Skocz do zawarto艣ci

BIAB worek


antikapsel

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

siedz膮 sobie w fermentorach dwa twory z zestaw贸w z ekstraktu i poma艂u si臋 przymierzam do warzenia z zacieraniem.

No i tak doszed艂em do wniosku, 偶e ten ca艂y BIAB, to b臋dzie najlepsza metoda dla mnie - mniej sprz膮tania, szybciej, w zasadzie chyba same plusy.

Ma kto艣 mo偶e jaki艣 sprawdzony worek i m贸g艂by podes艂a膰 linka?

Mam garnek 17l (czyli takiej obj臋to艣ci u偶ytkowej jest 15)聽 艣rednica 30, wysoko艣膰 23.

https://www.amazon.de/-/en/Filters-Strainer-Reusable-Various-Drawstring/dp/B0924W7R8P/ref=d_pd_day0_sccl_5_1/262-9968030-6936444?pd_rd_w=zi44s&content-id=amzn1.sym.a3fbe34d-f78c-44d7-9aa7-253cb614f569&pf_rd_p=a3fbe34d-f78c-44d7-9aa7-253cb614f569&pf_rd_r=7S687BC7MZWSSH650A5S&pd_rd_wg=zYgf2&pd_rd_r=47954cb0-ee0b-4757-a6aa-91477e5ad245&pd_rd_i=B0924V74PR&th=1

https://www.amazon.de/-/en/Filter-Strainer-Reusable-Drawstring-Straining/dp/B0924W15PG/ref=sr_1_28?m=A1J7BBGZSP93V2&marketplaceID=A1PA6795UKMFR9&qid=1692214914&s=merchant-items&sr=1-28

Na powy偶szym przyk艂adzie tych dw贸ch, kt贸ry lepszy do mojego garnka (rozmiar) ?

Pozdrowionka

Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

W dniu 17.08.2023 o 09:16, Rheged napisa艂(a):

W艂a艣nie widz臋, 偶e na pewnym chi艅skim portalu aukcyjnym mo偶na znale藕膰 takie same jak te na amazonie za jakie艣 20 z przesy艂k膮, tak偶e kupi臋 ze 3 r贸偶ne i b臋d臋 testowa膰,聽

A jak podgrzewasz zacier, to podnosisz worek z dna garnka, 偶eby si臋 nie przypali艂?

Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

W dniu 18.08.2023 o 19:33, antikapsel napisa艂(a):

W艂a艣nie widz臋, 偶e na pewnym chi艅skim portalu aukcyjnym mo偶na znale藕膰 takie same jak te na amazonie za jakie艣 20 z przesy艂k膮, tak偶e kupi臋 ze 3 r贸偶ne i b臋d臋 testowa膰,聽

A jak podgrzewasz zacier, to podnosisz worek z dna garnka, 偶eby si臋 nie przypali艂?

Generalnie zostawiam jak jest i nie by艂o problemu, nic si臋 nie przypali艂o, aczkolwiek nie by艂oby te偶 k艂opotu go troch臋 podwin膮膰, by podnie艣膰. My艣l臋, 偶e si臋 nie zawiedziesz.

Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

Witam w艣r贸d zwolennik贸w JEDYNEJ S艁USZNEJ METODY ZACIERANIA w warunkach domowych i mam nadziej臋, 偶e to zdanie zapiecze w ty艂ek jej przeciwnik贸w oraz tych co lubuj膮 si臋 w utrudnianiu sobie 偶ycia. Ale og贸lnie jestem mi艂y 馃槝

Ja bym na Twoim miejscu kupi艂 najta艅szy woal na allegro, przymierzy艂 do garnka ile go potrzeba i da艂 do krawcowej by Ci wyci臋艂a takie ko艂a i wstawi艂a na brzegach gumk臋 albo sznurek do 艣ci膮gania, wtedy przybiera to posta膰 takiej sakwy bardziej ni偶 cylindra. U mnie wygl膮da to jak w za艂膮czniku i ma 艣rednic臋 ok 94cm do gara o 艣r 41cm i wys 30cm. Dlaczego ko艂o, a nie w艂a艣nie cylinder? - bo cylinder wymaga 艂膮czenia ze sob膮 podstawy i 艣ciany bocznej za pomoc膮 szw贸w , a te pr臋dzej czy p贸藕niej p贸jd膮 si臋 kocha膰 przy wyciskaniu worasa. Nie pami臋tam kto tutaj na forum pisa艂, 偶e mu chi艅ski worek po pierwszej warce si臋 rozlecia艂. Brak szw贸w = wi臋ksza wytrzyma艂o艣膰 w og贸lno艣ci.

