Skocz do zawartości

Jaki brewkit najbliżej Amber Żywe


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie szanownych piwowarów.

Tydzień temu wstawiłem pierwszy brewkit, coopers lager i został mi fermentator, bo jednak cicha pójdzie w jednym pojemniku co burzliwa.

 

Będę marudą, ale piłem do tej pory sklepowe piwa i nie lubię nic poza żywym z browaru amber.  W ogóle nie podchodzą mi piwka typu porter, czy pilsner który jest jakby za gorzki, żadne ciemne, ani pilsy, nie idzie tyskie ani żywiec. 

 

Który brewkit najbliżej odda charakter żywego czyli nie będzie gorzki, ani mocno charakterystyczny? Od piwa wymagam aby było orzeżwiające i lekkie jak oranżadka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mogę poradzić to próbuj innych stylów, kupuj i smakuj. Piwa kraftowe to nie tylko mocno gorzkie IPKi albo ciężkie RIS-y. Sądzę, że w Twoje gusta mogły by trafić piwka pszeniczne na przykład gose, witbier albo nawet amerykańska pszenica. A może coś a'la grodziskie? Bawiąc się ekstraktami pszenica nie wydaje się bardzo trudna, ze względu na wyższe temperatury fermentacji, a jeśli by przefermentować ją neutralnymi drożdżami, powinieneś dostać coś w miarę pustego. Dodając odrobinę soli i kolendry dobrego pochodzenia (tak jak w gose) możesz uzyskać lekkie orzeźwienie. Poza tym możesz popróbować z piwkami kwaśnymi. Jeżeli zaszczepisz brzeczkę drożdżami philly sour uzyskasz kwaśne piwko i lekkie z aromatami dojrzałych owoców, pochodzących od drożdża. Robiłem też piwko z prostym zasypem i symboliczną ilością chmielu. Piwo rzeczywiście wyszło puste i lekko mulące przez to, że zasyp był zbyt ciężki, można po prostu dodać cukier, żeby piwko było lżejsze. Trzeba się odpowiednio sterować temperaturą fermentacji, z jednej strony odpowiednio niskiej na początku by drożdże nie naprodukowały wyższych alkoholi, z drugiej w odpowiednim momencie zwiększać, żeby nie zostało w piwie zbyt wiele aldehydu. No i rzecz jasna trzeba je mocno nasycić, ale z tym trzeba uważać, bo butelki mają swoją ograniczoną wytrzymałość.

Powodzenia w testowaniu nowych smaków i piwowarzeniu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, fotohobby napisał:

Masz warunki do fermentacji w 8-10C ?

Jak z kontrolą temperatury ?

Jak będzie warto to zrobię w domu dzień wstrzemięźliwości od posiłków i wstawię go do lodówki, na średnim ustawieniu mam 12 stopni, mogę dać zimniej ? Zajmuje jakieś 80%, a więc dałoby radę.

Cytat

A jak ci smakuje copers lager?
Jaka temperatura fermentacji tego piwa była?
 

Po tygodniu podczas pomiaru wyszło 2 BLG, był dość gorzki, w pomieszczeniu udaje mi się utrzymywać prawie stałe 20 stopni (całkiem skrajność to min.19,5, a max 20,5)

 

@Ununul

Być może i pusty, ale w moim towarzystwie, żona, sąsiad, szwagier, szwagierka, jak częstuje ich żywym wchodzi im jak złoto, zupełna odskocznia od typowej masówki. Szczególnie szwagierka, pociągnęła aż 5 jednego wieczoru ? Wydaje mi się że główne pozytywne cechy to wyczuwalna słodycz, czysty, słodowy profil i leciutki kwasek sprawia że tak lekko smakuje - czy w uzyskaniu tego pomoże stosowanie ekstraktu słodowego zamiast cukru? I jak ograniczyć goryczkę, ale nie wyprodukować granatów?

 

Edytowane przez amator lagera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma oczywiście swoje preferencje co do smaku. Mówię tylko, że coś takiego jest możliwe do uzyskania nawet górniakami. Zgadzam się, że to piwo wchodzi zacnie, ale obawiam się, że zrobienie pustego ale'a nie wystarczy, trzeba będzie coś podziałać, żeby tą "rześkość" uzyskać. Ja nie mam doświadczenia w tym aspekcie, ale tak intuicyjnie wydaje mi się, że może to wyjść jeżeli podziała się w stronę gose z kolendrą, skórką pomarańczy i kwaskowatym posmakiem. A jak piwo wyjdzie bez smaku to zawsze można soku dolać :P.

Goryczkę można ograniczyć poprzez zmniejszenie dawki chmielu na goryczkę :P. Czyli kupujesz niechmielony ekstrakt słodowy i samemu gotujesz brzeczkę z chmielem.

Edytowane przez Ununul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, amator lagera said:

Jak będzie warto to zrobię w domu dzień wstrzemięźliwości od posiłków i wstawię go do lodówki, na średnim ustawieniu mam 12 stopni, mogę dać zimniej ? Zajmuje jakieś 80%, a więc dałoby radę.

