Skocz do zawartości

Agro-Browar "ZEBRZYDOWSKIE"


Porter

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmmm.... Klocki mam takie same' date=' ale nie jestem pewny wieczornych negocjacji z moim synem.

 

To będą długie i krwawe rozmowy przy okrągłym stole, zaś cena za klocki przewyższy cenę straconych kapsli. :)

 

Jednakowoż pomysł przedni. To będzie 101 zastosowanie klocków wadera :)[/quote']

Poczekaj, aż zaśnie :)

Oj nie radzę. A jak się mały obudzi i zobaczy jak się tata bawi jego klockami i to bez pytania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj, aż zaśnie :)

To tak nie działa :) Max ma fenomenalną pamięć - pamięta ustawienie zabawek, nie daj boże jak przestawisz :)

Ale tak po polsku, zwyczajnie : jakoś się dogadamy i będzie pan zadowoloony ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #12 Nieżywiec 11°Blg po 25 dniach burzliwej przelana na cichą. W końcu. Piana opadła. Gęstość utrzymuje się na poziomie ~ 2°Blg. Jeśli coś ma dofermentować, niech to się stanie na cichej. Poczekam z tydzień i jeśli nic już nie spadnie, do butelek.

Okropnie leniwy ten lager :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz HomeBrewing wyprzedzi BrowAmatora i wprowadzi te zatyczki do sprzedaży. Zatyczki w BA są jednokolorowe a tu masz możliwość oznaczyć kolorem co to za butelka. Np jak składujemy butelki czyste/płukane/zdezynfekowane = Zielone - zdezynfekowane, żółte - tylko umyte, czerwone - tylko wypłukane itd... :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba będzie połazić po marketach w poszukiwaniu klocków...

Real, panie Marmur! W Tesco czasem trafiają się w promocji ;) Poczekaj do grudnia. Na Mikołaja na pewno coś rzucą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #14 Quadrupel 22,5°Blg po 7 dniach burzliwej dofermentowała do ~4,5°Blg. Piana znikła, co sygnalizuje koniec fermentacji. Czyżbym utrafił nareszcie odpowiedni sposób zacierania, który uchroni piwo przed przesadną wytrawnością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja radość była przedwczesna. Po wyniesieniu fermentora z piwnicy do temperatur pokojowych, co by piwko dofermentowało (jak belgijska tradycja nakazuje), fermentacja ruszyła z kopyta. Znów pojawiło się sporo piany, rurka daje o sobie znać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #15 ? "Wojak Szwejk" 10°Blg - 07.09.2011

IBU: 26,2

SRM: 5,1

SUROWCE

  • pilzneński (3,8kg)
  • carared (0,5kg)
  • wiedeński (0,2kg)
  • chmiel aromatyczny Spalt Select 6,4% (granulat, 15g)
  • chmiel uniwersalny Perle 8,2% (granulat, 10g)
  • chmiel aromatyczny Saaz 3,0% (granulat, 50g)
  • drożdże płynne Wyeast 2000 Budvar Lager (gęstwa I zbiór)

ZACIERANIE

 

Ilość wody do zacierania: 18l (4,5:4)

 

62°C - 25min

72°C - 35min

75°C - 10min -> filtracja

 

WYSŁADZANIE

 

6l + 6l + 5,5 = 17,5l

Gęstość brzeczki początkowej: 16°Blg

Do chmielenia poszło 29,5l o gęstości 9,5°Blg

 

CHMIELENIE

 

Czas gotowania: 70min

 

w 05' - SS (15g)

w 05' - Perle (10g)

w 30' - Saaz (25g)

w 68' - Saaz (25g)

 

Do fermentora poszło 24l o gęstości 11°Blg

 

KOMENTARZ

 

* To miało być piwo wzorowane na czeskiej "dziesiątce". Od jakiegoś czasu pracuję na Beersmisie i dopiero testuję jego możliwości, ale muszę przyznać, że znacznie ułatwia kontrolę nad recepturą. Niestety...

 

* ...miało wyjść 25l - 10°Blg, natomiast wyszły 24l - 11°Blg. Wkurzają mnie straty! Do chmielenia poszło 29,5l. Wyparowało ~ 3,5l. Ochłodzoną brzeczkę zdekantowałem wężykiem. Niczego, prócz chmielin i osadów w garze już potem nie było. Czy to możliwe, że straciłem na tym aż 2l? Jak to u Was wychodzi? Dążę do tego, by butelkować 25l piwa. Następnym razem do chmielenia pójdzie 30l :) Pod sam brzeg! W końcu utrafię!

 

08.09.2011

 

Mocno schłodzony litr wody mineralnej dolałem do fermentującej brzeczki.

 

26.09.2011

 

Warka została przelana na cichą.

 

05.10.2011

 

Piwo rozlane. 25l trafiło do butelek z dodatkiem 120g cukru.

Edytowane przez Porter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz jeszcze uwzględnić 4% skurczenia się wody po ochłodzeniu, w osadach zostaje litr-dwa, ale one wliczają się do wybicia w Beersmicie, więc nie ma znaczenia.

 

Możesz robić trochę gęstszą brzeczkę, o 1-2 Blg i rozcieńczać w fermentorze 1-2 litrami wody.

