Skocz do zawartości

Pils - jaka prawidłowa temp. zadania drożdzy ?


joshua

Rekomendowane odpowiedzi

Czekaj, bo sie chyba nie zrozumielismy :) Fermentacja w ok. 10 stopniach C 2 tyg., 3-4 dni podnoszę do 14 by sobie dojadły i posprzątały, póżniej zbijam do 4-4,5 C i tak trzymam ok. 2 tygodnie. Żadnej cichej, tylko przelewam jako że zbieram gęstwę po przerwie diacytelowej. Mimo wszystko 50 zł na warkę to nie mało no i testuję, czy będzie różnica w smaku.

Ciągle mowa o temp. brzeczki, nie zewnętrzna, na to nie patrzę. Druga warka na nich, teraz robiłem własnie z gęstwy. Jeszcze szybciej wystartowały, po 10h niecałych i żarły jak szalone, piana miejscami na 3-4 cm. Wydajność Diamondów to 80%.

 

Za tydzień Dębowe Mocne Whisky Barell na 3ci wkład z tych samych drożdży 😁 Zobaczymy jak sie zachowają przy 16 BLG początkowego i 8 stopni. 

 

Sorry za off top, już znikam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie po warzeniu. Po zlaniu z gf'a 16 st C brzeczki ale po godzinie stania na dworze 12 st C i zadano gestwe - jestem mega zadowolony z warzenia. Bardzo dobra wydajność tak btw. GF nie wybacza grubszego srutowania już na etapie wysladzania wiem jakiej się spodziewać. Niech żyje zima i 0-5 st C na dworze bo robienie mojego ulubionego stylu idzie jak po maśle 

Edytowane przez Piotr Ba
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Ba napisał(a):

Po zlaniu z gf'a 16 st C brzeczki ale po godzinie stania na dworze 12 st C i zadano gestwe

Jakie wybicie? Jeśli 20 litrów, a tak zakładam, to temperatura brzeczki nie była niższa niż 15°C.

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2023 o 12:28, Piotr Ba napisał(a):

Jakieś szczepy Novalager to nie warto. Musiscie rozumieć że żaden szczep górnej fermentacji nie da Ci lagera w smaku i profilu i ja kolejnego wynalazku nie rekomenduje..

 

Ale Novalager to nie są drożdże górnej fermentacji.

A Twój brak rekomendacji jest   o tyle mało istotny, że nie miałeś z nimi do czynienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie. Dzisiaj przyszedł czas na lagerowanie młodego pilsa. Mam jednak pytanie, w fermentorze gdzie przebiegała burzliwa na powierzchni piwa pływają zbite plastry drożdży, czy to normalne przy dolniakach ?

Dziś mija 3 doba gdzie podniosłem temp. z 10 do 13ºC. Obecnie BLG wynosi 3º

Edytowane przez joshua
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na lagerowanie, czyli zakładam, że blg już nie spada? Jak długo fermentuje?

Przy niektórych szczepach drożdży (a czasem tylko przy niektórych warkach) pomimo końca fermentacji drożdże dalej unoszą się na powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentuje 31dni. Sprawdzałem tylko 1 raz BLG. Chciałem przelać i obniżyć temp. i lagerować. Wiem że powinno się sprawdzić jeszcze przez kolejne dni czy nie spada. ale z drugiej strony nie wiem czy przetrzymywanie młodego piwa dłużej w temp. 13-14ºC nie odbije się negatywnie i nie powstaną jakieś niekorzystne estry w pilsie. Nie chciałem też skakać z temperaturą i schodzić znów na 10ºC tak jak na burzliwej. Dlatego chciałem już zejść temp. do 0-2ºC.

Ja dałem W34/70.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, joshua napisał(a):

Fermentuje 31dni. Sprawdzałem tylko 1 raz BLG. Chciałem przelać i obniżyć temp. i lagerować. Wiem że powinno się sprawdzić jeszcze przez kolejne dni czy nie spada. ale z drugiej strony nie wiem czy przetrzymywanie młodego piwa dłużej w temp. 13-14ºC nie odbije się negatywnie i nie powstaną jakieś niekorzystne estry w pilsie. Nie chciałem też skakać z temperaturą i schodzić znów na 10ºC tak jak na burzliwej. Dlatego chciałem już zejść temp. do 0-2ºC.

Ja dałem W34/70.