Tylko że lager to musi tam spędzić nie dzień a 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@amator lagera Jakby to powiedzieć. Ja Żywe zapamietalem jako w miare treściwe, chlebowe powiedzmy piwo. Smakowalo mi. I Johannes, i Zlote Lwy, i Natur z tego samego browaru. Podbne nuty chlebowe pamietam z mojego ulubionego Grudziądzkiego. Podobno chlebowość moze pochodzić też przepasteryzowania piwa. Ale to inna opowieść. To pierwsze.

Drugie. Lager wymaga 8-12°C nie przez jeden dzień a kilkanaście. Takie wymagania mają drozdze lagerowe i juz.

Trzecie. Rozwiązanie twojej sytuacji to wg mnie np.: dowolny jasny brewkit i drozdze dobrane do temperatury ktora masz w domu. Voss Kveik dla pełniejszego piwa (tak ja pamietam te Ambery), Opshaug Kveik dla piwa bardziej wytrawnego (jak Ty opisujesz swoje preferencje).

Albo jeszcze inaczej, zaczynasz czytać forum i kombinujesz styropianową komorę do fermentacji w niższej temperaturze...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, zasada napisał:

@amator lagera Jakby to powiedzieć. Ja Żywe zapamietalem jako w miare treściwe, chlebowe powiedzmy piwo. Smakowalo mi. I Johannes, i Zlote Lwy, i Natur z tego samego browaru. Podbne nuty chlebowe pamietam z mojego ulubionego Grudziądzkiego. Podobno chlebowość moze pochodzić też przepasteryzowania piwa. Ale to inna opowieść. To pierwsze.

Drugie. Lager wymaga 8-12°C nie przez jeden dzień a kilkanaście. Takie wymagania mają drozdze lagerowe i juz.

Trzecie. Rozwiązanie twojej sytuacji to wg mnie np.: dowolny jasny brewkit i drozdze dobrane do temperatury ktora masz w domu. Voss Kveik dla pełniejszego piwa (tak ja pamietam te Ambery), Opshaug Kveik dla piwa bardziej wytrawnego (jak Ty opisujesz swoje preferencje).

Albo jeszcze inaczej, zaczynasz czytać forum i kombinujesz styropianową komorę do fermentacji w niższej temperaturze...

 

Z tego do czytam to suche drożdze Voss Kveik będą tolerować 25-40 stopni więc z uwagi na temp odpadają,

a te płynne https://marxam.pl/liquid-yeast-drozdze-fermentum-mobile-voss-kveik-fm53,c313,p354,en.html 20-40,

Czy fermentacja uda się przy stałych 20 stopniach na powyższych FM53? U mnie w domu 20 st. to stała temp pokojowa w pokoju na poddaszu, natomiast 25 bym musiał uzyskać grzejąć grzejnikim pokój, co spowoduje wahania.

Tu chyba warto by było zebrać później gęstwę.

 

Czy w w poszukiwaniu "tych smaków" pomoże użycia niechmielonego ekstraktu zamiast glukozy? Bo zrobię jak piszesz w trzecim punkcie odpowiedzi i w weekend chciałbym to wstawić

Edytowane przez amator lagera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ostatnie przed zamówieniem pytanko, o które na pewno spadną na mnie gromy ?

brewkit coppers european lager + ekstrakt słodowy jasny gozdawa + FM53

czy

brewkit gozdawa lager + gozdawa ekstrakt słodowy jasny + FM53

czy

czy brewkit coopers european lager + ekstrakt coopers  light+ FM53 dla pewności wszystko firmówka? :)

 

To osobny temat czy gozdawa jest dobra czy nie i nie chciałbym go tu poruszać. Ja po przeczytaniu forum sam nie wiem bo opinie są niemal odwrotne, a i firma zmienia się z biegiem czasu, czytałem nawet opinie z 2013r.?, a z zasady wolę dopłacić parę złociszy niż płakać na niedobrym piwem do którego specjalnie ściągałem dobre drożdze.

Edytowane przez amator lagera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, amator lagera napisał:

Jak będzie warto to zrobię w domu dzień wstrzemięźliwości od posiłków i wstawię go do lodówki, na średnim ustawieniu mam 12 stopni, mogę dać zimniej ? Zajmuje jakieś 80%, a więc dałoby radę.

 

 

Dzień ? 

Dwa tygodnie chyba... Poza tym sterownik lodóki ma zbyt dużą histerezę, temperatura zmienia się tam o parę C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda co kolega wyżej pisze. Bez sterownika temp w lodówce zapomnij o stałej temperaturze. I dwa tygodnie to minimum-minimum. Najlepiej miesiąc lagera w niskich temp;)

 

Masz jeszcze taką opcję na niskie temperatury:

 

https://www.cool-brewing.com/products/improved-cool-brewing-fermentation-cooler

 

To jest najnowsza wersja. Ulepszona z zamkiem na górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej w 10 stopniach przez ponad miesiąc. Wahania temp. około pół stopnia+- I teraz jak tego dokonać w warunkach domowych...

