Skocz do zawartości

Pierwsza Warka - Lager (German Hell Bock)


Škoda

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Ununul napisał(a):

Inkbird podpina sie do gniazdka po prostu i ustawia parametry zgodnie z instrukcja. Sterownik jest na zasadzie wlacz/wylacz. A sonde mozna przykleic do wiadra z jednej strony zaizolowac i wtedy mozna kontrolowac rzeczywista temperature brzeczki.

 

A dla bardzo skrupulatnych sa szafy termostatyczne bardzo dokladne ze sterownikami PID i nawet mozna tam programowac zmiane temperatury w okreslonym czasie. Na przyklad:

https://www.pol-eko.com.pl/szafy-termostatyczne/
Mialem takie cacko w pracy, ale do domu bym sobie takiego czegos nie wprowadzil 😛

Ha,ha dla mnie akurat czarna magia;)

 

W tym momencie cały czas podobny schemat. Odpala przy 10.2-10-3 pracuje 15 min +- minuta. Wyłącza przy 9.2 i załącza się po 41 minutach przy 10.2

 

Przekładając to na obciążenie agregatu oraz pobór prądu tak na szybko sądzę, że jest świetnie. Muszę jeszcze porobić dokładne obliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dzejkej napisał(a):

Robisz te pomiary na pusto? Z wsadem cykle pracy będą inne, co nie znaczy że gorsze.

Dzejkej w środku mam oczywiście fermentor klasyczny 33 l z wlaną wodą 20l. Wlałem wczoraj specjalnie cieplejszą około 15 stopni. Teraz się wszystko wyrównało. I może dlatego cykl się wypoziomował na 40min-15min.

 

Potem w razie czego jak byście chcieli wrzucę krótki filmik jak to wygląda. Tylko jeszcze do wieczora muszę po testować.

 

Mam obok karton ostrożnie wszystko rozpakowywałem więc jak coś będzie nie tak mam 14 dni na zwrot. Parę złoty ta przyjemność kosztuje i trzeba być pewnym jak trzyma temperaturę. Bo potem będzie za późno😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi,hi spoko luz😄 Pszenica górna fermentacja. Drożdże odpowiednie zależnie jaki rodzaj pszenicznego chcesz uzyskać.

 

Ostatnio mój kolega uwarzył America White. Zasyp 50% pilzneński 50% słód pszeniczny i tyle. Drożdże US-05 w odpowiednich temp. fermentacji. Najlepsze pszeniczne jakie piłem. Po prostu zajebiste🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co.. nakręciłem się na tego Lagerka, to znaczy, żeby zrobić cokolwiek teraz z tego Brewkitu Lagerowego, ma wyjść po prostu piwko, które jak na pierwszą warkę będzie przyzwoite, no i po wstępnych radach wyczytałem, że jest to do wykonania, natomiast teraz mam Amok w głowie bo zostaje mi to jednak odradzane, bym przeczekał do zimy.. a tu już wszystko zakupione. A co do pszenicznego to Weizen ze słodem przecznicznym z gozdawy na drożdżach Us-05 , jest w stanie coś wyjść z tego? Czy tutaj już muszą zadziałać drożdże typowo pszeniczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, fotohobby napisał(a):

Kup Nottinghamy, zapewnij im 17- 18 C na pierwsze 4 dni fermentacji

Czyli mogę spróbować z tym zestawem co mam, coś zrobić, ale na Nottinghamach?

 

A na Us-05 naprawdę będzie to skopane, niepijalne, bez smaku piwo?

Edytowane przez Škoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wtedy będziesz miał europejskie ale, "jasne, pełne" zwał, jak zwał.

Optymalnie byłoby wystartować i trzymać pierwsze dni w 15C.

 

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Škoda napisał(a):

Czyli mogę spróbować z tym zestawem co mam, coś zrobić, ale na Nottinghamach?

Pewnie. Teraz i weź i czekaj do zimy;) Szczególnie że Notty dają dość czysty profil przy około 18-19 stopniach wewnątrz brzeczki na burzliwej. Wyjdzie Ci właśnie taki ala lager, aczkolwiek po 2-3 miesiącach w butlach będzie się "czyścił" to wiem po swoich kilku pseud lagerach na w34/70;)

 

O pszenicznych z brewkitów się nie wypowiem bo dopiero się będę za nie zabierał.

 

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ciezkicoswybrac napisał(a):

Pszeniczne (weizen, hefeweizen) cechują aromaty banana i goździka, za które odpowiadają drożdże. Na US-05 tego nie uzyskasz, dostaniesz piwo podobne do książęcego pszenicznego (który z pszenicznym ma mało wspólnego).  

