Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, Krzywonos Jerzy napisał:

To dobry produkt żeby zdezynfekować sprzęt po warzeniu, ale przed warzeniem muszę długo czekać aż piana zniknie. No nic wrócę do OXI, a tego będę używał po warzeniu i doraźnie w sprayu. Dzięki ?

Nie musisz czekać, po to ta piana jest. Możesz zalać ją zimną brzeczką. W niektórych źródłach czytałem, że piana po kontakcie z brzeczką zmienia się w pożywkę dla drożdży. 

 

OXI samo w sobie nie dezynfekuje, to produkt do czyszczenia. Używaj starsana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobry produkt żeby zdezynfekować sprzęt po warzeniu, ale przed warzeniem muszę długo czekać aż piana zniknie. No nic wrócę do OXI, a tego będę używał po warzeniu i doraźnie w sprayu. Dzięki
Jak to to samo co starsan to drożdze traktują go jak pożywkę.
Jak płuczesz tym butelku to warto to robić dzień przed aby odkapało na stojaku do butelek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Alien844 napisał:

Witam.

Panowie za jakiś czas myślę zrobić lodówkę ze styropianu a jako chłodziwo będą służyć zamrożona woda w butelkach.

Wiem iż najlepszy sposób mierzenia temperatury brzeczki to termometr w środku.

Jakie macie patenty żeby sondę umieścić wewnątrz ?

 

Wystarczy przykleić do fermentora i zaizolować styropianem czy gąbką.

Można też bawić się w ispindla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ciezkicoswybrac napisał:

OXI samo w sobie nie dezynfekuje, to produkt do czyszczenia. Używaj starsana. 

W opisie produktu w sklepach dla piwowarów jest informacja że ma działanie dezynfekujące. Ale skoro mówicie ta piana to pożywka dla drożdży i nie trzeba płukać sprzętu to tak też uczynię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzywonos Jerzy Po pierwsze, po użyciu sprzęt należy umyć, ale nie ma sensu go dezynfekować. Po drugie OXI to właśnie bardziej mycie niż dezynfekcja. Po trzecie nie musisz czekać aż piana zniknie, w przypadku fermentorów jest nawet wskazana bo z uwagi na zawarte fosforany pomaga w namnażaniu drożdży. Po czwarte, OXI nie używałbym do butelek - to jest aktywny tlen, więc utleni Ci piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łachim napisał:

Ja używam czegoś co na Ali funkcjonuje jako "thermowell", wpuszczone przez dziurę w pokrywie jak do rurki fermentacyjnej. Gdy fermentuję w kegu, to sonda na ściance.

Dzięki, strzał w dziesiątkę mam coś takiego w kegu i dość długie.

Odkręce i pójdzie na wieko fermentora:)

Problem rozwiązany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pingwinhopo warzeniu myję sprzęt zwykłym płynem do naczyń, a raz na kilka warek wszystko moczę w Enzybrew 10. Zostało mi trochę OXI więc będę go używał do mycia po warzeniu. Do tej pory dezynfekowałem butelki i sprzęt przed fermenracją w OXI, ale właśnie bojąc się utlenienia kupiłem chemipro. Choć nie wiem jak to z tym utlenieniem jest bo moje zdolności sensoryczne są słabiutkie.

Dobra już wszystko wiem. Dzięki za odpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Pingwinho napisał:

@Krzywonos Jerzy Po pierwsze, po użyciu sprzęt należy umyć, ale nie ma sensu go dezynfekować. Po drugie OXI to właśnie bardziej mycie niż dezynfekcja. Po trzecie nie musisz czekać aż piana zniknie, w przypadku fermentorów jest nawet wskazana bo z uwagi na zawarte fosforany pomaga w namnażaniu drożdży. Po czwarte, OXI nie używałbym do butelek - to jest aktywny tlen, więc utleni Ci piwo.

