Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

4 hours ago, INTseed said:

To będzie twoje najlepsze piwo. Tylko tak za dwa lata ;) I nie powtórzysz już go ;(

oczywiście że powtórzę za rok na święta, lecz zacznę dużo wcześniej żeby miało czas na ułożenie się

Edytowane przez AsdFlow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/18/2023 at 1:42 PM, wizi said:

Jak masz dużo wolnego czasu to możesz zacierać podwójnie. Ale wygodniej jest dodać ekstrakt.

 

I to przyczyna kiepskiego smaku. Przy 25 Blg to trzeba niziutko fermentację zaczynać. Do tego miód dostarczył multum cukrów prostych. Drożdże belgijskie też produkują fenole. Nie musiały to być dzikusy. Przy wysokiej temperaturze i dużej ilości cukrów prostych drożdże sobie poszalały z produktami ubocznymi. Jakbyś nie spieszył się tak z butelkowaniem, a potrzymał dłużej i podniósł temperaturę do 28°C to istniała szansa, że częściowo posprzątałyby po sobie. Teraz trzeba mieć nadzieję, że smak się trochę ułoży w butelkach. Jak nie, to zawsze możesz rżnąć z innym piwem.

Jeszcze jedno pytanie mnie naszło!

Czy wyższa temperatura przyśpieszy "sprzątanie" po sobie drożdzy? Oraz czy podczas tego "sprzątania" produkują dodatkowo CO2? 
Zastanawiam się czy z tego podowu mogą powstać granaty ;) takiego prezentu bym nikomu nie chciał dać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przyspieszy, ale nie ma co przesadzać. Dwutlenek węgla powstaje wtedy, gdy drożdże mają jeszcze jakiś cukier do dojedzenia. W wyższych temperaturach rozpuszczalność gazów w piwie maleje, więc po podniesieniu temperatury potrzeba nieco więcej surowca do refermentacji.

Granaty powstają przede wszystkim z 3 powodów: zabutelkowanie niedofermentowanego piwa, zbyt duża ilość (lub nierównomierne dodanie) surowca do refermentacji i infekcje.

 

Ilość cukru do refermentacji najlepiej policzyć jednym z kalkulatorów uwzględniających temperaturę fermentacji, np. https://brewness.com/calculator/pl/carbonation

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, punix said:

Trochę przyspieszy, ale nie ma co przesadzać. Dwutlenek węgla powstaje wtedy, gdy drożdże mają jeszcze jakiś cukier do dojedzenia. W wyższych temperaturach rozpuszczalność gazów w piwie maleje, więc po podniesieniu temperatury potrzeba nieco więcej surowca do refermentacji.

Granaty powstają przede wszystkim z 3 powodów: zabutelkowanie niedofermentowanego piwa, zbyt duża ilość (lub nierównomierne dodanie) surowca do refermentacji i infekcje.

 

Ilość cukru do refermentacji najlepiej policzyć jednym z kalkulatorów uwzględniających temperaturę fermentacji, np. https://brewness.com/calculator/pl/carbonation