 

 

Jeśli fermentacja jest zakończona, to dłuższe przetrzymanie w wyższej temperaturze nie spowoduje powstania dodatkowych estrów - drożdże nie będą miały ich z czego wytworzyć. Po 31 dniach na 99% fermentacja się dawno zakończyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To jest ten:

 

https://www.lallemandbrewing.com/en/united-states/resources/brewers-corner/brewing-calculators/pitching-rate-calculator/

 

Tylko do ich drożdży możesz sobie wyliczyć. Jest w porządku. Wartości jakie podaje są realne. Przykład. Brzeczka 12 plato 21 litrów temp. fermentacji 10 stopni. Drożdże Diamond 3 paczki!! A już np takie Notthinghamy około 16 gram czyli z 1,5 paczki.

 

Apropo smaku lagera fermentowanego w 8 stopniach. Po przetrzymaniu w 22 stopniach ze 14 dni w fermentorze jakiś taki dziwny się zrobił przy butelkowaniu w zapachu i posmaku. Tylko nie potrafię tego określić. W butelce po 10 dniach ma tak dziwne posmaki, że wyczuwam nawet jakieś przyprawy jak do piwa świątecznego;) Tego nie było przy rozlewie na próbę 12 butelek gdzie brzeczka miała około 10 stopni.

 

Style lager, pils już widzę, że to będzie dopiero wyzwanie uwarzyć czyściutkiego i takiego 10 na 10😄 Pokora ludzie do natury jest wskazana dość często😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca w temacie, ale coldcrashowałem se lagera na podwórku no i nadeszły niespodziewane mrozy gdy mnie nie było i ok 10 godzin tak stało i w końcu zamarzło. Że gęstwa po takim mrożeniu ruszy to wiem, natomiast czy  nie zdążyły drożdże pozdychać na tyle by pitch rate poszedł się kochać i zabraknie na następną typową 20l warkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Reters napisał(a):

Apropo smaku lagera fermentowanego w 8 stopniach. Po przetrzymaniu w 22 stopniach ze 14 dni w fermentorze jakiś taki dziwny się zrobił przy butelkowaniu w zapachu i posmaku. Tylko nie potrafię tego określić. W butelce po 10 dniach ma tak dziwne posmaki, że wyczuwam nawet jakieś przyprawy jak do piwa świątecznego;) Tego nie było przy rozlewie na próbę 12 butelek gdzie brzeczka miała około 10 stopni.

 miałem DOKŁADNIE to samo na Wyeastach Pilsner, fermentacja ciśnieniowa, zadanie w ok 10 stopniach, nabicie ciśnienia i powoli się ogrzewał do 20 stopni w pokoju pod 2 barami. Goździk ewidentyny i nie chce zejść, zawaliłem to ostatecznie citrą i mosaiciem i przykryły go, i piwo się uratowało, aczkolwiek lager to to już dawno nie jest. Wcześniej zwalałem winę na możliwy underpitching jako, iż jak debil nie poczekałem aż zawieszone drożdże w starterze całkowicie opadną, tylko wylałem to co z nad osadu, a osadu na oko to nie było za wiele. Ale chyba jednak nie tutaj była przyczyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super to słyszeć. Zawsze mamy jakieś porównanie. Po prostu mnie to zaskoczyło bo był fermentowany około 24 dni w temp 8 stopniach w chłodziarce. Żeby tak się zmienił po tylu dniach fermentowania w niskiej temperaturze..... Zdecydowanie nowe doświadczenie. Jedyna różnica, że Ty fermentujesz ciśnieniowo ja klasycznie w fermentorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, Reters said:

Apropo smaku lagera fermentowanego w 8 stopniach. Po przetrzymaniu w 22 stopniach ze 14 dni w fermentorze jakiś taki dziwny się zrobił przy butelkowaniu w zapachu i posmaku. Tylko nie potrafię tego określić. W butelce po 10 dniach ma tak dziwne posmaki, że wyczuwam nawet jakieś przyprawy jak do piwa świątecznego;)

Brzmi jak klasyczny przypadek fenoli. Nuty pieprzne, goździkowe, waniliowe - jeśli są mega intensywne to mogą wpadać nawet w aromaty apteczne/medyczne lub plastikowe. Sprawdziłbym czy to nie postępuje w czasie - jeśli tak to najprawdopodobniej zakażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki. Możliwe, że to jest to o czym piszesz. Bardzo mi zależy na odkryciu przyczyny. Ciekawi mnie jak będzie smakować za 10-20 czy 30 dni. Mojemu koledze Wiziemu dam nie długo na spróbowanie 2 butelki to może mi coś podpowie, co on o tym sądzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj po spróbowaniu butelki(w około 18 stopniach) po 14 dniach od butelkowania tragedii nie ma. Są takie dziwne posmaki ale też jest słodowość. Troszkę goryczki. Ewidentnie wiele nauki przedemną odnośnie stylu lager/pils.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.