Ja czyszczę butelki oxi i po wylaniu go z butelki stawiam na zdezynfekowany ociekacz. Jak sobie wszystko skapie i oxi przestanie działać to raczej nie powinno nic utlenić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, a jakby tak zamiast płacić 6 dych za starsan to zastosować coś takiego:

https://www.centrumopalania.com/pl/preparat-do-dezynfekcji-rak-narzedzi-lozek.html?gclid=CjwKCAjwzuqgBhAcEiwAdj5dRv09rbQoZkKns4aWbdQ2oxr36uuBuBYeoD9XYW3YLcdKy5yGv3jqHxoCcFgQAvD_BwE

no bo w końcu chodzi o zabicie bakterii i innych zwierząt

da się? czy gdzie tam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, a jakby tak zamiast płacić 6 dych za starsan to zastosować coś takiego:
https://www.centrumopalania.com/pl/preparat-do-dezynfekcji-rak-narzedzi-lozek.html?gclid=CjwKCAjwzuqgBhAcEiwAdj5dRv09rbQoZkKns4aWbdQ2oxr36uuBuBYeoD9XYW3YLcdKy5yGv3jqHxoCcFgQAvD_BwE
no bo w końcu chodzi o zabicie bakterii i innych zwierząt
da się? czy gdzie tam..
Nie dziaduj. To masz na 5lat jak kupisz. Wydajne to jest.
https://spiritferm.biz/pl/p/SaniPro-Rinse-1l-zastepstwo-za-StarSan/2389
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem tego co wysłał @g_berger do szybkiej dezynfekcji, ale potem zawsze spłukuję spryskaniem Star Sanem. Gwarantuję, że Star San wyjdzie taniej. Butelka 476ml (czy coś takiego) starcza na lata, myślę że koło 100 warek, i to przy stosowaniu 12,5 ml na 5 l wody.  Drożej wychodzi woda demineralizowana do rozrabiania tego środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Łachim napisał:

Używałem tego co wysłał @g_berger do szybkiej dezynfekcji, ale potem zawsze spłukuję spryskaniem Star Sanem. Gwarantuję, że Star San wyjdzie taniej. Butelka 476ml (czy coś takiego) starcza na lata, myślę że koło 100 warek, i to przy stosowaniu 12,5 ml na 5 l wody.  Drożej wychodzi woda demineralizowana do rozrabiania tego środka.

Używasz demineralizowanej? Po rozrobieniu jest mętny? Podobno powinno się używać destylowanej by jak najdłużej zachować wartość płynu.

 

Nie wiem jak starsan, ale Sanipro Rinse można używać wielokrotnie. Czyli np. dezynfekujesz fermenentor, a potem zlewasz płyn do butelki ponownie.

Edytowane przez daj-pompke
Bo mi się przypomniało
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam demineralizowanej, która powinna powinna być podobna jak destylowana, tylko pewnie jest produkowana przez odwróconą osmozę. Robię 5 l naraz, używam w atomizerze i bezpośrednio z butli. Starcza na kilka tygodni, nie robi się mętny. Roztworu używam generalnie raz, ewentualnie do wstępnej dezynfekcji ponownie.

Edytowane przez Łachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie gdzie w dobrej cenie słód można kupić?

Kiedyś kupowałem w słodowni Optima w porównaniu do Viking o wiele tańszy i dobry słód.

Ale od dłuższego czasu brak towaru w sklepie internetowym, brak odpowiedzi na telefon oraz email.

Wiadomo może komuś co się z nimi stało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam być może głupie pytanie, więc lepiej zadać je w tym wątku. Kupiłem refraktometr z aliexpress, ale niestety jest mocno nieskalibrowany. Przykład: 2 spławiki pokazują 10 BLG, refraktometr 14 brix. W zestawie był mały śrubokręt, a sam refraktometr ma śrubkę do kalibracji. Czy wystarczyłoby np. zrobić roztwór wody z cukrem 10 brix, a następnie skalibrować go pod ten odczyt? Na necie widziałem, że istnieją jakieś olejki do kalibracji refraktometru, ale wydaje mi się, że roztwór cukru też powinien dać radę. 

 

PS: tak, mówię o pomiarze brzeczki bez alkoholu :)

Edytowane przez ciezkicoswybrac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.