Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Roztwór OXI Ci się pieni? Ciekawe. Dezynfekuję tak butelki prawie od zawsze i nigdy najmniejszego pienienia nie zanotowałem, a co dopiero takie, żeby to jakoś utrudniało życie.

 

Przelewasz OXI z butelki do butelki? Tak się spytam po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sypię do każdej butelki 3-4 g i zalewam do pełna i tak 40 butelek ;)

 

majatek strace na to oxi, do tej pory przelewalem z butelki do butelki... (jesli zle robilem napiszcie)

 

 

1,20 zł na cała warkę to majątek ?

 

PS. oczywiście przelewanie to nic strasznego, też tak robiłem

Edytowane przez tauruss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tak robie z pirosiarczynem, robie 1 L i przelewam z butelki to butelki, wszystkie stoja do gory i troche w nich zostaje roztworu i wtedy tak stoja 30 min, najwazniejsze sa opary w tym przypadku i nigdy zadnej infekcji nie mialem, OXI dziala troche inaczej chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

kup sobie na allegro, 7 zł za kg

 

tak, masz racje, kupowalem w jednym sklepow tam gdzie surowce i za 100g placilem chyba 6zl wiec 4x40g = 160g wiec ok 10 zl by mnie wyszlo na 1 warke. Nie wiedzialem ze na allegro takie ceny. :)

Wiec podsumowywujac - moge wlewac po 50-100 ml do butelki i wstrzasac kilka razy potem wylewac (ew do nastepnej butelki), czy zalewac do pelna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sypię do każdej butelki 3-4 g i zalewam do pełna i tak 40 butelek ;)

majatek strace na to oxi, do tej pory przelewalem z butelki do butelki... (jesli zle robilem napiszcie)
kup sobie na allegro, 7 zł za kg
Plus wysyłka ok 10 zł :-)

 

Wysłane z mojego C1905 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Biedronce można sobie zakupić OXI Spotless White 750g za ~10zł. Używam i jest ok - odbija nawet największy syf z butelek :)

http://www.biedronka.pl/pl/product,id,16056,name,odplamiacz-do-tkanin-oxy-750-g(ten biały).

 

Generalnie przelewanie tego to trochę słaby pomysł - najlepiej jest dać mu trochę czasu. Zrób sobie więcej roztworu (z 5 litrów) w fermentorze z kranikiem i rozlewaj do butelek kolejno. Ja zostawiam zalane butelki na co najmniej godzinkę w celu oderwania pleśni i osadów z dna (głównie mowa tu o butelkach wątpliwego pochodzenia, wchodzących do browaru). Do dezynfekcji doraźnej używam StarSan i polecam - szczególnie przy przelewaniu z butelki do butelki, bo dezynfekuje w 60 sekund (wg producenta i nie mam powodów aby to podważać).

 

Ogólnie wykorzystanie StarSan + OXI pozwala na w miarę tanie i wygodne (skuteczne, zero smrodu, stosunkowo nieszkodliwe dla rąk itp.) zarządzanie czystością w swoim browarze :) NaOH baaardzo sporadycznie po infekcjach (do tej pory użyłem tylko raz do dwóch fermentorów).

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec podsumowywujac - moge wlewac po 50-100 ml do butelki i wstrzasac kilka razy potem wylewac (ew do nastepnej butelki)

Ja tak robię (opcja z wylewaniem). Jeszcze mi się żadna infekcja w butelce nie zdarzyła. Tylko ja te butelki wcześniej jeszcze przemywam w zmywarce jakimś najkrótszym programem i generalnie są wcześniej płukane i czyste, bez żadnych syfów na dnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi to pierwsza Finalndia Bitter zajeżdża alkoholem i odfermentowało tylko do 3.5 BLG po 8 dniu.

Użyłem do kita browamatorskiego zamiennika cukru który był w zestawie (BA Brew Kit PLUS 1 kg).

 

Brzeczkę jak dorzuciłem drożdże miałem na poziomie jakichś pewnie z 25-27'C i tak odstawiłem do piwnicy gdzie bardzo bardzo powoli się zbijała temperatura - rano jeszcze przy starcie drożdży miała 22'C - rozumiem że to tutaj mogę winić alkoholowy posmak i zapach? Większość czasu panowała temperatura 19'C ale to już pewnie na oparach fermentacji.

 

Z tego co czytam, smak się "ułoży" - tyle że tutaj potrzeba dużego ułożenia :P

Gdzie błąd, da się coś z tym zrobić ?

Edytowane przez dutrasilva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi to pierwsza Finalndia Bitter zajeżdża alkoholem i odfermentowało tylko do 3.5 BLG po 8 dniu.

Użyłem do kita browamatorskiego zamiennika cukru który był w zestawie (BA Brew Kit PLUS 1 kg).

 

Brzeczkę jak dorzuciłem drożdże miałem na poziomie jakichś pewnie z 25-27'C i tak odstawiłem do piwnicy gdzie bardzo bardzo powoli się zbijała temperatura - rano jeszcze przy starcie drożdży miała 22'C - rozumiem że to tutaj mogę winić alkoholowy posmak i zapach? Większość czasu panowała temperatura 19'C ale to już pewnie na oparach fermentacji.

 

Z tego co czytam, smak się "ułoży" - tyle że tutaj potrzeba dużego ułożenia :P

Gdzie błąd, da się coś z tym zrobić ?

Gdzie błąd?

1) za wysoka temp. zadania drożdży,

2) za wysoka temp. fermentacji

3) ten BA Brew Kit plus, to mieszanka ekstraktu słodowego i glukozy

Całość do kupy ewidentnie może dać piwo które będzie w sobie miało posmaki alkoholowe i mocno estrowe, ale jak się ułoży to i tak będzie lepsze od większości "Leszków" walących szczynami kotów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi to pierwsza Finalndia Bitter zajeżdża alkoholem i odfermentowało tylko do 3.5 BLG po 8 dniu.

Użyłem do kita browamatorskiego zamiennika cukru który był w zestawie (BA Brew Kit PLUS 1 kg).

 

Brzeczkę jak dorzuciłem drożdże miałem na poziomie jakichś pewnie z 25-27'C i tak odstawiłem do piwnicy gdzie bardzo bardzo powoli się zbijała temperatura - rano jeszcze przy starcie drożdży miała 22'C - rozumiem że to tutaj mogę winić alkoholowy posmak i zapach? Większość czasu panowała temperatura 19'C ale to już pewnie na oparach fermentacji.

 

Z tego co czytam, smak się "ułoży" - tyle że tutaj potrzeba dużego ułożenia :P

Gdzie błąd, da się coś z tym zrobić ?

Gdzie błąd?

1) za wysoka temp. zadania drożdży,

2) za wysoka temp. fermentacji

3) ten BA Brew Kit plus, to mieszanka ekstraktu słodowego i glukozy

Całość do kupy ewidentnie może dać piwo które będzie w sobie miało posmaki alkoholowe i mocno estrowe, ale jak się ułoży to i tak będzie lepsze od większości "Leszków" walących szczynami kotów ;)

 

Warto to w ogóle rozlewać ?

Edytowane przez dutrasilva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

mam zamiar uwarzyc west coast ipa i black ipa na drozdzach us-05, ktorych mam 1 saszetke. chcialbym drugie piwo uwarzyc na gestwie drozdzowej. czy bez roznicy jest z ktorego piwa wezme gestwe do drugiego?

 

czy mozna zadawac gestwe z piwa jasnego do ciemnego i odwrotnie?

 

z gory dzieki za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.