Jump to content

rafple

Members
 • Posts

  150
 • Joined

 • Last visited

Reputation Activity

 1. Thanks
  rafple reacted to Paweł Leszczyński in [John Mallett] Aromatyczna rewolucja - Najnowsze trendy w chmieleniu i marketingu   
  Seminarium technologiczne na temat chmielu z USA. Nagrano 26 maja 2023 r
   
  JOHN MALLETT jest autorem książki „Słód: Praktyczny przewodnik od pola do warzelni”. Spędził prawie 25 lat jako główny piwowar, nadzorując całą produkcję piwa w wielokrotnie nagradzanym Bell's Brewery, Inc., doprowadzając wiele piw, takich jak Two Hearted IPA, do niemal kultowego statusu wśród miłośników piwa. W trakcie swojej profesjonalnej kariery piwowarskiej Mallett był doceniany za wiedzę i umiejętność zarządzania w zakresie technicznego kształcenia i szkolenia browarniczego. Zasiada w wielu zarządach i komisjach technicznych piwowarów, w tym Master Brewers Association of the Americas, Brewers Association, Hop Quality Group i American Malting Barley Association. Jest autorem ponad 40 publikacji technicznych i prezentacji dotyczących browarnictwa, a od 1995 roku jest członkiem rozszerzonego wydziału Siebel Institute of Technology. W 2002 roku Mallett otrzymał nagrodę Russella Schehrera za innowacje w browarnictwie rzemieślniczym. Nagrane dzięki: Hop Growers of America, U.S. Department of Agriculture's, Ambasadzie USA i stowarzyszeniu Wolny Kraft.
 2. Thanks
  rafple got a reaction from Krzywonos Jerzy in Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
  Utlenienie. 
  Tu masz maly eksperyment:
   
 3. Thanks
  rafple got a reaction from drakon in Co mogę zrobić z tych składników?   
  Policz w jakimś programie, ale jak dasz pale ale, pilzner, płatki jęczmienne, pszeniczny, jęczmień palony i carafa III to jest nadzieja na lekki dry stout. Ewentualnie dołóż lekką korektę carapilsem jak wychodzi za cienkie. Nie napisałeś jak duża to warka, ani jakie masz chmiele, ale wystarczy jak sypniesz czegokolwiek na goryczkę. Na konkurs toto nie pójdzie, a jakbym robił dla siebie to zrobiłbym na lagerowych żeby było bardziej wytrawnie. Wyjdzie ni pies ni wydra, ale pewnie przyjemne do wypicia. 
 4. Thanks
  rafple got a reaction from Pingwinho in Lager wiedeński - fermentacja pod cisnieniem czy klasyczna?   
  Wiec pozwól im fermentować w idealnej do życia i rozmnażania temperaturze takiej jakiej używasz do robienia startera i poczekaj na efekt… bez znaczenia czy to będzie Ale czy lager.
 5. Like
  rafple got a reaction from sali in zapsuty balingometr???   
  Normalny spławik jakiego używa się na wyspach, w USA i wielu innych krajach (sam takiego używam). Jak wcześniej napisano pokazuje Specific Gravity, które łatwo przeliczyć za pomocą kalkulatorów online, Beer Smith czy innego oprogramowania albo po prostu się przyzwyczaić co samo przychodzi z czasem. 
  Przy czerwonym polu masz 1.000
  10 oznacza 1.010
  20 oznacza 1.020 itd.
  w dół 
  90 oznacza 0.090
  80 oznacza 0.080
  i takie wartości podajesz w kalkulatorach.

 6. Thanks
  rafple got a reaction from marek85 in pirosiarczyn potasu   
  Są dwa rodzaje tabletek campden. Na rynku europejskim bardziej popularne są z pirosiarczynem sodu, w USA na forach są one opisywane jako campden starego typu, natomiast
  w tej chwili w sprzedaży mają te z pirosiarczynem potasu.
  Odpowiedź w obu przypadkach jest tak. Zarówno jedne i drugie usuwają chlor z wody oraz jedne i drugie można użyć w winach czy miodach pitnych jako przeciwutleniacz i stabilizator... zresztą w piwach też i zdaje się, że kilka małych browarów australijskich zupełnie się z tym nie kryje. 
   
