Jump to content

"Science Cafe. Fizyka z pianką" w Centrum Nauki Experyment w Gdyni


Fizyka otacza nas dosłownie z każdej strony. Ale czy zastanawialiście się kiedyś ile jej mieści się w kuflu schłodzonego piwa? Przekonacie się o tym już 30 lipca, podczas kolejnego spotkania z cyklu SCIENCE CAFE. ☕️ 

 

fb 1200x900 lipiec OGOLNE.jpg

 

🌡️🌾🧪 Jakim prawom fizyki (napędzanym przez chemię) podlega proces wysycenia? Dlaczego tak ważne jest prawidłowe ustawienie ciśnienia w aparaturze i właściwie dobrana temperatura? I co wspólnego ma piana z promieniotwórczością? Z punktu widzenia fizyki kufel piwa to skomplikowany układ, w którym zachodzi szereg ciekawych zjawisk. Niektóre z nich, takie jak tworzenie się piany, jej trwałość i konsystencja są od lat badane przez naukowców. Inne wciąż pozostają zagadką. Fizyczne tajniki tego trunku przybliży nam dr hab. inż. Michał Krupiński, pracownik Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

 

 

🥤🥨 Podczas wykładu nie ograniczymy się wyłącznie do piwa, ponieważ zagadnienia fizyczne znaleźć można również w lampce wina lub kieliszku mocniejszego trunku. Im również przyjrzymy się badawczym okiem, wykonując przy tym kilka prostych eksperymentów. Podczas SCIENCE CAFE będziecie mieli okazję wziąć udział w sensorycznych warsztatach. Ponadto wraz z puckim Browarem Spółdzielczym przygotowaliśmy dla Was specjalną, naukową degustację-niespodziankę. 

 

 

⚠️ Uwaga! Wydarzenie przeznaczone jest wyłącznie dla osób pełnoletnich!

 

⚛️ Dr hab. inż. Michał Krupiński – pracownik Instytutu Fizyki Jądrowej PAN oraz członek Rzeczników Nauki. W pracy naukowej interesują go cienkie warstwy i nanostruktury magnetyczne. Po godzinach popularyzuje fizykę organizując pokazy, wykłady i warsztaty naukowe. Zdobywca nagrody specjalnej w konkursie “Popularyzator Nauki 2013” organizowanym przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz laureat konkursu FameLab. Autor książki “Ryzyk Fizyk, czyli sens niepoważnych eksperymentów naukowych”.

 

wiek 18+
termin 30 lipca 2023, godz. 16:00
bilety 20 zł | 10 zł z Kartą Gdynia Senior plus

 

👇 tutaj sprawdzicie dostępność biletów 🎟️

http://bit.ly/FizykaZPianka

 

Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki “Nieformalne spotkania z naukowcami i innowatorami – cykl 24 wydarzeń SCIENCE CAFE (2022-2024)”.

 


User Feedback

Recommended Comments

Co widzi fizyk w wypełnionej po brzegi szklance? Jakie procesy zachodzą w zamkniętej butelce podczas leżakowania? I dlaczego kolor butelki ma wpływ na smak napoju? To tylko kilka zagadnień, które poruszyła Klaudia podczas rozmowy z prelegentem lipcowego SCIENCE CAFE - Michałem Krupińskim. Zapraszamy! 

 

 

Link to comment
Share on other sitesJoin the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.