Jump to content

Garść informacji z piwnego (pół)światka.


malepiwko

Browar Bojanowo, po reaktywacji, uwarzył swoje pierwsze piwa i zaprezentował ich etykiety.

 

Pogłoski o czarnym IPA, które dotąd krążyły nieśmiało pomiędzy miłośnikami piwa, potwierdziły się. Jednym z pierwszych bojanowskich piw będzie Bojan Black India Pale Ale, o ekstrakcie 14% i 6% alkoholu. W skład zasypu wchodzą słody: monachijski, pale ale, i karmelowy. Niestety producent nie zdradził, jakimi odmianami piwo będzie chmielone, oraz jakie drożdże zostały w nim użyte.

 

Drugim piwem będzie Bojan Wielkopolskie, czyli typowe jasne pełne dolnej fermentacji. Jego parametry to 12,1% ekstraktu i 5% alkoholu.

 

Premiera obu piw niebawem.

 

*****

 

W najbliższy piątek odbędzie się premiera kolejnego piwa z podkrakowskiej Pracowni Piwa, uwarzonego według receptury piwowara domowego. Tym razem będzie to piwo w stylu Milk Stout o nazwie "Czarna krowa". Autorem piwa jest Artur Nowak, zwycięzca II Mikołajkowego Konkursu Piw Domowych w Krakowie, właśnie w kategorii "Milk Stout". "Czarna krowa" została uwarzona w oparciu o zwycięską recepturę.

 

Piwo zawiera 13,7% ekstraktu, 5% alkoholu i 28 IBU.

 

*****

 

Browar PINTA uruchomił na swojej stronie internetowej usługę, dzięki której można na bieżąco śledzić, kiedy miał miejsce ostatni rozlew danego piwa, oraz na kiedy planowany jest następny.

 

http://www.browarpinta.pl/oferta

 

Jak wynika z przedstawionych danych, w najbliższym czasie możemy spodziewać się świeżych warek Ataku Chmielu, Czarnej Dziury, Dymów Marcowych, Dyniamitu, Oto Mata IPA, Imperium Atakuje oraz Viva La Vita.

 

Wszystko wskazuje również na to, iż browar pracuje nad kilkoma premierowymi piwami, których prawdopodobnie spróbujemy jeszcze w tym roku. Jednym z prototypów jest piwo żytnie (roggenbier) chmielone amerykańską odmianą Amarillo.

 

*****

 

W bieszczadzkim Centrum Ursa Maior ruszyło pierwsze warzenie. Nad całością prac czuwa utytułowana piwowarka domowa Agnieszka Łopata. Więcej o całym projekcie napiszemy niebawem.

 

[media]

[/media]

 

*****

 

Na I Zagłębiowskiej Giełdzie Birofiliów w Sosnowcu odbyła się premiera Piwa Zagłębiowskiego z Browaru na Jurze, będącego próbą przywrócenia dawnej marki warzonej niegdyś w browarze w Będzinie.

 

Póki co, w butelkach znalazło się piwo Jurajskie Jasne Pełne, ale pomysłodawcy projektu nie wykluczają, że jeśli marka przyjmie się na rynku, podejmą prace nad odtworzeniem oryginalnej receptury piwa Zagłębiowskiego.

 

*****

 

Browar Olimp zdradza na swojej stronie internetowej dość śmiałe plany na przyszłość. Po niezbyt przychylnie przyjętej pierwszej warce Prometeusza, w sklepach w całej Polsce można już szukać drugiej, poprawionej warki, a w browarze Krajan leżakuje już Hera, czyli Coffee Milk Stout.

 

Ponadto Olimp podjął kontraktową współpracę z drugim, mniejszym browarem, w którym planowane jest warzenie bardziej wyszukanych, eksperymentalnych i limitowanych piw. Pierwszym z nich będzie Prometeusz chmielony mokrym chmielem Sybilla (w niektórych butelkach będzie można znaleźć nawet części szyszek), a w planach jest także Witbier, Amerykańskie Pale Ale, Imperialne IPA oraz Russian Imperial Stout.

 

Cześć piw, poza KEG-ami i butelkami EURO trafi także do mniejszych butelek 0,33l. Wkrótce ma pojawić się także firmowe szkło, którym będzie najprawdopodobniej snifter z logo browaru.

 

*****

 

Przedstawiciele Browaru Staromiejskiego Jan Olbracht, wraz z piwowarami domowymi warzącymi gościnnie piwa według swoich własnych receptur, wyruszą w najbliższy weekend na I Rejs Nadwornych Piwowarów Jana Olbrachta, gdzie, pływając po mazurskich jeziorach, podsumują efekty dotychczasowej współpracy i omówią plany na przyszłość.

 

Projekt z pewnością będzie kontynuowany, na pewno pojawią się kolejne premiery piw w ciekawych stylach, przygotowanych przez kilku nowych piwowarów, jak i tych dobrze już znanych. Bardzo prawdopodobne jest także ponowne uwarzenie kilku dotychczasowych piw. Szczegóły wkrótce!

 

Bartosz Nowak


User Feedback

Recommended Comments

"w butelkach znalazło się piwo Jurajskie Jasne Pełne, ale pomysłodawcy projektu nie wykluczają, że jeśli marka przyjmie się na rynku, podejmą prace nad odtworzeniem oryginalnej receptury"

 

śmiech na sali, żenada po kolana...

Link to comment
Share on other sites

Nie jest to fajne, ale po pierwsze browar tego nie ukrywa, a po drugie tłumaczy, że pomysł na stworzenie piwa Zagłębiowskiego zrodził się za późno, aby zdążyć je uwarzyć przed Giełdą. Są to okoliczności łagodzące, więc lepiej poczekajmy na dalszy rozwój wydarzeń.

Link to comment
Share on other sites

Ano dzieje się. Właściwie jedno forum już nie wystarczy. Bez FB często jest się zapuźnionym. Info tutaj choćby w skrótowej formie da stałym bywalcom tego forum garść niezbędnych informacji. Popieram!

Link to comment
Share on other sitesJoin the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.