Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie z kategorii debilnych: czy nadweglan sodu sprzedawany przez nasze ulubione sklepy piwowarskie to 100% tej substancji? Tzn. czy jest duzo bardziej stezony od wszelkiego typu OXI do prania (>30% nadweglanu)? Bo nie wiem czy kupowac, czy odpuscic sobie (biedronkowe OXY mam na stanie).

Podziekowal slicznie! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z kategorii debilnych: czy nadweglan sodu sprzedawany przez nasze ulubione sklepy piwowarskie to 100% tej substancji? Tzn. czy jest duzo bardziej stezony od wszelkiego typu OXI do prania (>30% nadweglanu)? Bo nie wiem czy kupowac, czy odpuscic sobie (biedronkowe OXY mam na stanie).

Podziekowal slicznie! :)

 

Najlepiej kupić na allegro. Dwa tyg temu za 7 ziko za kilo kupowałem 100% nadwęglan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Info, które pamiętam z jakiegoś innego tematu tu na forum: zapis >30% nadwęglanu wynika z przepisów i produkty, które w składzie nie mają nic poza tym są prawdopodobnie czyste (np. Oxi Auchan).

 

Aczkolwiek jak nie potrzebujesz na szybko to najlepiej Allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie znowu,

 

dzisiaj kolejne zacieranie za mną, Ostatnia warka 17blg 10,5l, dzisiaj 10blg :( 13 litrów.... obie 2,3kg Pale Ale + jakies gramydodatków niesłodowanych. Coś nie chciało odparowywać, za długo wysładzałem, nieważne.

 

Pytanie mam następujące:

W garze 15 litrów pływał termometr. Podwieszony na nitce, nie w środku geometrycznym gara ale powiedzmy w 1/3 średnicy i na połowie wysokości cieczy był początek termometru. Czy 108 stopni to prawidłowy odczyt podczas gotowania na pełnej mocy? :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z temperaturą i mocą to jasne :D

 

A bite 108 stopni miałem non stop od zagotowania się.. Polecisz termometr jakiś sprawdzony? Ewentualnie kupię jeszcze dwa takie same i najbardziej odstający odrzucę ;)

 

Btw, tak mi się coś wydawało że termometr mi oszukuje, 17blg zatarte (niby) na słodko zeszło do 2! (spławik dobrze pokazuje).

 

Dzięki za zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że termometr zawyża Ci temperaturę o kilka stopni. Sam obecnie się za jakimś rozglądam, na forum jest nawet całkiem świeży temat dot. termometrów. Najlepiej to rzeczywiście jakiś czujnik temperatury ale słabo u mnie ze elektroniką. Można kupić jakiś laboratoryjny za 100-150zł lub z ikei za 30zł jeśli pomiar ma być cyfrowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie warze stouta owsianego 13blg z zestawu BA. Wysłodziłem do uzyskania 23 litrów,mierze blg a tam 7,kurcze spodziewałem sie coś w granicach 10-11.

Mam odparować do jakiegoś rozsądnego poziomu i dopiero chmielić ,czy co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kupiłem ten zestaw na moje pierwsze piwo, wyszło mi 15,5 litra zamiast 20.

Pogotuj, aż będzie 11 blg i zacznij chmielić.

No nic,pogotuje godzinke,zobaczymy co będzie.

Przepraszam chłopaki :D po zamieszaniu i schłodzeniu 11blg :good:

Edytowane przez Thorgall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie źle mierzycie - sam miewam różne wyniki. Jeżeli sprawdzacie chińskim refraktometrem to do pobierania brzeczki polecam używać czegoś innego, większego, niż ta mała, plastikowa pipetka z zestawu. Miałem z nią niezłe przejścia :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie źle mierzycie - sam miewam różne wyniki. Jeżeli sprawdzacie chińskim refraktometrem to do pobierania brzeczki polecam używać czegoś innego, większego, niż ta mała, plastikowa pipetka z zestawu. Miałem z nią niezłe przejścia :P

Jestem "szcześliwym" posiadaczem spławika z zestawu BA.Refraktometr,jest daleko na liscie zakupów.Po ostatnim a zarazem pierwszym butelkowaniu,kapslownica stołowa awansowała na pierwsze miejsce :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pewnie źle mierzycie - sam miewam różne wyniki. Jeżeli sprawdzacie chińskim refraktometrem to do pobierania brzeczki polecam używać czegoś innego, większego, niż ta mała, plastikowa pipetka z zestawu. Miałem z nią niezłe przejścia :P

