Jump to content

Browarnia Sobótka Górka - nowy browar rzemieślniczy


malepiwko

Założycielami browaru są piwowarzy domowi Bartłomiej Bogdański, Piotr Sieniawski i Robert Kopeć. Zakład został stworzony samodzielnie, z wykorzystaniem używanego sprzętu ściągniętego z zagranicy.

 

Działalność browaru ma nawiązywać do tradycji nieczynnego od lat przemysłowego browaru w Sobótce. Wsparcia udziela emerytowana piwowar dawnego zakładu, Zuzanna Wierzbicka. W planach jest m.in. odtworzenie receptury przedwojennego piwa Gorkauer, produkowanego niegdyś w Browarze Sobótka.

 

Komercyjny debiut browaru ma nastąpić już 2 listopada. Pierwsze zapowiedziane piwa to tradycyjne lagery, o równie tradycyjnych nazwach - 10,12 i 16. Pierwsze z nich, jest lekkim orzeźwiającym piwem sesyjnym, drugie to jasne pełne, a trzecie to Koźlak.

 

Na początek pojawi się 12, której premiera odbędzie się w Restauracji „Zielone Wzgórze” w Sulistrowiczkach, a wkrótce piwa będzie można spróbować także w Restauracji „Vera” w Gniechowicach, „Domu Pielgrzyma” w Sobótce i Restauracji „Gościniec” w Dziećmorowicach. Będzie to piwo ze słodów: czeski klepiskowy, karmelowy i pilzneński, chmielone szyszką Marynki i chmielu Lubelskiego, refermentowane w butelce.

 

Koźlak ma pojawić się w grudniu, a 10 na wiosnę.

 

Bartosz Nowak

 

źródło: browar.biz, browarnia.org


User Feedback

Recommended Comments

Ja też pamietam ze wszystkie piwa smakowaly podle ale tęsknię za tym a na sobotke zawsze sie czekało podłe było a schodzilo na pniu. Kiedyś wszystko było podłe ale najszczęście mamy gmo, E składniki, itp wszystko pyszne i ładne;))))

Link to comment
Share on other sites

Jak komuna zaczęła padać to miałem 20-scia lat i wtedy gustowałem w wódeczkach. Ale pamietam takie piwo super syfiaste nazywalo się POłCZYN ZDRÓJ ocet przy nim to rewela, ale szypało i to sie liczyło. A teraz te wszystkie małe browary pracuja na dobrych surowcach i na pewno nie puszczą kitu na rynek.

Link to comment
Share on other sites

Kupowałem za 9zł i było to 12 plato. Cena jaka jest każdy widzi, dodać trzeba że sprzedaż odbywa się na razie w restauracji. Druga rzecz, taniochy na pewno nie będzie, z tego co wiem to praktycznie ręczne robota - od śrutowania słodu do rozlewu i etykietowania, stąd rozumiem cenę mimo że entuzjazmu nie wzbudza. Wzbudza go natomiast , że powstają takie inicjatywy co jeszcze parę lat temu nikomu się nie śniło.

Link to comment
Share on other sites

Cena piwa restauracyjnego na poziomie 10-12 zł to minimum programowe. To nie jest produkcja pr\zemyslowa dobrego zbója gdzie leje się wszystko co rurą akurat płynie. Gdyby Kac-berg wypuscił jakiegos swojego mocza za taka cenę, to mozna by mówic o próbie szybkiego wzbogacenia, ale jak kilku gosci warzy w paru garach wiadro piwa, to o jakimkolwiek bogaceniu nie ma mowy. Znajomy otworzył browar prywatny w południowej Polsce, i na dzień dobry ma ... 10 baniek kredytu.

Link to comment
Share on other sites

Cena piwa restauracyjnego na poziomie 10-12 zł to minimum programowe.

 

Nie wydaje mi się! No chyba, że są to piwa wybitne. Ale często są to piwa bardzo przeciętne. Właściciel się nie zna, piwowar dupa, a piwo często nie powinno być sprzedawane klientom. Są browary, które w tym brylują.

Link to comment
Share on other sites

I odezwali się obrońcy super browaru ;) chcą niech się w to bawią ale ich piwo nie jest warte 10 zł . Może teraz jest lepiej, nie wiem...

Link to comment
Share on other sites

Oj nie czepiajmy sie narzekanie to nasza narodowa "zaleta", rynek sam to zweryfikuję, cieszmy sie że powstają nowe browary bo chyba o to nam konsumentom chodzi by był wybór. Może nie każdemu od razu wychodzą wybitne piwa, może potrzeba czasu by dopracować procesy technologiczne i receptury. Co do ceny to nie wiem czy warte nie piłem ale pewnie Wy także nie piliście a od razu zakładacie że jest kiepskie. Nie rozumiem tego jak można tak jechać po chłopakach a nawet nie pokusiliście sie żeby spróbować?

Link to comment
Share on other sitesJoin the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.