Mnie 4 worki wysz艂y bodaj 20z艂 za woal na 4 sztuki i 20z艂 da艂em za ka偶dy krawcowej. By艂oby 8 sztuk, ale za偶yczy艂em sobie worki z dw贸ch warstw woalu.

Co do temperatury, tutaj metod膮 pr贸b i b艂臋d贸w w ko艅cu znalaz艂em z艂oty punkt by nie przypali膰 od do艂u worka na p艂ycie indukcyjnej. Robi臋 tak:

-stosunek wody do s艂odu u mnie wysoki bo 1:7, czemu tak du偶o? - bo nie chce mi si臋 ju偶 potem wys艂adza膰, wi臋c zacieram nawet w wy偶szej ilo艣ci wodu ni偶 docelowa obj臋to艣膰 warki, ju偶 doskonale wiem ile mi odparuje wody podczas wrzenia by dosta膰 +/- tyle i tak膮 brzeczk臋 jak chce, zazwyczaj wychodzi mi brzeczka lekko s艂odsza np. 13-14 blg gdy planowa艂em mie膰 12Blg, ale to rozcie艅czam wod膮. Zdaje sobi臋 r贸wnie偶 spraw臋, 偶e to co pisz臋 to raczej dotyczy uzyskiwania brzeczek o w艂a艣nie takich ekstraktach, z mocniejszymi ekstraktami to albo d艂u偶ej gotowa膰, albo mniejszy stosunek wody do s艂odu.

-wod臋 grzej臋 do ok 75 stopni

-wrzucam s艂贸d i temperatura mi spada do tych ok 68

-p艂yt臋 indukcyjn膮 nie pami臋tam jakiej mocy posiadam, ale ma 4 pola i na dw贸ch 艂膮czonych gdy ustawi臋 oba na moc 4 to przez ca艂y okres zacierania, temperatura skoczy mi o ok 4 stopnie przy przykrytym nakrywk膮 garze, a co najwa偶niejsze w贸r si臋 nie przypala. Oczywi艣cie mieszam zacier jak akurat przejd臋 obok. Wcze艣niej robi艂em tak, 偶e wrzuca艂em s艂贸d i dalej ju偶 nie grza艂em, czeka艂em a偶 temp spadnie do 62 i znowu podgrzew do 72 i czekanie na spadek itd. , ale podczas podgrzewu trzeba by艂o macza膰 workiem do g贸ry i do do艂u mieszaj膮c w ten spos贸b by w贸r si臋 nie przypali艂 na full power p艂yty, a robienie tego przez 10-15 min zanim si臋 zacier podgrzeje to szkoda czasu i jeszcze gor膮co nad tym garem, i jeszcze r臋ce si臋 buntuj膮.

Kolejny tip: gdy zacieranie si臋 ju偶 sko艅czy to w贸r do g贸ry i k艂adziesz kratk臋 od piekarnika na gar, a na ni膮 worek i czekasz a偶 obcieknie sobie sam w wi臋kszo艣ci, a potem wyciskasz, w mi臋dzyczasie oczywi艣cie ju偶 to co jest w garze podgrzewasz do wrzenia - to jest kwintesencja oszcz臋dno艣ci czasu w tej JEDYNEJ S艁USZNEJ METODZIE ZACIERANIA w warunkach domowych. Moim zdaniem nie warto podgrzewa膰 tutaj do mash outa czyli tych 78 stopni - taki w贸r parzy w 艂apy w ko艅cu, wi臋c albo r臋kawiczki i jazda (te偶 w ko艅cu zacznie tak parzy膰), albo skr臋膰 wora na maksa i pokrywk膮 od gara wyciskaj go.

