to nie bryła cukru, którą opłukujemy aby otrzymać jakiś rozwór.

Jeśli wysładzanie robisz tak jak należy to w młócie stężenie cukrów jest niewiele wyższe niż w filtracie.

Ty byś chciał jakiego rodzaju perpetum mobile uzyskać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty byś chciał jakiego rodzaju perpetum mobile uzyskać`- tak ale nie do końca tylko o jakieś blg + 2 zmniejszając w tym zawartość wody. Obliczyłem to dzisjaj z siostrą która jest po politechnice łódzkiej gdzie swego czasu też był kierunek "browar coś tam" lata 2002. Mniejsza z tym ale wychodzi według wzoru że można to blg wycisnąć kosztem czasu. Fizyka cieczy, rozpuszczalność ,pH czyli ujemny logarytm stężenia kationów wodorowych w rostworze , osmoza itd. Nikt nie próbował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty byś chciał jakiego rodzaju perpetum mobile uzyskać`- tak ale nie do końca tylko o jakieś blg + 2 zmniejszając w tym zawartość wody. Obliczyłem to dzisjaj z siostrą która jest po politechnice łódzkiej gdzie swego czasu też był kierunek "browar coś tam" lata 2002. Mniejsza z tym ale wychodzi według wzoru że można to blg wycisnąć kosztem czasu. Fizyka cieczy, rozpuszczalność ,pH czyli ujemny logarytm stężenia kationów wodorowych w rostworze , osmoza itd. Nikt nie próbował?

 

Pomieszanie z poplątaniem.

Rozważanie kwestii ekstrakcji w browarze domowym to może być ciekawe opracowanie, ale na pewno nie nadaje się do piaskownicy. Tutaj załatwmy to w prostym wymiarze praktycznym: przy użyciu filtratoru z oplotu (umiejscowionego na dnie) oraz przy prawidłowo ułożonym złożu, przy dodawaniu wody partiami (np. 5l) na szczyt młóta - po odebraniu 20l brzeczki nie schodzi powyżej 2-3blg. Jeśli jest więcej - to znaczy, że coś jest do poprawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje robić pierwszą Warkę z ekstraktów i próbuje wszystko rozplanować- Ile trwa średnio czasu zajmuje schłodzenie brzeczki metodą "garnek do wanny" (zakładając, że wbrzeczka będzie miała ok 20 l) i czy w trakcie schładzania - pokrywka winna być zamknięta czy otwarta (z jednej strony szybsza ucieczka ciepła, z drugiej narażenie na teoretyczne infekcje). Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20L warkę w wannie (w stalowym garnku) chłodziłem swego czasu w ok.40 - 50min. Temperatura wody ok. 8°C i po 15 minutach wymiana całej wody na nową - starałem się także utrzymywać ruch wody wokół garnka. Temperatura końcowa ok. 20-22°C

Garnek przykryty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam jedno pytanie. Wczoraj uwarzyłem AIPA i fermentacja ruszyła dość burzliwie. Piana urosła na około 15-20 cm i co prawda rurką fermentacyjną nie wyszła ale zostawiła ślad na pokrywie od fermentora. Co w takiej sytuacji robicie? Czy od razu należy wyczyścić pokrywę czy można poczekać tydzień albo dłużej do pierwszego pomiaru blg i wtedy ją umyć i zdezynfekować?

Czekam na podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam jedno pytanie. Wczoraj uwarzyłem AIPA i fermentacja ruszyła dość burzliwie. Piana urosła na około 15-20 cm i co prawda rurką fermentacyjną nie wyszła ale zostawiła ślad na pokrywie od fermentora. Co w takiej sytuacji robicie? Czy od razu należy wyczyścić pokrywę czy można poczekać tydzień albo dłużej do pierwszego pomiaru blg i wtedy ją umyć i zdezynfekować?

Czekam na podpowiedź.

A gdyby piana opadła to czyściłbyś od razu scianki fermentora? Raczej nie;)

Zostawić, nie ruszac!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje robić pierwszą Warkę z ekstraktów i próbuje wszystko rozplanować- Ile trwa średnio czasu zajmuje schłodzenie brzeczki metodą "garnek do wanny" (zakładając, że wbrzeczka będzie miała ok 20 l) i czy w trakcie schładzania - pokrywka winna być zamknięta czy otwarta (z jednej strony szybsza ucieczka ciepła, z drugiej narażenie na teoretyczne infekcje). Z góry dziękuje za odpowiedź.

Nie wiem czy już się wziąłeś za robienie tej warki, ale powiem ci jak to wygląda z mojego doświadczenia: garnek ok. 21 litrów z przykrywką wsadzasz do wanny, najlepiej na jakiś ręcznik - są dwa powody - po pierwsze nie porysuje ci się wanna, co mogłoby się ewentualnie przydarzyć powodując złość współdomowników, a po drugie (to ważniejsze), w miarę dolewania wody możesz przecierać ścianki garnka mokrym, zimnym ręcznikiem. Reasumując chłodzenie wyglądające w ten sposób, że polewam ścianki garnka wodą z prysznica przy zamkniętym odpływie (woda się gromadzi dodatkowo odbierając ciepło) i dodatkowo przecierając ścianki mokrym ręcznikiem w czasie 20 - 25 min. zbijam temperaturę do ok. 35C, a później korzystając z dobrodziejstw pory roku szybciutko na zewnątrz. Można wspomóc chłodzenie jeśli się posiada wkłady zamrażane np. do lodówek turystycznych. Ja osobiście nie wymieniałem wody w wannie - stwierdziłem, że jednak jakieś pozory oszczędności i zachowań proekologicznych trzeba zachować. Wydaje mi się, że ewentualne wspomaganie wspomnianymi wkładami i samo mieszanie po nalaniu wody do ok. 2/3 wysokości garnka (wyżej lepiej nie, żeby woda przez przypadek nie wlała się do brzeczki) powinno wystarczyć - woda i tak nie nagrzewa się jakoś bardzo, oczywiście zależy to również od wielkości wanny. Jeżeli chłodzenie odbywa się w łazience to przykrywka powinna być koniecznie zamknięta, ponieważ łazienka jest jednak bardzo przyjaznym środowiskiem dla rozwoju wszelkich drobnoustrojów, które mogą zaszkodzić brzeczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proszę o wyjaśnienie tego opisu

Informacje o recepturze

Zacieranie: Infuzyjne

Fermentacja: Górna

Zawartość ekstraktu (Blg): 12

Brzeczka nastawna w litrach: 30

Pytanie moje jest następujące czy te 12 Blg to stężenie przed fermentacją czy po?

