Skocz do zawartości

Pierwszy Lager/Pilsner


Dziajl

Rekomendowane odpowiedzi

A może polecilibyście mi jakiś sprawdzony sterownik zewnętrzny, którego montaż nie byłby zbyt skomplikowany? Znalazłem coś takiego: https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/pomiary/kontroler_temperatury_inkbird_itc-308

Nada się?

Edytowane przez Adi_86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Ali, ten sam sterownik jest o połowę tańszy. Nie wiem czy się nada ale pomyśl o STC 1000 - trochę bardziej skomplikowany w podłączeniu ale taniej się chyba nie da jeżeli chodzi o sterowniki  temperatury :) sam tego sTC1000 wybrałem do keezera któego powolutku próbuję zbudować

Edytowane przez Molik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Adi_86 napisał(a):

A może polecilibyście mi jakiś sprawdzony sterownik zewnętrzny, którego montaż nie byłby zbyt skomplikowany? Znalazłem coś takiego: https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/pomiary/kontroler_temperatury_inkbird_itc-308

Nada się?

Nada się nawet ten

https://allegro.pl/oferta/termostat-elektroniczny-regulator-temperatury-230v-14204994618?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:query&bi_c=ODg5MTVhNmItN2Q0NS00ZDZjLWE3ZjMtYmZiNTc5NWU2MmY3AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=72f5c69f-2160-4bdf-9c44-b43567a878ef

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, fotohobby napisał(a):

Z tego co widzę w opisie aukcji to niestety podłączenie dla mnie to jest jakaś czarna magia 😂

Znalazłem na Alledrogo powystawową chłodziarkę do wina MPM taką jak ma @Reters za 999 (z dostawą 1100), ale to jednak trochę drogo jak dla mnie. A sprzedawca od Klarsteina jak dotąd milczy.

Edytowane przez Adi_86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, fotohobby napisał(a):

To poproś kogoś. to 10 minut roboty

Nie będę miał wyjścia, jeśli się zdecyduję. Dzięki za polecenie, 20 zł to jak za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Adi_86 napisał(a):

Z tego co widzę w opisie aukcji to niestety podłączenie dla mnie to jest jakaś czarna magia 😂

Znalazłem na Alledrogo powystawową chłodziarkę do wina MPM taką jak ma @Reters za 999 (z dostawą 1100), ale to jednak trochę drogo jak dla mnie. A sprzedawca od Klarsteina jak dotąd milczy.

Jak z nią wszystko w porządku to ja bym kupował, bez zabawy w lodówki, podłączanie sterowników itp. Jednak to już zależy od Twojej kasy ile masz. Jak coś to pisz na priv bo jej używam od około pół roku i dobrze ją poznałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Adi_86 napisał(a):

A może polecilibyście mi jakiś sprawdzony sterownik zewnętrzny, którego montaż nie byłby zbyt skomplikowany? Znalazłem coś takiego: https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/pomiary/kontroler_temperatury_inkbird_itc-308

Nada się?

Ogólnie inkbird jest bardzo dobry, STC-1000 też będzie tylko więcej roboty. Co do lodówki na wino - ja bym sobie odpuścił. Tam histereza może byc 2st, przy własnym sterowniku możesz ustawić sobie dowolnie co chcesz - 0.3stC histerezy masz dokładność bardzo dobrą, dobrą powtarzalność. Jak kasa nie jest dużym problemem, kup używaną chłodziarkę 150-180cm wysokości, później wymienisz na wieksze fermentory i masz juz przygotowane. Sterownik przepinasz między lodówkami (mniejsza większa) i luzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie... Niestety u mnie panika 😱

Czy mógłby mi ktoś opisać jak pachnie/smakuje piwo fermentowane na drożdżach W34/70 w zbyt wysokiej temperaturze? Bo niestety gęstwa drożdżowa, którą zebrałem z Pilsa pachnie wyraźnie cytrusami - najbardziej przychodzi mi na myśl grejpfrut. W piwie w pierwszym nosie ten aromat niestety też jest 😢 Potem dopiero wyczuwa się ziołowość i słód.

