Jump to content

Wyniki badań browaru Maryensztadt


elroy

Browar Maryensztadt w latach 2020 – 2022 zrealizował szereg badań we współpracy z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. Prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie. Efektem prac był szereg raportów badawczych, których treścią chcielibyśmy się podzielić z osobami i podmiotami, które mogą wykorzystać ich treść w swej codziennej pracy.

 

Zapraszamy do korzystania z załączonych materiałów poświęconych:
lambikom (https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/Laboratorium_Maryensztadt_Lambiki.pdf ),

pasteryzacji piwa (https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/Laboratorium_Maryensztadt_Pasteryzacja.pdf ),

drożdżom piwowarskim w formie płynnej (https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/Laboratorium_Maryensztadt_Drozdze_plynne_IPA.pdf ),

piwom historycznym (https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/Laboratorium_Maryensztadt_Piwa_historyczne.pdf )

oraz piwom bezalkoholowym (https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/Laboratorium_Maryensztadt_Nowe_receptury_bezalkoholowe.pdf ).

 

Wszystkich zainteresowanych pogłębieniem tematyki zapraszamy do kontaktu browar@browarmaryensztadt.pl


User Feedback

Recommended Comments

"Lambik uważane jest za najstarsze istniejące piwo. Oryginalny „Lambic” to jedno z niewielu piw fermentacji spontanicznej, które powstaje tylko w jednym miejscu na świecie, w Belgii,. Początek ponad 400 letniej historii tego piwa ma miejsce we wsi Lembeek położonej w regionie Payottenland, którego powietrze jako jedyne na świecie zawiera specjalne bakterie o nazwie Brettnomyces potrzebne do jego produkcji. Ta wyjątkowa flora występuje tylko w rejonie rzeki Senne i wszelkie próby sporządzenia tego piwa poza granicami kraju spełzły na niczym. Piwo otrzymuje się za pomocą fermentacji spontanicznej, odmiany tradycyjnej fermentacji górnej, której powodzenie uzależnione jest właśnie od bakterii Brettnomyces."

Bretty przede wszystkim nie są bakteriami, poza tym o ile mi wiadomo żyją na całym świecie. Najstarsze znane piwa pochodzą z Mezopotamii, zgaduję, że może chodzić o to, że były to być może również piwa fermentacji spontanicznej, ale nazywanie ich lambikami uważam za nadmierne uproszczenie. Piwa fermentacji spontanicznej udawało się uzyskać poza Belgią, wiec pisząc, ze próby spełzły na niczym autor tekstu mija się z prawdą, chyba, że chodzi tu o fermentację konkretnie tradycyjnych belgijskich lambików, ale podejrzewam, że różnice w smaku nie są ogromne.

Edited by nihir
Link to comment
Share on other sitesCreate an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.