Skocz do zawartości

Kangaroo Pale Ale - 13°BLG i Klarstein Brauheld Pro 45 l


Rekomendowane odpowiedzi

W końcu rozpocząłem pierwszą warkę w kotle Klarstein Brauheld Pro 45 l. Zestaw do zacierania to Kangaroo Pale Ale - 13°BLG. Zasyp pięć i pół kilograma słodu, 27 l wody do zacierania. Jak na początek jestem zadowolony. Mierzę również elektronicznym termometrem temperatury na górze zacieru, jak na razie pokazuje identyczną temperaturę jak sterownik Klarstein. 

Zacieranie moc grzałki 1600 W, gotować zamierzam na mocy 2200 W.

Naniosłem pierwsze poprawki. W przepisie jest 70 minut w 65 stopniach. Dobrze jest ustawić 66 stopni, wtedy utrzymuje się stabilna temperatura 65 stopni przy tej ilości.

 

IMG20240107191321.jpg

IMG20240107191517.jpg

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, waldi1 napisał(a):

ta zatyczka co zatyka otwór przelewowy powinien być w czasie zacierania wyciągnięty a tylko założony jak zasypujesz słód.


Jak masz odpowiedni stosunek wody do słodu, to nie ma konieczności demontażu zaślepki. Są osoby na forum, które nawet zakleiły rurkę przelewową z dwóch stron. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tej korekty temperatury wrzenia. W instrukcji jest tak:

Jeżeli temperatura wrzenia nie zgadza się z temperaturą 
wyświetlaną na termometrze, należy nacisnąć i przytrzymać 
jednocześnie przyciski (+/-) przez 3 sekundy i skorygować 
wyświetlaną temperaturę o maksymalnie +/- 10 °C. Naciśnij 
przycisk (+/-). Następnie odczekaj 5 sekund, aby zapisać 
wybraną wartość. Można również skorygować temperaturę 
przed uruchomieniem urządzenia.
Raz poprawiona temperatura zostanie zapisana i nie trzeba 
będzie jej
poprawiać następnym razem, chyba że znowu będzie 
niedokładna.

 

U mnie na wyświetlaczu max. 97 stopni. Woda wrze, temp. już nie rośnie. Pierwsze myślałem, że jakaś usterka, ale później wyszukałem ten zapis w instrukcji. Wydaje mi się, że muszę ją skorygować, bo czas gotowania musiałem odliczać sam. 

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, waldi1 napisał(a):

odpowiedni stosunek to znaczy jaki?


Wszystko zależy jaki masz duży kociołek. Mam Royala 40 l i początkowy stosunek 3,5:1 był zbyt niski. Obecnie jeżeli robię 12 BLG to stosuję 5:1. Moim zdaniem im mniej wody do wysładzania tym lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz kociolek z koszem to objetosc zacieru to objetosc wody w koszu. Reszta to objetosc bez ziarna (woda podgrzewana w przestrzeni pomiedzy, woda cyrkulujaca w przewodach pompy, ) Ta "martwa" przestrzen trzeba odliczyc w porownaniu do zacierania w kadzi i wtedy mozesz liczyc stosunek woda ziarno normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Raf78 napisał(a):

Co do tej korekty temperatury wrzenia. W instrukcji jest tak:

Jeżeli temperatura wrzenia nie zgadza się z temperaturą 
wyświetlaną na termometrze, należy nacisnąć i przytrzymać 
jednocześnie przyciski (+/-) przez 3 sekundy i skorygować 
wyświetlaną temperaturę o maksymalnie +/- 10 °C. Naciśnij 
przycisk (+/-). Następnie odczekaj 5 sekund, aby zapisać 
wybraną wartość. Można również skorygować temperaturę 
przed uruchomieniem urządzenia.
Raz poprawiona temperatura zostanie zapisana i nie trzeba 
będzie jej
poprawiać następnym razem, chyba że znowu będzie 
niedokładna.

 

U mnie na wyświetlaczu max. 97 stopni. Woda wrze, temp. już nie rośnie. Pierwsze myślałem, że jakaś usterka, ale później wyszukałem ten zapis w instrukcji. Wydaje mi się, że muszę ją skorygować, bo czas gotowania musiałem odliczać sam. 

Temperatura wrzenia w kotle skorygowana zgodnie z instrukcją.

Tym razem brzeczka nastawna dobrze napowietrzona ruszyła z fermentacją bez problemu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj 14 dzień fermentacji. Drożdże Verdant IPA. Blg zeszło do 3. Temperatura obecna fermentacji 18 stopni, podczas burzliwej max. 20-21 (temp. brzeczki/piwa).

Jedno co zauważyłem, to piwo nie jest przejrzyste. Nie chmieliłem jeszcze na zimno. Chmielone podczas gotowania i na Whirlpool. Czy te drożdże mogą dawać taki efekt. Zapach i smak pobranej próbki ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Raf78 napisał(a):

Dzisiaj 14 dzień fermentacji. Drożdże Verdant IPA. Blg zeszło do 3. Temperatura obecna fermentacji 18 stopni, podczas burzliwej max. 20-21 (temp. brzeczki/piwa).

Jedno co zauważyłem, to piwo nie jest przejrzyste. Nie chmieliłem jeszcze na zimno. Chmielone podczas gotowania i na Whirlpool. Czy te drożdże mogą dawać taki efekt. Zapach i smak pobranej próbki ok.

I nie będzie klarowne na tych drożdżach. Wszystkie moje piwa na tych drożdżach są mętne. Taka ich cecha, świetnie nadają się do hazy stylów. Mój Bitter na tych drożdżach wyszedł bardzo dobry w smaku, drożdże naprodukowały angielskie estry, po leżakowaniu w 6 stopniach trochę się sklarował, ale daleko do tych na S04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co ? Będzie fajnie mętne. Jak musisz klarować to szklanka wody z żelatyną, kilka dni przed rozlewem, pamiętam że moje piwka klarowane żelatyną szybko dojrzewały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po konsultacji telefonicznej planuję: 

- Końcem 3 tygodnia (zweryfikuję BLG) wykonać chmielenie na zimno przez 3 dni chmiel Galaxy;

- po czym przeleję piwo do drugiego fermentora i zadam środek klarujący Mangrove Jack's;

- po dwóch dniach będę butelkował.

 

Proszę o Wasze opinie do tego planu.

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam do wykonania kolejną warkę APA. Kupiłem już 2 paczki drożdży Verdant IPA (zgodnie z poradami), ale jakbym mógł wykorzystać gęstwę to byłoby ok. Robiłem tą warkę na 1 paczce także Verdant IPA. Idfermentowało do 3 BLG. Czy to wystarczy na kolejną warkę 26l ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto używać gęstwy - nie licząc skrajnych przypadków są to drożdże w lepszej kondycji niż z paczki, do tego możemy ich mieć więcej niż z jednej saszetki.

Trzeba zachować maksymalną higienę, a w przypadku podejrzeń o potencjalne zakażenie zawsze można gęstwę wyrzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.