Czy może to być po prostu zapach pochodzący od chmielu aromatycznego? Użyłem Lubelskiego z Polish Hops - na 11,5 l piwa 15g na 20 min i 15g na 5 min gotowania. Moje górniaki, które chmieliłem bardzo podobnie Lubelskim tylko po 10g tak nie pachniały. Najbardziej mi to przypomina moją Apę chmieloną polskim Cascadem.

O co tu chodzi? Czy to może być wina kilkudniowej przerwy diacetylowej w temperaturze ok. 16°C ? Przecież przeniosłem na nią piwo gdy już prawie nie miało piany i było prawie klarowne, a burzliwa była w 9-10°C. Przecież 3 termometry nie mogą się mylić równocześnie.

Nic z tego nie rozumiem... Nie miałem czegoś takiego z żadnym piwem 😭 

A może za wcześnie panikuję i ten aromat/smak z czasem zniknie?

Edytowane przez Adi_86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Suchejroo napisał(a):

Ogólnie inkbird jest bardzo dobry, STC-1000 też będzie tylko więcej roboty. Co do lodówki na wino - ja bym sobie odpuścił. Tam histereza może byc 2st, przy własnym sterowniku możesz ustawić sobie dowolnie co chcesz - 0.3stC histerezy masz dokładność bardzo dobrą, dobrą powtarzalność. Jak kasa nie jest dużym problemem, kup używaną chłodziarkę 150-180cm wysokości, później wymienisz na wieksze fermentory i masz juz przygotowane. Sterownik przepinasz między lodówkami (mniejsza większa) i luzik

Tutaj się nie zgodzę. Weź pod uwagę jeszcze częstotliwość włączania agregatu. Przy tej histerezie co napisałeś to masakra apropo zużycia prądu i katowania agregatu. Nawet jak mam histereze u siebie 2 stopnie to nie ma to wpływu na wewnętrzną temperaturę brzeczki. Nie realne żeby aż tak szybko się zmieniała w fermentorze. A sądzę że w moim modelu jest ustawiona na 1.5 stopnia. Już wiem kiedy się włącza i na jaki czas. Wyniki są super. Bo jak się ustabilizuje np. na dolnej fermentacji i na panelu mam 8-9 stopni włącza się co 40-45 minut na 10-12 minut co jest bardzo dobrym wynikiem.

 

Masz zgrabną winiareczkę która komponuje się nawet w pokoju. Nie jest to moloch jak duże lodówki. Swoje kosztuje, jednak jak ktoś ma kasę zakup rewelacja. Jak nie korzystałeś z tego modelu co ja posiadam to nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Adi_86 napisał(a):

Niestety u mnie panika 😱

Po początkowym przestrachu przyszło otrzeźwienie, bo:

- przecież cierpliwość cnotą piwowara, zwłaszcza jeśli chodzi o dolniaki;

- ostatnio piłem Pierwszą Pomoc z Pinty chmieloną Lubelskim i Marynką i tam też był ten cytrusowy posmak, więc może z tym chmielem rzeczywiście jest coś na rzeczy;

- młode piwo zwykle pachnie/smakuje inaczej niż gotowe po refermentacji.

Więc nie panikuję i cierpliwie czekam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Reters napisał(a):

Tutaj się nie zgodzę. Weź pod uwagę jeszcze częstotliwość włączania agregatu. Przy tej histerezie co napisałeś to masakra apropo zużycia prądu i katowania agregatu. Nawet jak mam histereze u siebie 2 stopnie to nie ma to wpływu na wewnętrzną temperaturę brzeczki. Nie realne żeby aż tak szybko się zmieniała w fermentorze. A sądzę że w moim modelu jest ustawiona na 1.5 stopnia. Już wiem kiedy się włącza i na jaki czas. Wyniki są super. Bo jak się ustabilizuje np. na dolnej fermentacji i na panelu mam 8-9 stopni włącza się co 40-45 minut na 10-12 minut co jest bardzo dobrym wynikiem.