Jestem "szcześliwym" posiadaczem spławika z zestawu BA.Refraktometr,jest daleko na liscie zakupów.Po ostatnim a zarazem pierwszym butelkowaniu,kapslownica stołowa awansowała na pierwsze miejsce :D

 

I słusznie, bo 3/4 "nowych" na forum zamawia refraktometr, a nawet nie wiedzą jak się nim posługiwać (np. brak przeliczenia odfermentowanej brzeczki i "czemu mi tylko tyle odfermentowało?!") :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie źle mierzycie - sam miewam różne wyniki. Jeżeli sprawdzacie chińskim refraktometrem to do pobierania brzeczki polecam używać czegoś innego, większego, niż ta mała, plastikowa pipetka z zestawu. Miałem z nią niezłe przejścia :P

Co konkretnie jest z nią nie tak ? Czym teraz pobierasz próbki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pewnie źle mierzycie - sam miewam różne wyniki. Jeżeli sprawdzacie chińskim refraktometrem to do pobierania brzeczki polecam używać czegoś innego, większego, niż ta mała, plastikowa pipetka z zestawu. Miałem z nią niezłe przejścia :P

Co konkretnie jest z nią nie tak ? Czym teraz pobierasz próbki ?

 

Nie wiem czemu, ale praktycznie zawsze jak pobieram nią z gara, to refraktometr często pokazuje mi zaniżony wynik (po schłodzeniu oczywiście), zamiast tego co jest faktycznie (np. ostatnio było 12 Brix a pokazał 10, na WhiteIPA miałem 15,5 Brix a pokazał 8,5). Dlatego teraz mieszam dobrze brzeczkę w garze, pobieram większą ilość (0,5 - 1L), potem z tego pobieram właściwą próbkę np. na kapsel i szybko schładzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! taka sytuacja:

berleywine 23L 23,3 brix zacieranie 90' 67C, zadane gęstwa 300ml FM13 irlandzkie ciemności tzrci pasaż po dry stoucie 11brix. w 22C.Do skrzyni styropianowej.

Pierwsze oznaki fermentacji temp 20C, nie chłodziłem , myślałem ze jak przy fermentacji 20C, a skrzynia na balkonie i to był wieczór ,czyli w nocy już zimno, to nie wzrośnie. Niestety rano szaleństwo drożdżowe, wielka piana i 26C!  Oczywiście panika poszły 2x1,5L PET zamrożone, no i niestety chyba zad dużo, po 24h spadło do 18C... i tu chyba wstrzymałem fermentację...po tygodniu 15brix potem wzrosło do 19C, nie mam bulgotki ale pokrywa rozszczelniona, wybrzusza się, Ale mierzę refraktometrem  po kilku dniach i nie widzę żeby gęstość spadała. Czekać? podnieść temp? z tego zacierania ma jeszcze na tej samej gęstwie, tylko ok. 100ml, cienkusza, 6,6brix którego w niedzielę będę przelewał na cicha, czy może wziąć z niego gęstwę i zadać jeszcze raz do barleywina? oczywiście zachowując na maxa reżim sanitarny, jeśli tak to czy  napowietrzać jeszcze raz brzeczkę?

Witam ponownie! i muszę kolegów przeprosić... za zadawanie głupich pytań !!! co prawda nikt na moje pytanie nie odpowiedział, i może dobrze. Okazuje się że wszyscy macie rację, a szczególnie kolega który powiedział że nakupuje się sprzętu a nie umie z niego korzystać!! Mierzyłem brzeczkę refraktometrem, wpisywałem wyniki w kalkulatory, ale widocznie nie umiem z nich korzystać, przynajmniej z tego w PPPP. Po prostu nie wiem jaki wpisywać,albo jak obliczyć ten współczynnik. W końcu zmierzyłem gęstość spławikiem i okazało się że fermentacja przebiega jak najbardziej w porządku, zeszło do 6,6 blg !! znalazłem jeden kalkulator  i tu jak wpisuję to mi się zgadza ze spławikiem. Tak że zostaje tylko czekać, cienkusz z BarleyWina przelany na cichą, choć nie wiem czy nie wdała się jakaś infekcja, wydaje mi się że lekko trąci "kiblem",,, dla pewności cały wolny sprzęt już "zachlorowany".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.