Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejne pytanie - jako, że chciałbym zebrać gęstwę z kveików, to będę swoje piwo przelewał na cichą, być może z chmieleniem dodatkowym, zobaczę. Ale jako, że chciałbym, aby było to piwo klarowne, to dodałbym żelatyny i potem rozlewał. I tu pojawiają się dwa pytania:

 

1. Ile tej żelatyny? Ile rozpuścić w wodzie i czy po prostu potem to normalnie wlać, zostawić na 48 godzin i tyle? Czy strzykawką odmierzyć? Generalnie w ogóle nie mam doświadczenia, będę wdzięczny za info, jak sami to robicie. Mam 20 litrów piwa, domyślam się, że na cichą powędruje coś około 18-19 litrów.

2. Jak z refermentacją? Szukałem po forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na dokładne pytanie. Otóż nie mam jak dokładnie dodać cukru bezpośrednio do butelek, mam doświadczenie jedynie z syropem cukrowym, który wlewałem do fermentora i potem przelewałem piwo i z kranika potem do butelek. Chętnie teraz również bym zrobił syrop cukrowy i wlałbym go do fermentora, gdzie zachodzi cicha, tylko, że tam przecież będzie już żelatyna. Będę musiał to przecież też rozmieszać, aby w miarę równomiernie rozprowadzić cukier. Czy to nie wzburzy osadu na dnie? Jak Wy to robicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. Proszę:

 

Ad. 2. Wlewanie syropu do wiadra, w którym piwo było na cichej trochę mija się z celem samej cichej. Normalnie przelewasz do wiadra z kranikiem, tam dodajesz syrop cukrowy, mieszasz nie chlapiąc za bardzo żeby nie natlenić i rozlewasz.

 

Poczytaj ten wątek o żelatynie, bo o ile piwo wychodzi fajnie klarowne to bardzo często i bez żelatyny też się ładnie klaruje. A to jednak dodatkowy krok w procesie, i dodatkowa szansa na zakażenie. Lepiej upraszczać, zwłaszcza na początku warzelnej drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sihox napisał(a):

Ad. 2. Wlewanie syropu do wiadra, w którym piwo było na cichej trochę mija się z celem samej cichej. Normalnie przelewasz do wiadra z kranikiem, tam dodajesz syrop cukrowy, mieszasz nie chlapiąc za bardzo żeby nie natlenić i rozlewasz.

 

Tylko problem jest taki, że to już będzie wiadro z kranikiem. Fermentuję burzliwą w wiadrze bez kranu. Przelewam znad osadu do drugiego wiadra z kranem. Robię cichą. I nie mam trzeciego pojemnika. Mógłbym co prawda żelatynować na cichej, przelać z powrotem do pierwszego wiadra bez kranu, gdzie wcześniej bym syrop cukrowy wlał i stamtąd albo wężem do butelek (dużo roboty...), albo jeszcze raz po umyciu i dezynfekcji wiadra z kranem przelać do tegoż i wtedy butelkować (jeszcze więcej roboty...).

 

Myślałem, czy tego syropu nie wlać do butelek bezpośrednio, ale nie wymierzę dokładnie i każda butelka będzie refermentowała inaczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Igor Gorelord napisał(a):

Czy garnek ok. 6 litrowy nie będzie za mały do chmielenia na gorąco 3ma odmianami chmielu z 2 ekstraktów słodowych 2x1,7 kg?

Chmielic możesz ale to będzie masakra, w garze będzie jakieś 40blg. Ile chcesz tego  chmielu wrzucić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, anteks napisał(a):

Chmielic możesz ale to będzie masakra, w garze będzie jakieś 40blg. Ile chcesz tego  chmielu wrzucić?

 

Nie będzie 40 BLG, sam tak robiłem przy dwóch pierwszych warkach na ekstraktach. Maksymalnie wyszło mi 18 BLG, potem rozcieńczałem. Ekstrakty były z Gozdawy, dodajmy, bo to może być istotne.

Edytowane przez Rheged
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Rheged napisał(a):

 

Nie będzie 40 BLG, sam tak robiłem przy dwóch pierwszych warkach na ekstraktach. Maksymalnie wyszło mi 18 BLG, potem rozcieńczałem. Ekstrakty były z Gozdawy, dodajmy, bo to może być istotne.

