Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

na 4 vol to 250gr czyli dobrze wyliczyłeś,

tylko czy chcesz aż takie nagazowanie?

Wody daję około 250 ml na 200gr glukozy i nie sprawdzam Blg syropu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem gdzieś na forum, że syrop glukozowy/cukrowy powinien mieć Blg takie jak brzeczka przed zadaniem drożdży. Dodam, że mam 18 l. piwa i z tego co wyliczyłem powinienem dodać 266 g. glukozy by nagazować piwo do 4.0 vol. Tylko nie wiem w jakiej ilości wody rozpuścić glukozę, jest może jakiś wzór, żeby dowiedzieć się w jakieś ilości wody rozpuścić 266g. glukozy by otrzymać ciecz o gęstości 12°Blg?

Na wiki jest definicja skali Ballinga - z prostego przekształcenia mamy wzór=

w= c* (1-B)/B

Gdzie: w - woda, c - cukier, B - balling (w postaci dziesiętnej)

Dla Twojego przypadku wychodzi prawie 2litry wody. Teoretycznie możesz tyle dać - będziesz miał 4 butelki piwa więcej ;) ale to moim zdaniem nie ma co aż tak dokładnie się tego trzymać, żeby rozpuszczony cukier miał tyle blg co brzeczka nastawna, szczególnie przy pszenicznym.

A po drugie, to powiedz który kalkulator Ci podpowiedział 266g na 18l?!? Toż to przeszło 7g na but! Ja bym nie ryzykował tak dużego nagazowania

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaprzątaj sobie głowy takimi problemami, rozpuść glukozę albo i cukier co tam masz w garnczku wody i będzie dobrze. Hmmm 4.0 vol to ciut dużo, zadatek na granaty zaczepno-obronne ;) Z doświadczenia wynika, że wystarczy max 3 do pszenicy. Daj ze 150g i wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie 150 gr wystarczy.Nawet bym powiedział że to aż nadto. Wychodzi 4,16 gr na butelkę, pamiętaj że mamy cieplejsze dni i możesz przegazować piwo. Dałbym nawet po 3 gr na butelkę , granaty chyba ci nie potrzebne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś doradzi ile cukru do refermentacji cydra? Ruszył przy 11blg na w34/70 , teraz ma około 0 blg (od kilku dni) ale lekko gazuje (zatrzasniety fermentor). Z góry dzieki za szybka odpowiedz, ide zaraz butelkowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wszyscy to i ja,jutro będę rozlewał piwo do bączków na początku miało 18blg i zeszło do 3-3,5 blg zależy jak spojrzeć ,czy normalnie dawać taką miarkę z tej potrójnej co jest przewidziana na 0.33L ? wcześniej jak rozlewałem do 0.5l sprawdziła się ale początek był na 12-13 blg i spadało poniżej dwóch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 dni na burzliwej ale dwa ostatni nic się nie działo,poszło może szybko bo w około 22C w nocy i 24 C w dzień stało,dzisiaj (poniedziałek) 10 dzień na cichej z początkowych 18Blg po burzliwej było 4 i od trzech dni tak jak pisałem koło 3-3,5 Blg,drożdże T-58, zero piany nawet jednego pęcherzyka dosyć klarowne ,nie wiem czy co jeszcze istotnego jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie wprawdzie nie jest specjalnie pilne, ale chyba nie warto dla niego zakładać nowego tematu.

 

Przerzuciłem się z ProMasha na BrewTarget i nie jestem pewien co do jednej rzeczy. Target Batch Size i Target Boil Size, o co dokładnie chodzi w tych wartościach? Jeżeli warzę warki 20 litrowe, ale wiem, że z powodu wydajności wyjdzie mi 16-17litrów to co gdzie powinienem wpisać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie wprawdzie nie jest specjalnie pilne, ale chyba nie warto dla niego zakładać nowego tematu.

 

Przerzuciłem się z ProMasha na BrewTarget i nie jestem pewien co do jednej rzeczy. Target Batch Size i Target Boil Size, o co dokładnie chodzi w tych wartościach? Jeżeli warzę warki 20 litrowe, ale wiem, że z powodu wydajności wyjdzie mi 16-17litrów to co gdzie powinienem wpisać?

 

Po pierwsze zmień sobie język na polski, dalej samo się wyjaśni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie wprawdzie nie jest specjalnie pilne, ale chyba nie warto dla niego zakładać nowego tematu.

 

Przerzuciłem się z ProMasha na BrewTarget i nie jestem pewien co do jednej rzeczy. Target Batch Size i Target Boil Size, o co dokładnie chodzi w tych wartościach? Jeżeli warzę warki 20 litrowe, ale wiem, że z powodu wydajności wyjdzie mi 16-17litrów to co gdzie powinienem wpisać?

Nigdy Brew Target nie używałem, ale podejżewam że "Target Boil Size" to jest "pre-boil value" czyli ilość brzeczki przed gotowaniem, a "Target Batch Size" to jest ilość piwa po gotowaniu. Tzn. ustaw sobie Target Batch Size na np. 21 L, "evaporation rate" na 15%, i to ci da "Target Boil Size" ok. 24 L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy Brew Target nie używałem, ale podejżewam że "Target Boil Size" to jest "pre-boil value" czyli ilość brzeczki przed gotowaniem, a "Target Batch Size" to jest ilość piwa po gotowaniu. Tzn. ustaw sobie Target Batch Size na np. 21 L, "evaporation rate" na 15%, i to ci da "Target Boil Size" ok. 24 L.

 

Scooby - spokojnie, w Brewtarget jest jezyk polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polegał na tym, że po zmianie języka nie zmieniało się wszystko i myślałem, że to po prostu nie jest przetłumaczone, ale okazało się, że po ponownym uruchomieniu przetłumaczyło się i to. Teraz już wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego ze to moj pierwszy post na tym forum chciałem się przywidać.

uwarzyłem dziś swoje pierwsze piwo z ekstraktów na drożdzach S04 po 5 godzinach nic się nie dzieje w fermentatorze czy to normalne?

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego ze to moj pierwszy post na tym forum chciałem się przywidać.

uwarzyłem dziś swoje pierwsze piwo z ekstraktów na drożdzach S04 po 5 godzinach nic się nie dzieje w fermentatorze czy to normalne?

Pozdrawiam

Andrzej

http://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.