Skocz do zawartości

Muntons NUT BROWN ALE 1,8 kg - 12 czy 23 litry?


Łuki

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

dostałem w prezencie brew kita jak w tytule i w związku z tym mam do was pytanko. W opisie jest, żeby dodać ekstrakt słodowy płynny dla lepszego smaku i zrobić warkę 23 litry. Nie mam doświadczenia z takimi wynalazkami, ponieważ tylko na początku zrobiłem 1-2 warki w ten sposób i samo piwo było dość płaskie w smaku. Dlatego zastanawiam się czy warto dodać ekstrakt i iść w 23 litry czy pozostać przy tylko przy tej jednej puszce i zrobić np 12 litrów? Co o tym myślicie?

 

Może ktoś z was miał już do czynienia z tym zestawem?

 

Pozdrawiam

Lukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. Brewkit jest nachmielony na zakładaną ilość - jeśli nie dodasz ekstraktu (i większej ilości wody) uzyskasz bardziej goryczkowe piwo.

Proponowałbym dodać ekstrakt i uzupełnić wodą do ~20 l. Ewentualnie można pokusić się o pewniejsze drożdże, niż te dołączone do zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
3 godziny temu, Reters napisał:

Podepnę się do tematu. Do tego brewkitu Muntonsa jakie drożdże polecacie? Tego stylu jeszcze nie warzyłem?

Szczep brytyjski. Z płynnych np. WLP002, z suchych S04 albo Lallemand Windsor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Swoje pierwsze piwo robiłem na Lallemand Voss Kveik w 18 stopniach i dobrze wspominam te drożdże. W Windsorach po kilku opiniach trochę boję się niskiej flokulacji i że piwo będzie takie trochę mętne. Chyba że się mylę;)

 

Żeby nie kupować z innego sklepu(bo Lallemandy nie wszędzie są) mogę z całym zamówieniem dołożyć słynne Fermentis Safale S-04?

 

Tak w około 18 stopniach jaki by dały profil? 100% neutralny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Reters napisał:

Dzięki. Swoje pierwsze piwo robiłem na Lallemand Voss Kveik w 18 stopniach i dobrze wspominam te drożdże. W Windsorach po kilku opiniach trochę boję się niskiej flokulacji i że piwo będzie takie trochę mętne. Chyba że się mylę;)

 

Żeby nie kupować z innego sklepu(bo Lallemandy nie wszędzie są) mogę z całym zamówieniem dołożyć słynne Fermentis Safale S-04?

 

Tak w około 18 stopniach jaki by dały profil? 100% neutralny?

Ale to nie do końca chodzi by profil był neutralny w 100%. Estry tych drożdży są częścią piw brytyjskich. Chyba, że chcesz czystą wersję zrobić, to po prostu użyj US-05. Jak chcesz wersję brytyjską to użyj S04, jednak te w niskich temperaturach i nieprowadzonej perfekcyjnie kontroli temperatury, lubią przerwać fermentację.

 

Bardzo dobre kłaczkowanie mają natomiast WLP002, jednak są droższe. 

Voss Kveik są w stanie dać neutralny profil w tych 18°C, natomiast ze wzrostem temperatury dają więcej estrów pomarańczowych. 

Wszystko według Twoich preferencji. Jeśli chodzi o mętne piwo, to dodajesz pół łyzeczki żelatyny rozpuszczonej w ciepłej wodzie i  po dwóch dniach masz klar :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łapię o co biega? Czysty profil po prostu nie jest wyznacznikiem piw górnej fermentacji. W sensie jakiś czas temu jak szukałem drożdży do piw Ale to priorytetem był dla mnie czysty profil bo sądziłem, że jakiekolwiek estry to już wada piwa.

 

Tymczasem z tego co rozumiem jak napisałeś, to nie do końca tak jest. Może dlatego całe to warzenie piwa jest tak ciekawe, gdyż wiele czynników wpływa na końcowy efekt piwa.

 

Czyli wstępnie polecę na S-04 i będę trzymał temperaturę może tak 19 stopni starając się jej nie obniżać, jak lubią przerwać fermentację.

