Skocz do zawartości

Dobra gęstwa?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wzystkich :)

Nastawiłem 3 tygodnie temu piwo z brekwitu :

 

AUSTRALIAN PALE ALE BREWKIT COOPERS

Ekstrakt słodowy jasny Gozdawa

Gestwa z poprzedniego  - Fermentis Safeale s-04

Start nastawu 11BLG

 

Po trzech tygodniach zeszło tylko  do 3,5 blg (temp. fermentacji 20-21C)

 

Bedę zlewał w ten weekend i od razu  chciałem nastawić kolejne i w związku z tym pytania:

Czy ta gęstwa jest ok?

Czy można jeszcze raz nastawić?

 

Wątpliwości mam z powodu wysokiego BLG po fermentacji.

 

Gęstwa stała w słoju z piwem w górnej warstwie, po próbie piwo było  ok i zlałem gęstwe do brzeczki zostawiając 2-3 cm na dnie słoja. 

 

Nie wiem czy to piwo poprawnie ruszy, a musiałbym wtedy użyć drożdzy z brekwitu, bo nie mam innych.

 

 

Edytowane przez Slawulo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Slawulo napisał(a):

Wątpliwości mam z powodu wysokiego BLG po fermentacji.

S-04 wolno dofermentowuja. Zaczynaj w niższej temperaturze, a gdy fermentacja spowalnia, to podnoś temperaturę w tempie 1°C/dzień az do maks optimum dla szczepu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Slawulo napisał(a):

Brzeczka  poszła na 3 tygodnie  do piwnicy temp 19-20 C

 

Czemu trzy tygodnie a nie dwa albo cztery? Zamiast trzymać się wymyślonego terminu (chyba że gdzieś wyjeżdżasz czy coś), obserwuj piwo, kontroluj temperaturę i odpowiednio reaguj, podnosząc ją w miarę słabnięcia oznak fermentacji (czyli pewnie już po kilku dniach, 3-5), np. przenosząc piwo z piwnicy do mieszkania.

 

Znajomy prowadzi fermentację wg twojego scenariusza - wstawia piwo do garażu na parę tygodni i niech się dzieje, co chce, a później blg schodzi z 12 do zaledwie 5 i nie wiadomo czemu tak słabo i co teraz zrobić, żeby granatów nie było. A fermentowało przecież tyle tygodni...

 

Wizi już o tym wyżej pisał

 

Edytowane przez Dawid Szatan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.09.2024 o 19:27, Slawulo napisał(a):

Witam wzystkich :)

Nastawiłem 3 tygodnie temu piwo z brekwitu :

 

AUSTRALIAN PALE ALE BREWKIT COOPERS

Ekstrakt słodowy jasny Gozdawa

Gestwa z poprzedniego  - Fermentis Safeale s-04

Start nastawu 11BLG

 

Po trzech tygodniach zeszło tylko  do 3,5 blg (temp. fermentacji 20-21C)

 

Bedę zlewał w ten weekend i od razu  chciałem nastawić kolejne i w związku z tym pytania:

Czy ta gęstwa jest ok?

Czy można jeszcze raz nastawić?

 

Wątpliwości mam z powodu wysokiego BLG po fermentacji.

 

Gęstwa stała w słoju z piwem w górnej warstwie, po próbie piwo było  ok i zlałem gęstwe do brzeczki zostawiając 2-3 cm na dnie słoja. 

 

Nie wiem czy to piwo poprawnie ruszy, a musiałbym wtedy użyć drożdzy z brekwitu, bo nie mam innych.

 

 

