Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie przepisów


Dziajl

Rekomendowane odpowiedzi

Sam sobie odpowiedziałem na to pytanie.

Ostatecznie:

Pale ale 4,1kg

carapils 0,5kg

pszeniczny 0,35kg

Wygląda zdrowo. Przy takich słodach, gotowanie brzeczki przez 60 min wystarczy. Co do chmielenia,to też jest OK. Pamiętaj o temperaturze fermentacji. Góra 20C. Co do drożdży to S04 lub US05.

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, coś widzę, że temat dawno nie używany. Jeśli teraz funkcjonuje gdzieś indziej na forum - przepraszam, szukałem! :)

Jak na młodego piwowara przystało marzy mi się coś ciężkiego i złożonego z całej kupy surowców ;-).

Proszę Was o komentarz, czy to się trzyma wspomnianej "kupy":

 

#5 RIS 25 BLG (20 L)

 

Pale Ale 2 kg

Monachijski jasny 2 kg

Whisky 2 kg

Ekstrakt płynny ciemny (chyba Bruntal) 1,7 kg *

Czekoladowy 900 EBC 500 g

Jęczmień palony 1200 EBC 250,000 g

Żytni 500 g

Płatki owsiane 400 g

Biscuit® 50 EBC 500 g

Abbey® 45 EBC 200,000 g

Special B Malt 200,000 g

Marynka 80 g (60 min)

Drożdże FM13 (2 tyg. gęstwa po Milk Stout)   3-4 łyżki

*)Mam też jasny, ale 2 m-ce przeterminowany - jest się czego bać?

 

Zacieranie infuzyjne 68-63 st C (90 min), w 18 L wody. Wysładzam do 17 BLG. Ekstrakt 15 min przed chmielem.

Burzliwa ile trzeba, cicha 3 tyg (+płatki dębowe średnio opiekane 30 g).

Piwo chciałbym otworzyć na Boże Narodzenie...

 

Zastanawiam się czy nie przeginam z tymi słodami karmelowymi, ale działa na mnie marketing. Czytam opisy każdego z nich i chce mieć w piwie wszystkie te smaki :smilies:...

Z góry dzięki za konstruktywny komentarz!

Edytowane przez Mates
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstrakt nie lepiej dać pod koniec chmielenia? a-kwasy się gorzej rozpuszczają w mocniejszym. Przeterminowanego ekstraktu bym się nie bał. 3-4 łyżki drożdży to nie za mało? Poszukaj na wiki o ilości drożdży, wydaje mi się że potrzebujesz koło 300ml.

Z wysładzania do 17Blg za dużo brzeczki nie uzyskasz, może spróbuj odebrać dużo (30l? nie wiem jaki masz gar) i to odparowywać.

Edytowane przez Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!
BT wskazuje, że pucha podniesie ekstrakt o 5 BLG, więc może trochę więcej wysłodzę, np do 16 Blg...

Ostatnio robiłem Milk Stouta i przy mniejszym zasypie z wysładzania wyszło mi sporo dość gęstej brzeczki (18 L, 17 Blg, jeszcze bez laktozy), dlatego może liczę, że uda mi się co nieco wypłukać (?).

Gar mam 29 L, może zmieści mi się więcej wody (1-1,5 L) w trakcie infuzji, ew. podratuję sytuację drugim garnkiem (5 L).

 

Zacząłem się jeszcze zastanawiać czy nie za dużo daję tych palonych? Czekoladowy 500 g, jęczmień palony 250 g i jeszcze ta ciemna puszka... choć robiłem na ciemnym ekstrakcie już jedną warkę i nie czułem paloności prawie w ogóle..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żytni, abbey, biscuit, special b do wywalenia. Reszta może zostać. Słodów ciemnych w sam raz. Gęstwy za mało. Ogolnie to zasyp przekombinowany. Lepiej isc w kierunku prostoty. Przy takim tłumie, nie wyczujesz poszczególnych słodów, tym bardziej że ciężko im będzie się przebić przez słody palone.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przyznaję, że to taki mój szczeniacki pęd - wrzucić do gara wszystko co mi pod rękę wpadnie.. Uproszczę to i owo... A ilość gęstwy sobie wyssałem z palca, mam więcej, ale jeszcze o tym poczytam.

 

Dzięki!

Edytowane przez Mates
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

American Wheat

Słód pszeniczny jasny 3kg

Słód pilzneński 2kg

Słód karmelowy 0,2kg

 

Drożdże: safale s-05

Chmiele:

Amarillo 50g

Citra 30g

Pytania do Was:

W jakiej temperaturze zacierać? Czy słód karmelowy wrzucić na początku? Jak chmielić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W jakiej temperaturze zacierać?

66°C

 

 

Czy słód karmelowy wrzucić na początku?

Tak

 

 

Jak chmielić?

Zależy co chcesz uzyskać, klasycznie AW nie jest mocno chmielowe, ale u nas większość robi wheat session ipa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. Amarillo, Cascade, Citra, Mosaic (cytrusowe), Simcoe, Chinook (żywiczny) i inne amerykańskie. 50g na zimno, reszta do kotła, goryczka na 35 ibu, reszta na smak i aromat. Wybierz jeden z nich to ustalimy szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60' 10g Citra

15' 10g Citra 10g Mosaic 10g Amarillo

0' 18g Amarillo, 13g Citra, 18g Mosaic

cicha 22g Amarillo, 17g Citra, 22g Mosaic

Tylko podkreślam, że z American Wheat to nie ma wiele wspólnego:D Zapomniałem zapytać, celujesz w 20l 14blg?