dzikie za wyjaśnienie. 
teraz bede mógł w spokoju wręczać prezenty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zadalem wlasnie gestwe drozdzowa po lagerze do Cold IPA (IPL?). W zasypie na 12L 3kg Pale ale i 400g platkow ryzowych. Platki ryzowe skleikowalem i potem calosc wrzucilem do zacieru. No i sporo bialych "resztek" tej luski plywa w brzeczce juz po filtracji. Oczywiscie zamiast to odfiltrowac to wlalem drozdze od razu bo sie spieszylem. I teraz pytanie. Co sie bedzie dzialo? Piwo bedzie chmielone na zimno jeszcze wiec czeka je cold crash na koniec i odfiltrowanie chmielin po nim, wiec licze ze sie tych farfocli osatatecznie pozbede. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadalem wlasnie gestwe drozdzowa po lagerze do Cold IPA (IPL?). W zasypie na 12L 3kg Pale ale i 400g platkow ryzowych. Platki ryzowe skleikowalem i potem calosc wrzucilem do zacieru. No i sporo bialych "resztek" tej luski plywa w brzeczce juz po filtracji. Oczywiscie zamiast to odfiltrowac to wlalem drozdze od razu bo sie spieszylem. I teraz pytanie. Co sie bedzie dzialo? Piwo bedzie chmielone na zimno jeszcze wiec czeka je cold crash na koniec i odfiltrowanie chmielin po nim, wiec licze ze sie tych farfocli osatatecznie pozbede. 
Opadną. Pamiętaj że płatki podbijają goryczkę. I piwo będzie wytrawniejsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim, 17.X. uwarzyłem mojego pierwszego Imperialnego Stouta 24°BLG. Zacierałem wysoko, w ok 68/69°C. Użyłem gęstwy po warzeniu Stouta 12° BLG. Fermentację zacząłem w temp. ok 17°C stopniowo podnosząc do 21°C. No i niestety piwo słabo odfermentowało.

27.X było 9°BLG i dziś 6.XII też 9°BLG. Wszystko mierzone spławikiem. Piwo miałem w planie butelkować mniej wiecej po 2 miesiącach. Ale jak widać BLG od ponad miesiąca nie spada i fermentacja utknęła na tych 9° BLG. 

I co z tym fantem zrobić? 

Jeżeli gdzieś już był tej wątek to proszę o linka bo nie mogłem znaleźć. 

🙋🏼‍♂️

Edytowane przez Krzywonos Jerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, INTseed said:
10 hours ago, javalemcgee said:
Zadalem wlasnie gestwe drozdzowa po lagerze do Cold IPA (IPL?). W zasypie na 12L 3kg Pale ale i 400g platkow ryzowych. Platki ryzowe skleikowalem i potem calosc wrzucilem do zacieru. No i sporo bialych "resztek" tej luski plywa w brzeczce juz po filtracji. Oczywiscie zamiast to odfiltrowac to wlalem drozdze od razu bo sie spieszylem. I teraz pytanie. Co sie bedzie dzialo? Piwo bedzie chmielone na zimno jeszcze wiec czeka je cold crash na koniec i odfiltrowanie chmielin po nim, wiec licze ze sie tych farfocli osatatecznie pozbede. 

Opadną. Pamiętaj że płatki podbijają goryczkę. I piwo będzie wytrawniejsze.

Dzięki. Chmielilem tylko hopstand wiec licze ze nie będzie zbyt gorzkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzywonos JerzyAlbo to nazwać pastry stoutem ( ;) ), albo próbować dodać pianę z fermentacji jakiegoś głęboko odfermentującego szczepu i czekać, albo dodać bretty (np. lambicus, który daje aromaty wiśniowe). Teoretycznie można by dodać też jakiś enzym, ale trudno będzie przerwać jego działanie. W tym kierunku można dodać chmiel na zimno i liczyć na hop creep i wznowienie fermentacji w jakimś zakresie. Wszystkie opcje oczywiście ryzykowne. Najgorsza ta z pastry stoutem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wizi Drożdże to US-05 z tolerancą do 11%, więc ok. 

@Łachim nastepnę w planie będzie warzone Farmhouse Ale na Kveikach od Fermentum Mobile, tylko nie wiem czy zdarzę w tym roku je uwarzyć. Myślisz że mógłbym dodać pianę z tych drożdży? O dziwo wczoraj jak próbowałem tego stouta to wcale nie był słodki, za to mocno było czuć alkohol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz je warzyć dopiero po świętach to będzie ciut późno. US-05 mają zakres pracy do 25 st. C. Ja bym teraz podniósł do tej temperatury. Co prawda jest to poza optimum, ale teraz już nie zaszkodzi, a może pomoże. Przy takich mocarzach to spokojnie może US-05 puszczać w 12 st. C i stopniowo podnosić do górnej granicy optimum. Przy lżejszych piwach można zaczynać w 15 st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.