Skocz do zawartości

INFEKCJE


cyjarz

Rekomendowane odpowiedzi

Pod tym kozuchem jest w miare klarowne piwo. Piwo po zlaniu na cicha po 12 godzinach zaczelo pracowac i dosc mocno bulka, natomiast BLG nie schodzi. Zlane w sobote rano, zajrzalem dopiero dzisiaj, bo zaniepokoilo mnie to bulkanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponizej zdjecia, bagno pojawilo sie po przelaniu na cicha. Piwo Pale Ale, drozdze S-04, dochmielone 30g na zimno. W smaku niestety kwas

To bagno, jak je nazywasz, to po prostu chmiel. Normalny widok piwa chmielonego na zimno. Nie masz co próbować piwa na tym etapie, to co na powierzchni pływa znajduje się w całej objętości wiadra. Próbując, pijesz piwo z cząstkami chmielu, możesz mylić to z kwasem. Weź granulkę chmielu, rozpuść w wodzie i spróbuj, zobaczysz, że smak będzie dziwny.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolegom powyżej wydaje mi się, że jest wszystko raczej w porządku. To tylko chmiel, przy pierwszej warce też wrzuciłem chmiel na zimno (50g granulatu) i spuchło to niemiłosiernie, cała powierzchnia w fermentorze pokryta była właśnie takim grubym kożuchem. Nie ma się co martwić, wylać zawsze zdążysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pszenicznym bojów ciąg dalszy: piwo o OG 12°Blg po trzech tygodniach odfermentowało do 4-3,8°Blg (na drożdżach Mauribrew Weiss, o zasypie pszeniczny (2,5 kg), pilzneński (1,5 kg) , karmelowy (0,2 kg) smak/zapach nie wzbudzał zastrzeżeń - w ostatnim jednak tygodniu fermentacji pojawił się zapach cydru/jabłek i kwaskowatość, o ile zapach znikł, to smak utrzymał się i piwo jest raczej kwaśne, przywodzi mi na myśl kwasek cytrynowy/białe winno (?) - nie ma jednak jakiś wizualnych objawów zakażenia. Przymierzałem się do butelkowania - teraz jednak po spróbowaniu próbki zastanawiam się - czy to normalne, czy w jakiś sposób się ułoży, czy może to infekcja i będzie się nasilać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, jest to infekcja czy raczej wygląda to normalnie. Piwko znajduje się w fermentorze 20 dni (bez przelewania na cichą), fermentowane drożdżami us-05, w smaku jak i w zapachu wszystko jak należy. Przepraszam za kiepską jakość zdjęć ale tylko taki aparat miałem pod ręką.

 

http://pokazywarka.pl/6weyuq/

Edytowane przez Szymon90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to tlenowiec, widać chyba resztki rozerwanego filmu na powierzchni ale mogę się mylić, jak w smaku ok to możesz zabutelkować.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne piwko, nic się nie przejmuj, US-05 zostawiają na powierzchni lekki kożuszek piany

Niestety raczej nie - powierzchnia, nawet z resztkami piany US-05, wygląda zupełnie inaczej.

Jeżeli smak faktycznie OK, to spróbowałbym zabutelkować. Przy przelewani do nowego fermentora staraj się nie zaciągnąć nawet odrobiny tego filmu z powierzchni - lepiej stracić dwa litry niż całą warkę, może będzie pijalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne brzeczka złapała już na etapie przelewania i zadawania drożdży, po fermentacji, zwłaszcza jak fermentor niezbyt szczelny dostawał się tlen i gotowe, chociaż to niekoniecznie musi być tlenowiec oczywiście, ja mam podobną błonę na lambicu, a jest szczelnie zamknięty w balonie szklanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowa gęstość 13Blg, nie sprawdzałem do ilu odfermentowało.

 

edit.

 

Wcześniej postawiłem fermentor w chłodniejsze miejsce, około 2C mniej, od zrobienia zdjęcia ilość pęcherzyków znacznie się zmniejszyła, także powinno być ok.

Edytowane przez Szymon90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robiłem na drozdżach US05 to czegoś takiego jak Szymon90 nie miałem.

Po drożdżach US05 miałem piane. Bardzo długo się ona utrzymuje. Praktycznie miałem pianę do końca fermentacji burzliwej.

A tutaj ewidentnie widać błonkę :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 dni to wg mnie za długo jak na standard 12~13, nie wiadomo jak nachmielone (chmiel zabezpiecza) ale w tym przypadku osobiście szykowałbym się na bardzo szybkie spożycie. RISa mocarnego ponad 20blg to można trzymać, miesiąc to spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 dni to wg mnie za długo jak na standard 12~13, nie wiadomo jak nachmielone (chmiel zabezpiecza) ale w tym przypadku osobiście szykowałbym się na bardzo szybkie spożycie.

 

Mówisz o 20-30 dniach fermentacji? Niby dlaczego 3-4 tygodnie fermentacji miałyby w czymkolwiek przeszkadzać. Jeśli do wiadra się niepotrzebnie nie zaglądało to spokojnie może stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zmienił(a) tytuł na INFEKCJE
  • zasada przypiął/eła ten temat
  • zasada zablokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.