 

Pod sam brzeg nie lej, bo stracisz to przy wykipieniu. Lepiej trzymaj trochę filtratu w garnku i dolewaj jak część wyparuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KOMENTARZ

 

* To miało być piwo wzorowane na czeskiej "dziesiątce". Od jakiegoś czasu pracuję na Beersmisie i dopiero testuję jego możliwości, ale muszę przyznać, że znacznie ułatwia kontrolę nad recepturą. Niestety...

 

* ...miało wyjść 25l - 10°Blg, natomiast wyszły 24l - 11°Blg. Wkurzają mnie straty! Do chmielenia poszło 29,5l. Wyparowało ~ 3,5l. Ochłodzoną brzeczkę zdekantowałem wężykiem. Niczego, prócz chmielin i osadów w garze już potem nie było. Czy to możliwe, że straciłem na tym aż 2l? Jak to u Was wychodzi? Dążę do tego, by butelkować 25l piwa. Następnym razem do chmielenia pójdzie 30l :beer: Pod sam brzeg! W końcu utrafię!

U mnie jest podobnie. Po gotowaniu mam daną ilość brzeczki, po chłodzeniu jakieś pół litra mniej. Podobnie jak u Ciebie, na zlewaniu brzeczki z nad osadów tracę litr, może dwa. Nie bój nic, będzie dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwowar powinien panować nad piwem, a nie piwo nad piwowarem :beer: Wojak Szwejk już się nieźle wpienił, za radą codera wieczorem ciachnę do wiaderka 1,5l mineralki. Za jednym zamachem uzyskam i pożądany Balling i pożądaną objętość.

 

Mocno schłodzony litr wody mineralnej dolałem do fermentującej brzeczki. Będzie dobrze!

Edytowane przez Porter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie pomysł, jakie piwo (prócz dubbeli, tripeli itp.) mogę uwarzyć wykorzystując gęstwę THG? Wiem, że te drożdże najlepiej wypadają w mocnych piwach, ale zależałoby mi teraz na czymś "lżejszym". Czy coś jeszcze prócz BPA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belgian Specialty Ale :beer: Czyli coś w stylu belgijskim dowolnym. Poza tym to raczej wiadomo, piwo belgijskie i piwo lekkie to wyrażenia dalekie od bliskoznaczności (no może wyjątek stanowi Witbier, ale to raczej nie na THG)

Edytowane przez Marmur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie zależy Ci na trzymaniu się stylów to zrób cokolwiek - ja chętnie robię piwka o ekstrakcie około 12-14°Blg na belgijskich drożdżach (i jasne i ciemne) i nie przejmuję się, że na "prawdziwe belgi" są za słabe. Schodzą z piwniczki szybciej niż inne piwa, szczególnie paniom odpowiadają.

Swego czasu naszło mnie też na weizenbocka a, że akurat miałem gęstwę THG to ona poszła do fermentora - jak dla mnie było to piwko lepsze niż na pszeniczniakowych drożdżach

Edytowane przez prusak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie pomysł, jakie piwo (prócz dubbeli, tripeli itp.) mogę uwarzyć wykorzystując gęstwę THG? Wiem, że te drożdże najlepiej wypadają w mocnych piwach, ale zależałoby mi teraz na czymś "lżejszym". Czy coś jeszcze prócz BPA?

Ostatnio zrobiłem Belgian Blond Ale 16°Blg z amerykańskimi chmielami, na drożdżach Wyeast 1388 Belgian Strong, efekt końcowy był (nie przechwalając się :) ) genialny, o czym świadczy fakt, że 40 butelek poszło w około 2 miesiące :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

genialny, o czym świadczy fakt, że 40 butelek poszło w około 2 miesiące :beer:

mi kiedyś 40 litrów pilsa zeszło w 3 tygodnie :) a piłem kiedyś taki wynalazek - belgijskie drożdże i chmielenie jak IPA i trzeba przyznać że to dobre połączenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #16 Kolsch v. 2.0 "Szeryf z Nottingham" 11°Blg - 09.09.2011

IBU: 31,8

SRM: 6,9

 

SUROWCE

  • pilzneński (4kg)
  • wiedeński (0,5kg)
  • pszeniczny (0,3kg)
  • chmiel uniwersalny Nothern Brewer 10,3% (granulat, 20g)
  • chmiel uniwersalny Perle 8,2% (granulat, 30g)
  • drożdże suche Danstar Notthingham (saszetka)

ZACIERANIE

 

Ilość wody do zacierania: 17l

 

50°C - 10min

62°C - 20min

72°C - 40min

76°C - 60min -> filtracja

 

WYSŁADZANIE

 

Ilość wody zużytej do wysładzania: 20,5ll

Do chmielenia poszło 30,8l o gęstości 10°Blg

 

CHMIELENIE

 

Czas gotowania: 70min

 

w 05' - NB (16g)

w 40' - Perle (15g)

w 69' - Perle (15g)

 

Do fermentora poszło ~ 26l o gęstości 11°Blg

 

26.09.2011

 

Warka została zabutelkowana. 25,5l piwa poszło do piwniczki z dodatkiem 170g cukru. Gęstość końcowa wyniosła ~ 2°Blg.

Edytowane przez Porter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.