Edytowane przez Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

chciałbym uwarzyć 2 identyczne piwa: NZ i DE Pale Ale Single Hop. Mają się one różnić tylko i wyłącznie użytym chmielem, chciałbym aby cała receptura w jednym i drugim była taka sama. Chmiel pierwszy to Nelson Sauvin, a drugi to Mandarina Bavaria. Ułożyłem następującą recepturę:

 

Zasyp:

pilzneński 4,5 kg

karmelowy 300 250 g

pszeniczny ciemny 150 g

 

Zacieranie:

30min - 64C

30min - 74C

 

Chmielenie:

60 min - 10g

30 min - 10g

15 min - 20g

0 min - 30g

+ 30g na zimno

Drożdże: danstar notthingam

Parametry: warka 22L, gęstość początkowa 12 Blg, IBU 31

 

jak by ktoś napisał swoje uwagi, to będę bardzo wdzięczny - to moja pierwsza samodzielna receptura ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chmiel pierwszy to Nelson Sauvin, a drugi to Mandarina Bavaria.

Nelson z czasem zyskuje, Mandarina traci. Jeżeli to dwie warki mają być, to pierwszą z Nelsonem zrób. Z nim piwo dłużej dojrzewać będzie, więc jest szansa, że w tym samym czasie obydwa będą dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam!

 

Chciałbym uwarzyć KOMINIORZA - wędzony robust porter

Nie mam na swoim koncie zbyt dużej liczby warek (7), a tym bardziej nie mam żadnej ze słodem wędzonym.

Chciałbym uzyskać wędzonego robust portera, ale bez przesadzonej wędzonki, żeby piwo było pijalne również dla osób "niezaangażowanych w poznawanie ekstremalnych smaków".

Poniżej mój pomysł na podstawie różnych przepisów znalezionych w necie. 

Może ktoś kiedyś robił coś podobnego i doradzi, czy przepis jest w porządku, czy należy poddać go weryfikacji (i w jakim zakresie)?

 

KOMINIORZ (Wędzony robust porter)

Skład:

- słód pilzneński – 2 kg

- słód monachijski – 1 kg

- słód czekoladowy – 0,3 kg

- płatki owsiane – 0,5 kg

- słód palony jęczmienny – 0,5 kg

- słód palony pszeniczny – 0,3 kg

- słód whisky – 0,5 kg

- chmiele – Magnum 100 g

- drożdże US-05

 

Warzenie:

- 52 C – 10 min

- 63 C – 30 min

- 72 C – 30 min

 

Chmielenie – od początku gotowania całość 100 g Magnum

 

Fermentacja – 7-10 dni burzliwej w temperaturze ok. 21 stopni

Cicha – 7-14 dni w temperaturze 15-18 stopni

 

Z góry dziękuję za rady doświadczonych piwowarów

Edytowane przez krener
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO, cała trudność w ocenie efektów zasypu na piwo wędzone polega na b. dużym rozrzucie parametrów słodów wędzonych :(

Jedne są aromatyczne (mocna wędzonka), a z drugiej partii/zakupu już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedne są aromatyczne (mocna wędzonka), a z drugiej partii/zakupu już nie.

 

A gdzie tam. Whisky z CM 30-45 ppm zawsze mocno napier...la torfem. Niech kolega kupi sobie właśnie taki. 10% zasypu do Portera będzie w sam raz i da ledwie nute torfową, nie będzie ekstremalnie.

 

Chmielenie – od początku gotowania całość 100 g Magnum

 

Zasyp widzę że raczej na około 20l. To nie za dużo tego chmielu ? Liczyłeś ile to IBU ?

 

Fermentacja – 7-10 dni burzliwej w temperaturze ok. 21 stopni Cicha – 7-14 dni w temperaturze 15-18 stopni

 

Co do temperatur to lepiej już odwrotnie, dla burzliwej 15-18, a dla cichej cokolwiek.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielenie – od początku gotowania całość 100 g Magnum

Zasyp widzę że raczej na około 20l. To nie za dużo tego chmielu ? Liczyłeś ile to IBU ?

 

Dla 11,2% AA (a Magnum może mieć i 15) i 20 l mi wychodzi około 130.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o sprawdzenie receptury, próbuję zrobić coś w stylu Viva la Wita z Pinty.

 

Zasyp na 25l 17blg

3kg pilzneński

2kg pszeniczny

2kg płatki pszeniczne

 

Chmielenie

60' 25g Styrian

30' 25g Saaz

20' 25g Styrian

10' 25g Saaz

0' 25g Citra + 25g Palisade

na zimno 25g Citra + 25g Palisade

(30ibu)

 

Do tego kolendra, curacao i skórka od słodkiej, nie wiem jak to rozplanować, ile czego dodać, nie korzystałem jeszcze z przypraw, ktoś mi mógłby z tym pomóc i coś zasugerować? Zastanawiam się jeszcze czy nie zwiększyć ilości citry i palisade np. dodatkowo po 25g obu na whirpool oraz podwójna ilość na zimno.

Dzięki wielkie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.