Ch艂odzisz jak tam sobie chcesz i je偶eli chcesz mie膰 znacznie klarowniejsz膮 brzeczk臋 to sitko Kolbiarz Super G臋ste i przelewasz przez nie ca艂y osad, oczywi艣cie co si臋 da to zdekantuj znad b艂ota wcze艣niej do fermentora i te偶 nie prze偶ywaj jak poleci troch臋 osadu, a przez sitko tylko b艂oto pu艣膰. Pierwsze par臋 kropel poleci m臋tna, ale za minut臋, dwie zrobi si臋 co艣 jakby z艂o偶e filtracyjne i dalej brzeczka b臋dzie ju偶 lecia艂a klarowna i dolewaj to do reszty brzeczki do fermentora.聽 Najwi臋ksze sitko ma d艂ugo艣膰 39cm, z tym, 偶e nie jest to 艣rednica czaszy sitka,聽 a d艂ugo艣膰 艂膮cznie z ramieniem, mo偶esz po艂o偶y膰 je na jaki艣 osobny garnek i dolewa膰 b艂ota na nie bo na raz raczej wszystko nie wejdzie przy typowej warce (za艂贸偶my te 5kg slodu).

Nie wiem ile s艂odu chcesz zaciera膰, ale 5kg to spokojnie mi wytrzymuje.

[EDYTA] kolejny tip: worki mo偶na 艣mia艂o pra膰 w pralce z innymi ciuchami.

Chyba wszystko opisa艂em, ale gdybys mia艂 dalsze pytania o t臋 JEDYN膭 S艁USZN膭 METODE ZACIERANIA w warunkach domowych聽 to wal.

20230828_081159.jpg

20230525_113810.jpg

20230324_010604.jpg

Edytowane przez lechu555
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

Godzin臋 temu, lechu555 napisa艂(a):

zapiecze w ty艂ek jej przeciwnik贸w oraz tych co lubuj膮 si臋 w utrudnianiu sobie 偶ycia

Nie bardzo rozumiem sk艂onno艣ci do podzia艂ow na zwolennik贸w takich czy innych: metod zacierania, 艣rodk贸w transportu, orientacji itd, ale c贸偶 takie czasy chyba.

Co do drugiej cz臋sci zdania o utrudnianiu odnios臋 si臋 do d艂ugiego opisu tej metody: ja tylko wsypuj臋 s艂贸d, w艂膮czam pomp臋, a po godzinie podnosz臋 kosz i jak ocieknie wynosz臋 do 艣mietnika.

Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

1 godzin臋 temu, lechu555 napisa艂(a):

Witam w艣r贸d zwolennik贸w JEDYNEJ S艁USZNEJ METODY ZACIERANIA w warunkach domowych i mam nadziej臋, 偶e to zdanie zapiecze w ty艂ek jej przeciwnik贸w oraz tych co lubuj膮 si臋 w utrudnianiu sobie 偶ycia. Ale og贸lnie jestem mi艂y

Musze przyzna膰, 偶e czytanie Twoich post贸w wymaga odrobiny poczucia humoru/ niejednokrotnie wzmaga u艣miech.

Screenshot2023-08-28at10-28-53lechu555-Piwo_org.thumb.png.413fcdc299a0f2981d54df22cd45501c.png

Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

A zam贸wi艂em ju偶 taki 380 mikron贸w,聽 pozostaje czeka膰

https://www.aliexpress.com/item/1005002804415221.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.4.3e781802XXfwTM

Tylko tak w mi臋dzy czasie doszed艂em do wniosku, 偶e chcia艂bym jeszcze taki zwyk艂y filtrator sobie sprawi膰, 偶eby mie膰 w razie czego, jakby worek trafi艂 przys艂owiowy turystyczny w trakcie zacierania.

No i chcia艂bym te偶 spr贸bowa膰 zrobi膰 metod膮 BIAB i tradycyjnie., 偶eby si臋 przekona膰 na w艂asnej sk贸rze co tam b臋dzie mi bardziej pasowa膰.

Mo偶ecie poleci膰, kt贸ry by艂by lepszy? Czy jeden pies?

https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/akcesoria/filtrator_z_oplotu

https://piwoszarnia.pl/filtrator-do-piwa-typu-prosty-25cm-p-947.html

Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

Czyli jednak wsp贸艂czesna metoda na robienie kontrowersji i przyci膮gni臋cie w ten spos贸b uwagi dzia艂a :) jeste艣my zgubieni... tak b臋dzie wygl膮da艂a przyszlo艣膰 naszego 艣wiata, a ja si臋 do tegor贸wnie偶 przy艂o偶y艂em . Ale odstawiaj膮c kontrowersje na bok.

