Skocz do zawartości

Plan pierwszej warki i wiele pytań


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Hey, 

I pierwsza warka wylądowała w wiadrze. Obawiam sie raczej że bedzie niepijalna🤣

Kilejna na pewno zostanie wykonana standardową metodą zamiast BIAB, a dlaczego info z pytaniami do bardziej doświadczonych poniżej:

 1. Zgodnie z obliczeniami i odczytami po gotowaniu zostało mi 14,5 brzeczki. Czystego materialu zostalo mi 8L(ponizej oczekiwań) zostalo z 6l mułu... Po meczarniach przez 2h odkażonym sitkiem kuchennym debilem do 10l, mętnej jak błoto brzeczki. Macie jakiś sposób żeby mocniej na dnie ubił się ten osad? 

2. Czy część mułu która na pewno dostała się przez sito do brzeczki wprowadzi mocno niechciane absmaki po fermentacji? 

3 czym polecacie filtrować w metodzie standardowej? Niektórzy robią wężykiem a inni polecają worek filtracyjny. 

Fermentuje w 15 stopniach otoczenia i w takiej temp też zadałem drożdże nottingamy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię BIAB , i nie przejmuję zbytnio się osadami, wysładzam wór we wiadrze, wydajność jest ok.

Wyciągasz wór czekasz aż nadmiar odkapie, wór do wiadra z kranikiem wysladzanie.

 

Po gotowaniu i zamieszaniu zostaw na minimum 20 minut większość powinna opaść, a z góry zdekantujesz klar. Ja do fermentora staram się nie zassać tylko chmielin.

Muł zawsze podczas fermentacji zbija się na dnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Koora napisał(a):

Robię BIAB , i nie przejmuję zbytnio się osadami, wysładzam wór we wiadrze, wydajność jest ok.

Wyciągasz wór czekasz aż nadmiar odkapie, wór do wiadra z kranikiem wysladzanie.

 

Po gotowaniu i zamieszaniu zostaw na minimum 20 minut większość powinna opaść, a z góry zdekantujesz klar. Ja do fermentora staram się nie zassać tylko chmielin.

Muł zawsze podczas fermentacji zbija się na dnie.

To chyba brakło mi tych 20 minut ;D za szybki byłem. Schłodziłem do 16 stopni i zacząłem zlewać powoli.

No kiepska wydajność miałem, jakieś 50% ale na to bylem przygotowany. 

Ale z tym mułem to i chmieliny się pewnie dostają jak to wszystko razem sie wymiesza. To było tak geste że potrafiło zatkać sito fi30cm:D

 

Wysładzasz zalewając worek 5-6 litrami wody w innym fermentorze czy jakiś inny sposób masz? 

Na logikę brzeczka po wyslodzeniu będzie miała mniej blg niż przednia, wiec wtedy uzyskam chyba troche mniej blg końcowego (mam racje?) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsadzam wór w wiadro z kranikiem, i wysładzam okolo 15 litrami , a stosunek wody do zasypu 3,5l na kg.

 

 

Po wysladzaniu ma mniej blg ,ale finalnie wzrasta tobie wydajność i zawsze możesz odparować.

 

Kiedyś próbowałem zawrocić cała brzeczkę przez wór. Ale było to czasochłonne i drugi raz już nigdy się nie bawiłem.

Edytowane przez Koora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Koora napisał(a):

Wsadzam wór w wiadro z kranikiem, i wysładzam okolo 15 litrami , a stosunek wody do zasypu 3,5l na kg.

 

 

Po wysladzaniu ma mniej blg ,ale finalnie wzrasta tobie wydajność i zawsze możesz odparować.

 

Kiedyś próbowałem zawrocić cała brzeczkę przez wór. Ale było to czasochłonne i drugi raz już nigdy się nie bawiłem.

Czyli taki nie do końca biab robisz:) ja dalem 20l wody do zacierania i w ogóle nie wysladzalem (zacierałem w pełnej objętości). 

Moze faktycznie spróbuje kolejnym razem twojego sposobu. 