 7. Like
  rafple got a reaction from Pingwinho in Czy dodawać cukier do cichej fermentacji?   
  Obawiam się, że jakie zdjęcie byś nie zrobił to ta instrukcja i tak będzie nieczytelna ?.
  Opcja beczkowania to zapewne przelew do kega z refermentacją, ciebie bardziej pewnie interesuje butelkowanie więc tą partię opuść... zreszta chyba należałoby całość opuścić i obejrzeć dowolny film instruktażowy jak robić piwo z brewkita.
  "chydrometr" ????
 8. Haha
  rafple got a reaction from Pingwinho in Piwa z czasem idą w kwaskowatość   
  Nie napisał, że piwo jest kwaśne, a jedynie, że ma tego typu odczucia smakowe, więc różnica jest minimalna i ciężko zauważalna. Piwo samo w sobie jest napojem kwaskowym, obniżająca się goryczka i inne dziwne posmaki pojawiające się przy utlenieniu powodują, że nie tyle piwo staje się kwaśniejsze co jego smak daje odczucie przesuwania się w tą stronę. 
  Przy wymienionej przez ciebie infekcji nie pisałby, że "smak (...) się przesuwa w tę stronę" tylko ze zrobił się kwasior jak diabli. 
  Pozdrawiam
  Rafał
 9. Thanks
  rafple got a reaction from zasada in Danstar London ESB   
  Z moich doświadczeń wynika, że odfermentowują znacznie niżej niż Windsory i minimalnie niżej niż S-04. Chyba najbliżej im pod kątem odfermentowania do Lallemand English Style Ale. W obu przypadkach maja tendencje do udawania, ze już po robocie na przyzwoitym poziomie odfermentowania, a potem jeszcze robią niespodzianki z nagazowaniem schodząc jeszcze niżej. Dobrze pod koniec podnieść temperaturę i przytrzymać ciut dłużej, żeby uniknąć przegazowania. 
 10. Thanks
  rafple got a reaction from zielony07 in Rehydracja drożdży, wpływ temperatury na ilość komórek drożdżowych   
  Blisko złotej łopaty, ale zdaje się w temacie. 
  Właśnie pojawił się wątek na irlandzkim forum piwowarów z wklejonym artykułem Fermentis'a i filmem odnośnie braku korzyści płynących z rehydryzacji ich drożdży oznaczonych E2U, a więc i kombinacji z temperaturą dodawania drożdży. Co ciekawe w jednym fragmencie wręcz twierdzą, że badania pokazują brak benefitów napowietrzania brzeczki do której dodaje się ich drożdże i twierdzą, że po prostu wystarczy je rozsypać i tyle.    
  Film:
   
  Pozdrawiam
  Rafał
 11. Like
  rafple got a reaction from zasada in Rehydracja drożdży, wpływ temperatury na ilość komórek drożdżowych   
  Blisko złotej łopaty, ale zdaje się w temacie. 
  Właśnie pojawił się wątek na irlandzkim forum piwowarów z wklejonym artykułem Fermentis'a i filmem odnośnie braku korzyści płynących z rehydryzacji ich drożdży oznaczonych E2U, a więc i kombinacji z temperaturą dodawania drożdży. Co ciekawe w jednym fragmencie wręcz twierdzą, że badania pokazują brak benefitów napowietrzania brzeczki do której dodaje się ich drożdże i twierdzą, że po prostu wystarczy je rozsypać i tyle.    
  Film:
   
  Pozdrawiam
  Rafał
 12. Thanks
  rafple got a reaction from smola in Neipa - weryfikacja   
  Za dużo carapils'a, a za mało chmielu... no może chmielu to na styk jak do tego stylu, ale carapilsa to z połowę mniej, albo i wcale. 
  Pytanie czy chcesz różne piwa, czy porównać różnice między dwoma szczepami drożdży. 
  Pozdrawiam
  Rafał
 13. Thanks
  rafple got a reaction from zasada in Źródła receptur - skąd brać przepisy?   
  https://www.themadfermentationist.com
  Od jakiegoś czasu słabo uaktualniane, bo autor zajął się własnym browarem, ale i tak kopalnia wiedzy zwłaszcza o piwach kwaśnych i dzikich łącznie z przepisami. 
  Blog współwłaściciela tegoż browaru, również w recepturami pod tym adresem:
  http://scottjanish.com
  Obaj zresztą autorowie dwóch dobrych książek, jedna o piwach kwaśnych i dzikich druga o chmielach i technikach chmielenia IPA.
 14. Like
  rafple got a reaction from daniol88 in Danstar Lallemand Voss Kveik // LalBrew® Voss Kveik Ale Yeast   
  A ten typ robił... i zdaje się to nie jedyne ciemne na kveikach na jego kanale. 
   