 

Masz zgrabną winiareczkę która komponuje się nawet w pokoju. Nie jest to moloch jak duże lodówki. Swoje kosztuje, jednak jak ktoś ma kasę zakup rewelacja. Jak nie korzystałeś z tego modelu co ja posiadam to nie wprowadzaj ludzi w błąd.

A ja nie zgodze się z Tobą. Ty operujesz na temperaturze otoczenia w winiarce, ja na temperaturze piwa. I właśnie to nie ja katuje agragat, bo przy takim włączaniu co wspomniałem, lodówka załącza się z 5 razy dziennie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Suchejroo napisał(a):

A ja nie zgodze się z Tobą. Ty operujesz na temperaturze otoczenia w winiarce, ja na temperaturze piwa. I właśnie to nie ja katuje agragat, bo przy takim włączaniu co wspomniałem, lodówka załącza się z 5 razy dziennie. 

Jedno z drugim spokojnie możesz dobrze zgrać i żadnych wahań dużych w fermentorze nie będzie. I taki model winiarki jaki posiadam będę polecał, bo wiem co polecam. Więc jeszcze raz powtórzę, nie miałeś jej, nie testowałeś przez kilka miesięcy więc nie krytykuj, że to jest takie kiepskie rozwiązanie. Tyle ode mnie. Kolega sobie wybierze tą opcję która mu bardziej pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Reters napisał(a):

Jedno z drugim spokojnie możesz dobrze zgrać i żadnych wahań dużych w fermentorze nie będzie. I taki model winiarki jaki posiadam będę polecał, bo wiem co polecam. Więc jeszcze raz powtórzę, nie miałeś jej, nie testowałeś przez kilka miesięcy więc nie krytykuj, że to jest takie kiepskie rozwiązanie. Tyle ode mnie. Kolega sobie wybierze tą opcję która mu bardziej pasuje.

Jednak nie zawsze się to zgrywa. Podczas burzliwej temp. piwa może różnić się od temp. w lodówce nawet o 3 stopnie co widać na załączonym obrazku. Być może STC1000 zarżnie lodówkę nie wiem ale polecam bardziej dedykowany sterownik do lodówki i fermentacji niż zwykły termostat z histerezą i opóźnieniem załączenia chłodzenia. Nie wiem czy Malinowy jeszcze się rozwija ale BrewPiLess tak. Do wyboru jest kontrola temp. piwa, lodówki a jak masz spindla to i odfermentowania. Co prawda ostatnia wersja jak widać ma buga i nie pobiera prawidłowego napięcia i temp. ze spindla ale pilnuje temp. piwa i wbrew pozorom nie załącza co 5 minut chłodziarki.
Chłodziarka duża do napojów, szklane drzwi mieści fermzille 35l i fermentor. Pomiar temp. piwa - kapilara z nierdzewki zanurzona w piwie.
Zatem @Suchejroowie co pisze.

BPL.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tego w pełni świadomy od ponad roku. Widzę też jak się zmienia temperatura brzeczki i widzę jak na to reaguje winiarka  Pamiętam jak jej nie miałem, to była dopiero męczarnia z utrzymaniem w miarę stabilnej temperatury.

 

A czy ja mówię że nie wie co pisze? Mówię  żeby nie pisał o tym modelu co ja mam, bo go nie używał a z góry zakłada że to lipa.

