Skocz do zawartości

Pierwsza Warka z brewkitu - jakie temperatury podczas fermentacji?


DonKamilo

Rekomendowane odpowiedzi

Czytając opisy np. Browamator'a chyba wszystkie brewkity fermentuje się w temperaturach 18-22 C niezależnie od stylu/ dodanych drożdży (nie wiadomo właściwie jakich, bo one zazwyczaj nie są podpisane...) dorzucając dodatkowo kilo cukru... Dobrze chociaż, że napisali "nie polecamy"....

@ciezkicoswybrac Ta, pewnie lepiej jakby lutra kveiki dorzucali do zestawów... Chociaż one też nie są moim zdaniem idealne... (posmaki owocowe, lekka kwaśność częściowo zanikająca z czasem w butelkach, ale zawsze...)

@DonKamilo Kupiłem i testuje ostatnio Cool Brewing Bag - 4 zamrożone butelki 2l schładzają do 10-11 C przy zewnętrznej temperaturze 23-25 C przez dobę.... Jedna butelka 2l obniża temp. o 3-3,5 C z tego co widzę... Miejsca jest jeszcze sporo - 25 cm nad fermentorem przy średnicy 57 cm...
https://browamator.pl/cool-brewing-torba-na-fermentor-do-kontroli-temp/3-8-994

Możesz również zbudować sobie pudło ze styropianu, albo w opcji na bogato wstawić fermentor do lodówki podpiętej pod programator STC-1000...

Edytowane przez Szumidło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Szumidło napisał(a):

 Ta, pewnie lepiej jakby lutra kveiki dorzucali do zestawów... Chociaż one też nie są moim zdaniem idealne... (posmaki owocowe, lekka kwaśność częściowo zanikająca z czasem w butelkach, ale zawsze...)

Na pewno byłoby lepiej, mało który szczep nie-kveik da sensowne piwo przy fermentacji w 25'C prowadzonej przez kompletnego nowicjusza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą co do lutry i jej posmaków. To samo zauważyłem. Apropo trzymania temperatur. Ta chłodziarka którą opisywałem jakiś czas temu na wino. To rewelacja. Dzisiaj już wiem, że na nic innego bym jej nie wymienił. Tylko już jest wycofana z produkcji. Jak ktoś ma trochę kasy i może wydać, zakup po prostu obowiązkowy, bo komfort fermentowania w niej takiego lagera bezcenny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tej warce chciałbym przygotować Weizena z brewkitu Gozdawy który już mam. I czym teraz sugerować się przy wyborze lokalizacji - temperaturą dla drożdży (podaną przez producenta) czy "ogólną zasadą" dla piw górnej fermentacji. 

 

  • Sugerując się instrukcją od Gozdawy (już wiem od Was, żeby nie sugerować się instrukcją producenta bo podają zbyt wysoką) musiałbym to trzymać w mieszkaniu (sugerują  18 - 23°C).
  • Opis drożdży dołączonych do zestawu (BW-11) mówi: Temperatura fermentacji 16-26 ºC. Temperatura optymalna fermentacji 22-25 ºC.
  • Opis alternatywnych drożdży (np. Fermentis WB-06) mówi: Temperatura fermentacji: 12-25°C, optymalnie 18-24°C
  • Na forum ludzie radzą 15-18°C

I bądź tu mądry :)

 

W międzyczasie wrzuciłem termometr do piwnicy i okazuje się, że jest tam stabilnie 10°C (a nie 13-15 jak pisałem wcześniej).

A więc do wyboru mam 10°C w piwnicy vs 21-23°C w szafie w mieszkaniu. Odnoszę wrażenie, że w piwnicy za zimno a w mieszkaniu za ciepło żeby zrobić cokolwiek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piwnicy masz spoko temperaturę na takiego lagerka, pilznera, portera, koźlaka. Co do Weizen/Weissbier to się nie wypowiem. Sam się zastanawiam czy można ten styl puścić np. w 15 stopniach i np. drożdże Lallemand Munich Classic.