3 godziny temu, x1d napisa艂(a):

Nie bardzo rozumiem sk艂onno艣ci do podzia艂ow na zwolennik贸w takich czy innych: metod zacierania, 艣rodk贸w transportu, orientacji itd, ale c贸偶 takie czasy chyba.

Co do drugiej cz臋sci zdania o utrudnianiu odnios臋 si臋 do d艂ugiego opisu tej metody: ja tylko wsypuj臋 s艂贸d, w艂膮czam pomp臋, a po godzinie podnosz臋 kosz i jak ocieknie wynosz臋 do 艣mietnika.

To nie tyle co sk艂onno艣膰 do robienia podzia艂贸w mi臋dzy u偶ytkownikami, a po prostu podzia艂u mi臋dzy lepszymi metodami na osi膮gni臋cie tego samego mniejszym wydatkiem energicznym i czasowym, i uzasadnienia czemu tak. To, 偶e kto艣 robi inaczej to mu tego nie broni臋 dla jasno艣ci. Natomiast jakim s艂owem kto艣 okre艣li sobie robienie tego samego wi臋kszym kosztem聽 ni偶 jest to niezb臋dne to ju偶 pozostawiam ka偶demu z osobna - dla jednych b臋dzie to marnotractwo, dla drugich g艂upota, dla trzecich co艣 tam jeszcze, dla innych bez znaczenia. Dla mnie ostatecznie nie ma to znaczenia jak kto robi, ale to nie znaczy, 偶e nie uwa偶am, 偶e mo偶na lepiej i zawsze doradzaj膮c pocz膮tkuj膮cym b臋d臋 usilnie forsowa艂 "swoj膮" metod臋 bo uwa偶am te偶, 偶e jest ona najprzyja藕niejsza pocz膮tkuj膮cym, a taka mi jednak my艣l by zach臋ca膰 nowych piwowar贸w ni偶 odstrasza膰 mo偶liwymi komplikacjami, na kt贸re sam niejednokrotnie natrafia艂em. M贸wimy ca艂y czas o zacieraniu - coby kto zara nie wypali艂, 偶e naj艂atwiej to z ekstrakt贸w si臋 robi. Ano.

Na argument odnosz膮cy si臋 do kocio艂ka te偶 mam przygotowan膮 odpowied藕. Nie wiem jaki masz kocio艂ek, ale wol臋 jednak zrobi膰 sobie porz膮dne worki za par臋dziesi膮t z艂otych i gar za 150z艂 ni偶 po艣wi臋ca膰 kilkaset z艂otych do 3k z艂 na kocio艂. A i kapust臋 zakisisz i og贸ra w takim garze i roso艂u nagotujesz dla rodziny. A w kotle gotowa艂e艣 ros贸艂? :)

Oczywi艣cie w swojej wypowiedzi zawar艂em par臋 ukrytych za艂o偶e艅 m.in takich, 偶e kto艣 dopiero wybiera co kupi膰, a mo偶e nawet gar ju偶 mia艂 wcze艣niej jaki - jak kto艣 ju偶 ma kocio艂 to nie b臋d臋 go na si艂e namawia艂 na BIAB bo jednak dobrze by by艂o gdyby ten kocio艂ek na siebie zarobi艂 zanim si臋 na co艣 przestawi innego.

Za艂o偶y艂em te偶 ukrycie, 偶e zacieranie b臋dzie si臋 odbywa膰 w kuchni - je偶eli kto艣 nie ma warunk贸w tam to kocio艂ek i dzia艂eczka czy ogr贸dek r贸wnie偶 b臋dzie tutaj rozwi膮zaniem w oczywisty spos贸b lepszym.聽 Wszystko zale偶y co sobie cenimy - czas, wygod臋 czy koszty finansowe i jak膮 wag臋 przypisujemy tym rzeczom, 偶e wychodzi nam, 偶e decydujemy si臋 na dane rozwi膮zanie.

