Skocz do zawartości

Brewkit podobny do koncernowego lagera


barttekjas02

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowy w temacie przeszukałem dużą część forum i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania. Więc chciałbym uwarzyć swoje pierwsze piwo, jako że nie mam doświadczenia chciałbym postawić na brewkit, szukam czegoś co będzie przypominać typowego marketowego lagera. Mam jednak problem ponieważ wszystkie kraftowe lagery jakie piłem smakowały mi za bardzo chmielem (tak mi się przynajmniej wydaje bo ten sam smak wyczuwam w pilsach, IPAch i innych podobno bardziej nachmielonych piwach) a nie jest to przeze mnie szukany smak, chciałbym bardziej postawić, również jak mi się wydaje na słodowość. Stąd pytanie czy brewkity nie będą dla mnie za bardzo nachmielone? (jeśli nie to poproszę o propozycje tych mniej chmielowych) Co mógłbym zrobić w takiej sytuacji użyć samych ekstraktów słodowych i ewentualnie samemu dochmielić jakąś znikomą ilością?

Prosiłbym również o polecenie drożdży lagerowych (mam dostęp do zapasowej lodówki która przez dłuższy czas może być nie otwierana dlatego wydaje mi się, że jestem wstanie poradzić sobie z tym piwnym stylem. Wiem również że do lagera potrzeba sporego czasu leżakowania ale i z tym myśle, że sobie poradzę)

Z góry dzięki za odpowiedzi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@barttekjas02

Brewkit,  jakikolwiek w stylu lager + "polepszacz do piwa" z Gozdawy.

https://piwopiweczko.pl/suche/2268-polepszacz-piwa-1-kg.html

Polepszacz zawiera 50% suchego ekstraktu słodowego+50% glukozy, powinieneś otrzymać efekt słodowości w aromacie i wytrawności w smaku.

Ni i drożdże lagerowe

 

 

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brewkit Coopers European Lager lub Coopers Lager

 

Drożdże Saflager w34/70, Saflager S23, Saflager S 189, Lallemand Novalager do wyboru.

 

Nachmielenie brewkitów Coopersa:

 

Lager = 390 = 28.8
Draught = 420 = 31.0
Dark Ale = 590 = 43.6
Real Ale = 560 = 41.4
Stout = 710 = 52.5
Pale Ale = 340 = 25.1
Mex Cerveza = 270 = 20.0
Can Blonde = 420 = 31.0
English Bitter = 590 = 43.6
Euro Lager = 340 = 25.1
Heritage Lager = 390 = 28.8
IPA = 710 = 52.5
Irish Stout = 560 = 41.4
Aust Bitter = 495 = 36.6
Pilsner = 420 = 31.0
Sparkling Ale = 490 = 36.2
Trad Draught = 420 = 31.0
Wheat Beer = 300 = 22.2

 

Jak masz lodówę i warunki do dolnej fermentacji startuj np w 9 stopniach i poczytaj o podstawach jak zadanie drożdży, przebieg fermentacji burzliwej itp. Bo to podstawy i czystość polecam np. płyn Desprey do powierzchni.

 

Polecam dodać do brewkitu zamiast cukru np. 1 kg ekstrakt słodowy jasny w proszku lub puszkę 1.5-1.7 kg ekstraktu słodowego jasnego płynnego, lub ten polepszacz co kolega zasugerował. Firmy ekstraktów super dobre jakościowo to Bruntal, Coopers lub nasz Wes.

 

 

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz również rozważyć zestaw na bazie ekstraktów zamiast brewkita: https://browamator.pl/ba-prawdziwy-jasny-lager-12-zestaw-na-20-l-piwa/3-29-235  Trochę więcej zabawy, chmiel masz osobno, drożdże dolniaki...

Edytowane przez Szumidło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, barttekjas02 napisał(a):

Więc chciałbym uwarzyć swoje pierwsze piwo, jako że nie mam doświadczenia chciałbym postawić na brewkit, szukam czegoś co będzie przypominać typowego marketowego lagera.

Cała zabawa z własnym piwem jest po to aby właśnie nie przypominały maretowego lagera. 😂

Kup 2x ekstrakt WES niechmielony troche chmielu i spróbój znaleśc swój smak . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, rob7320 napisał(a):

Cała zabawa z własnym piwem jest po to aby właśnie nie przypominały maretowego lagera. 😂

Po części masz rację. Ale na początku czasami lepiej iść metodą małych kroczków i zaczynać od znanych smaków. Piwo i tak wyjdzie o niebo lepsze niż koncerniak. A że apetyt rośnie w miarę jedzenia, to któreś kolejne będzie już odważniejsze. Z czasem też może i IPY zacznie warzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie normalnie klasycznie z brewkitu bez kombinacji tylko dodatek daj ten co pisałem. Odpowiednie drożdże i bardzo ważna stabilna temp. na początku. Najlepiej dolne granice danego szczepu. Potem jak Ci się spodoba to za jakiś czas możesz przejść na zacieranie. Warzenie całościowe to już taka kwintesencja domowego piwa.

