Skocz do zawartości

Sterownik temperatury do lodówki


AndrzejKu

Rekomendowane odpowiedzi

 
Przeczytał temat, ale że jestem kompletnym laikiem z prądu i elektryki to nie bardzo rozumiem.
Mam starą lodówkę, jak kupię sterownik (jaki?), zamontuję miedzy lodówką a gniazdem a czujnik temperatury umieszczę w lodówce to będzie działać?
W grę wchodzi chłodzie i ewentualnie grzanie.
 
Jestem już w max. desperacji, 5 warek niedofermentowanych - warzę piwo na działce ogrodniczej i temperatura w domku za mocno skacze, drożdże leniuchują.
Lodówka ze styropianu zawiodła - ostania warka niedofermentowana bo spadła mi za mocno temperatura - miało być ciepło, a tu kilka dni chłodu.
Wcześniej 60 warek w bloku ... bez problemów ...
Kup sterownik gotowy. Na aliexpressie pełno tego. Na amazonie też są.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie ma już lodówki, jak teściowa się dowiedziała, że zabieram od niej na działkę do piwa, to oddała ją sąsiadce ... ? dobrze, że teściowa to nie rodzina ...?

 

Tak, więc muszę kupić lodówkę, na olx jest tego trochę - czy może być z zamrażalnikiem (w chłodziarce, nie osobno) czy musi być sama chłodziarka? A z zamrażalnikiem osobno?

 

Jak kupię, to będę prosił o podanie jaki sterownik - wiem, że jest tego pełno, ale ja się na tym kompletnie nie znam, a chce, żeby to działało, już nie chce mi się poświęcać pół dnia na warzenie i znów mieć coś nie tak.

 

Poza lodówką i sterownikiem czy będę coś jeszcze potrzebował - sona do pomiaru temperatury brzeczki? Gdzie umieszczam sondę od sterownika: brzeczka, słoik z wodą, luzem w lodówce? - gdzie będzie najlepiej?

 

I pytanie zasadnicze, czy na działce ogrodniczej taka lodówka spełni swoją rolę? Sezon warzenia u mnie to kwiecień-wrzesień, w tych miesiącach jest woda.

Lubię piwa z Wysp Brytyjskich, ale czasem chciałbym zrobić też dolniaka.

W bloku (pomieszczenie po zsypie) zawsze blg schodziło do 3 przy początkowym w okolicach 12 - mocne piwa warzyłem b. rzadko. Na działce schodzi do 5-5,5 blg i stoi, raz dodałem świeże drożdże i zeszło do 3 blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Billy the Kid napisał:

No i nie ma już lodówki, jak teściowa się dowiedziała, że zabieram od niej na działkę do piwa, to oddała ją sąsiadce ... ? dobrze, że teściowa to nie rodzina ...?

 

Tak, więc muszę kupić lodówkę, na olx jest tego trochę - czy może być z zamrażalnikiem (w chłodziarce, nie osobno) czy musi być sama chłodziarka? A z zamrażalnikiem osobno?

 

Jak kupię, to będę prosił o podanie jaki sterownik - wiem, że jest tego pełno, ale ja się na tym kompletnie nie znam, a chce, żeby to działało, już nie chce mi się poświęcać pół dnia na warzenie i znów mieć coś nie tak.

 

Poza lodówką i sterownikiem czy będę coś jeszcze potrzebował - sona do pomiaru temperatury brzeczki? Gdzie umieszczam sondę od sterownika: brzeczka, słoik z wodą, luzem w lodówce? - gdzie będzie najlepiej?

 

I pytanie zasadnicze, czy na działce ogrodniczej taka lodówka spełni swoją rolę? Sezon warzenia u mnie to kwiecień-wrzesień, w tych miesiącach jest woda.

Lubię piwa z Wysp Brytyjskich, ale czasem chciałbym zrobić też dolniaka.

W bloku (pomieszczenie po zsypie) zawsze blg schodziło do 3 przy początkowym w okolicach 12 - mocne piwa warzyłem b. rzadko. Na działce schodzi do 5-5,5 blg i stoi, raz dodałem świeże drożdże i zeszło do 3 blg.

Moim zdaniem najlepiej celować w taką bez zamrażalnika, bo jest on niepotrzebny, a nawet przeszkadza (roszenie, zajmuje miejsce). No i zazwyczaj bez są tańsze.

Co do sterownika: ja używam stc 1000 i sobie chwalę, podłączenie zamiast oryginalnego termostatu jest bardzo proste, wystarczy minimum zdolności manualnych. Będziesz potrzebował prawdopodobnie śrubokręta. 

