Skocz do zawartości

Żywiec Biały


Rekomendowane odpowiedzi

Ja kiedyś zrobiłem coś podobnego z ekstraktu w opinii osób, które piły do tamtej pory tylko koncerniaki, wdg mnie było dużo lepsze.
Tak jak @zasadapisał, przepis na witbiera słowo klucz, ja właśnie wtedy chciałem zrobić z ekstraktów coś ala witbier.
Wyglądało to tak:
Warka 25L
Ekstrakt pszeniczny 2,2 kg
Ekstrakt jasny 0,7 kg
Cukier 0,4 kg
(Jeśli bym powtarzał, to dałbym proporce pszenicznego i jasnego bardziej pół na pół i wyeliminował cukier)
Chmielenie:
Magnum 20 g AK 11,8 20 minut
Styrian dragon 20 g AK 6,3 % 5 minut
Nie istotne co było na aromat, bo i tak zdominowała go kolendra i pomarańcza :)
Drożdże Gozdawa pszeniczne, te co przy brewkicie
Dodatki na 0statnie 12 minut gotowania:
185 g skórki startej z pomarańczy (tylko pomarańczowa część)
30 g Kolendry (ziarno nie miażdżona)
O dziwo z ekstraktów i po dziadowsku gotowane, a efekt był zaskakujący.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Reters napisał:

Jastrząb w jakim momencie dodawałeś skórkę z pomarańczy i kolendrę? I w jakiej temperaturze burzliwa fermentacja?

wydaję się, że na ostatnie 12 minut gotowania.

 

W każdym razie jako, że piwo robione na byle jak i jeszcze za pomocą ekstraktów to kupił mnie tą recepturą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Reters napisał:

Jastrząb w jakim momencie dodawałeś skórkę z pomarańczy i kolendrę? I w jakiej temperaturze burzliwa fermentacja?

Dokładnie tak jak @lechu555napisał, ostatnie 12 minut gotowania.
No powiem Ci, że jak na taki ekstraktowy eksperyment, to wyszło przyzwoicie ;) Dokładnie, to było na byle jak, bo nawet mi się chmielić nie chciało 60 minut i skróciłem wszystko na maks.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. To już łapię o co chodzi. Mam woreczek muślinowy bardzo drobny. Raz dopiero go użyłem w chmieleniu na zimno. Troszkę więcej chmielu potrzeba ale rzeczywiście świetnie filtruje. Tylko właśnie ważne jest kupić odpowiedni. Nie wszystkie się nadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wynika, że z czasem woreczki niestety zaczynają się rozciągać i przepuszczać coraz więcej chmielu. To skłoniło mnie do skonstruowania hop spidera za około 25 zł., bo szkoda mi kasy na takiego z prawdziwego zdarzenia. Jak zda egzamin, to podzielę się pomysłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Reters napisał:

Super. To już łapię o co chodzi. Mam woreczek muślinowy bardzo drobny. Raz dopiero go użyłem w chmieleniu na zimno. Troszkę więcej chmielu potrzeba ale rzeczywiście świetnie filtruje. Tylko właśnie ważne jest kupić odpowiedni. Nie wszystkie się nadają.

Taka moja rada - woreczek używam tylko do filtracji brzeczki po chłodzeniu, hopspider ewentualnie do filtracji po chmieleniu na zimno i cold crashu. Chmiel i przyprawy lepiej sypać luźno, oddają dużo więcej aromatów. Jest wiele filmów jak zdekantować sprytnie brzeczkę po chłodzeniu. A ewentualne straty rekompensować dodając trochę więcej słodu do zacierania.

Zrobisz jak uważasz.

Pozdrawiam, Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł tylko że ja nie zacieram. Po prostu ulepszam się w brewkitach, po woli mini zacieram słodami do chmielam na ciepło, na zimno itp. Kombinuję. Dużo mi pomogły podpowiedzi tutaj ludzi z forum i pewne przepisy gotowe brewkitowe od kolegi. Więc woreczki używam bardziej tylko na zimno lub do odcedzenia chmielu,słodu przy przygotowaniu brewkitu. Na chwilę obecną to początek, testuje, sprawdzam. Zrobiłem pseudo lagera z Mangrove Blonde lager w temp 18C na drożdżach Mangrove M54 i piwa bez chmielenia na zimno są takie nijakie apropo chmielu. Jednak partia 10l chmielona na zimno w woreczku muślinowym dużo lepsza, bez porównania. I drobinki chmielu się nie przedostały do brzeczki. Tylko tak jak pisałem woreczek musi być ekstremalnie drobny. I oczywiście więcej chmielu trzeba. Ja już po woli łapię ile mniej więcej na 10 lub 20 litrów piwa.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że nie zacierasz, nic co do mojej rady nie zmienia. Woreczki czy hop spidery, powodują w moim odczuciu (i chyba nie tylko moim) mniejszą ekstrakcję olejków chmielowych i innych dobroci. Ja to robię tak: dodaję chmiel luzem do fermentora, trzymam różnie - czasem 24h, czasem 5 dni, po czym obniżam maksymalnie blisko 0 st. C (ważne, żeby nie było to gwałtowne obniżanie), trzymam tak dobę lub dwie i dekantuję do rozlewu. Chmiel naturalnie opadnie i zbije się na dnie fermentora. Oczywiście będą straty, należy się z tym liczyć, ale aromat chmielowy będzie dużo lepszy, a chyba o to tutaj chodzi.

Woreczki przy chmieleniu na zimno są wg mnie najczęstszym źródłem infekcji.

Powtarzam, to są tylko moje rady. Jeśli Twój system Tobie pasuje i piwa smakują to najważniejsze. Ale chyba warto próbować i zmieniać, może na lepsze.

Pozdrawiam, Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Nie jestem upartym człowiekiem na szczęście;) I Twoje rady sobie zapamiętam. Jak zauważę, że coś jest nie tak odnośnie czy chmielenia czy infekcji, będę wprowadzał korekty. Cold Crash jest wybitny. Tylko u mnie nie do zrobienia od kwietnia do tak października. Inne miesiące w warsztacie temperatura akurat. Słyszałem informację o tym co piszesz odnośnie uwalniania aromatów z chmielu luzem. Po prostu ja akurat jestem leniwy przyznaje się i nie chce mi się dekantować czy zlewać przez pończochę;) Staram się wszystko robić w jednym fermentorze

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz przepis na witbira od Dori. Ja zawsze tak robię i jest ok. Używam do niego tylko S-33 i słód pszeniczy z pszenicą po 25% każdego, zacieranie infuzyjne w 65 st C i trzeba go dość dobrze nagazować. To jest jedno z najlepszych piw domowych - dobre i proste w wykonaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.