Skocz do zawartości

Plan pierwszej warki i wiele pytań


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, x1d napisał(a):

Możesz wrzucić po schłodzeniu do 80st, na tzw hopstand.

Dokładnie o to mi chodziło.  Chłodze do 78, przerywam wrzucam chmiel na 20 min, ciągle mieszam i wznawiam chłodzenie.

Chodzi mi tylko o ilość chmielu.(60g na 16l)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hey, 

Druga warka w wiadrze. 

Robiłem. BIAB i jestem zadowolony z. Czasu i wydajności (6h i ok 70 procent). Dodatkowo mieszając i dojrzewając co 10 mim udało sie utrzymać temp. W przedziale 67-69 stopni,. Czyli tak jak chciałem:) 

 

Jedyny problem jaki mam to duży odrzut z. Powodu osadu na dnie. 

Z 22litrow po gotowania ok. 5.5 litra zostało w garze. Z ciekawości zostawiłem to co zostało na noc w garze, i nic bardziej na dno nie opadło. Zdjęcie w załączniku. 

 

Czy gdybym chmielił w hop spiderze a później wszystko to przelewał do fermentora to bedzie to miało jakieś negatywne skutki? Może po fermentacji z drożdżami by sie uleżalo na dnie? 

Drugim pomyslem jest te ostatnie 5l przelewać przez hop spider do wiadra. 

 

Miał ktoś podobny problem z dużą ilością mułu na dnie? Może to przez. Użycie whirflocka? 

 

 

IMG_20240602_111646.jpg

Edytowane przez Mikul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zazwyczaj mam kilka litrów mułu tego tzw. przełomu. I niczym się tego nie da przefiltrować. Zlewam wężykiem z nad tego osadu i zazwyczaj pół ląduje w fermentorze pół do wylania. Dobrze że podczas fermentacji wszystko jednak osiada na dnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Reters napisał(a):

Też zazwyczaj mam kilka litrów mułu tego tzw. przełomu. I niczym się tego nie da przefiltrować. Zlewam wężykiem z nad tego osadu i zazwyczaj pół ląduje w fermentorze pół do wylania. Dobrze że podczas fermentacji wszystko jednak osiada na dnie.

W sensie że pół tego przełomu laduje w wiadrze czy pol brzeczki po gotowaniu bo reszta to przełom :)? Jak przestałem lać jak zaczęło cokolwiek zasysać. 

Czyli jak rozumiem trzeba ująć w kolejnych recepturach, że te 5l więcej trzeba nastawić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mikul napisał(a):

Hey, 

Druga warka w wiadrze. 

Robiłem. BIAB i jestem zadowolony z. Czasu i wydajności (6h i ok 70 procent). Dodatkowo mieszając i dojrzewając co 10 mim udało sie utrzymać temp. W przedziale 67-69 stopni,. Czyli tak jak chciałem:) 

 

Jedyny problem jaki mam to duży odrzut z. Powodu osadu na dnie. 

Z 22litrow po gotowania ok. 5.5 litra zostało w garze. Z ciekawości zostawiłem to co zostało na noc w garze, i nic bardziej na dno nie opadło. Zdjęcie w załączniku. 

 

Czy gdybym chmielił w hop spiderze a później wszystko to przelewał do fermentora to bedzie to miało jakieś negatywne skutki? Może po fermentacji z drożdżami by sie uleżalo na dnie? 

Drugim pomyslem jest te ostatnie 5l przelewać przez hop spider do wiadra. 

 

Miał ktoś podobny problem z dużą ilością mułu na dnie? Może to przez. Użycie whirflocka? 

 

 

IMG_20240602_111646.jpg

Da się przefiltrować workiem nylonowym 150mikronów. Tylko musi być odpowiedni duży, właśnie te 8-10l, bo się przytyka i trochę to trwa, zanim brzeczka spłynie, pozostawiając osad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, fotohobby napisał(a):

Da się przefiltrować workiem nylonowym 150mikronów. Tylko musi być odpowiedni duży, właśnie te 8-10l, bo się przytyka i trochę to trwa, zanim brzeczka spłynie, pozostawiając osad

Ok, mógłbym drugi raz użyć worka po BIAB, wrzucić go do gotowania razem z chłodnica 5-10 min przed końcem. 

Tylko ile to jest trochę poczekać:)? ( 10-20min) czy godzinę? 

Pytam bo nie wiem czy szykować next time drugi fermentor pod tym kątem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mikul napisał(a):

Ok, mógłbym drugi raz użyć worka po BIAB, wrzucić go do gotowania razem z chłodnica 5-10 min przed końcem. 

Tylko ile to jest trochę poczekać:)? ( 10-20min) czy godzinę? 

Pytam bo nie wiem czy szykować next time drugi fermentor pod tym kątem

20-30 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Koora napisał(a):

Bardzo ciekawa lektura. Czyli generalnie można chmielić w hop stoperze aby chmieliny nie wymieszały sie z przełomem, a cały pozostały osad chlupnąć do fermentora, a różnicą będzie trochę słodsze piwo:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.