 

Aczkolwiek ja po roku zabawy w piwa z puch teraz stwierdzam, że rzeczywiście może wyjść nam piwo świetne tylko wtedy, jak mamy wiedzę o podstawach fermentacji, danych szczepach drożdży i potrafimy troszkę modyfikować brewkity(parzenie słodów, chmielu czy inne dodatki)

 

Do tego dochodzi moja wrodzona leniwość której nie lubię i gdyby nie brewkity była by lipa u mnie😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Szumidło napisał(a):

"Polepszacz" to w 50% cukier - piwo nie będzie bardziej słodowe tylko... alkoholowo-bimbrowe ;) Jak chcesz robić brewkit to lepiej dodaj po prostu ekstrakt słodowy 100% - są dostępne w płynie albo proszku, w płynie chyba lepiej cenowo wychodzą.

 

Bimbrowe ? A to niby dlaczego ?
Chyba, jak się skopie temperaturę fermentacji.

Dodatek mniej niż 20% cukru w czystej postaci nie powoduje posmaków bimbrowych, tylko podkreśla wytrawność piwa w smaku.

I jeśli autorowi chodzi i uzyskanie efektu, jak z tematu wątku, to właśnie taki dodatek może okazać się najodpowiedniejszy

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to pierwsze piwo OP, to wątki bimbrowe są jak opowiadania ślepemu o kolorach. Drogi kolego, zrób sobie to piwo. Będzie Ci smakować. A potem, będzie ciąg dalszy. Serdecznie zapraszamy. Na początek nie warto mierzyć zbyt wysoko. Powodzenia, to droga jest celem.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam brewkit coopers lager + ekstrakt pilzneński z bruntala i do tego drożdże wyeast 2308 munich lager, które nadają wybitnie słodowy charakter w końcowym odczuciu. Jest to inwestycja w drożdże, bo nie są tanie, ale zawsze możesz zebrać gęstwę i zadać do kolejnej fermentowanej brzeczki. Na pewno nie pożałujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim z odpowiedzi ale niestety dalej nie wszystko jest dla mnie jasne dlatego przychodzę z kolejną dawką pytań. 

Zaczynając, to wszystko co planuje zakupić dajcie znać czy o czymś zapomniałem lub czy coś jest zbędne (nie zwracajcie uwagi na kolumnę b to ceny poszczególnych pozycji):

image.png.c0495aca0d6a8bd259215f6aaa170246.png

 

Idąc dalej, taki mam plan na całe przedsięwzięcie w nim zawarte jest kilka pytań liczę na rozjaśnienie i ewentualne uwagi (wydaje mi się, że chce być w tym wszystkim trochę zbyt dokładny więc jeśli jakieś kroki mogą tylko minimalnie wpłynąć na jakość piwa albo dla kogoś kto pierwszy raz warzy piwo, zmiany i tak nie będą wyczuwalne to proszę o sugestie co ominąć):

 

1. odkazić wszystko

2. rehydratacja drożdży w 21-25c przez 15-30min potem przemieszać

3. w tym samym czasie zagotowanie wody, brewkitu i ekstraktu dla pewności sterylności 

4. wlanie zimnej wody do fermentora

5. wlanie mieszanki brewkit + ekstrakt do fermentora

6. dolanie zimnej wody do 23l i ewentualne ochłodzenie brzeczki w lodówce do ok.10c (chyba powinienem zrobić to zanim zacznę z drożdżami ponieważ z brzeczką nic się nie stanie a drożdże chyba nie powinny za długo czekać w wodzie

7. napowietrzenie brzeczki

8. wlanie drożdży do brzeczki.

9. fermentacja burzliwa w lodówce 6-10c 2-4 tygodnie aż blg przestanie spadać? Nie jestem pewien czy na pewno tak długo to potrwa

10. przerwa diacetylowa 14-16c przez 2-3dni nie wiem czy na pewno jest konieczna?

11. fermentacja cicha 0-4c 2 tyg? tu widziałem mnóstwo opinii jeśli chodzi o to jak długo powinna to trwać i czy podana temperatura na pewno jest odpowiednia

12. lagerowanie bądź refermentacja i butelkowanie w tej kwestii potrzebuje wyjaśnienia czym dokładnie różni się lagerowanie od cichej fermentacji, po cichej fermentacji i refermentacji piwo ma dojrzewać już w butelkach? Jeśli tak to w jakiej temperaturze i jak długo? I w jakiej kolejnosći powinny występować te czynności? ten fragment jest dla mnie najmniej jasny.