Mozliwe że Gozdawa jest inna :p. Dwie puchy 1,7kg w 6l garnku to daje 18 blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, anteks napisał(a):

Mozliwe że Gozdawa jest inna :p. Dwie puchy 1,7kg w 6l garnku to daje 18 blg?

 

Si senior, tak mi wyszło przy drugiej warce, pierwsza miała nawet mniej. Możliwe, że to przez to, że to Gozdawa, ale 40 BLG wydaje mnie się jednak mocną przesadą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Rheged napisał(a):

 

Si senior, tak mi wyszło przy drugiej warce, pierwsza miała nawet mniej. Możliwe, że to przez to, że to Gozdawa, ale 40 BLG wydaje mnie się jednak mocną przesadą.

Dawno nic nie robiłem z ekstraktów i od tego czasu mogło sie wiele zmienić i do tego duża inflacja. Skoro piszesz że tak Tobie wyszło a w innej warce nawet mniej to nie będe sie spierać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, anteks napisał(a):

Dawno nic nie robiłem z ekstraktów i od tego czasu mogło sie wiele zmienić i do tego duża inflacja. Skoro piszesz że tak Tobie wyszło a w innej warce nawet mniej to nie będe sie spierać

 

To ja dodam tylko dla klarowności - mnie tak wyszło i tylko mnie, i tylko na Gozdawie. Nie odpowiadam za inne ekstrakty i innych piwowarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Gozdawa Jasny extrakt.

Chmiele:

 

50g chmiel Amarillo

50g chmiel Citra

30g chmiel Cascade

Plus cos dodam na zimno już.

 

Dodam, ze jest to moje pierwsze chmielenie na goraco i doczytałem, że w małej ilości wody, chmiele nie oddadzą pełnego aromatu, w szczególności, że będzie to robione w woreczkach muslinowych.

 

Ale już ogarnąłem temat, kolega ma garnek 10-12 litrów 😁 Zapewne na przyszłość się w taki muszę zaopatrzyć aby unikać tylko na zimno lub robienia herbatki?

 

Nie wiem tylko jak szybko schłodzić, nie mam wanny ani chłodnicy zanurzeniowej. Pewnie w fermentorze już obłożonym lodem (mam styropianowa lodowke) i dopiero zadam drożdże przy 19.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmiele gotuj z jednym ekstraktem lub nawet jego częścią, drugi (całą puszkę) podgrzej w wodzie i wlej do wiadra, na to pierwszy gotowany, dokładnie wymieszaj i uzupełnij zmrożoną wodą.

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko o chmiele w granulacie, czy można po otwarciu przechowywać kilka otwartych paczek w jednym pojemniku próżniowym czy też torbie próżniowej w lodówce/zamrażarce ?
Czy lepiej pakować każdy chmiel osobno, no i gdzie lepiej trzymać w lodówce czy zamrażarce ?


Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na paczkach masz zamknięcie strunowe, to nie ma potrzeby pakowania próżniowego. Wyciśnij powietrze, zamknij i do zamrażarki. Chmielom nic się nie stanie.

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, javalemcgee napisał(a):

troche inne pytanie ale czy moglby ktos polecic ogolnodostepne (Poznan/online) w Polsce irish red ale i scottish ale? Planuje uwarzyc a chcialbym miec punkt odniesienia smakowy. 

Kilka dobrych sklepów w Poznaniu/bliskiej okolicy jest, możesz próbować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytania jeśli można..

1. Dużo chmielu po gotowaniu w woreczku muślinowym dostało się do brzeczki, niestety przeoczyłem to i finalnie sporo chmielu jest w fermentorze na burzliwej nieodfiltrowany. Bardzo będzie syf? Planuję ok. 7 dni burzliwej i dopiero będzie filtrowane..

2. Drożdże zadane poprawnie, rehydratowane, temp. fermentacji 19 stopni, możliwe że ruszyły ostro z kopyta dzisiaj rano (zadane w nocy z soboty na niedziele) i wieczorem już wszystko przeżarły? Piana się utrzymuję na 2 cm ale już nie strzela jak z karabinu jak w ciągu dnia... Lalemandy Notthingam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.