  Pozdrawiam
  Rafał
 15. Thanks
  rafple got a reaction from Mszewski in OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
  Można o ile ci się w garze zmieszczą. Pamiętaj, że to znacznie zwiększa swoja objętość. 
  Pozdrawiam
  Rafał
 16. Like
  rafple reacted to darinho in Wymarzone miejsce do warzenia :D   
  Akurat urządzałem ostatnio swój kąt do warzenia. Pomieszczenie 4x4m, ale pod warzelnie jest połowa też z kratką w środku i ze zlewem. Płytki pozbierałem po rodzinie, i połowę dokupiłem, meble i drzwi też z odzysku. Właśnie warzę tam drugą warkę (50 litrów) i jak dla mnie jest super, zwłaszcza stół do warzenia robi robotę. Nie mam nic do odprowadzania pary oprócz uchylenia drzwi i okienka. Wcześniej warzyłem w mniejszym pomieszczeniu, więc dla mnie jest i tak spoko. Nad stołem mam taki lufcik w który może wmontuję taki mały ścienny wentylatorek, ale to opcjonalnie.
  Nie wiem jak to u Ciebie dokładnie wygląda i jakie masz możliwości, ale polecam położyć płytki również na ścianę. Ja póki co dałem płytki tylko wokół zlewu, w razie gdyby się coś chlapało. Płytki są łatwe w myciu, trwałe no i łatwo do nich przyczepić takie kuchenne haczyki choćby na przyssawkę.
  Cokół z płytek to też dobra opcja, ale u siebie nie zrobiłem. Ale też polecam ?
  Edit: i jeszcze hamak coby się móc położyć
 17. Like
  rafple got a reaction from Markin in Słód Crystal - kolor   
  Może być ciężej niż to wygląda. Weź CaraGold (120EBC), Caramunich II (tez 120EBC), Slod brytyjski 120EBC (i to jeszcze u każdego producenta inny), a otrzymasz różnice trudne do nazwania subtelnymi. Obawiam się, że amerykański crystal 60L-80L będzie jeszcze inny w smaku. Ale jakoś próbować trzeba. Sprawdzalem wymienione na califonia common, gdzie chmiel nie przykrywa wszystkiego i otrzymalem zupełnie inne piwa przy takim samym slodzie bazowym. 
  Pozdrawiam
  Rafał
 18. Thanks
  rafple got a reaction from kokesz43 in Liście kaffiru   
  Do witbiera dawałem właśnie 3g na około 25l. 1g na 10min i 2g na whirpool około 15 min. Dodatkowo 10g trawy cytrynowej i inne standardowe dodatki, aromat był wyraźny, ale nie przesadzony. 
 19. Thanks
  rafple got a reaction from Igorrodz in Zagraniczne sklepy piwowarskie   
  Irlandia:
  https://www.geterbrewed.ie/
  https://www.thehomebrewcompany.ie/
  W obu kupuje tyle, że z wyspy. Koszty wysyłki do Polski można znaleźć na stronach. 
 20. Like
  rafple got a reaction from ogoun in Syfon automatyczny, a zaburzenia przepływu   
  Znany problem przez co często autosyfony są krytykowane. Przeważnie jest to uszkodzenie uszczelki lub niedokładność wykonania. Można ratować się przez nalanie odrobiny sterylnej wody lub odrobiny roztworu starsan do środka syfonu (od góry, żeby zakryć uszczelkę od strony gdzie ma kontakt z powietrzem nie piwem). O ile nieszczelność nie jest specjalnie duża, to większa gęstość wody czy roztworu zapobiegnie zaciąganiu powietrza i co najwyżej wpuści odrobinę tego co tam wlejesz. Ja swój poprzedni, który po dwóch latach już zaciągał powietrze wymieniłem na nowy innej firmy. Ten ma mniejszą średnicę wężyka, co dodatkowo ogranicza ten problem, bo wolniejszy przepływ zmniejsza podciśnienie na uszczelce.
  Pozdrawiam
  Rafał
 21. Thanks
  rafple got a reaction from Gruby. in Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
  Warto mieć i jedno i drugie. Refraktometr można w dobrej cenie ściągnąć z za wielkiego muru, a spławik to nie jest jakiś wielki koszt. Przy refraktometrze musisz pamiętać, że pomiar brzeczki to rzut okiem, ale już sprawdzenie pomiaru fermentującej brzeczki czy gotowego piwa wymaga poprawek (najłatwiej przez jakiś kalkulator dołączony np do beersmith). Dlatego ja z lenistwa przy zacieraniu używam refraktometr, bo oszczędzam czas na chłodzeniu próbki do pomiaru, a końcowe pomiary po fermentacji robię już spławikiem.
  Pozdrawiam
  Rafał
 22. Thanks
  rafple got a reaction from drakegreg in Dobór grzałki do BIAB   
  W moim poprzednim zestawie (plastikowe wiadro z grzałką) grzałka była około 5-6cm od dna, więc wydaje mi się, że kosz przy obecnej długości nóg będzie za nisko osadzony i może przypalać. Średnica o 4cm mniejsza nie sądzę, żeby stanowiła problem. Jeśli chodzi o grzałki, bardziej skłaniałbym się do wstawienia dwóch słabszych po przeciwnych stronach garnka niż jednej mocnej.
  Pozdrawiam,
  Rafał
 23. Thanks
  rafple got a reaction from Grzegorz Żukowski in Klon London Pride   
  Na all grain przepis jest taki:
  Fuller’s London Pride clone
  (5 gallons/19 L, all-grain)
  OG = 1.048  FG = 1.012
  IBU = 33  SRM = 11  ABV = 4.7%
  This recipe is for the bottled version of London Pride. In the UK, London Pride is brewed to 4.1% ABV for cask and keg. In North America, the keg version available is the same strength as the bottled 4.7% ABV.
  Ingredients
  9 lbs. (4.1 kg) Muntons pale ale malt
  14 oz. (0.40 kg) crystal malt (75 °L)
  5.83 AAU Target hops (60 min.) (0.53 oz./15 g of 11% alpha acids)
  2.63 AAU Challenger hops (15 min.) (0.35 oz./9.9 g of 7.5% alpha acids)
  2.98 AAU Northdown hops (15 min.) (0.35 oz./9.9 g of 8.5% alpha acids)
  Wyeast 1968 (London ESB) or White Labs WLP002 (English Ale) or Lallemand London ESB yeast
  2/3 cup corn sugar (if priming)
  Step by Step
  Mash at 149 °F (65 °C) for 60 minutes. Boil for 60 minutes adding Target for the full boil. With 15 minutes left in the boil, add Challenger and Northdown hops. Cool wort, transfer to fermenter and pitch yeast. Ferment at 68 °F (20 °C).
   
