Skocz do zawartości

Modyfikowanie parametrów wody


dzejkej

Rekomendowane odpowiedzi

Krótkie pytanie: czy warto się w to bawić? A może tylko w jakichś konkretnych stylach? A może tylko pH?

 

Wiem że zdecydowanie więcej zależy od receptury, drożdży, temperatury fermentacji itp. Ale pytam, ponieważ zakup odczynników to żaden koszt, ich dawkowanie to żaden problem. Znając parametry wody, nie problem obliczyć w takim czy innym programie dawkowanie dla danego stylu. I gdyby wpływało to zauważalnie na efekt końcowy, to myślę że warto byłoby w to wejść. 

 

Najcenniejsze byłyby uwagi osób, które zaczęły modyfikacje już po dopracowaniu reszty procesu. Tu chyba łatwiej o obiektywne wnioski nt. sensu modyfikacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, dzejkej napisał(a):

Krótkie pytanie: czy warto się w to bawić? A może tylko w jakichś konkretnych stylach? A może tylko pH?

 

Wiem że zdecydowanie więcej zależy od receptury, drożdży, temperatury fermentacji itp. Ale pytam, ponieważ zakup odczynników to żaden koszt, ich dawkowanie to żaden problem. Znając parametry wody, nie problem obliczyć w takim czy innym programie dawkowanie dla danego stylu. I gdyby wpływało to zauważalnie na efekt końcowy, to myślę że warto byłoby w to wejść. 

 

Najcenniejsze byłyby uwagi osób, które zaczęły modyfikacje już po dopracowaniu reszty procesu. Tu chyba łatwiej o obiektywne wnioski nt. sensu modyfikacji.

 

zacznij od tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że warto, ja mam bardzo twardą wodę i do ciemnych może być ale w chmielowych niekoniecznie, goryczka wychodziła piekąca i nieprzyjemna.

Sprawdź jaki masz profil wody i działaj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 18.11.2023 o 19:16, dzejkej napisał(a):

Krótkie pytanie: czy warto się w to bawić? A może tylko w jakichś konkretnych stylach? A może tylko pH?

 

Wiem że zdecydowanie więcej zależy od receptury, drożdży, temperatury fermentacji itp. Ale pytam, ponieważ zakup odczynników to żaden koszt, ich dawkowanie to żaden problem. Znając parametry wody, nie problem obliczyć w takim czy innym programie dawkowanie dla danego stylu. I gdyby wpływało to zauważalnie na efekt końcowy, to myślę że warto byłoby w to wejść. 

 

Najcenniejsze byłyby uwagi osób, które zaczęły modyfikacje już po dopracowaniu reszty procesu. Tu chyba łatwiej o obiektywne wnioski nt. sensu modyfikacji.

 

 

Warto, ale cała reszta musi być już opanowana, czyli podstawy, fermentacja, zdrowie drożdży itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.11.2023 o 23:28, Makaron napisał(a):

I gdyby wpływało to zauważalnie na efekt końcowy, to myślę że warto byłoby w to wejść. 

 

Z perspektywy 13 lat warzenia w domu oraz 5 lat warzenia rzemieślniczego - moim zdaniem szkoda zachodu. Przez wiele lat robiłem mineralną korektę wody, miałem wodę RO i również robiłem profil od zera, mieszałem wodę kranową z RO itd itp. Moim zdaniem nie wpływa to zauważalnie na profil piwa, to są praktycznie tak niewielkie detale, że trudno je zauważyć nawet doświadczonemu piwowarowi. Po kilku latach modyfikacji wróciłem w 100% do swojej twardej wody kranowej (około 20 stopni niemieckich) i zacząłem robić te same piwa co wcześniej na korekcie, ciemne, ipy, pilsy itp itd. Wychodziły tak samo dobrze jak na wodzie modyfikowanej.

 

Zauważalnie, po latach praktyki, więcej zyskujesz dobrym opanowaniem fermentacji, dbania o jakość drożdży, trzymania reżimu sanitarnego. Jak to osiągniesz, to wtedy znajdziesz te niuanse jakie wynikną z modyfikacji zawartości minerałów w wodzie.

 

Jeśli chodzi o wodę, dla mnie są tylko 2 przypadki, w których zawsze bezwględnie trzeba stosować korekty:

- ph zacieru, dobrze jest też sprawdzić ph brzeczki po gotowaniu i ewentualnie skorygować ją ponownie do wartości 5,2-5,4, dla dolniaków nawet niżej 5,0-5,1

- w przypadku posiadania wody od bardzo miękkiej do średnio miękkiej wszystkie ciemne piwa zawsze trzeba skorygować kredą (ogólnie mówiąc "utwardzić") bo wyjdzie piwo nieprzyjemnie kwaśne 

 

 

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dużo zależy od właściwości wody wodociągowej, do której masz dostęp. Pierwsze warki, które robiłem chmielone na 20-30 IBU miały piekącą, zalegającą, nieprzyjemną goryczkę. Po zakupie filtra RO i modyfikacji wody problem zniknął. Woda do tego stopnia twarda, że po przepłukaniu Star Sanem fermentora roztwór od razu mętnieje. Jak zastosuję wodę RO do roztworu to mogę używać miesiąc i klar jest idealny. Reasumując, w moim przypadku warto bawić się w modyfikacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, WiHuRa napisał(a):

Moim zdaniem nie wpływa to zauważalnie na profil piwa, to są praktycznie tak niewielkie detale, że trudno je zauważyć nawet doświadczonemu piwowarowi.

A jaki masz profil wody. Dużo czy mało chlorków i siarczanów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, WiHuRa said:

Jeśli chodzi o wodę, dla mnie są tylko 2 przypadki, w których zawsze bezwględnie trzeba stosować korekty:

- ph zacieru, dobrze jest też sprawdzić ph brzeczki po gotowaniu i ewentualnie skorygować ją ponownie do wartości 5,2-5,4, dla dolniaków nawet niżej 5,0-5,1

- w przypadku posiadania wody od bardzo miękkiej do średnio miękkiej wszystkie ciemne piwa zawsze trzeba skorygować kredą (ogólnie mówiąc "utwardzić") bo wyjdzie piwo nieprzyjemnie kwaśne

Dla mnie to jest idealne podsumowanie. Mam miękką wodę, dodaję kwas mlekowy do zacieru i często także do wody do wysładzania i przy piwach ciemnych dodaję kredę... Ale i tak bez porządnego opanowania fermentacji nie ma sensu się bardziej w to wgłębiać... jak byłem na etapie około 20 warki to wymyśliłem, że będę modyfikował wodę idealnie pod książkowe wymagania... szybko mi to przeszło bo efektów to nie przyniosło prawie żadnych albo wręcz żadnych.. od tego czasu pilnuję tylko tego co napisał WiHuRa parę postów wyżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.