 

U mnie byś tym zmierzył,  sądzę że wyszło by podobnie. Nie popadajmy też w totalną perfekcję. Więc jeszcze raz napiszę. Polecam tą winiareczkę bo jest super i też piwo od razu mi się polepszyło, zresztą paradoksalnie kiedyś tutaj ktoś ten właśnie model polecił i jestem mu wdzięczny🙂

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, WojtekGaaD napisał(a):

Jednak nie zawsze się to zgrywa. Podczas burzliwej temp. piwa może różnić się od temp. w lodówce nawet o 3 stopnie co widać na załączonym obrazku. Być może STC1000 zarżnie lodówkę nie wiem ale polecam bardziej dedykowany sterownik do lodówki i fermentacji niż zwykły termostat z histerezą i opóźnieniem załączenia chłodzenia. Nie wiem czy Malinowy jeszcze się rozwija ale BrewPiLess tak. Do wyboru jest kontrola temp. piwa, lodówki a jak masz spindla to i odfermentowania. Co prawda ostatnia wersja jak widać ma buga i nie pobiera prawidłowego napięcia i temp. ze spindla ale pilnuje temp. piwa i wbrew pozorom nie załącza co 5 minut chłodziarki.
Chłodziarka duża do napojów, szklane drzwi mieści fermzille 35l i fermentor. Pomiar temp. piwa - kapilara z nierdzewki zanurzona w piwie.
Zatem @Suchejroowie co pisze.

BPL.jpg

Dzięki, no ja fermentuję sterownikiem napisanym przez siebie z ekranym dotykowym i mogę równolegle zarządzać 4 lodówkami na raz :D również tak samo mam swoje załączania lodówki podparte iSpindlem który mi pokazał ile razy na dobę załącza się agregat. 

 

15 godzin temu, Reters napisał(a):

A czy ja mówię że nie wie co pisze? Mówię  żeby nie pisał o tym modelu co ja mam, bo go nie używał a z góry zakłada że to lipa.

Gdzie napisałem, że Twój model to lipa? Może warto wrócić do czytania ze zrozumieniem po prostu. Nie zamierzam ciągnąc nic nie wnoszącej dyskusji, po prostu znam osoby które kupiły lodówki do wina i trzymają w nich teraz uwarzone piwa, a kontrolę fermentacji dalej na sterowniku i lodówce. Po prostu jest to dokładniejsze i tyle. Jeśli ktoś chce sobie raz na jakiś czas coś uwarzyć dla własnego spożycia to spoko, jednak jeśli ktoś chce warzyć piwa konkursowe, dobre lagery z różnymi szczepami drożdży, z precyzją  i powtarzalnością to lodówka ze sterownikiem (moim zdaniem) wygrywa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bardzo dobrze że kupiły i oby im się sprawdzały jak najlepiej a tutaj taka winiarka to jest bardzo dobra alternatywa. Oczywiście sprawdzony model. Sory ale jak mam około 1.5-1.8 histerezy to mi wystarcza. Czyli różnica około 1.8 stopnia w przeciągu godziny i się załącza na 11 minut. Teraz właśnie wszystko liczyłem bo mam pale ale nastawione od około 45 godzin na lallemand new egland 2 paczki puszczone od dolnych granic. Nie ma szans żeby przez godzinę 23 l płynu w fermentorze zmieniło nagle temperaturę. Dla mnie to szaleństwo tak sądzić.

 

Zgodzę się, jest dokładniejsze nawet co do stopni po przecinku tylko czy to aż tak wpływa na końcowy efekt, sądzę że nie. Konkursowe piwa też można uwarzyć w styropianie z wkładami;) Oby nie było rzeczywiście mocnych wahań temperatur tam gdzie jest fermentor.

 

Tutaj kiedyś czytałem od chłopaków że histereza na 0.2-0.3 to dla agregatu bardzo duże obciążenie. Polecali właśnie tak około 1.5. Ty jak teraz czytam masz konkret temat ogarnięty z lodówkami. I super.

 

Jednak nie wszyscy też mają taką smykałkę i chcą się bawić w modyfikacje. Ja akurat nie mam większego pojęcia o tym i dlatego ta winiarka uratowała mi cały temat odpowiednich temperatur. I tak jak napisałem, nie bez znaczenia jest jej wielkość i wygląd jak dziewczynie się podoba to już nie ma tragedii😂

 

Podobnie jak od Ciebie, też tyle ode mnie i temat nasz sądzę że jest zakończony. Inni zainteresowani sobie sami zdecydują co wybrać🙂

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.