Skoro fermentujesz na działce, gdzie jesteś okazjonalnie, pomyślałbym może o takim ze zdalnym sterowaniem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Billy the Kid napisał:

No i nie ma już lodówki, jak teściowa się dowiedziała, że zabieram od niej na działkę do piwa, to oddała ją sąsiadce ... ? dobrze, że teściowa to nie rodzina ...?

 

Tak, więc muszę kupić lodówkę, na olx jest tego trochę - czy może być z zamrażalnikiem (w chłodziarce, nie osobno) czy musi być sama chłodziarka? A z zamrażalnikiem osobno?

 

Jak kupię, to będę prosił o podanie jaki sterownik - wiem, że jest tego pełno, ale ja się na tym kompletnie nie znam, a chce, żeby to działało, już nie chce mi się poświęcać pół dnia na warzenie i znów mieć coś nie tak.

 

Poza lodówką i sterownikiem czy będę coś jeszcze potrzebował - sona do pomiaru temperatury brzeczki? Gdzie umieszczam sondę od sterownika: brzeczka, słoik z wodą, luzem w lodówce? - gdzie będzie najlepiej?

 

I pytanie zasadnicze, czy na działce ogrodniczej taka lodówka spełni swoją rolę? Sezon warzenia u mnie to kwiecień-wrzesień, w tych miesiącach jest woda.

Lubię piwa z Wysp Brytyjskich, ale czasem chciałbym zrobić też dolniaka.

W bloku (pomieszczenie po zsypie) zawsze blg schodziło do 3 przy początkowym w okolicach 12 - mocne piwa warzyłem b. rzadko. Na działce schodzi do 5-5,5 blg i stoi, raz dodałem świeże drożdże i zeszło do 3 blg.

W razie co w ciągu miesiąca pojawi się pierwsza część sterownika DYI. Sterownik do zacierania oraz kontroli fermentacji w jednym. Dodatkowo możliwośc sterowania przez WIFI - np możemy zmieniac temperaturę fermentacji z innego miejsca ( mi się to przyda jak wyjeżdzam na delegacje i moge sobie w każdym momencie zmienić temperaturę zadana sterownika w domu). Pojawi się raczej kilka części, w każdej omówie dokładnie elektronike, programowanie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie ma już lodówki, jak teściowa się dowiedziała, że zabieram od niej na działkę do piwa, to oddała ją sąsiadce ...  dobrze, że teściowa to nie rodzina ...
 
Tak, więc muszę kupić lodówkę, na olx jest tego trochę - czy może być z zamrażalnikiem (w chłodziarce, nie osobno) czy musi być sama chłodziarka? A z zamrażalnikiem osobno?
 
Jak kupię, to będę prosił o podanie jaki sterownik - wiem, że jest tego pełno, ale ja się na tym kompletnie nie znam, a chce, żeby to działało, już nie chce mi się poświęcać pół dnia na warzenie i znów mieć coś nie tak.
 
Poza lodówką i sterownikiem czy będę coś jeszcze potrzebował - sona do pomiaru temperatury brzeczki? Gdzie umieszczam sondę od sterownika: brzeczka, słoik z wodą, luzem w lodówce? - gdzie będzie najlepiej?
 
I pytanie zasadnicze, czy na działce ogrodniczej taka lodówka spełni swoją rolę? Sezon warzenia u mnie to kwiecień-wrzesień, w tych miesiącach jest woda.
Lubię piwa z Wysp Brytyjskich, ale czasem chciałbym zrobić też dolniaka.
W bloku (pomieszczenie po zsypie) zawsze blg schodziło do 3 przy początkowym w okolicach 12 - mocne piwa warzyłem b. rzadko. Na działce schodzi do 5-5,5 blg i stoi, raz dodałem świeże drożdże i zeszło do 3 blg.
U mnie podobnie było tylko że chciałem ją wsadzić do pokoju. Kupiłem nową i mogłem bez gadania. Tylko że kosztowała 550zł. Najlepszy mój zakup do piwowarstwa :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działka od domu 15 min. pieszo, dla relaksu mogę sobie codziennie podejść.

Godzinę temu, INTseed napisał:

U mnie podobnie było tylko że chciałem ją wsadzić do pokoju. Kupiłem nową i mogłem bez gadania. Tylko że kosztowała 550zł. Najlepszy mój zakup do piwowarstwa :)

 

Tylko, że jak znów coś będzie nie tak, to spory wydatek, na początek może przetestuje na jakiejś używce za 100 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działka od domu 15 min. pieszo, dla relaksu mogę sobie codziennie podejść.
 