 

I jeszcze dwa ostatnie pytania:

- jak dopasować rozmiar wężyka do danego kranu 3/4'' wszystkie wężyki mają podane mm które są raczej mniejsze niż cale od kranu?

- w apce brewfather po podaniu wszystkiego wychodzi mi początkowe BLG 10.5 czy to nie za nisko jak na lagera? wychodzi mi również 4.5% alkoholu i 15.6 EBC te liczby również nie do końca mi się zgadzają ale może coś pomieszałem w ustawieniach apki.

 

Wiem, że może to być trochę chaotycznie napisane, więc jeśli coś byłoby niejasne to chętnie doprecyzuje. Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi i poświęcony czas.

Edytowane przez barttekjas02
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie dobry plan. Ważne zadawać drożdże w podobnej temp. jak brzeczka jeśli robisz rehydratacje. Ja sypię suche na brzeczkę od roku i jest dobrze z fermentacją, jednak też w dolnych granicach temperatur danych drożdży.

 

Przeczytaj ten temat:

 

I do rozlewu użyj zaworka grawitacyjnego. Coś takiego:

 

https://browin.pl/sklep/produkt/340404/zaworek-grawitacyjny-do-kranu

 

Rewelacja do rozlewania piwa w butelki. Temp. fermentacji dla lagera tak około 8 stopni. 2 paczki to minimum w tej temperaturze. I sugeruję Ci dolać wody do 20l i już zmierzyć blg. Jak będziesz miał jakie chcesz tak zostawić. Piwo będzie mniej wodniste.

 

I jeszcze dokup sobie coś takiego:

 

https://allegro.pl/oferta/preparat-do-dezynfekcji-schulke-desam-plyn-1l-13493352272

 

Następna rewelacja co do sterylności która jest ważna.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, barttekjas02 napisał(a):

Zaczynając, to wszystko co planuje zakupić dajcie znać czy o czymś zapomniałem lub czy coś jest zbędne

Zamiast 2 fermentorów z kranikiem wystarczy jeden z kranikiem a drugi z rurką fermentacyjną. Fermentujesz w tym bez kranika, a rozlewasz z kranikiem. Ja chcesz warzyć częściej to możesz dokupić więcej fermentorów bez kranika. Zamiast OXI kup starsan lub sanipro plus spryskiwacz 0,5l lub większy.

 

9 godzin temu, barttekjas02 napisał(a):

1. odkazić wszystko

Najpierw umyć płynem do naczyń i opłukać.

 

9 godzin temu, barttekjas02 napisał(a):

2. rehydratacja drożdży w 21-25c przez 15-30min potem przemieszać

3. w tym samym czasie zagotowanie wody, brewkitu i ekstraktu dla pewności sterylności 

Nie gotuj ekstraktów. Drożdże możesz dodać bezpośrednio z saszetki na pianę, powstałą po natlenieniu

Poczytaj. Są zdjęcia, to łatwiej wszystko sobie wyobrazić

https://www.blog.homebrewing.pl/brew-kit-najprostszy-sposob-na-domowe-piwo/

https://www.blog.homebrewing.pl/najprostszy-sposob-warzenia-piwa-fotorelacja/

https://www.blog.homebrewing.pl/najprostszy-sposob-warzenia-piwa-fotorelacja-cz-2-rozlew/

https://www.blog.homebrewing.pl/domowe-piwo-jak-zaczac-warzyc-piwo/

 

9 godzin temu, barttekjas02 napisał(a):

- jak dopasować rozmiar wężyka do danego kranu 3/4'' wszystkie wężyki mają podane mm które są raczej mniejsze niż cale od kranu?

3/4 cala to gwint zewnętrzny - wewnątrz fermentora. Na kranik pasuje wąż silikonowy średnica 10mm wewnętrzna, zewnętrzna bodajże 13mm

 

9 godzin temu, barttekjas02 napisał(a):

- w apce brewfather po podaniu wszystkiego wychodzi mi początkowe BLG 10.5 czy to nie za nisko jak na lagera? wychodzi mi również 4.5% alkoholu i 15.6 EBC te liczby również nie do końca mi się zgadzają ale może coś pomieszałem w ustawieniach apki.

Jak zmniejszysz wodę do 20l, to wyjdzie wyższe Blg. Z Brewkita lepiej zrobić 20 a nie 23 l piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeśli już  rehydrytacja drożdży, to jako jeden z OSTATNICH kroków. Bo później okazuje się, że drożdże już uwodnione, a tu temperatura za wysoka, trzeba zbijać, natleniać a drożdże giną.

