Skocz do zawartości

Piwowarów nocne rozmowy


dori

Rekomendowane odpowiedzi

Zakwas dokarmiaj 2-3 razy dziennie plus trochę przegotowanej zimnej wody (chlorowana mu nie służy)

Jak na powierzchni zakwasu będzie wyraźna piana (czyli zakwas dobrze pracuje) dobiero zarabiaj chleb. Wtedy czas wyrastania to 3-4 godz. W każdej innej sytuacji szkoda Twojej pracy , chleb nie urośnie.

I tak właśnie zrobię. Wszystko z nim wydaje się okej , tylko po prostu nie pracuje. Dodawałem kranówki i dokarmiałem raz dziennie. O efektach poinformuję :) Dzięki za rady !

 

PS. Chlebek w smaku był okej. Tzn sama zewnętrza warstwa , bo się jako tako wypiekła. Natomiast wnętrze lipa. Zobaczymy. Dzisiaj zakwas wyjęty z lodówki:)

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dodaniu 3 porcji mąki i wody zakwas nie ruszył....

Robiąc zakwas od podstaw, powyższy sposób nie zawsze udaje się za 1 razem, a jeżeli nawet to zakwas jest slaby. Nastaw należy wylać i bez płukania słoika ponownie zadawać mąke z wodą, mając pecha czynności nastawiania zakwasu i jego wylewania trzeba powtarzać kilka razy. Dopiero mając pewność że mamy silny zakwas, możemy robić z niego chleb, jego siłę łatwo rozpoznać, po dokarmieniu mąką uwalnia się z niego duża ilość gazów i nawet trzykrotnie zwiększy objętość. Po uzyskaniu silnego zakwasu nie zaszkodzi mu ani kranówa, ani mąka kiepskiej jakości, warto starannie go przechowywać i dokarmiać, wiele osób przechowuje ten sam zakwas latami, z czasem jest coraz silniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

fermentacja stanęła w miejscu, co oznacza że drożdże przestały konsumować alkohol i opadły na dno zbiornika.

- Jaka grawitacja?

- Dziewięć trzydzieści cztery

- Czyli ta sama co wczoraj.

...

piękne tłumaczenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

fermentacja stanęła w miejscu' date=' co oznacza że drożdże przestały konsumować alkohol i opadły na dno zbiornika.

- Jaka grawitacja?

- Dziewięć trzydzieści cztery

- Czyli ta sama co wczoraj.

...[/quote']

piękne tłumaczenie ;)

Czytalem ten tekst o 3 nad ranem a smieje sie do teraz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec świata !!

W strachu przed przemysłówką na urlop zabrałem zapasik własnego piwka ...

Znając lokalną mizerię piwną, też ratowałem się swoim. Niestety ~20l jakie udało się upchać zniknęło w pierwszych dniach w gronie starych i nowych znajomych. Do transportu wystarczającej ilości konieczna byłaby przyczepka, ale to już dodatkowe koszty na autostradach i promach - a i tak (zbyt) szybko by się skończyło :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod koniec chłodzenia strzelił mi wąż przy chłodnicy (mój kochany tata "naprawiał" zawór przy hydroforze i teraz mam 3 bary różnicy ciśnienia w instalacji) i teraz znów zaczynam gotować. A jutro na 7 do pracy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie, z akcentem na wreszcie, zakończyłem renowację skrzyni zegara. Zabrałem się za niego pięć lat temu, rozebrałem niemalże na części pierwsze. Zabawy było sporo, bo zegarmistrz oddał go z gratisowymi drewnojadami, które nieźle pokiereszowały skrzynkę więc wlałem w niego dobry litr chemikaliów, usunąłem starą politurę, nałożyłem nową, skleiłem skrzynię jak Bozia nakazała i okazało się, że drzwi są za wysokie. I tak został temat zawieszony bez drzwi aż do sierpnia.

W każdym razie pamiątka po dziadkach (w rodzinie od ich ślubu w 1928 r.) wreszcie jest w całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu chyba nie lubi piwowarów domowych :)

 

http://noshit.pl/lubie/52031

To może być druga połowa któregoś z piwowarów domowych.

Kurde.... zrobię taka mojej Żonie ! :):beer::beer::o:D:smilies:

 

EDIT: z takim tekstem ten konkurs bym miał wygrany !!! :)

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie, z akcentem na wreszcie, zakończyłem renowację skrzyni zegara. Zabrałem się za niego pięć lat temu, rozebrałem niemalże na części pierwsze. Zabawy było sporo, bo zegarmistrz oddał go z gratisowymi drewnojadami, które nieźle pokiereszowały skrzynkę więc wlałem w niego dobry litr chemikaliów, usunąłem starą politurę, nałożyłem nową, skleiłem skrzynię jak Bozia nakazała i okazało się, że drzwi są za wysokie. I tak został temat zawieszony bez drzwi aż do sierpnia.

W każdym razie pamiątka po dziadkach (w rodzinie od ich ślubu w 1928 r.) wreszcie jest w całości.

Kawał dobrej roboty Tomku, brawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z racji na fakt że wśród piwowarów są przedstawiciele wszelkich zawodów to ciekaw jestem czy są rzeczoznawcy budowlani mogący poradzić przy renowacji sutereny w przedwojennym budynku z cegły ;) Walczę z tematem na razie na etapie sprzątania- mycie okien, omiatanie pajęczyn, skuwanie tynków, wypruwanie podłogi etc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytań jest wiele...

najważniejsze to osuszanie- nastawiam się na stworzenie od wewnątrz izolacji pionowej metodą iniekcji krystalicznej wykonywanej samemu, pytanie czy można (i ma to sens) to wykonać na części budynku użytkowanej przeze mnie, odsłaniając gdzie się da fundamenty. Pytanie pomocnicze jaki preparat będzie najskuteczniejszy i najtańszy za razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elo ..........

 

Katar nie daje mi spać :)

Buchnij setę bimbru, popij piwkiem :) Jak za mało to dwie setki :/

A tak na poważnie: od ponad roku nie byłem przeziębiony ani chory. Kiedy czuję, że zbiera mnie na chorobę, piję 2 razy dziennie sok z połowy cytryny a na wieczór zawsze kilka małych ząbków czosnku - naturalny antybiotyk.

Z kolei bimberek podnosi mi jakby temperaturę - tzn. jest mi cieplej, zimna nie odczuwam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.