Jump to content

Czym można by mielić słód oprócz śrutownika ?


Recommended Posts

No więc, zacząłem zamawiać słód nieśrutowany i bawić się w "śrutowanie" samemu bo zdaje się lepsza wydajność, aczkolwiek ostatnio upaliłem blender w robocie kuchennym i to moje ostatnie chwile z Wami, póki żona się nie kapnie...

Ale póki co:

macie może jakiś pomysł jakby domowym sposobem zmielić słód ? Czy jednak tylko śrutownik pozostaje?  Absolutnie mi nie przeszkadza, że będzie to mąka - ważę metodą BIAB, wyciskam wora bez żadnego problemu, nic się nie zatyka, nic nie staje, a po gotowaniu osad zimny i gorący w formie kluchów puszczam przez gęste sitko i mam prawie czystą brzeczkę w fermentorze i odzyskane 2-3 litry brzeczki.

 

Obmyśliłem sobie, że może zamiast mielić blenderem (jeszcze ręczny mi został to zepsucia hyhy) suchy słód to podleje go trochę wodą, poczekam aż namięknie, w tym czasie rozłożę resztę rzeczy do warzenia i wtedy dziada na papkę blenderem ręcznym jak tak postoi.. i do gara, ale może jeszcze ktoś coś wymyśli...

Edited by lechu555
Link to comment
Share on other sites

  • lechu555 changed the title to Czym można by mielić słód oprócz śrutownika ?

Słyszałem o kombinacjach z młynkiem do kawy, ale prawdę mówiąc śrutownik to chyba jedyne słuszne rozwiązanie.

W wielu sklepach można prosić np. o drobne śrutowanie słodu (ja tak robiłem przy BIAB), więc jeśli wydajność jest problemem to może być niezły pomysł. 

Są jeszcze metody typu miażdżenie wałkiem, ale to IMHO nieporozumienie.

Link to comment
Share on other sites

Nie tyle co kwestia wydajności bo z "fabrycznie" ześrutowanym słodem i tak miałem nie najgorszą wydajność i mniej więcej stałą zawsze, ale jak raz zmieliłem to ta podskoczyła wyraźnie, poza tym słodu nieśrutowanego nakupiłem tyle, że do końca życia wystarczy mi, no i jakoś trzeba sobie będzie z nim radzić.

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, x1d napisał(a):

Możesz też np kombinerkami. Będzie pełna kontrola nad każdym ziarenkiem. I się nie zepsują.

Dzięki ! Takiej rady mi trzeba było. Właśnie o to mi chodziło ! To zabieram się coby do poniedziałku zdążyć - tego za dwa tygodnie.

Edited by lechu555
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

a więc popróbowałem sobie trochę z blenderem zintegrowanym z robotem planetarnym i wychodzi takie mielenie nieźle, aczkolwiek w międzyczasie jak rozkładałem sprzęt, szykowałem kuchnię pod warzenie itd. to namoczyłem słód w gorącej wodzie z kranu coby blenderowi było łatwiej. Blender ręczny niestety nie dałby tutaj rady bo zaraz by się zagrzał i nie pozwalał na pracę dopóki się nie przestudzi, a to trwa długo.

Potem wrzucałem po 2-3 chochle takiego słodu i dolewałem szklankę wody. Najniższe obroty robota dawały radę, ale trwało to przynajmniej z 30s, ale za to opcja pracy impulsowej taki wsad obrabiała w 10 sek. Potem do gara go i następny wsad i następny. Niestety nie powiem czy ma to jakieś przełożenie na wzrost wydajności bo o tym, że zapomniałem zmodyfikować ph wody kapłem się dopiero przy chmieleniu :( więc zacierało się to wszystko w ok ph 6.0 bo mniej więcej do tylu mi słód sam z siebie zbija moją wodę. Ogólnie wyszło z 4.3kg zasypu (2.7 pale ale, 0.8 wiedeński, 0.8 pszeniczny) 24l 11,5 BLG. Wygląda to wszystko jak poniżej:

image.thumb.png.a4affd97940b147aa6782704999e2ff0.png

image.thumb.png.4e29cc473b6620f671b2687fa2532bfd.png

Link to comment
Share on other sites

Po żuciu to już zacierać nie potrzeba. Mając w perspektywie przeżucie 4kg słodu to jednak rozważyłbym rozcinanie nożem, zgodnie z radą anteksa

Edited by wizi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.