 

Mimo wszystko jednak skupiał bym się na tych 10 stopniach. Super temperatura. Nie jedna osoba by wiele oddała, żeby mieć takie warunki. W sumie ja podobnie😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie bym spróbował: https://homebrewing.pl/drozdze-pszeniczne-safbrew-wb-06-p-260.html Pszeniczniaka można jeszcze płynnymi drożdżami zrobić: "FM41 Gwoździe i banany"... Na forum jest cały wątek o tych drożdżach - pozytywach i negatywach... W zależności od temperatury będziesz mieć więcej nut goździkowych albo bananowych... Fermentację trzeba tak poprowadzić, żeby mieć dobry balans tych dwóch.... Start w niskiej temperaturze, z czasem podnieść, żeby drożdże "dojadły" i przy okazji poszło więcej estrów bananowych... Dodajesz ekstrakt słodowy pszeniczny do tego?

Edytowane przez Szumidło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Szumidło napisał(a):

Nie lej 23l jak napisali na opakowaniu tylko np. 20l... Raz że będziesz mieć wówczas za niskie BLG, 2 że ten weizen może Ci wyjść górą z baniaka 30l i pójdzie zwiedzać okolicę...

To jest specyfika piw pszenicznych?

 

39 minut temu, Szumidło napisał(a):

Dodajesz ekstrakt słodowy pszeniczny do tego? Z tego co trochę zgłębiałem temat to producenci brewkitów nie do końca dają ekstrakt pszeniczny albo w dziwnych proprocjach... 

Tak, również od Gozdawy: https://homebeer.pl/pl/p/Gozdawa-Pszeniczny-ekstrakt-slodowy-1%2C7kg-niechmielony/1013

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o specyfikę tylko chodzi o głębię piwa i mniejszą wodnistość. Brewkity najlepsze wychodzą jednak tak do 20-21 litrów. Około 12 blg będzie spoko

 

To ja też Ci polecę taki ekstrakt:

 

https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/ekstrakty_slodowe/suche/ekstrakt-slodowy-pszeniczny-sproszkowany-bruntal-1-kg

 

Bruntala jakość świetna.

 

Możesz użyć jak kolega wyżej napisał WB-06 lub też bardzo dobre są:

 

https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/drozdze/gorna_fermentacja/danstar-munich-classic-wheat_beer

 

To są oczywiście drożdże górnej fermentacji. Ja bym zaszczepił do brzeczki o temp. max 17-18 stopni. Staraj się zadawać drożdże w dolnych widełkach danego szczepu.

 

Niech koledzy Ci podpowiedzą czy dużą wadą będzie jak zadasz w 21-22 stopniach bo takie masz tez warunki.

 

W 10 stopniach na te akurat drożdże może być za mało.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź temperaturę bliżej okna balkonowego lub drzwi. Może będzie chłodniej. Zacznij tam a skończ bliżej górnej granicy. Możesz np. przestawić wiaderko bliżej kaloryfera. Albo po prostu zrób lodówkę styropianową.

 

Co do drożdży to sugeruj się opisem na nich oraz opiniami użytkowników. Na forum prawie każdy szczep ma swój temat. Gozdawa akurat daje dedykowane drożdże do swoich brewkitów. Na ich pszenicznych wychodzi dobre piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2023 o 14:08, Reters napisał(a):

W piwnicy masz spoko temperaturę na takiego lagerka, pilznera, portera, koźlaka.

 

Mimo wszystko jednak skupiał bym się na tych 10 stopniach. Super temperatura. Nie jedna osoba by wiele oddała, żeby mieć takie warunki. W sumie ja podobnie😁

 

@Reters a gdybym chciał w tych 10C zrobić pilznera, to jak z zadawaniem drożdży? Zadać je w temperaturze pokojowej, np. 23 stopnie i wtedy od razu do piwnicy, czy najpierw brzeczka do piwnicy i po schłodzeniu do około 10C zadać drożdże? Czy nie ma to większego znaczenia?