Ale jak macie jeszcze jakie艣 kontrargumenty, albo niezbyt odpowiedzia艂em na obecne to walcie nimi, przynajmniej przetestuj臋 swoje twierdzenia i na ile si臋 one broni膮, a pocz膮tkuj膮cy jako efekt uboczny dyskusji dostan膮 szeroki obraz wszystkich ZA i PRZECIW danej metody.

Edytowane przez lechu555
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

Popieram tez臋, 偶e BIAB jest idealn膮 metod膮 zacierania dla pocz膮tkuj膮cych - nie trzeba kupowa膰 elektrycznego kot艂a typu Grainfather, jednocze艣nie proces jest szybszy i prostszy ni偶 przenoszenie zacieru do kadzi filtracyjnej i potem jej ponowne rozgrzanie a偶 do wrzenia - a u pocz膮tkuj膮cych dzie艅 warzenia to mo偶e i 7-8 h wyj艣膰. Trzeba tylko mie膰 na uwadze 偶e przy BIAB wydajno艣膰 b臋dzie mniejsza ni偶 przy tradycyjnym filtrowaniu w dedykowanej kadzi, wi臋c pocz膮tkuj膮cy mo偶e by膰 odstraszony tym 偶e z gotowego zestawu na 20l IPKI 16 BLG wysz艂o mu 15 litr贸w 13 BLG.

Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

2 godziny temu, Pingwinho napisa艂(a):

Popieram tez臋, 偶e BIAB jest idealn膮 metod膮 zacierania dla pocz膮tkuj膮cych - nie trzeba kupowa膰 elektrycznego kot艂a typu Grainfather, jednocze艣nie proces jest szybszy i prostszy ni偶 przenoszenie zacieru do kadzi filtracyjnej i potem jej ponowne rozgrzanie a偶 do wrzenia - a u pocz膮tkuj膮cych dzie艅 warzenia to mo偶e i 7-8 h wyj艣膰. Trzeba tylko mie膰 na uwadze 偶e przy BIAB wydajno艣膰 b臋dzie mniejsza ni偶 przy tradycyjnym filtrowaniu w dedykowanej kadzi, wi臋c pocz膮tkuj膮cy mo偶e by膰 odstraszony tym 偶e z gotowego zestawu na 20l IPKI 16 BLG wysz艂o mu 15 litr贸w 13 BLG.

No nie wiem czy z t膮 wydajno艣ci膮 jest to a偶 tak spotykane. Ja tego nie zauwa偶y艂em, a praktycznie nie wprowadza艂em 偶adnych zmian w ca艂ym procesie. Grunt to albo wys艂adza膰 worek, albo zaciera膰 w wi臋kszej ilo艣ci wody i wydajno艣膰 b臋dzie dok艂adnie taka sama jak w "klasycznej metodzie". Samo wprowadzenie worka do zacierania niczego nie zmienia w kwestii skuteczno艣ci konwersji skrobi na prostsze cukry.

Edytowane przez lechu555
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

Nie chodzi o wydajno艣膰 konwersji (ta b臋dzie oczywi艣cie taka sama), ale o skuteczno艣膰 wyp艂ukania cukr贸w z worka. Przy metodzie klasycznej sterujesz tempem odbierania filtratu, przy BIAB czy kocio艂kach tego nie ma.

Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

18 godzin temu, Pingwinho napisa艂(a):

Nie chodzi o wydajno艣膰 konwersji (ta b臋dzie oczywi艣cie taka sama), ale o skuteczno艣膰 wyp艂ukania cukr贸w z worka. Przy metodzie klasycznej sterujesz tempem odbierania filtratu, przy BIAB czy kocio艂kach tego nie ma.

Ja robi臋 tak, 偶e wys艂adzam wod膮, odbieram ze dwa litry, wlewam je na worek, odbieram dwa litry, wlewam na worek i tak z 6 razy. Generalnie efekt mnie zadowala.

Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

20 godzin temu, Pingwinho napisa艂(a):

Nie chodzi o wydajno艣膰 konwersji (ta b臋dzie oczywi艣cie taka sama), ale o skuteczno艣膰 wyp艂ukania cukr贸w z worka. Przy metodzie klasycznej sterujesz tempem odbierania filtratu, przy BIAB czy kocio艂kach tego nie ma.