Najlepiej pomiń ten krok i rozsyp po pianie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub działasz podobnie jak ja. Wszystko w jednym fermentorze. Mi to się sprawdza. Bez przelewań, bez zabawy. Do refermentacji dropsy coopersa. Cały temat;) Opisywałem tutaj co i jak z nimi ,bo mam już roczne doświadczenie. Tylko ja parzę słody, chmielę na ciepło, czasami na zimno itd. wszystko to przecedzam przez zajebiste gęste sito. Blg i tak sprawdzam dopiero przy rozlewie piwa(po około miesiącu od nastawienia) napełniam 3-4 butelki tym zaworkiem grawitacyjnym i dopiero wtedy pobieram próbkę do menzurki, wcześniej już mi się nie chce odpalać kranika i potem go dezynfekować.

 

Doświadczenie robi swoje;) Ty wybierz sobie i swój sposób który Ci pasuje. Ja już lecę powoli jak z automatu;) Oczywiście brewkitu nie gotujemy, bo go wyjaławiasz i pozbawiasz chmielu. Ja daję do wody w około 20-25 stopniach+ekstrakt nie chmielony i tyle. Tylko puchy wcześniej spryskajy desreyem. Korzystam tylko z Oxi i tego despreya. Akurat ja nie stosuje starsana itp.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Za 44 PLN to pewnie planujesz kupić kapslownicę ręczną... Możesz się trochę namordować tym... Polecam ślimakowe - np. HEAVY DUTY. Pokapslujesz, zobaczysz o co chodzi...
- Najpierw napowietrzasz brzeczkę/ nawet samą wodę przed wlaniem (blender/ mikser/ wkrętarka z mieszadłem?), drożdże dajesz na sam koniec - jak już masz ogarnięte wszystko w fermentorze (właściwa temperatura etc). Ogólnie to napowietrzenie na start to kluczowa kwestia żeby Ci fermentacja dobrze wystartowała...
- Dopisz do listy zakupowej: wycior do butelek, menzurkę do areometru, 

Powodzenia!

Edytowane przez Szumidło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reduktor osadu mozesz sobie darowac, bo nic nie daje a nawet utrudnia butelkowanie.

Do dezynfekcji jeszcze sanipro mala buteleczke wystarczy na dlugo.

I warto tez kupic psikacz typu mexipol (albo jakos tak) bo mozna cos na szybko zdezynfekowac jak potrzeba np lyzke.

Termometr cieklokrystaliczny raczej nie. Ale koniecznie termometr do warzenia, bo bedzie Ci potrzebny do chlodzenia brzeczki. Jak chcesz kontrolowac temperature to mozesz kupuc najtansza stacje pogody z sonda i przykleic sonde do fermentora z zewnatrz. Na pewno lepsza kontrola niz termometr cieklokrystaliczny. Natomiast polecam naklejke skali pojemnosci. Albo fermentor z naklejona juz skala.

No i ja tez polecam I-spindel wtedy to juz masz podglad na fermentacje caly czas. 
I ksiazke jak warzyc piwo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, mi znów reduktor osadów bardzo pomógł. Ten taki klasyczny czerwony malutki. Zawsze go używam i przez rurkę z zaworkiem grawitacyjnym nie miałem żadnych problemów z rozlewem. Mam kranik bardzo nisko osadzony w fermentorze i ratuje mi całą sytuacje. Chyba że rozlewamy piwo po przelaniu z nad drożdży do innego fermentora, wtedy się zgodzę, nie ma większego problemu. Jednak jak ktoś cały proces przeprowadza w jednym fermentorze wraz z rozlewem i ma tak nisko kranik jak u mnie, reduktor sprawdza się bardzo dobrze.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbym kupić czysty nadwęglan i spryskiwacz pusty? Zrobiłbym roztwór w którym bym dezynfekował i przelał troche do spryskiwacza. Niczego z propozycji wyżej nie widzę w sklepach z których będę zamawiał a płacenia dodatkowo za dostawe też chciałbym uniknąć.

Edytowane przez barttekjas02
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tym mówię. Uwierz mi, zero problemów z domyciem. To jest małe jednak spokojnie jest odpowiedni prześwit, żeby domyć. Mam już 3 fermentory z kranikiem, wszystkie bardzo nisko i do wszystkich reduktor ten odpowiedni mały czerwony. Zawsze po rozlaniu piwa demontuje co zajmuje chwilę i w miseczce się cały zestaw moczy(kranik, nakrętka, reduktor i uszczelka) w wodzie z ludwikiem. Potem dobre przepłukanie, spryskanie Desamem i jeszcze raz przepłukanie czystą wodą. Do tej pory zero infekcji, w ogóle ten Desam jest świetny. Zresztą używają go w profesjonalnych placówkach medycznych.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, barttekjas02 napisał(a):

A mógłbym kupić czysty nadwęglan i spryskiwacz pusty? Zrobiłbym roztwór w którym bym dezynfekował i przelał troche do spryskiwacza.

Nie sprawdzi się. Oxi potrzebuje 3-4 minutowego kontaktu z dezynfekowaną powierzchnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.