Edytowane przez DonKamilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, DonKamilo napisał(a):

 

@Reters a gdybym chciał w tych 10C zrobić pilznera, to jak z zadawaniem drożdży? Zadać je w temperaturze pokojowej, np. 23 stopnie i wtedy od razu do piwnicy, czy najpierw brzeczka do piwnicy i po schłodzeniu do około 10C zadać drożdże? Czy nie ma to większego znaczenia?

 

Zanim 20 l brzeczki schłodzi się do 10°C, czyli temperatury otoczenia, minie sporo czasu. Drożdże pewnie zaczną już wtedy pracować, produkując niechciane aromaty.

Także lepiej wcześniej schłodzić do okolic oczekiwanej temperatury fermentacji, jak napisał @fotohobby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Jak koledzy wyżej. Ma znaczenie bardzo duże. Żadnego zadawania drożdży w wysokiej temp. jak chcemy fermentować w niskiej. Ponad miesiąc temu robiłem lagera fermentowanego w 8 stopniach w chłodziarce winiarce. Już mam obcykane jakie mieć temp. czy wody czy zalewy słodowej(mini zacieranie) czy zalewy brewkit+esktrakt słodowy sproszkowany jasny. Po połączeniu wszystkiego miałem w brzeczce 11 stopni(21l). Zadałem 2x W34/70 rozsypane na brzeczkę i od razu do chłodziarki.

 

W 8 stopniach jak by inne piwo niż podobny nastaw ale w 17-18 stopniach. Sam jestem zaskoczony jak fajny(czysty) wyszedł w smaku. Z 12 blg zeszło do 2. Więc pięknie. Następnym razem w sumię zrobię rehydratacje w około 20 stopniach i na koniec stopniowo dodam brzeczkę by zrównać temperaturę.

 

Pilzner tylko tam u Ciebie w piwnicy. Masz na prawdę spoko warunki jak jest około 10 stopni. Tylko wybierz sprawdzone drożdże.

 

Jednak mieli rację ludzie co tutaj mi pisali fermentuj lagera w 8 stopniach a nawet 6. Teraz już wiem dlaczego😉

 

 

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DonKamilo

Normalnie, 30 minut przed zadaniem w temperaturze 25C.

Ja zawsze po 10-15 minutach od uwodnienia naczynie z drożdżami wkładałem na 15-20 minut do zamrażalnika, aby zeszły do tych 12-13C, można tez stopniowo dolewać schłodzoną uprzednio brzeczkę

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że można też uwodnić spokojnie w np. 20 stopniach i to nie jest błąd. Łączne uwodnienie niech trwa max właśnie 30 min. Jak zadajesz drożdże do brzeczki o temp. tej samej lub bardzo zbliżonej, spokojnie dodaj bez zbijania temperatury. Jak do brzeczki o temp. 10-11 stopni musowo zbicie temperatury bo dostaną szoku biedaki😉Tu już masz kilka sposobów. Wybierz sobie jaki Ci odpowiada.

 

https://www.blog.homebrewing.pl/rehydratacja-suchych-drozdzy-piwowarskich/

 

Alternatywnie możesz po napowietrzeniu brzeczki, zadać suche na jej powierzchnię. Tylko nie na wysoką pianę. Wtedy tak po około 20-30 min mieszasz brzeczkę dokładnie i cała filozofia. Aczkolwiek to jest metoda dość kontrowersyjna ze względu na to, że część drożdży pada bo są rozrywane ich błony komórkowe.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2023 o 10:17, fotohobby napisał(a):

@DonKamilo

Po dwóch tygodniach w tej temperaturze możesz sprawdzić BLG, po trzech dniach powtórzyć pomiar i jeśli będą takie same butelkować.

Po tygodniu-dwóch powinny być nagazowane

 

@fotohobby  Po 12 dniach BLG spadło z 9 do 4. Po 14 dniach było 3 a dzisiaj (po 16 dniach) nadal wynosi 3. Butelkować czy warto jeszcze przetrzymać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.