 

Sądzę że tylko lodówka. Tutaj z polecenia od piwowara z forum np taka:

 

https://www.mediaexpert.pl/agd/lodowki-i-zamrazarki/lodowki/lodowka-mpm-94-cj-34s-aa

 

Do tego klasyczny sterownik temperatury też polecany na forum:

 

https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-sterownik-z-sonda-stc-1000-10192835242?bi_s=ads&bi_m=listing:desktop:queryandcategory&bi_c=MDlmMjc4ZDktNDg3YS00ZDE0LWJmODUtZjQxYmE0NGVkZjQ3AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=228ec404-1c82-4aad-b40e-862192430f69

 

I do tego takie coś:

 

https://browin.pl/sklep/produkt/185800/bialy-czarny-0-250-c#opis

 

Tylko jak to wszystko podłączyć, tego jeszcze nie wiem. Jak bym w przyszłości decydował się na taki zestaw, wtedy poproszę kogoś kto się na tym zna.

 

Uwarzyłem jednego blonde lagera w 18 stopniach z Mangrove i na początku był taki trochę jak piwo Ale;) Jednak po około 2 miesiącach ma coraz lepszy "czystszy" smak. Drożdże Mangrove jack`s M54 Lager

 

 

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ostatnie przed zamówieniem pytanko, o które na pewno spadną na mnie gromy
brewkit coppers european lager + ekstrakt słodowy jasny gozdawa + FM53
czy
brewkit gozdawa lager + gozdawa ekstrakt słodowy jasny + FM53
czy
czy brewkit coopers european lager + ekstrakt coopers  light+ FM53 dla pewności wszystko firmówka?
 
To osobny temat czy gozdawa jest dobra czy nie i nie chciałbym go tu poruszać. Ja po przeczytaniu forum sam nie wiem bo opinie są niemal odwrotne, a i firma zmienia się z biegiem czasu, czytałem nawet opinie z 2013r., a z zasady wolę dopłacić parę złociszy niż płakać na niedobrym piwem do którego specjalnie ściągałem dobre drożdze.
Jak chcesz kveiki to lutra. FM53 to słabe kveiki jeśli chcesz coś ala lager.
Na FB Kveik Polska zapytaj czy ci wyślą je lub kup w sklepie.
Możesz też kupić drożdze do pszenicy FM41 i sprawdzić czy ci takie piwo smakuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że Lutra są bardzo drogie te suche. Moim zdaniem Vos Kveik są bardzo podobne i tak samo sprawdzą się w temp od 18 do np 37 stopni. Aczkolwiek czytałem na forum zagranicznym test Kveików i Dla Vos optymalna i najlepsza temp. to 37C a dla Lutry jakoś 27C

 

Lutra tak jak i Vos w niższych temp. wytwarzają troszkę kwaskowy posmak na początku od rozlewu. Miałem tak z Dark Ale. Ten ciutkę kwaskowy posmak zniknął po około miesiącu w butelkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuszczam klasycznego drożdze lagerowe, kupiłem już FM53 które polecił @zasada . Nie wiem tylko na którym brewkicie i słodzie będą najlepsze. Wiem, że przy odpowiednim sprzęcie mogę polecieć nawet na księżyc, ale ja nie zamierzam zmieniać sprzętu, a pozostanę przy warzeniu w 20 stopniach i wypróbuje zakupione już FM53.

Edytowane przez amator lagera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, amator lagera napisał:

przy warzeniu w 20 stopniach

Fermentacji. Warzy się w 100°C - chyba, że jest się wyjątkowo ponad poziomem morza. Jasne, wykorzystanie w pełni tego co już się ma jest pierwszym krokiem, Czasami robi się ich potem więcej, czasem dużo więcej. Mam piwnicę 10°C i tylko dlatego co jakiś czas robię dolniaki. Jak w dowcipie "to już jutro, to już jutro").

 

@INTseedmasz rację, Vossy nie dadzą piwa przypominającego lagera. Wskazałem je jako prostą/ łatwą drogę do piwa przyzwoitego i w miarę pełnego (a tak pamiętam Żywe i oceniam swoje na nich warki).

@Koorawskazał ciekawy kierunek. Mało jeszcze jest opinii o nich ale mogą być rozwiązanie dla Ciebie na następną warkę @amator lagera. Są jeszcze drożdże do lagera kalifornijskiego. O nich niestety też niedużo jest na forum. A co do puszek - ja robiłem tylko 2 kity, jeden Coopers + Brutnal, drugi Brewmaker + Brutnal więc polecałbym Coopersa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Koora napisał:

A drodze Novalager ?

Będę w marcu je testował. Może być bardzo ciekawy szczep.

 

Mogę Ci polecić ten brewkit, klasyczny delikatny lager:

 

https://homebeer.pl/pl/p/Koncentrat-piwo-domowe-Coopers-EUROPEAN-LAGER-1%2C7kg/918

 

Tak jak Zasada wspomniał Coppersy są bardzo dobre. Szczególnie kilka sprawdzonych rodzajów.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to zamówiłem materiał na coopers european lager + ekstrakt słodu pilzneńskiego bruntal + FM53, dam znać jak wygląda sprawa po burzliwej ? spróbuje zebrać gęstwę zlewając na cichą bo mogą to być fajne drożdże

Edytowane przez amator lagera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.