Nie mog臋 si臋 zgodzi膰. Tempo odbierania brzeczki z m艂贸ta ma, jak na moje do艣wiadczenie, znikome znaczenie. Kiedy艣 robi艂em BIABem z w艂a艣nie wys艂adzaniem i najcz臋艣ciej wygl膮da艂o to tak, 偶e po prostu woda przelewa艂a si臋 przez ten worek praktycznie od razu i zawsze wydajno艣膰 by艂a bez jakiego艣 wyra藕nego odst臋pstwa od pozosta艂ych warek.

Potem gdy nie chcia艂o mi si臋 tego wora trzyma膰 w powietrzu i wys艂adza膰 to wlewa艂em w osobny gar wod臋 do "wys艂adzania" i macza艂em wora w niej i dok艂adnie to samo - wydajno艣膰 zawsze oscylowa艂a blisko wok贸艂 typowych warto艣ci.

Dzisiaj si臋 po prostu nie pierdziele w to bo szkoda czasu - dla piw o ekstraktach do, powiedzmy 14-BLG po prostu zacieram w du偶ej ilo艣ci wody i w worze praktycznie nie ma ju偶 czego wyp艂ukiwa膰, wystarczy go wycisn膮膰. Jak wysz艂o za du偶o brzeczki o za ma艂ym BLG - odparowa膰. U mnie jak wspomnia艂em jest stosunek wody do s艂odu 7:1. Wychodzi, 偶e na ka偶dy kilogram s艂odu trzeba by odparowa膰 ok 2 litry wody i wychodzi mi zazwyczaj 12-13BLG.

2 godziny temu, Rheged napisa艂(a):

Ja robi臋 tak, 偶e wys艂adzam wod膮, odbieram ze dwa litry, wlewam je na worek, odbieram dwa litry, wlewam na worek i tak z 6 razy. Generalnie efekt mnie zadowala.

O ile ka偶dy robi jak chce to moim zdaniem szkoda czasu na to - podnosz膮c worek z gara ju偶 w tym momencie do gara dostaje si臋 przez worek du偶o (w por贸wnaniu do klasycznego filtrowania przez m艂贸to) osad贸w z zacierania, wi臋c filtrowanie pozosta艂ej w worku brzeczki聽 w worku przez m艂贸to pozb臋dzie si臋 tylko niewielkiej cz臋艣ci osad贸w w stosunku do tego co ju偶 jest w garze.

W BIABie po prostu dla oszcz臋dno艣ci czasu gotuje si臋 brzeczk臋 ze wszystkimi osadami i dopiero po sch艂odzeniu dekantuje si臋 co mo偶na znad osadu, a聽 b艂oto:

-albo si臋 wyrzuca - szkoda uwi臋zionej tam brzeczki

-albo przelewa przez wspomniane przeze mnie wcze艣niej sitko, kt贸re GENIALNIE odzyska Ci KLAROWN膭 jak kryszta艂 brzeczk臋. Sitko nie chwyci osadu po zacieraniu, od razu zaznaczam, gdyby kto艣 chcia艂 tak. Jest zbyt pylisty i za ma艂y by sitko go zatrzyma艂o. Chwyci dopiero osad powsta艂y z osadu z zacierania razem z osadem gor膮cym podczas gotowania - one razem szybko zatrzymuj膮 si臋 na sitku i tworz膮 na nim co艣 jakby pod艂o偶e filtracyjne i dalej brzeczka przechodzi klarowna.

-ewentualnie mo偶na wla膰 wszystko do fermentora razem z b艂otem - ja r贸偶nicy nie zauwa偶y艂em w smaku, nie mniej jednak przyznaj臋, 偶e odk膮d u偶ywam sitka piwa klaruj膮 mi si臋 wyra藕nie wcze艣niej. Dodatkowy mankament - odzyskiwanie dro偶d偶y z takiego b艂ota mo偶e by膰 uci膮偶liwe, chyba, 偶e kto艣 po prostu we藕mie do nast臋pnej warki dro偶d偶e razem z b艂otem i wszystkim co osadzi艂o si臋 po fermentacji - robi艂em tak i nic si臋 nie sta艂o z艂ego - ale ju偶 widz臋 jak ludzie b臋d膮 kr臋ci膰 nosem.

