Skocz do zawartości

Pierwsze piwo lager


Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Robię swoje pierwsze piwko i mam pytanko . Jest to lager Australian z Coopersa . Dodałem do piwka zamiast cukru puszkę słodu jesczmiennego Gozdawa . Wartość po wymieszaniu składników w fazie początkowej brix wynosiła 12 brzeczka bulgotała fajnie, a temperatura była w okolicach 22 stopni i to był drugi dzień. . Potem przestało całkowicie bulgotać a temperatura która mam w domu spadła do 18 stopni . Zmierzyłem po 4  dniach refrektometrem i spadło do 7 potem po dwóch dniami zmierzyłem ponownie i spadło do 6.5 dziś jest 7 dzień fermentacji ale piany nie ma wogole na górze już od paru dni a droższe leżą na dole fermentora :( dziś jeszcze nie mierzyłem ale mam pytanko czy to nie jest zły objaw ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o kveikach jeśli nie masz niższych temperatur do fermentacji.
Jedyny błąd jaki zrobiłeś to temperatura.
Dobrze zrobiłeś że nie dałeś cukru.
Moje pierwsze piwo fermentowało w okolicy twojej temperatury. Podczas pierwszej degustacji myślałem że jest dobrze.
Nie było. Wypij i rób następne.
Przy tych drożdżach z puszki fermentuj w okolicy 18C w fermentorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić coś Ci się zrobi. Pytanie tylko jak będzie smakowało. Osobiście obecnie robie lager z W34/70 - 3 tydzień w 10C. Jeżeli nie masz możliwości takich temperatur to od biedy US-05. Ważne, żeby fermentację rozpocząć przy temperaturze minimalnej dla danego szczepu drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję z odpowiedzi.Tak ale ja użyłem drożdże które były pod wieczkiem brewkitu:/ temperatura w której pracują zgodnie z instrukcją  mieści się w zakresie od 18 do 23. I też zastanawia mnie jedna sprawa dlaczego fermentacja burzliwa trwała tylko jedną dobę :/ i dlaczego opadły na dno od razu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub spróbuj lagera na Lallemand Nothingham(czysty profil) I zaczynaj w dolnych widełkach temperatur dla danego szczepu oraz jak podnosisz temp. to w górę podczas burzliwej. Nigdy w dół bo Ci zasną;)

 

Jak fermentowały wewnątrz fermentora w 22 stopniach to proces przebiega szybko plus jak piszesz nagłe obniżenie temperatury zewnętrznej do 18 stopni.

 

Drożdże z puchy spoko, możesz zawsze je użyć, aczkolwiek tutaj wiele osób sugeruje jednak kupić sprawdzone i świadomy rodzaj do danego gatunku piwa. Wtedy masz nawet 11gr a nie z puchy bodajże 7gr. Firmy Fermentis oraz Lallemand są polecane bardzo często.

 

Jednak podstawa to trzymanie stabilnych temperatur dla danego szczepu i dla danego gatunku piwa, szczególnie podczas burzliwej fermentacji. Oraz startowanie w większości sytuacji w dolnych granicach temperaturowych dla danego szczepu. Jest takie powiedzenie. Piwowar nastawia piwo, drożdże je robią😉

 

Zapewne wyjdzie Ci całkiem znośnie piwko o typu ALE. Bo lagera z prawdziwego zdarzenia uwarzyć w domu to uwierz mi, trzeba mieć trochę pojęcia. Sam kilka razy już sprowadził mnie na ziemię. Dla mnie, jeden z trudniejszych styli. Paradoksalnie.

 

Przeczytaj:

 

https://wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Reters napisał(a):

 

 

 

 

22 minuty temu, Reters napisał(a):

Lub spróbuj lagera na Lallemand Nothingham(czysty profil) I zaczynaj w dolnych widełkach temperatur dla danego szczepu oraz jak podnosisz temp. to w górę podczas burzliwej. Nigdy w dół bo Ci zasną;)

 

 

 

Czyli to nic złego że w tej chwili drożdże opadły na dół ?w tak szybkim tempie i z rurka nie bulgocze ??czekać teraz po prostu ??;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że końcówka fermentacji burzliwej i dlatego po woli opadają na dno. I tyle. Tylko pamiętaj, żeby za szybko nie butelkować piwa, bo drożdżaki lubią dojadać. I Ci przegazują piwo w butelkach. Podstawa zakapslować dofermentowane piwo. Jedna z najważniejszych zasad. Ja swoje piwa trzymam zawsze około miesiąca, portery około 40 dni. Boję się granatów i też dlatego. Ty oczywiście zrobisz jak uważasz🙂

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Panama_536 napisał(a):

zastanawia mnie jedna sprawa dlaczego fermentacja burzliwa trwała tylko jedną dobę :/ i dlaczego opadły na dno od razu 

Jak temperatura otoczenia miała 22'C, to w środku fermentora mogłeś mieć nawet 24'C. Przy takich temperaturach fermentacja jest błyskawiczna, ale ma to wiele negatywnych skutków. Przenieś fermentor w najcieplejsze miejsce jakie masz, jak po 5-6 dniach nadal będzie tyle samo BLG, to możesz butelkować. 

