Skocz do zawartości

drożdże/gęstwa


antikapsel

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, kilka szybkich pytań:

 

1. https://homebrewing.pl/piwo-belgian-saison-12-6-blg-zestaw-surowcow-z-ekstraktow-10l-p-2306.html

Robię z tego zestawu, fermentuje od tygodnia na Verdant IPA (wiem, chyba trochę nieodpowiednie drożdże do tego stylu, ale no taki zestaw zamówiłem i takie drożdże do tego wziąłem, trudno). Wg instrukcji dołączonej do zestawu, zalecane jest zostawienie na burzliwej na +/- 2 tyg. sprawdzenie blg i potem zostawienie na kolejne 2 tyg. ew. zlanie na cichą. Mam zamiar zlać na cichą, bo chciałbym zebrać gęstwę. Czy jest jakiś sposób, żeby rozpoznać, w którym momencie najlepiej to zrobić? Jak nie będzie piany w fermentorze?

 

2. Czy z takiej gęstwy po takim "saisonie" mogę jej użyć do NEIPA albo Session, czy czegoś podobnego? Czy takie mieszanie stylów nie jest wskazane? 

 

3. Przy niektórych zestawach surowców jest napisane, że w przypadku używania drożdży suchych, należy użyć dwóch opakowań.

np https://homebrewing.pl/aipa-american-india-pale-ale-16-2blg-zestaw-surowcow-10l-p-1784.html

Ile łyżek takiej gęstwy wystarczy? W poprzednim poście padały sugestie by zlać całość z gęstwy z fermentora do fermentora, ale przy obecnych warunkach nie jestem w stanie sobie zagwarantować, że tak mi się to uda zgrać w czasie, więc muszę gęstwę zebrać i wsadzić do lodówki.

 

4. Przy robieniu APA użyłem drożdży Mangrove Jack's US WEST COAST M44, teoretycznie napisane jest gdzieś tam w opisie, że producent nie zaleca zbierania gęstwy. Czy poza chęcią producenta do zarobienia więcej na sprzedaży drożdży (o co nie można mieć pretensji) są jakieś przeciwwskazania by z tych drożdży gęstwy nie zbierać?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saison to nie będzie, ale będzie piwo ;) Jak najbardziej możesz później użyć tych drożdży do jakiegoś new englanda.

Jeśli obecnego piwa nie chmielisz na zimno, gęstwę spokojnie możesz zebrać po zabutelkowaniu poprzedniego piwa. A jeśli Ci się spieszy - poczekałbym chociaż do momentu, gdy przestanie spadać blg. Możliwe (ale trzeba sprawdzać), że będzie to około dwóch tygodni.

Do ilości gęstwy najlepiej użyć kalkulatora, np. https://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/

Na 10 l 16°Blg pewnie coś w okolicy 100 ml, zależy od wieku gęstwy, zawartości brzeczki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, punix napisał(a):

Saison to nie będzie, ale będzie piwo ;)

No właśnie skoro nie wyjdzie saison, to stwierdziłem, że wrzucę 50g citry na cichą, bo mam, a chmiele lubię, więc się okaże co to wyjdzie. Tylko zakładając, że cicha będzie trwać 2 tyg. to mogę wrzucić chmiel na cały ten okres? Czy lepiej na ostatnie 7 dni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, antikapsel napisał(a):

No właśnie skoro nie wyjdzie saison, to stwierdziłem, że wrzucę 50g citry na cichą, bo mam, a chmiele lubię, więc się okaże co to wyjdzie. Tylko zakładając, że cicha będzie trwać 2 tyg. to mogę wrzucić chmiel na cały ten okres? Czy lepiej na ostatnie 7 dni?

Chmiel na cichą daje się raczej na ostatnie parę dni. Jak wrzucisz dużo chmielu na tydzień to wyjdą posmaki łodygowe, trawiaste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, antikapsel napisał(a):

No właśnie skoro nie wyjdzie saison, to stwierdziłem, że wrzucę 50g citry na cichą, bo mam, a chmiele lubię, więc się okaże co to wyjdzie. Tylko zakładając, że cicha będzie trwać 2 tyg. to mogę wrzucić chmiel na cały ten okres? Czy lepiej na ostatnie 7 dni?

 

Tak jak napisał @monodem

Osobiście wrzuciłbym na ostatnie 2-3 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, monodem napisał(a):

Chmiel na cichą daje się raczej na ostatnie parę dni. Jak wrzucisz dużo chmielu na tydzień to wyjdą posmaki łodygowe, trawiaste.

 

17 godzin temu, punix napisał(a):

 

Tak jak napisał @monodem

Osobiście wrzuciłbym na ostatnie 2-3 dni.

 

super, bardzo dziękuję Panowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.08.2023 o 20:40, smola napisał(a):

Coś mi się wydaje, że za wiele gęstwy nie nazbierasz, one są bardzo pyliste i słabo osiadają.

 

W dniu 27.08.2023 o 22:06, Pingwinho napisał(a):

Potwierdzam. Lepiej będzie zebrać do słoika z wysokich krążków, w trakcie fermentacji. Tutaj (angielski) instruktaż

 

Fajny filmik, wgl cały kanał zdaje się być ciekawy, jak tak na szybko patrzyłem. 

Zebrałem gęstwę po zlaniu na cichą, bo na burzliwej stało 10 dni i jak otworzyłem fermentor, to piany już nic na górze nie było. Zabełtałem i zlałem do słoika litr błotka, tak to wygląda po 3 dniach stania w lodówce.

 

Resized_20230829_091024.jpeg

Edytowane przez antikapsel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Cześć,

Podbijam w temacie gęstwy.
 

Mam pytanie czy gęstwa po Rauchbocku nada się do Dunkle bocka? Pytam bardziej pod katem czy aromaty/smaki wędzone nie przejdą do nowego piwa. Dodam, ze w rauchbocku wędzonka jest bardzo mocno wyczuwalna. 


Będę wdzięczny za odpowiedzi. 
pozdro! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Artur K

Kiedyś robiłem sesyjną Cold Ipa na Warrior i Mosaic, a potem na tej gęstwie polskiego lagera na Marynce i Lubelskim.

Nie czułem w nim aromatu amerykańskich chmieli.
Co do wędzonki - nie wiem, robiłem tylko Grodziskie, ale gęstwy nigdy nie wykorzystywałem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Artur K napisał(a):

Cześć,

Podbijam w temacie gęstwy.
 

Mam pytanie czy gęstwa po Rauchbocku nada się do Dunkle bocka? Pytam bardziej pod katem czy aromaty/smaki wędzone nie przejdą do nowego piwa. Dodam, ze w rauchbocku wędzonka jest bardzo mocno wyczuwalna. 


Będę wdzięczny za odpowiedzi. 
pozdro! 

 

Nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.