Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuję pilnej pomocy. Przelałem właśnie piwo po studzeniu z gara do fermentora. Wyszło 17,5 litra brzeczki o blg 15,5-16. Coś jeszcze zostało w garze w osadach i chmielinach. Drożdży jeszcze nie dodałem, czekam aż się uwodnią. Piwo to ma być American Pale Ale. Skład na szybko Pale ale 4,6kg, karmelowy jasny 0,35 kg. Zastanawiam się czy nie dolać wody mineralnej. Mam jedną nieotwieraną butelkę i część otwartej dzisiaj z jakieś 3 godzin temu. Proszę o pomoc, bo myślę że wyszło mi za wysokie blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie robienia pierwszego starteru. Na początku widać było wir powietrza w kolbie, teraz powierzchnia jest płaska. Kiedy przesuwam dno po mieszadle, to słyszę jak rdzeń obija o ścianki. Piany brak. Jak mogę przywrócić wir powietrza? Czy jest on konieczny do napowietrzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy już panikować, dlatego pytam tutaj.....

Otóż w ubiegłą sobotę uwarzyłem Pilsa niemieckiego (na uwodnionych W34/70) oraz Czeskiego pilznera na Wyeast'ach Urquell lager (1,5l starter).

 

I teraz tak - fermentacja odbywa się w chłodni. Termometr położony na fermentorze wskazuje 8-9 st., a czujka (przyklejona do ferm. i oklejona folią bombelkową) wskazuje ok. 6-6,5°C.

Na niemieckim jest "normalna" piana i od czasu do czasu "bulka", ale niestety na pilznerze piany nie ma (w sumie to są tylko śladowe jej ilości) i nie widać pracy w rurce.

 

I teraz pytanie... czy jest możliwe, że drożdże już uporały się z fermentacją, a może temp. jest za niska i po prostu Urquelle nieco się uśpiły?

 

ps. Nie miałem możliwości wizualnego kontrolowania fermentacji, ale z przekazywanych relacji wynika, że na pewno na początku "bulkały" obydwa. Tylko nie wiem jak z tą pianą przy starcie na Pilznerze

ps.2 Nie mierzyłem blg, bo dziś niestety czas naglił i najprędzej mogę tego dokonać dopiero po niedzieli :/

 

No i lipa...

sprawdziłem dziś odczyt i wychodzi na to, że drożdże w pilznerze w ogóle nie ruszyły - ekstrakt nie zszedł nawet o 1 SG :(

 

Co radzicie - zasypać suchymi (pod ręką mam tylko S-23), czy lepiej przenieść w do ciepła (mam możliwość na ok. 12-15°C)?

No chyba, że kanał?! W sumie nie wyczułem żadnych niepokojących aromatów z wiadra - wizualnie też nie widać oznak infekcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to było po 4 dniach to ok, ale dziś mija juz 10-ty - dlatego mam obawy :/

 

Aaaaa... właśnie patrzę w moje zapiski... i jest jedna niepokojąca rzecz: otóż po korekcie kwasowości brzeczki (kwasem mlekowym) ph spadło aż do 4 - czy może to mieć wpływ na zdolność fermentowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekstrakt nie zszedł nawet o 1 SG

Czepię się trochę 1SG=0blg także nie wiem co chciałeś przez to powiedzieć? Jeżeli używasz już jakiś jednostek to proszę posługuj się nimi z głową.

 

Dla mnie jednostka SG jest dokładniejsza niż stopnie blg - dlatego jej używam (i mam pełną świadomość jak jej używać).

No i oczywiście chodziło mi o wartość względną w odniesieniu do OG. Czyli mając te 1054 spodziewałem się spadku co najmniej do 1053 (czyli: minus 1 jednostkę - a gwoli ścisłości: 1 SG = 0,25°Blg :cool:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy czy w g/cm3 czy w g/dm3. Pracując w laboratorium nauczyłem się dokładnego określania jednostki bo już nie raz mieliśmy przez to problemy jak ktoś popieniczył kg/cm2 z kN/cm2 lub w ogóle mieszanie MPa z kN/m2 to już w ogóle kosmos wychodzi z dalszych obliczeń. A co do SG to jestem zdania, że powinno się podawać w g/cm3 lub w kg/dm3 (czyli de facto to samo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam, nad garem stoję i okazuje się, że nie mam lubelskiego żeby nachmielić grodziskie. z tego co mam i choć trochę wchodzi w grę to marynka, challenger, Hallertauer mittelfruh i Tradition. Proszę zaproponować jakieś chmielenie w oparciu o wyżej wymienione zasoby?

 

Dotychczas chmieliłem single hop lubelskim. Mam też po bliższym przyjrzeniu się trochę szyszek sybilli, ale może być zleżałe

Edytowane przez zbynieks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.