 

3 godziny temu, Panama_536 napisał(a):

Tak ale ja użyłem drożdże które były pod wieczkiem brewkitu:/ temperatura w której pracują zgodnie z instrukcją  mieści się w zakresie od 18 do 23

Zakres czytasz w ten sposób, że zaczynasz fermentować w dolnej wartości, a później stopniowo podnosisz temperaturę do górnych widełek. Jak nie masz warunków do fermentacji w 18'C, to warto byłoby się zastanowić nad drożdżami typu Kveik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z tymi drożdżami spod wieczka jest taki, że zazwyczaj nie ma na nich nawet informacji co to w ogóle jest. Producenci do piwa typu lager (które powinno się robić z drożdżami dolnej fermentacji) dają drożdże do piw górnej fermentacji typu "ale". Sama pucha z tym nachmielonym słodem jest OK natomiast w kwestii drożdży kupując je osobno można podjąć bardziej świadomy wybór. W wysokiej temperaturze fermentacja przechodzi szybko, tyle że powstają wówczas nieporządane estry i fuzle. Jak @ciezkicoswybrac wspomniał są jeszcze kveiki z toleracją znacznie wyższych temperatur. Taka fermentacja faktycznie przechodzi błyskawicznie. Na plus praktycznie dowolna temperatura w mieszkaniu - np 25C, na minus - profil raczej obok w stosunku do tego co można uzyskać używając właściwych drożdży dla danego stylu piwnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego takie vossy kveiki w około 18-19 stopniach fermentacji dadzą jak nic ciutkę kwaskowy posmak. On raczej zniknie po tam miesiącu, dwóch jednak jak Szumidło wspomniał lepiej używać drożdży do danego stylu i najlepiej sprawdzonych bo te z puchy to cholera wie co to jest. I 7 gr a to jednak przy mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki wielkie dzięki za informacje . Dziś jest 8 dzień i będę mierzył ile tam tego brix jest w tej chwili  ale będę czekał raczej dłużej z tym żeby nie było granatów . A następnym razem kupię sobie drożdże takie jak piszecie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Panama_536 napisał(a):

Ponieważ fermentację chce przeprowadzić w jednym fermentorze czy to nie stanowi problemu

Nie, a nawet lepiej, że chcesz zrobić w jednym. Poczytaj o wadach i zaletach przelewania na cichą. W szczególności kiedy warto a kiedy nie przelewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zero problemu jak będziesz odpowiednio działał. Od ponad roku wszystkie moje warki robię w jednym fermentorze z rozlewem. Do refermentacji stosuję dropsy lub będę stosował cukier do każdej butelki oddzielnie odmierzony w np. małym kieliszku po wódce, na wadze jubilerskiej i wsypane przez mini lejek(dropsy coopersa już są drogie i ostatnio już nie ma) Dlatego też nie stosuję zalewy cukrowej. Do rozlewu używam klasycznej rurki z zaworkiem grawitacyjnym. Jakoś tak to się nazywa.

 

Wczoraj rozlewałem wynalazek taki jak Karaibski Porter i nauczony doświadczeniem do 20 butelek dałem 1,5 gr dropsa coopersa a do 20 butelek 1 gr dropsa tak na ostateczny test. Pierwszy porter po około 3 miesiącach z 1,5gr dropsa nagazowanie mam na styku jak dla mnie do tego stylu, masakra jak bym dał 2,5 gr czy tym bardziej jeden drops(3.2-3.4gr) A piwa na 99% butelkuję dofermentowane bo stoją u mnie około 40 dni, zaczynam w dolnych graniach temp. dla drożdży a potem to już tygodnie stoi piwo w temp 20-21 stopni aczkolwiek dla piw w stylu Porter itp u mnie max 45 dni. Jaśniejsze, lżejsze max tak 30 dni. Więc o niedofermentowaniu raczej nie może być mowy. Tylko podstawa po 2-3 godzinach energicznie każdą butelkę obrócić, bo na dole robi się taka "otoczka" z rozpuszczonego cukru. Pięknie się to rozprowadza(widać to w jaśniejszych stylach) i to jest cała robota. 2 tygodnie w temp pokojowej i nagazowanie takie jakie chcemy. Zresztą ostatnio otworzyłem około roczne piwo i gaz taki jaki chciałem. Zero przegazowania więc system odpowiedni😉

 

Cicha jak Wizi pisze. Nie jest to w żadnym wypadku przymus. Trzeba racjonalnie do niej podejść. Ja akurat jeszcze jej nie użyłem. Po prostu nie widzę potrzeby na tą chwilę.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże jeszcze mogą Ci dojadać pozostałości cukrów i bulkanie z rurki nie jest wyznacznikiem niestety. Zostawiaj piwa na minimum 21 dni i potem możesz pierwszy raz zmierzyć blg. I po trzech dniach ponownie. Jak nie spada, butelkujesz. Czytaj forum bo nie raz było, że dofermentowane piwo zabutelkować to takie abecadło domowego piwowara;) Ja tam blg mierzę już przy rozlewie piwa. Zupełnie mnie nie kusi wcześniejsze sprawdzanie. Aczkolwiek na początku kusiło😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Szumidło napisał(a):

Trochę informacji o lagerach, drożdżach, temperaturze, ile czasu etc: https://birofilia.org/historie/co-to-jest-lager.html

Duuuużo informacji o piwowarstwie domowym: https://piwo.org/forums/

 

I mówię to całkowicie serio. Wszystkim początkującym (jak ja) i nie tylko - polecam lekturę wątek po wątku w wolnych chwilach. Naprawdę wiele można się nauczyć. Często w kontrze do "wiedzy marketingowej"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.