 

Te co poleciłeś, to z tego co kojarzę są płynne, a z nimi na tą chwilę nie miałem styczności.

 

Z tego co zauważyłem Voss Kveik w 18 stopniach dały mi piwo właśnie bez estrów, jednak ciutkę kwaskowe, co potwierdziło mi opinie kilku osób dla tej temperatury i tych drożdży. Kwaskowość po około 3 tygodniach w butelkach zeszła do zera. Podobno świetne są w optymalnej swojej temperaturze 37stopni. Czytałem na zagranicznym forum taki profesjonalny ich test i Lutry.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Reters napisał:

Łapię o co biega? Czysty profil po prostu nie jest wyznacznikiem piw górnej fermentacji. W sensie jakiś czas temu jak szukałem drożdży do piw Ale to priorytetem był dla mnie czysty profil bo sądziłem, że jakiekolwiek estry to już wada piwa.

 

Tymczasem z tego co rozumiem jak napisałeś, to nie do końca tak jest. Może dlatego całe to warzenie piwa jest tak ciekawe, gdyż wiele czynników wpływa na końcowy efekt piwa.

 

Czyli wstępnie polecę na S-04 i będę trzymał temperaturę może tak 19 stopni starając się jej nie obniżać, jak lubią przerwać fermentację.

 

Te co poleciłeś, to z tego co kojarzę są płynne, a z nimi na tą chwilę nie miałem styczności.

 

Z tego co zauważyłem Voss Kveik w 18 stopniach dały mi piwo właśnie bez estrów, jednak ciutkę kwaskowe, co potwierdziło mi opinie kilku osób dla tej temperatury i tych drożdży. Kwaskowość po około 3 tygodniach w butelkach zeszła do zera. Podobno świetne są w optymalnej swojej temperaturze 37stopni. Czytałem na zagranicznym forum taki profesjonalny ich test i Lutry.

 

 

Jak chcesz czysty profil używasz drożdży lagerowych. Każde drożdże ejlowe zawsze naprodukują jakiś estrów, każdy szczep co innego. Tak jak juz wspominałem, dużo też zależy od temperatury. Mimo to, nie można zadawać drożdży ejlowych do niższych temperatur niż podane przez producenta, ponieważ wtedy drożdże mogą się zestresować i dać dużo nieprzyjemnych aromatów. 

 

np. piwa belgijskie bądź przeniczne opierają się na fenolach i estrach. Aromaty banana, goździków, gumy balonowej itp to wszystko zasługa drożdży. Bez tych aromatów, nie było by tych styli piwnych :)

 

Co do S04, po kilku dniach polecam stopniowo podnosić temperaturę. Start w 18°C, 2-4 dni w 19°C i później podnosić o 1°C na dobę do 21-22°C i powinno byc dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapamiętam sobie te rady odnośnie drożdży ejlowych. Przeniczne piwo zamierzam ważyć jakoś maj-czerwiec i na początku mojej nauki warzenia piwa dał bym pewnie jak najbardziej neutralny profil?

 

Widzisz co znaczy nauka i słuchanie mądrzejszych bardziej doświadczonych ludzi?

 

Dzięki jeszcze raz za wskazówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Reters napisał:

Zapamiętam sobie te rady odnośnie drożdży ejlowych. Przeniczne piwo zamierzam ważyć jakoś maj-czerwiec i na początku mojej nauki warzenia piwa dał bym pewnie jak najbardziej neutralny profil?

 

Widzisz co znaczy nauka i słuchanie mądrzejszych bardziej doświadczonych ludzi?

 

Dzięki jeszcze raz za wskazówki?

Może też i w tym temacie nie tędy droga. Moim zdaniem fajnie właśnie zrobić piwo w danym stylu, by jak najbardziej odbiegało od profilu neutralnego. Bardzo dokładnie zauważysz różnice, co wnoszą dane drożdże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to. Do teraz uwarzyłem 3 piwa z brewkitów. Trzy różne style, trzy różne drożdże. Voss Kveik, Mangrove California Lager M54 i Saflager W 34/70 Każde inny smak, inne posmaki przy danych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.