Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Jako uszczelkę do kranika możesz wykorzystać kawałek wężyka silikonowego.

tutaj nie ma problemu, chodzi mi o połączenia kształtek z zaworkiem.

co chcesz łączyć? bo jesli chodzi o połączenie wewnątrz kranika z filtratorem,to niczym nie uszczelniam,a na zewnątrz do kranika wkręcamksztełtkę /przejście na 15mm miedź i to uszczelniam taśmą teflonową -w casto kupiłem ,z atestem do spożywki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

wczoraj uwarzyłem drugą warkę z zacieraniem sweet stout 14blg (zestaw z TB).

Zapomniałem zmierzyć blg przed dodaniem laktozy.

Po chmieleniu i dodaniu laktozy wyszło mi 22l brzeczki z 17,5blg

Teraz nie wiem czy tak zostawić czy dolać wody i zejść do 14? (czy końcowe blg powinno liczyć się przed dodaniem laktozy czy już po jej dodaniu?)

Za chwilę mam zamiar dodać drożdże.

 

Proszę o pilną pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie rozcieńczał ale za późno! Przecież laktoza ci nie odfermentuje, a mogła ci zwiększyć blg o 4 nawet. Tak u mnie było jak użyłem laktozy więc jak rozcieńczyłeś będziesz miał lekkiego stouta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jak to jest z tymi dodatkami? Przy warkach gdzie jest np cukier kandyzowany itp te dodatki się wliczają do końcowego (założonego wg zakupionego zestawu) blg a przy innych gdzie jest laktoza już nie?

Pytam abym na przyszłość wiedział kiedy mierzyć blg brzeczki, przed czy po dodaniu dodatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie rozcieńczał ale za późno! Przecież laktoza ci nie odfermentuje, a mogła ci zwiększyć blg o 4 nawet. Tak u mnie było jak użyłem laktozy więc jak rozcieńczyłeś będziesz miał lekkiego stouta.

no właśnie, przez to, że nie odfermentuje będzie ciężki (nie chodzi o alkohol). Nawet jeżeli laktoza podniosła gęstość o 4blg, to pozostaje 11,5 co wcale nie jest mało dla stouta.

 

Więc jak to jest z tymi dodatkami? Przy warkach gdzie jest np cukier kandyzowany itp te dodatki się wliczają do końcowego (założonego wg zakupionego zestawu) blg a przy innych gdzie jest laktoza już nie?

Pytam abym na przyszłość wiedział kiedy mierzyć blg brzeczki, przed czy po dodaniu dodatków.

 

cukry inne niż laktoza i ksylitol są fermentowane przez drożdże, tak że będą wpływały na zawartość alkoholu oraz trzeba je wliczyć do gęstości końcowej.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest tak jak piszesz (zakładam, że właśnie tak jest) to dlaczego z gotowych zestawów na 20 litrów, z których wg instrukcji powinno być właśnie 20l 14blg wychodzi 5l więcej? Podczas pierwszej warki obawiałem się o bardzo niską wydajność wysładzania. Czyżby zestawy były przygotowywane na większą ilość mając na względzie początkowych piwowarów ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest tak jak piszesz (zakładam, że właśnie tak jest) to dlaczego z gotowych zestawów na 20 litrów, z których wg instrukcji powinno być właśnie 20l 14blg wychodzi 5l więcej? Podczas pierwszej warki obawiałem się o bardzo niską wydajność wysładzania. Czyżby zestawy były przygotowywane na większą ilość mając na względzie początkowych piwowarów ? :)

Zazwyczaj początkujący piwowarzy kupują gotowe zestawy. Gdyby sklep założył większą wydajność - taką jaką osiąga doświadczony piwowar - to odebrali by setki maili i telefonów z pretensjami od klientów, że miało wyjść 14°Blg a jest 12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny pilnie filtrator - Poznań!!!

Cześć jestem w trakcie zacierania weizena i właśnie zauważyłem, że kran od filtratora mi się urwał i nie mam jak przefiltrować brzeczki :(

W związku z tym chciałbym prosić kogoś z Poznania lub okolic o użyczenie filtratora na dziś. Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja już opanowana dzięki Śniącemu :)

Btw, mam filtrator z oplotu. Trochę spanikowałem, bo zepsuł się czerwony kranik(z dłuższym gwintem) i myślałem, że musi być od wewnątrz jeszcze biała nakrętka przed oplotem i w przypadku białego kranu nie starcza gwintu, żeby nakręcić jeszcze oplot. Ale jednak nie jest ona potrzebna i biały kranik też daje radę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.