Wysladzasz przez worek bez wężyka? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć ponownie, dzisiaj zlewalem pierwsza warke do butelki efekt nie jest taki jak chciałem:)/ podczas zlewania mocno wyczuwalne nuty alkoholowe. Coś jak tatra ze sklepu. Generalnie piwo było by ok. Gdyby było bardziej pełne. Poradzicie co zmienić w poniższej recepturze aby piwo bylo bardziej pełne ( takie biszkoptowe jak to mówi moja luba)? 

 

Receptura piwa które ostatecznie zostało wykonane:

 

Słód:

3kg.pilsnenski

0.25 carahell

Zacieranie 67 stopni -  temp niestety uciekała. Po 30 minutach moj garnek stracił temp do 62 i ponownie grzałem do 67 i pozostawiłem na 30 min. 

 

Chmiele:

Hallertau mittelfruh 50g wrzucone na 60 i 15 min. 

 

Fermentacja: lallemand  nottingam. Temp otoczenia 15 stopni przez 12 dni, później przeniesione na 18 dni do pokojowej, ciągle w jednym wiadrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie bardzo mam takie możliwości jesli chodzi o temperaturę. Bo albo piwnica o 14-15 albo pokojowa (ok18-19). 

Carahella zamienie na dextrin malt jest faktycznie pomoże. Ten wyczuwalny alko może być następstwem uciekającej temperatury podczas zacierania? Kolejnym razem bede badał temperature co 10min i podgrzewał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zakładać już drugiego tematu, więc ciągnijmy dalej ten sam:) 

 

Uczymy się na błędach i planujemy warke nr 2.

 

Chce uzyskać tak jak i tym razem pseudolagera na nottingamach, o dużym ciele i posmakach piernikowych. Z chmielenia jestem zadowolony także nic nie zmieniam. 

 

Plan:

Zacieranie:

Pilzneński 3kg

Dextrynowy 0,5kg

Z moją wydajnością w metodzie Biab to 12blg.

60-70min 68 stopni - co 10 min kontrola i podgrzewanie

 

Chmielenie:

Hallertau mittelfruh 50g wrzucone na 60 i 15 min 30/20

 

Fermentacja:

Nottingamy 15 stopni (piwnica) przez tydzień, a później pokojowa. 

 

Dajcie znać czy byście coś zmienili i dlaczego, z góry dziękuję za pomoc:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, INTseed napisał(a):

Pożywkę dodaj. Zainteresuj się też kveik Lutra. Dodaj gips i pożywkę jak coś.
Może ci profil podejdzie.

Wysłane z mojego KB2003 przy użyciu Tapatalka
 

Dzięki za radę trochę poszperałem i powiem szczerze że spoko opcja z tymi kveikami o ile robi się warkę po warce. Niestety muszę zostać przy notingamach/ us 04/05 bo nie wydam 96 zl na same drożdże na jedna warke:) 

Co do gipsu, to używam do zacierania primavery więc może troche dodam:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego gips ?

Gips wzmacnia goryczkę i odczucia chmielowe. Jak pełnia słodowa ma być większa, to CaCl2 ewentualnie szczypta NaCl

 

Skłąd primavery:

Wapniowy (Ca2+) 48,10
Magnezowy (Mg2+) 6,68
Sodowy (Na+) 2,10
Potasowy (K+) 1,20
Wodorowęglanowy (HCO3-) 166,30
Siarczanowy (SO42-) 10,29
Chlorkowy (Cl-) 5,60
Fluorkowy (F-)

0,06

 

Generalnie siarczanów i chlorków tu praktycznienie ma. 

Jak nie miałęm RO, to używałem tej wody jako bazy, a do pilsów czasem bez modyfikacji

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, INTseed napisał(a):

Może źle robię ale kveiki obniżają często pH. Dlatego gips.

No raczej źle robisz, bo gips również. Sprawdź sobie, jakie sole podnoszą, a jakie obniżają pH:
https://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/

 

Jak napisał @Paweł76  - kreda, albo soda oczyszczona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.