Edytowane przez lechu555
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

5 minut temu, lechu555 napisa艂(a):

O ile ka偶dy robi jak chce to moim zdaniem szkoda czasu na to - podnosz膮c worek z gara ju偶 w tym momencie do gara dostaje si臋 przez worek du偶o (w por贸wnaniu do klasycznego filtrowania przez m艂贸to) osad贸w z zacierania, wi臋c filtrowanie pozosta艂ej w worku brzeczki聽 w worku przez m艂贸to pozb臋dzie si臋 tylko niewielkiej cz臋艣ci osad贸w w stosunku do tego co ju偶 jest w garze.

W BIABie po prostu dla oszcz臋dno艣ci czasu gotuje si臋 brzeczk臋 ze wszystkimi osadami i dopiero po sch艂odzeniu dekantuje si臋 co mo偶na znad osadu, a聽 b艂oto:

-albo si臋 wyrzuca - szkoda uwi臋zionej tam brzeczki

-albo przelewa przez wspomniane przeze mnie wcze艣niej sitko, kt贸re GENIALNIE odzyska Ci KLAROWN膭 jak kryszta艂 brzeczk臋

Wczoraj w艂a艣nie warzy艂em AAA i straty po whirflocu oceni艂em na 30% w stosunku do ca艂o艣ci. Sitko ORAZ pielucha tetrowa (plus du偶o cierpliwo艣ci) poradzi艂y na to mocno. B艂oto odcedzone, brzeczka czysta jak 艂za. Dodatkowy plus, 偶e si臋 jeszcze sch艂odzi艂 p艂yn podczas ca艂ej operacji. Niemniej jednak zauwa偶y艂em, 偶e gdy filtruj臋 przez worek, jak opisa艂em we wcze艣niejszym po艣cie, to smak jest jednak o wiele bardziej "okr膮g艂y". A 偶e troch臋 osad贸w si臋 zatrzyma, tym lepiej.

Edytowane przez Rheged
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

A widzisz, a z sitkiem kolbiarza nie musisz zabiera膰 dzieciom pieluch...

Whirfloca nie u偶ywa艂em nigdy, wi臋c te偶 nie wypowiem si臋 o strukturze osadu po jego u偶yciu, ale zak艂adam, 偶e jest on g臋艣ciejszy ni偶 zwyk艂y - tu mnie poprawcie.

Co do czasu jaki si臋 schodzi na przecedzenie osadu (powiedzmy z 4-5kg s艂odu z zacierania - to dok艂adnie si臋 nie wypowiem, ale co艣 ok 1-2 godzin - zostawi膰 sitko z b艂otem nad jakim艣 garnkiem i niech sobie ocieka i dola膰 potem do reszty brzeczki. Jak kto艣 si臋 boi (niepotrzebnie) to przepasteryzowa膰 tak odzyskan膮 brzeczk臋 przed dodaniem do reszty w fermentorze.

Edytowane przez lechu555
Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

Godzin臋 temu, lechu555 napisa艂(a):

Whirfloca nie u偶ywa艂em nigdy, wi臋c te偶 nie wypowiem si臋 o strukturze osadu po jego u偶yciu, ale zak艂adam, 偶e jest on g臋艣ciejszy ni偶 zwyk艂y - tu mnie poprawcie

Nie cedzi艂em wcze艣niejszych warek, pasowa艂y mi m臋tne, bo dwa z trzech by艂y pszeniczne, a pierwsza to w og贸le z ekstrakt贸w by艂a, tote偶 nie odpowiem Ci na to pytanie, ale generalnie jak odcedzi si臋 osad po whirflocu, to na tetrze wygl膮da艂 mi konsystencj膮 na co艣 pomi臋dzy g臋stw膮 dro偶d偶ow膮, a tym, co zostaje z granulatu chmielnego, za艣 kolorem to zale偶y pewnie od barwy piwa. Generalnie jest dosy膰 g臋sty.

Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

@lechu555

Przeczyta艂em kilka twoich ostatnich post贸w i powiem, 偶e.. tak, dupa niejednego szczypie po tych s艂owach o zacieraniu w worku 馃憤 馃ぃ

12 lat temu jak zaczyna艂em przygod臋 z piwem domowym to omal nie zosta艂em spalony na stosie za swoje herezje nt. BIAB

Zatwardziali zwolennicy herms贸w i innych system贸w tr贸jkot艂owych udowadniali mi wtedy swoje racje. Niedawno zacz臋li si臋 jednak przestawia膰 na kocio艂ki i gary biab bo doszli wniosku, 偶e mo偶na my膰 jeden kocio艂 a nie trzy po warce 馃榿

C贸偶 czasy si臋 zmieniaj膮.