Najprawdopodobniej może to wskazywać, że proces fermentacji nie jest jeszcze zakończony.
Drożdże mogły nie zakończyć swojej pracy w pełni ze względu na wysoki początkowy poziom ciężkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeżeli chodzi o te trzy tygodnie, to przeważnie  wnosiłem z piwnicy do mieszkania po  dwóch, żeby właśnie postało w wyższej temperaturze. Tym razem zrobiłem jak napisałeś, z piwnicy  (w sumie po burzliwej)  przyniosłem po 4 - 5 dniach. Jak na razie pokazuje 6,5 BLG , ale to na refraktometrze, czyli coś koło 3 blg.   To moja piątą warka (niestety  z brewkitów, ponieważ nie mam innej możliwości) i chyba na drożdżach US-05 blg niżej mi schodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że przeniosłeś fermentor w wyższą temperaturę wcześniej niż po kilku tygodniach powinno mieć co najwyżej wpływ na wyższe/ szybsze dofermentowanie, nie na odwrót. Wyższa temperatura - szybsza fermentacja. Jeśli stopień odfermentowania jest wg Ciebie niezadowalający, to nie ma to związku z wcześniejszym niż zwykle podniesieniem temperatury. Dodam jeszcze, że ja bym przeniósł wiadro w cieplejsze miejsce jeszcze zanim burzliwa dobiegnie końca, czyli tak jak pisałem ( "obserwuj piwo, kontroluj temperaturę i odpowiednio reaguj, podnosząc ją w miarę słabnięcia oznak fermentacji"), a nie po niej.

 

Ogólnie z 14 Blg na 3 to solidne odfermentowanie i więcej bym się raczej nie spodziewał, tym bardziej że mówimy o gęstwie z problematycznych drożdży s04, ktore w poprzedniej warce zeszły Ci z zaledwie 11 do tylko 3,5 blg. Chyba za wiele od nich oczekujesz. Pomijam już same drożdże - opinie na ich temat są różne, w tym dużo negatywnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakie polecacie drożdże? Przeważnie robię Pale Ale, z uwagi na wyższą temperaturę fermentacji (ciężko zrobić Lagera czy Pils,  ponieważ może w zimę temperatura w piwnicy zejdzie  do 15C). Jak na razie używałem tak jak pisałem U-05 i U-04, nie  robiłem nigdy na załączonych  do brekwitu.

 

Edit:

A co sądzić o drożdżach  S- 33 i K97 . Chodzi mi o bezproblemową fermentację przy typowo amatorskim wytwarzaniu piwa z brekwitów.

Czy po prostu używać załączonych?   

Edytowane przez Slawulo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Slawulo napisał(a):

Chodzi mi o bezproblemową fermentację przy typowo amatorskim wytwarzaniu piwa z brekwitów.

US-05 to woły robocze, ciężko na nich zepsuć piwo :) Najniżej fermentowałem nimi w 13'C, ale niektórzy ponoć schodzili do 12'C. Cydra zrobiłem na nich bez kontroli temperatury w piwnicy w 15'C. Przy 18-20'C mogą wystąpić jakieś odchyły smakowe, ale nie na tyle żeby się tym przejmować. Jak chcesz bezproblemowe, tanie i łatwe w obsłudze drożdże to wg mnie US-05 są idealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zakładać już nowego wątku, więc napisze tu:  jako, że teraz nie będę już zbierał gęstwy, chciałbym pierwszy raz piwo wyklarować żelatyną. Widziałem instrukcję, ale nie ma w niej informacji czy żelatynę wlać i lekko zamieszać czy tylko wlać? A może wystarczy na jedną noc wystawić na balkon na niższą temperaturę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, INTseed napisał(a):

Po co ta żelatyna?

Przyłączam się do pytania. Jak nie ma infekcji, to samo się wyklaruje w wiadrze lub butelkach. No chyba, że całą gęstwę zabutelkujesz 🙂 

 

P.S. nawet jak nie wyklaruje się do końca, to nic to piwu nie ujmuje.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem, że po użyciu żelatyny  gęstwa już się raczej nie nadaje a, że  te drożdże pracują już trzeci raz i akurat przechodzę na inne to wpadłem na pomysł, żeby spróbować na próbę  wyklarować  pierwszy raz z żelatyną. Ale ogólnie rzeczywiście jak postoją w piwnicy  to się ładnie klarują same. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować. Mi piwa faktycznie klarują się po czasie, ale bardziej do poziomu "niefiltrowanych" kocerniaków pokroju Miłosława. Przy żelatynie udało się zbliżyć do klasycznych koncerniaków, eurolagerów. 

 

Ja zagotowywałem 200ml wody, dawałem jej się schłodzić do ~90-85'C, potem 4g żelatyny i mieszałem zdezynfekowaną łyżeczką. Cały ten roztwór wlewałem od góry do piwa w temperaturze ~4,5'C i zostawiałem na 2 dni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.