Skocz do zawartości

Lodówka na duży fermentor


Rekomendowane odpowiedzi

Zależy czym dla Ciebie jest duży fermentor. Dla mnie np. to fermzilla 55l + hopbong na które potrzebuję 140cm. Jeśli natomiast mówisz o fermentorze 33l, to lodówka którą wysłał @INTseed będzie idealna - tez z niej korzystam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • elroy zmienił(a) tytuł na Lodówka na duży fermentor
Godzinę temu, Pingwinho napisał:

Do winiarki MPM wchodzą 33l z Twój Browar, razem z normalną rurką fermentacyjną bez problemu, a to chyba najszersze z dostępnych na rynku trzydziestek-trójelk.

Ciekawa sprawa. Używasz ją może do przeprowadzania fermentacji? Czy jak ustawi się dana temperaturę, to o ile mogą być jej skoki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Reters, używam. Temperaturę mierzę przez iSpindel podpięty do Brewfathera. Nawet przy żarłocznych drożdżach belgijskich odskok w górę nie był większy niż 0.7 st. C względem nastawienia. Zakładając, że plastikowa tuba iSpindela też trochę wpływa na odczyt, to myślę że wahanie będzie w okolicach 1,5-2 st. C maksymalnie. Uważam, że większa różnica jest w jakiejkolwiek lodówce czy winiarce pomiędzy dołem wiadra, a górą wiadra jeśli nie masz recyrkulacji powietrza.

Na samej winiarce ustawiam temp. o 1 st. niższą niż planuję prowadzić drożdże - tak sprawdza mi się najlepiej. Poza tym mogę sobie obserwować fermentacje w przeźroczystych fermentorach (filtr UV na drzwiach winiarki), a i żona nie narzeka, bo całość wygląda dość schludnie i zapewnia nam więcej przestrzeni do przechowywania żywności np. przed jakąś większą imprezą.

Edytowane przez Pingwinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pingwinho napisał:

@Reters, używam. Temperaturę mierzę przez iSpindel podpięty do Brewfathera. Nawet przy żarłocznych drożdżach belgijskich odskok w górę nie był większy niż 0.7 st. C względem nastawienia. Zakładając, że plastikowa tuba iSpindela też trochę wpływa na odczyt, to myślę że wahanie będzie w okolicach 1,5-2 st. C maksymalnie. Uważam, że większa różnica jest w jakiejkolwiek lodówce czy winiarce pomiędzy dołem wiadra, a górą wiadra jeśli nie masz recyrkulacji powietrza.

Na samej winiarce ustawiam temp. o 1 st. niższą niż planuję prowadzić drożdże - tak sprawdza mi się najlepiej. Poza tym mogę sobie obserwować fermentacje w przeźroczystych fermentorach (filtr UV na drzwiach winiarki), a i żona nie narzeka, bo całość wygląda dość schludnie i zapewnia nam więcej przestrzeni do przechowywania żywności np. przed jakąś większą imprezą.

Dzięki za wyjaśnienie. Spodobał mi się Twój pomysł z tą winiarką. Ostatnie pytanie mam do Ciebie. Czyli podsumowując nie trzeba zewnętrznie podłączać sterownika temperatury np słynnego tutaj STC-1000? Dla mnie to trochę jest utrudnienie, bo kompletnie nie znam się na takich podłączeniach, jednak czytałem tutaj osoby które pisały, że w zwykłych klasycznych lodówkach są za duże wahania temperatury i nie ma sensu ich używać do warzenia piwa bez wyżej wymienionego sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Reters

Ta też zmieści:
https://allegro.pl/oferta/klarstein-lodowka-na-napoje-80l-e-szklane-drzwi-13123253008

 

i ta też (taką posiadam) :
https://allegro.pl/oferta/lodowka-na-napoje-klarstein-124-l-0-10-c-szklo-11818246178

 

Ta druga ma recyrkulację powietrza, ale termostat 0-10C, więc używam zewnętrznego

 

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Reters napisał:

Czyli podsumowując nie trzeba zewnętrznie podłączać sterownika temperatury np słynnego tutaj STC-1000? Dla mnie to trochę jest utrudnienie, bo kompletnie nie znam się na takich podłączeniach, jednak czytałem tutaj osoby które pisały, że w zwykłych klasycznych lodówkach są za duże wahania temperatury i nie ma sensu ich używać do warzenia piwa bez wyżej wymienionego sterownika.