Pozdrawiam mi艂o艣nik贸w warzenia piwa w domu!

Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

2 godziny temu, alealex napisa艂(a):

@lechu555

Przeczyta艂em kilka twoich ostatnich post贸w i powiem, 偶e.. tak, dupa niejednego szczypie po tych s艂owach o zacieraniu w worku 馃憤 馃ぃ

12 lat temu jak zaczyna艂em przygod臋 z piwem domowym to omal nie zosta艂em spalony na stosie za swoje herezje nt. BIAB

Zatwardziali zwolennicy herms贸w i innych system贸w tr贸jkot艂owych udowadniali mi wtedy swoje racje. Niedawno zacz臋li si臋 jednak przestawia膰 na kocio艂ki i gary biab bo doszli wniosku, 偶e mo偶na my膰 jeden kocio艂 a nie trzy po warce 馃榿

C贸偶 czasy si臋 zmieniaj膮.

Pozdrawiam mi艂o艣nik贸w warzenia piwa w domu!

Czasy si臋 zmieniaj膮 i kr贸luj膮 automaty

Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

Nie chodzi o automaty bo herms/rims te偶 mo偶e by膰 automated, a raczej o to czy system jest jedno- lub trzygarowy.

Zawsze ciekawie patrzy艂em na sprz臋t kumpli warz膮cych na trzech kegach tylko takie warzelnie by艂y dla mnie zabaw膮 browar i w mycie sprz臋tu a mniej w warzenie. Na zasadzie goni膰 kr贸liczka, a nie 艂apa膰 kr贸liczka.

Mimosa wszystko po艂owa zabawy to kompletowanie i przer贸bki sprz臋tu a drugs to samo warzenie.

Pisz膮c to wszystko Sam przyznaj臋, 偶e kiedy艣 te偶 zap臋dza艂em si臋 w rzeczy typu beer gun, natlenianie brzeczki i inne zb臋dne gad偶ety.

Keep it simple 馃憣

Z BIABa te偶 mo偶na otrzyma膰 klarown膮 brzeczk臋 i piwa na medal jakby kto pyta艂.

Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

W dniu 1.09.2023 o 21:34, smola napisa艂(a):

@lechu555 z ciekawo艣ci, ile czasu zaj臋艂o Ci uwarzenie najwi臋kszej obj臋to艣ciowo warki od wlania wody do gara, po wlanie do fermentora? Ile litr贸w mia艂a ta warka?

Jutro b臋d臋 robi艂 z 5kg, chce uzyska膰 przynsjmniej 25l 12stki i dok艂adnie Ci powiem ile czasu, ale ju偶 zrobi臋 par臋 zastrze偶e艅:

-s艂贸d mam nie艣rutowany i miel臋 go w blenderze partiami i dodaj臋 na bie偶膮co do wody, a to schodzi z jakie艣 p贸艂 godziny.

-nie ch艂odz臋 brzeczki aktywnie bo nie mam aktualnie miejsca na to. Zostawiam na ostygni臋cie.

-w mi臋dzyczasie robie pierdyliard innych rzeczy: butelkuj臋 poprzednie warki, sprz膮tam, uk艂adam itp. tote偶 jak zagapi臋 si臋 to zdarzy艂o mi si臋 zaciera膰 3h :) gotowa膰 2h itp.

Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

Je艣li chcesz doda膰 odpowied藕, zaloguj si臋 lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani u偶ytkownicy mog膮 komentowa膰 zawarto艣膰 tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Za艂贸偶 nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj si臋

Zaloguj si臋

Posiadasz ju偶 konto? Zaloguj si臋 poni偶ej.

Zaloguj si臋
  • Dodaj now膮 pozycj臋...

Powiadomienie o plikach cookie

Umie艣cili艣my na Twoim urz膮dzeniu pliki cookie, aby pom贸c Ci usprawni膰 przegl膮danie strony. Mo偶esz dostosowa膰 ustawienia plik贸w cookie, w przeciwnym wypadku zak艂adamy, 偶e wyra偶asz na to zgod臋.