  Pozdrawiam
  Rafał
 24. Thanks
  rafple got a reaction from Grzegorz Żukowski in Charakterystyka szczepów drożdży - pytania, komentarze, sugestie.   
  A24 - jestem bardzo zadowolony z efektu. Fermentacja o dziwo trwała dość długo i piwo dofermentowało dopiero na cichej ale aromat faktycznie daje brzoskwinie, mango itp. Póki co mam na tych drożdżach gotowe IPA, w tej chwili fermentuje session IPA ale myślę, że spokojnie mogę polecić i na pewno sprawdzę inne ich drożdże.
  Pozdrawiam
  Rafał
 25. Thanks
  rafple got a reaction from NicksNac in INFEKCJE   
  Bez przesady... nie do końca (a nawet od początku) widzę, gdzie znajdujesz problemy. Nie wiem po co kompot i macerowanie. Oczywiście dodatki dodane (a masło maślane... durnowato to brzmi) na różnych etapach i w różnych formach dadzą inne efekty, ale o ile faktycznie jest podejrzenie kompotowego posmaku (w którym w przypadku śliwek nie widzę nic złego) to nie wiem, jaka różnica miałaby być gdybyś zamiast razem, zagotował to wcześniej. To, że dałeś je potem na cichą nie powinno spowodować infekcji, a co najwyżej słabszy aromat niż ze świeżych (którymi pewnie, jeśli byś nie użył jakiegoś pirosiarczynu do dezynfekcji, to zakaziłbyś już na 100%). Tak więc na spokojnie poczekałbym na efekt i nie dramatyzował.
  Odnośnie zaglądania do brzeczki na zewnątrz, również nie ma co panikować. Ludzie warzą na zewnątrz, chłodzą, napowietrzają i żyją. A Ty nie dość, że miałeś temperaturę brzeczki w okolicach temperatury pasteryzacji to jeszcze na dworze było zimno mocno ograniczające transport drobnoustrojów. Piwo jest z założenia jest kwaśne, śliwki dołożyły swoje, a panika dodatkowo pobudza wyobraźnię. Osad jest z fermentacji (zgaduję, bo nikt tego nie widział oprócz Ciebie). Infekcja może i jest, ale nic z tego co napisałeś póki co na to nie wskazuje.
  Pozdrawiam
  Rafał
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.