Łatwiejszy w zastosowaniu jest Inkbird ITC-308.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywy dobre, aczkolwiek mi właśnie chodzi o to, żeby nie trzeba było używać zewnętrznego termostatu. Dlatego ta z polecenia od Pingwinho na tą chwilę najbardziej mi pasuje. I ma panel sterowania na górze, co też jest pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Reters, zgadza się, steruję tylko temperaturą na panelu sterowania winiarki, bez żadnych zewnętrznych sterowników.

 

Wiadomo, że przy CC 5 stopni to trochę mało, ale przy moich latach spędzonych przy garze po prostu trzymam te piwa w wiadrze przez 4-5 tygodni co najmniej (ale). W takim czasie efekty i tak są zadowalające mnie, zwłaszcza z zastosowaniem żelatyny.
Kolejny ich minus jaki dostrzegam to dość głośna praca, ale nie mam porównania do innych lodówek MPM/Amica, więc weź to pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuję za rady ale po przemyśleniach zrobię lodówkę ze styropianu plus  butelki z zamrożoną wodą jako chłodzenie.

Na dwie warki w roku trochę bez sensu wydawać tyle kasy na lodówkę.

Patrzyłem za czymś używanym w okolicy ale nic nie ma.

 

Edytowane przez Alien844
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pingwinho napisał:

@ Reters, zgadza się, steruję tylko temperaturą na panelu sterowania winiarki, bez żadnych zewnętrznych sterowników.

 

Wiadomo, że przy CC 5 stopni to trochę mało, ale przy moich latach spędzonych przy garze po prostu trzymam te piwa w wiadrze przez 4-5 tygodni co najmniej (ale). W takim czasie efekty i tak są zadowalające mnie, zwłaszcza z zastosowaniem żelatyny.
Kolejny ich minus jaki dostrzegam to dość głośna praca, ale nie mam porównania do innych lodówek MPM/Amica, więc weź to pod uwagę.

Oczywiście. Dziękuję Ci bardzo za sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Alien844 napisał:

Panowie dziękuję za rady ale po przemyśleniach lodówkę że styropianu i butelki z zamrożoną wodą.

Na dwie warki w roku trochę bez sensu wydawać tyle kasy na lodówkę.

Patrzyłem za czymś używanym w okolicy ale nic nie ma.

 

Jeśli tak to racjonalny wybór. Jak butelkami z wodą będziesz sterował temperaturę, ode mnie jeszcze trzymaj takie coś z polecenia:

 

https://homebrewing.pl/cool-brewing-torba-na-fermentor-do-kontroli-temperatury-p-1200.html

 

Jak masz trochę kasy to sobie kup, bardzo dobre opinie ma ta torba na zagranicznym forum.

 

Tylko w razie czego się zapytaj bo od kilku miesięcy jest już najnowsza jej wersja. Z zamkiem na górnej pokrywie. Łap

 

https://www.cool-brewing.com/products/improved-cool-brewing-fermentation-cooler

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Reters napisał:

Jeśli tak to racjonalny wybór. Jak butelkami z wodą będziesz sterował temperaturę, ode mnie jeszcze trzymaj takie coś z polecenia:

 

https://homebrewing.pl/cool-brewing-torba-na-fermentor-do-kontroli-temperatury-p-1200.html

 

Jak masz trochę kasy to sobie kup, bardzo dobre opinie ma ta torba na zagranicznym forum.

 

Tylko w razie czego się zapytaj bo od kilku miesięcy jest już najnowsza jej wersja. Z zamkiem na górnej pokrywie. Łap

 

https://www.cool-brewing.com/products/improved-cool-brewing-fermentation-cooler

Ja robię piwo lekkie górnej fermentacji, na wakacjach robiłem i fermentor stał w piwnicy temperatura otoczenia 20 stopni.

I wyszło bardzo fajne piwo.

Ale mieszkam na piętrze bez windy i średnio z takim fermentorem latać :)

Torby fajne ale pójdę w kierunku styropianu.

Mam termometr z sześcioma sondami z podglądem w blynk więc temperaturę będę monitorował na bieżąco.

 

Edytowane przez Alien844
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Reters napisał:

Kumam temat;) Jasne. To jest taka alternatywa. Ciekawa sprawa dla kogoś kto nie ma warunków itp na prawilną lodówkę.

Jak ktoś nie ma miejsca to faktycznie taka torba fajna sprawa.

U mnie taka lodówka z styropianu po skończonej robocie ląduje w piwnicy a latem na działce rekreacyjnej żeby piwko i inne napoje dłużej były chłodne :))

Taki jest plan .

Edytowane przez Alien844
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.