Skocz do zawartości

IPA 14 Blg i drożdże LalBrew Nottingham


Raf78

Rekomendowane odpowiedzi

Tak. Wylać to zawsze zdążysz. Nawet dla doświadczenia i wyciągnięcia wniosków na przyszłość sobie zostaw. W butelki i przed otwarciem schłodzić.

 

Dzisiaj nastawiałem piwko ala pszeniczne i chmieliłem 30 gr cascade na parzeniu około 70 stopni 30 min. I sito nawet najdrobniejsze pyłki z chmielu zbiera. Specjalnie dzisiaj się temu przyjrzałem. Płyn słodowy(bo robiłem mini zacieranie do brewkita 62 stopnie - 60 min , 72 stopnie - 20min i 10 min wygrzew 78stopni 1,1 kg słodu pszenica niesłodowana, pilzneński, czasy z receptury Wiziego) pięknie "czysty" bez jakiś farfocli i drobinek słodu czy chmielu. Jednym słowem rewelacja jak na takie moje pseudo warzenie piwa😁

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to świetny sposób warzenia w kotle.

 

Filtracja przy użyciu filtra nylonowego 150 micron. Zamówiłem takie na techniczny24.pl  wziąłem do sprawdzenia 100 125 i 150 mikronów

 

Autor prezentuje różne gatunki piwa. Usunął bazukę. Filtruje gorącą brzeczkę. Zastanawiam się czy gorąca brzeczka nie filtruje się lepiej...

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak kiedyś filtrowałem jak jeszcze warzyłem w garze. Wiaderko z kranikiem, na nim obejma zrobiona z pokrywki, która trzymała tetre złożoną na kilka razy. Do kranika podłączona chłodnica przeciwbieżna. Równoczesna filtracja i schładzanie.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla testu dokonałem otwarcia jednej butelki i próby przefiltrowania tego piwa zlewałem bez wzruszenia dna. Okazało się że na filtrze nie zostają osady chmielowe, piwo to jest po przefiltrowaniu nadal nie klarowne mętne. Oczywiście ma bardzo przyjemny chmielowy zapach. Oczywiście nie próbowałem, bo zbyt krótki czas. Zastanawiam się jednak co było powodem tego zmętnienia po chmieleniu na zimno, gdzieś na forum czytałem o tak zwanym przełomie nie strącaniu białek... 

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wiele powodów zmętnienia. Drożdże, zmętnienie na zimno, zmętnienie na ciepło, zasyp, osad chmielowy itd. Każdy ma inny sposób eliminacji. Poszukaj i będziesz na przyszłość wiedział. Albo się nie przejmuj, jeśli nie ma gushingu. Z czasem może się wyklarować w butelce.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałem, ale też konsultowałem się ze specjalistą z mojego ulubionego sklepu, w którym się zaopatruję. Potwierdzają się ustalone tezy, że mętność piwa pewnie spowodowała chemiczna reakcja chmielu. Jest to defekt wizualny, ale nie wpływa na smak piwa. Potwierdzam żadnych efektów gushingu nie ma jak na razie, świetny zapach. Powraca  do mnie nadzieja 😀

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
On 12/23/2023 at 10:08 AM, wizi said:

Ogólnie jak nie robisz piwa na konkurs, jest smaczne i nie wychodzi z butelki to mętnością lub jej brakiem nie ma co się przejmować. To tylko efekt wizualny.

Na konkurs też bym się specjalnie nie przejmował. Przy starszych metryczkach wygląd to jedynie 6/50 pkt., a obejmuje to barwę i przejrzystość piwa oraz strukturę i trwałość piany. Trzeba by zrobić naprawdę błotniste piwo, żeby uciąć więcej niż 2 pkt.
W systemie BAPowskim, na którym przeszły już niemalże wszystkie KPD w Polsce wygląd to zaledwie 3 pkt. Do tego dochodzi 10 pkt. oceny sędziowskiej (suma nadal 50). Podobnie jak na metryczkach PSPD trzeba by się naprawdę postarać żeby zgubić 3 pkt. za nieodpowiedni poziom klarowności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Pingwinho napisał(a):

Na konkurs też bym się specjalnie nie przejmował. Przy starszych metryczkach wygląd to jedynie 6/50 pkt., a obejmuje to barwę i przejrzystość piwa oraz strukturę i trwałość piany. Trzeba by zrobić naprawdę błotniste piwo, żeby uciąć więcej niż 2 pkt.
W systemie BAPowskim, na którym przeszły już niemalże wszystkie KPD w Polsce wygląd to zaledwie 3 pkt. Do tego dochodzi 10 pkt. oceny sędziowskiej (suma nadal 50). Podobnie jak na metryczkach PSPD trzeba by się naprawdę postarać żeby zgubić 3 pkt. za nieodpowiedni poziom klarowności. 

No chyba że odpadnie w eliminacjach bo zbyt błotniste :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wygląda na utlenione, musisz popracować nad techniką rozlewu. Generalnie mocno chmielone piwa są bardzo czułe na tlen, a jasne NEIPA to już w ogóle. Tu dałem kilka tipów co można zrobić:

W domu nie zrobisz beztlenowego rozlewu bez kegów/fermzilli/nalewarki przeciwciśnieniowej, ale można minimalizować wpływ tlenu na piwo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po czym poznajesz, że utlenione?

Birofilia podaje o utlenieniu "Jeden z procesów odpowiedzialnych za starzenie się piwa, efektem tego procesu jest często występująca wada piw domowych, objawiająca się aromatami i posmakami kojarzącymi się z mokrym kartonem".

 W moim piwie niczego takiego nie ma. Jak pisałem: odpowiednio nagazowanie, świetne aromat chmieli. Rozlewam przy użyciu rurki z zaworkiem. Minimalizuje napowietrzanie.

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ciezkicoswybrac napisał(a):

Właśnie po kolorze, ale jeśli twierdzisz że nie ma miodu i kartonu, to na zdrowie :) Polecam mimo wszystko zainteresować się witaminą C, bo w moim przypadku robi zauważalną różnicę. 

 

W niniejszym temacie zamieściłem zdjęcia piwa przed rozlewaniem, a także kilka dni po butelkowaniu. Kolor był identycznie ciemny, jest to wynik użytych słodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Raf78 napisał(a):

W niniejszym temacie zamieściłem zdjęcia piwa przed rozlewaniem, a także kilka dni po butelkowaniu.

Ciężko spamiętać wszystkie posty z forum, nie zwróciłem uwagi. Jak uważasz że jest w porządku, to nic mi do tego, przecież nie piłem tego piwa. Napisałem tylko o moich wnioskach po tym jednym zdjęciu. Mimo wszystko poradę o witaminie C nadal uważam za pożyteczną, bo nie tylko pomaga przy ultenieniu po pierwszych tygodniach, ale też wydłuża żywotność piwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.