Jeżeli po to mniemam, że przed fermentacją powinno być wyższe, gdyż cześć cukrów zostanie przerobiona na alkohol. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje robić pierwszą Warkę z ekstraktów i próbuje wszystko rozplanować- Ile trwa średnio czasu zajmuje schłodzenie brzeczki metodą "garnek do wanny" (zakładając, że wbrzeczka będzie miała ok 20 l) i czy w trakcie schładzania - pokrywka winna być zamknięta czy otwarta (z jednej strony szybsza ucieczka ciepła, z drugiej narażenie na teoretyczne infekcje). Z góry dziękuje za odpowiedź.

Nie wiem czy już się wziąłeś za robienie tej warki, ale powiem ci jak to wygląda z mojego doświadczenia: garnek ok. 21 litrów z przykrywką wsadzasz do wanny, najlepiej na jakiś ręcznik - są dwa powody - po pierwsze nie porysuje ci się wanna, co mogłoby się ewentualnie przydarzyć powodując złość współdomowników, a po drugie (to ważniejsze), w miarę dolewania wody możesz przecierać ścianki garnka mokrym, zimnym ręcznikiem. Reasumując chłodzenie wyglądające w ten sposób, że polewam ścianki garnka wodą z prysznica przy zamkniętym odpływie (woda się gromadzi dodatkowo odbierając ciepło) i dodatkowo przecierając ścianki mokrym ręcznikiem w czasie 20 - 25 min. zbijam temperaturę do ok. 35C, a później korzystając z dobrodziejstw pory roku szybciutko na zewnątrz. Można wspomóc chłodzenie jeśli się posiada wkłady zamrażane np. do lodówek turystycznych. Ja osobiście nie wymieniałem wody w wannie - stwierdziłem, że jednak jakieś pozory oszczędności i zachowań proekologicznych trzeba zachować. Wydaje mi się, że ewentualne wspomaganie wspomnianymi wkładami i samo mieszanie po nalaniu wody do ok. 2/3 wysokości garnka (wyżej lepiej nie, żeby woda przez przypadek nie wlała się do brzeczki) powinno wystarczyć - woda i tak nie nagrzewa się jakoś bardzo, oczywiście zależy to również od wielkości wanny. Jeżeli chłodzenie odbywa się w łazience to przykrywka powinna być koniecznie zamknięta, ponieważ łazienka jest jednak bardzo przyjaznym środowiskiem dla rozwoju wszelkich drobnoustrojów, które mogą zaszkodzić brzeczce.

 

Dzięki za rady. Niestety nie mogłem skorzystać, bo warka już kończy burzliwą. Chłodzenie odbyło się bezproblemowo trwało ok 70 min. Garnek trzymałem przy korku i co 15- 20 min upuszczałem cieplejszej wody i dolewałem zimnej. Następnym razem zamierzam przygotować też worki z lodem - powinno to przyspieszyć proces.

 

W tym miejscu pozwolę sobie także zadać pytanie. Czy po przelaniu na cichą piwo dalej dofermentowuje czy w zasadzie tylko się już "układa" i jakiej pokrywko fermentatora najlepiej użyć (rurka, czy pełne zamknięcie z mikrouchyłem).

 

P.S.

Zastanawiam się także jaki jest średni czas chłodzenia przy użyciu chłodnicy zanurzeniowej i ile litrów wody trzeba przez nią przepuścić, bo wydaje mi się że znacznie więcej, niż w przypadku chłodzenia w wannie.

Edytowane przez vpatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy po przelaniu na cichą piwo dalej dofermentowuje czy w zasadzie tylko się już "układa" i jakiej pokrywko fermentatora najlepiej użyć (rurka, czy pełne zamknięcie z mikrouchyłem).

To trochę zależy od rodzaju piwa, ekstraktu początkowego, drożdży, temperatury cichej fermentacji i czasu trwania fermentacji burzliwej - no i oczywiście do ilu na tej burzliwej zeszło ;) Generalnie jest szansa, że w trakcie cichej piwo zejdzie jeszcze ok. 0,5-1 BLG, ale faktycznie jej głównym celem jest flokulacja drożdży, ułożenie smaków i ogólne "uspokojenie" piwa po burzliwej ;)

Zastanawiam się także jaki jest średni czas chłodzenia przy użyciu chłodnicy zanurzeniowej i ile litrów wody trzeba przez nią przepuścić, bo wydaje mi się że znacznie więcej, niż w przypadku chłodzenia w wannie.

Z tego co kojarzę to stosując chłodnicę zanurzeniową zwiększamy prędkość chłodzenia przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości zużytej wody - woda owszem przepływa w systemie ciągłym, jednak jej kontakt z brzeczką jest bezpośredni w związku z czym odbiór energii w postaci ciepła następuje znacznie szybciej. Nie bez powodu bardziej zaawansowani piwowarzy stosują właśnie chłodnice, a nie standardowe chłodzenie w wannie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.