Szczególnie teraz, bo przez ostatnie miesiące już trudno to pić😉

 

Pierwsze jakie mi przychodzą do głowy z aromatami banan, goździk:

 

https://homebrewing.pl/drozdze-pszeniczne-lallemand-munich-classic-wheat-beer-p-980.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Škoda napisał(a):

Wiesz co.. nakręciłem się na tego Lagerka, to znaczy, żeby zrobić cokolwiek teraz z tego Brewkitu Lagerowego, ma wyjść po prostu piwko, które jak na pierwszą warkę będzie przyzwoite

Na US-05 też da się wykonać piwo zbliżone profilem do lagera. Którąś z warek fermentowałem bardzo nisko - coś mi się kojarzy 12-13°C. Ważny jest początek fermentacji, tu musi być dyscyplina temperaturowa. Pod koniec fermentacji podniosłem temperaturę do ok. 20°C. Piwo wyszło bardzo czyste w smaku i aromacie. US-05 nadają się do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamykając temat chłodziarki.

 

Teraz cykl się ustabilizował. W tym momencie 45min-14min Czyli pracuje 14 min potem jest 45 min przerwy +- 1 minuta.

 

Temperatury przy 10.1-10.2 się załącza przy 9.1-9.2 się wyłącza. Na 99% ją zostawiam😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie po dłuższej przerwie.

 

Dzisiaj zabrałem się w końcu za zrobienie tego BrewKita (niestety przeziębienie mnie prędzej dopadło i nie chciałem ryzykować)

Więc niby zrobiłem wszystko od A do Z jak powinno być, tylko pytanie co do tej rurki na pokrywie co jest (do bulgotania). Ona od razu powinna zacząć bulgotac? Poza tym obczajcie zdjęcia czy wszystko git, razem z tym pomiarem BLG bo tutaj nie mam pewności. (Mierzy w Brix jak coś)

20231027_153721.jpg

20231027_154318.jpg

20231027_154600.jpg

20231027_154812.jpg

20231027_155007.jpg

20231027_155544.jpg

20231027_155014.jpg

20231027_155020.jpg

Edytowane przez Škoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bulgać zacznie dopiero po jakimś czasie, choć tu już widać, że poziom w rurce się podnosi. Masz przezroczysty fermentor, więc możesz obserwować pracę drożdży i to będzie pewniejsze.

 

Co do pomiaru, to niewiele z tego zdjęcia wynika, można poczekać, aż opadnie piana albo lekko zamieszać. Ważne też, żeby balingomierz nie oparł się o dno probówki i była ona wystudzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wygląda ładnie, schludnie na zdjęciach i o to chodzi🙂

 

Co do rurki to jak burzliwa ruszy, zazwyczaj co chwilę bulgocze. Mnie to po kilku warkach już wkurzało, więc stosuje plastry na otwór. Dobry patent.

 

Jak dobrze widzę, blg masz teraz tak 12,2 na 20l brzeczki. Ja bym tak zostawił, będzie mniej wodniste piwo(szczególnie że brewkit) I tak prawidłowo właśnie się mierzy BLG jak na ostatnim zdjęciu.

 

Apropo chłodziarki. Od 6 dni mam nastawionego portera bałtyckiego w niej. Temperatura przez tydzień cały czas 11.4-10.4(na panelu ustawione 11 stopni) Pracuje 15 minut 45 minut przerwy i tak cały czas. Chłodziarka kapitalna. Oby się szybko nie zepsuła😄

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha,ha kilka miesięcy na spokojnie musi leżeć jak to z mocniejszymi piwami. Zresztą najlepiej kilka lat😉 Wyślesz mi na wysyłkę to pewnie że Ci podeślę na spróbowanie😁

 

Ja po roku od zaczęcia przygody z warzeniem kupiłem chłodziarkę do dolnej fermentacji. Przypuszczam, że nawet nie próbując mojego piwa i tak kiedyś kupisz😄 Szczególnie jak się wkręcisz w temat. Są portery, lagery, koźlaki i pewnie jeszcze inne style wymagające dolnej fermentacji, więc jest o co walczyć😁 Tutaj po prostu akurat ten model chłodziarki jest w sam raz na fermentor klasyczny 33l. do tego panel sterowany i światełko wewnątrz, które już bardzo mi się przydało do obserwacji fermentacji. Też widzę różnicę w przebiegu fermentacji dolnej a górnej. Ciekawe doświadczenia.

 

Sądzę, że w rurce wody masz akurat. Tak na pół tych dwóch pojemniczków.

 

PS: Sory, nie warzeniem tylko robieniem😉

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, Škoda said:

Czy to tak powinno być? Bulgocze kilka razy w ciągu minuty , tak x3 razy pod rząd jakby coś przełykało 😛 ale niepokoi mnie to co na zdjęciu..

Jest OK. Nalałeś za dużo i wychlupało Ci trochę wody. Wytrzyj papierowym ręcznikiem. Jak się uspokoi i stwierdzisz, że wody jest za mało, to uzupełnisz. Jak nabierzesz doświadczenia w ocenie przebiegu fermentacji, możesz wywalić rurkę, kupić pokrywę bez otworu i po prostu rozszczelnić wieko w czasie fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.