Tylko, że jak znów coś będzie nie tak, to spory wydatek, na początek może przetestuje na jakiejś używce za 100 zł
Ja musiałem kupić nową bo miałem zakaz wstawienia starej która stała w kuchni :) Jak kupisz sterownik to możesz też go użyć do robienia mięska z szynkowaru. 11d4e9724a4cbd6b6a391173bbaa177a.jpgbf78d462493b7527762fc7e2ce0dc44f.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mięso nie potrzebuje aż tak dokładnej temperatury ? ostatnio zagustowałem w mięsie pieczonym w niskiej temperaturze, polecam.

 

I pytanie jeszcze o lodówkę, jeśli mam duże wahania temperatury w domku, to jakie będzie to maiło przełożenie na fermentację w lodówce - przykładowo fermentacja w temp. 12 stopni, w nocy spadek w domku do 7 i tak przez kilka dni - lodówka w dzień nie pozwoli nagrzać się ponad 12 stopni, a czy kolejne zimne noce nie spowodują spadku temperatury za bardzo? Czy jest ryzyko, że będę potrzebował grzania fermentatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Billy the Kid napisał:

Mięso nie potrzebuje aż tak dokładnej temperatury ? ostatnio zagustowałem w mięsie pieczonym w niskiej temperaturze, polecam.

 

I pytanie jeszcze o lodówkę, jeśli mam duże wahania temperatury w domku, to jakie będzie to maiło przełożenie na fermentację w lodówce - przykładowo fermentacja w temp. 12 stopni, w nocy spadek w domku do 7 i tak przez kilka dni - lodówka w dzień nie pozwoli nagrzać się ponad 12 stopni, a czy kolejne zimne noce nie spowodują spadku temperatury za bardzo? Czy jest ryzyko, że będę potrzebował grzania fermentatora?

 

Przy takich temperaturach nie powinno być żadnego problemu - lodówka zapewnia jednak niezłą izolację, żeby schłodzić 20l brzeczki musiałaby być większa różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z działki, fermentuje dolniak na Gozdawa CP18 (użyte 2 paczki).

Warzenie było 17.04, fermentator w lodówce styropianowej 10 cm grubości.

BLG początkowe 13 (ok. 22-23 litry), zeszło do 8,5 blg, drożdże zadane w 10 stopniach, dziś temperatura też 10 stopni - obawiam się, że zimne noce skutecznie zbijają temperaturę, pewnie potrzebowałbym lodówkę na chłodzenie za dnia, a pas grzewczy do ewentualnego podgrzania w nocy.

Chyba że warzenie latem, wtedy tylko lodówka wystarczy - ale też nie chciałbym się tak ograniczać, no i ryzyko infekcji znacznie wzrasta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli fermentujesz w miejscu, które nie jest ogrzewane, to uważam że pas abo kabel grzewczy jest konieczny. Skoro już masz lodówkę, instalujesz sterownik (STC lub InkBird) to dodanie kabla grzewczego (takiego do terrarium) lub pasa grzewczego ew nawet mocnej żarówki - nie kosztuje wiele a zapewnia spokój. Teraz piszesz o temp która spada do 7°C, a co będzie jak na początku fermentacji spadnie więcej? I jednak w lodówce zejdzie poniżej 10° (lub będzie nawet większy spadek)? Po co stresować drożdże (i siebie) i ryzykować zatrzymanie fermentacji? Albo jak będziesz potrzebował podnieść temp do 20 - 21° przy górniakach pod koniec? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chłodziarka zakupiona - zmieszczą się dwa pojemniki ?

Jaki kupić sterowni? coś prostego do podłączenia bez przeróbek. Zależy mi na czasie, więc  przesyłka z Chin odpada.

Jak zamontować czujnik w chłodziarce - wiercić przez ściankę, czy normalnie drzwiami i czymś zaizolować ewentualne wygięcie uszczelki?

20200507_173425.jpg

20200507_173452.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, anatom napisał:

Tak, ten sterownik obsługuje zarówno grzanie jak i chłodzenie. 

 

Czyli można podłączyć i lodówkę i kabel do terrarium łącznie?

Jak będzie potrzeba chłodzenia to włączy się lodówka, a jak grzania to kabel do terrarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2020 o 11:27, Billy the Kid napisał:

Czy stc-1000 będzie OK?

 

Będzie tylko pamiętaj, żeby ustawić jakąś histerezę w sterowniku - czyli, żeby nie reagował natychmiast po przekroczeniu

zadanej temperatury bo gdyby zaczął co chwilę załączać kompresor lodówki to szybko go wykończy.

To w przypadku lodówki jest mało prawdopodobne, ale warto ustawić histerezę choćby na 0,5stC..

 

W bardziej zaawansowanych sterownikach wybiera się opcję, że ma on sterować silnikiem pompy a nie 

grzałką i sterownik sam wie jak się zachować ;)

 

Nie kupuj w żadnym wypadku RT-2...

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.